Полезные материалы

Чи можна мамі, що годує пельмені при грудному вигодовуванні в перший місяць?

  1. Які пельмені можна їсти, а які - не можна?
  2. Користь пельменів для жінки в період лактації
  3. Яку вибрати начинку?
  4. Фарш з яловичини
  5. Фарш зі свинини
  6. Фарш з м'яса курки
  7. Фарш з індички або кролика
  8. Як вживати пельмені мамі, що годує?
  9. Як приготувати домашні пельмені?

Пельмені люблять практично всі. Період вагітності і лактації тут не виняток. Додатковою перевагою даного продукту є його доступність і дешевизна. Всім відомо, що у молодих батьків немає навіть зайвої хвилини, тому різні напівфабрикати рятують не менше, аніж сучасна техніка, що полегшує побут і заощаджує час. Залишилося лише з'ясувати, чи можна мамі, що годує пельмені? Пельмені люблять практично всі

Які пельмені можна їсти, а які - не можна?

В цілому, це блюдо не є продуктом, який потрібно виключати з раціону навіть в перший місяць лактації. Більш того, в ньому є навіть певна користь. М'ясо є джерелом білка, а тісто з пшеничного борошна вищого сорту містить в собі клітковину, залізо, магній, фосфор, фолієву кислоту і вітаміни групи В.

Питання в іншому: чи всякий продукт дозволено вживати при грудному вигодовуванні? Фахівці кажуть дружне «ні» покупним пельменів і схвалюють лише домашні. Чому? Звичайно, вся справа в якості. У готові напівфабрикати прийнято додавати ароматизатори, загусники і інші ненатуральні речовини, які не дуже потрібні матері і вже тим більше протипоказані малюкові (адже, як відомо, грудне молоко концентрує в собі все, що міститься в маминої їжі). Крім того, ви не можете бути впевнені в якості фаршу, який використовується при виробництві (наскільки він свіжий і не містить перемелених кісток або жиру).

Цих причин цілком достатньо, щоб задуматися. Якщо ви все ж не хочете відмовлятися від улюбленого або звичного страви, спробуйте виділити трохи часу в своєму щільному розкладі і власноруч наліпити пельменів. Їх можна так само заморозити і вже не переживати з приводу якості вашого харчування.

Користь пельменів для жінки в період лактації

Так чи корисні пельмені для мами, що годує? Головним компонентом тут є м'ясо. У ньому міститься 16-22% білка тваринного походження, а він, як відомо, є будівельним матеріалом для кісткової і м'язової тканин. Якщо дитині не вистачає цієї речовини, мамин організм починає віддавати йому свої ресурси, тому тваринний білок необхідний їм обом. Його добова норма для годуючої мами повинна становити 110-120 г, причому 35-40% - з м'ясної їжі.

Багато молодих мам говорять про те, що дитина не наїдається, хоча молока в грудях виробляється достатня кількість. Справа як раз в тому, що молоко утворюється недостатньо поживне - в ньому не вистачає білка. Якщо навіть дитина наїлася, таке молоко швидше перетравиться, і незабаром малюк знову зажадає груди.

Щоб знати, чи достатньо ви отримуєте тваринного білка, подивимося, яка добова норма вживання м'яса:

  • яловичини - 250 г;
  • нежирної свинини - 300 г;
  • м'яса курки - 240 г;
  • м'яса індички - 220 р

Крім того, будь-який вид м'яса містить такі корисні речовини, як фосфати калію, кальцію, магнію, цинк, мідь, залізо, вітаміни груп В, Е, РР. Кожне з цих речовин несе певну користь.

Кожне з цих речовин несе певну користь

Залізо підвищує рівень гемоглобіну, забезпечуючи профілактику анемії, і зміцнює захисні сили організму. Вітамін В12 необхідний для стабільного емоційної рівноваги (особливо при великій імовірності депресивних станів). Щоб він краще засвоювався, в м'ясі присутній кальцій. Вітаміни В2 і В6 - це вітаміни жіночої краси; вони забезпечують хороший стан волосся, нігтів і шкіри. В меншій кількості, але все ж таки присутня в м'ясної їжі вітамін Е. Джерелом нікотинової кислоти (вітамін РР) є біле м'ясо птиці і свинина (рекомендуємо прочитати: чи можна мамі свинину при грудному вигодовуванні? ). Ця речовина необхідно для нормального росту тканин, а також зниження рівня холестерину, що забезпечує відмінний захист серцево-судинної системи.

Яку вибрати начинку?

Виходить, що вам пощастило - готувати пельмені не тільки допускається, але і рекомендується з різними видами м'яса. Всі вони корисні по-своєму і, звичайно ж, мають різний смак, що дозволить внести різноманітність в меню. Подивимося ж, ніж цінний кожен вид м'яса, який можна використовувати для пельменів.

Фарш з яловичини

Це м'ясо - номер один з усіх, що допускаються в період лактації. Яловичина добре засвоюється і вважається нежирним м'ясом. У ній багато заліза, тому при зниженому гемоглобіні вона особливо потрібна.

Яловичина входить в число продуктів, з яких починається перший дитячий прикорм. Слід побоюватися лише одного - якщо ви помітили у малюка алергічну реакцію на коров'яче молоко, виключіть яловичину зі свого раціону.

Фарш зі свинини

Це м'ясо більш жирне, тому з його вживанням потрібно остерігатися. Однак, воно вважається гіпоалергенним, у чому, безсумнівно, його велика перевага. При лактації дозволяється включати в меню страви зі свининою. Головне при цьому - використовувати вирізку з найменшою кількістю жиру, а краще зовсім без нього. Допускається робити змішаний фарш з рівних пропорцій свинини і яловичини.

Фарш з м'яса курки

Куряче м'ясо відноситься до дієтичних продуктів. Воно нежирне і легко засвоюється. До того ж, його завжди і всюди можна купити, та ще й недорого. Однак, при таких достоїнствах є і істотний недолік. Цей вид м'яса часто викликає алергію у немовлят, тому вводите його в меню обережно, починайте з маленьких порцій і особливо уважно спостерігайте за реакцією дитячого організму.

Фарш з індички або кролика

Ці різновиди м'яса - найоптимальніші для мами, що годує. Вони легкозасвоювані, гіпоалергенні, низькокалорійні і містять мінімум холестерину. Проблема використання м'яса індички або кролика лише в тому, що його не скрізь можна знайти у вільному продажу, і коштує воно дорожче інших сортів. Якщо ж у вас є можливість купувати таке м'ясо, це буде найкращий варіант для періоду годування грудьми.

Якщо ж у вас є можливість купувати таке м'ясо, це буде найкращий варіант для періоду годування грудьми

Як вживати пельмені мамі, що годує?

При тому, що самі пельмені вживати при лактації допускається, потрібно мати на увазі один важливий фактор. Це як, скільки і з чим можна їх їсти. Тут звернемо увагу на наступне:

  1. Використання соусів. Зазвичай пельмені подають з кетчупом, майонезом, оцтом або перцем, а то і з усіма соусами відразу (рекомендуємо прочитати: чи можна їсти майонез мамам при грудному вигодовуванні? ). Чи варто говорити про те, що для меню годуючої мами це неприпустимо. В даному випадку дозволяється знежирена сметана або легка засмажкою з цибулі на олії.
  2. Кількість. Якщо навіть ви їсте пельмені виключно домашнього приготування, не потрібно ними дуже захоплюватися. Не забувайте, що для повноцінного розвитку дитини ви повинні харчуватися різноманітно. До того ж, зловживання улюбленою стравою загрожує для вас двома неприємними наслідками - згубним впливом на фігуру і проблемами зі шлунком.
  3. Місце в раціоні. Орієнтуйтеся на вживання пельменів 1 раз в 2 тижні. При цьому порція повинна складатися з 10-15 штук. Також буде краще, якщо дане блюдо ви будете їсти вранці або протягом дня, але не на ніч.

Розгляньте і різні аналогічні варіанти, тільки з іншими начинками. Необов'язково адже використовувати тільки м'ясо. Пофантазуйте і зробіть що-небудь інше - манти з овочами, вареники з картоплею (вареним або сирим), сиром, ягодами. Головне при цьому - це впевнено використовувати лише ті продукти, на які немає алергії ні у вас, ні у малюка.

Головне при цьому - це впевнено використовувати лише ті продукти, на які немає алергії ні у вас, ні у малюка

Як приготувати домашні пельмені?

Спочатку готуємо тісто. Для нього вам знадобляться наступні продукти:

Яйця змішуємо з водою і сіллю до повного розчинення солі. Потім додаємо борошно і замішуємо тісто. В кінці додаємо масло. Ми залишаємо тісто трохи полежати і в цей час готуємо начинку.

Є ще один варіант тесту - без яєць. Для нього вам знадобиться:

  • 1 стакан холодної води;
  • 2 столові ложки рослинної олії;
  • 3 склянки борошна;
  • сіль за смаком.

Борошно змішати з сіллю, висипаємо гіркою на стіл і робимо поглиблення, в яке вливаємо воду. Замішуємо тісто, додаємо масло і вимішуємо до однорідної маси. Даємо трохи полежати.

Для фаршу беремо наступні продукти:

  • 800 г м'ясної вирізки;
  • 2 цибулини середнього розміру;
  • сіль за смаком.

М'ясо і цибулю перемелює на м'ясорубці, додаємо сіль і перемішуємо. Тут варто зауважити, що чим більше ви візьмете лука, що соковитіше і ніжніше будуть пельмені.

Що стосується таких інгредієнтів, як часник і перець, то їх присутність допустимо лише до того часу, коли вашій дитині вже виповниться кілька місяців, і то в невеликих кількостях (рекомендуємо прочитати: перець при грудному вигодовуванні ). Як всім відомо, гострі і пряні продукти змінюють смак і якість грудного молока, тому їх вживання потрібно обмежити, навіть незважаючи на їх очевидну користь.

Тепер ліпимо пельмені. Для цього розгортаємо тісто, вирізаємо однакові кружечки, в кожен кладемо фарш і заліплює краю. Інший варіант - розгортаємо ковбаску, ріжемо на однакові частини, кожна розгортаємо на пампушки, викладаємо фарш і заліплює.

Варимо пельмені в киплячій підсоленій воді. Якщо ви робите їх про запас, то заздалегідь потрібно підготувати місце в морозильній камері, щоб вкладати їх туди безпосередньо після виготовлення.

Поділіться з друьямі!

Які пельмені можна їсти, а які - не можна?
Як приготувати домашні пельмені?
Залишилося лише з'ясувати, чи можна мамі, що годує пельмені?
Які пельмені можна їсти, а які - не можна?
Питання в іншому: чи всякий продукт дозволено вживати при грудному вигодовуванні?
Чому?
Яку вибрати начинку?
Як вживати пельмені мамі, що годує?
Як приготувати домашні пельмені?