Полезные материалы

Харчовий желатин: користь, шкода, застосування

  1. Харчова цінність та склад харчового желатину
  2. Калорійність харчового желатину
  3. Користь желатину для організму жінок і чоловіків
  4. Як приймати желатин для лікування суглобів?
  5. Шкода харчового желатину для організму і протипоказання до його вживання

Желатин є незамінним компонентом у багатьох стравах

Желатин є незамінним компонентом у багатьох стравах. Без нього неможливо приготувати желе, суфле та інші десерти. На упаковках таких солодощів цей компонент позначається як Е441. Але крім застосування на кухні, желатин використовують і в медичних цілях. Ним лікують шкіру, суглоби, нігті, волосся і спину. Але питання користі є досить суперечливим. Тому давайте розберемося, в чому полягає користь і шкода желатину, а також дізнаємося, як саме його потрібно застосовувати.

Харчова цінність та склад харчового желатину

Відшукати харчовий желатин нескладно, він продається практично в кожному магазині. А процес його виготовлення досить складний. Вихідним матеріалом є не тільки кістки тварин, а й суглоби, хрящики, шкура, копита і навіть роги. В результаті довгого варіння у воді, білок колаген перетворюється в глютин. Коли зайва рідина виварити, залишилося в'язке речовина, яке освітлюється і охолоджується. Вийшло желе густої консистенції розрізають на дрібні шматки і підсушують.

А чи знали ви: заміною желатину вважається агар-агар, який дістають з морських водоростей, і пектин.

Харчова цінність желатину така:

  • Білків тут рекордна кількість в 100 г їх 87,2 г (106,34% від добової потреби білка);
  • Жирів мінімум - 0,4 г (0,62%);
  • Вуглеводів - 0,7 г (0,55%).

Колаген в желатині грає важливу роль. Даний волокнистий білок становить практично третю частину всіх білків, що знаходяться в людському організмі.

Раз в желатині є білки, значить, там достатньо і амінокислот, наприклад:

  • проліну;
  • лізину;
  • Глютоміновой кислоти;
  • Аспаргиновой кислоти;
  • аланіну;
  • Гліцину.

Особливо хочеться відзначити гліцин, який має заспокійливу дію і є енерготоніку. Також, велике значення для людини має аланин. Він є «цеглинкою» при «будівництві» карнозина, необхідного для запобігання передчасного старіння і посилення витривалості.

До складу харчового желатину входять також і такі компоненти:

  • Мідь (157% від потреби в день);
  • Вітамін РР (72,4%);
  • Кальцій (70%);
  • Фосфор (37,5%);
  • Магній (20%);
  • Залізо (11,1%);
  • Марганець (5%);
  • Натрій (0,8%).

Калорійність харчового желатину

Для тих, хто хоче схуднути, велике значення має кількість з'їдаються калорій. Даний показник в желатині досить високий, тому люди із зайвою вагою повинні додавати його в їжу зовсім трохи. Отже, калорійність желатину дорівнює 355 ккал в ста грамах, це відповідає 24,93% від денної норми калорій для людини.

Однак желатин для схуднення все-таки застосовується. Його важливою перевагою є те, що він без проблем засвоюється організмом і сприяє переварюванню іншої їжі.

Існують спеціальні дієти на цей продукт, куди також додається молоко, куряче м'ясо і соки. Вживати його можна і окремо, заливаючи водою. Такий «коктейль» знизить відчуття апетиту, і людина схудне за рахунок меншого споживання їжі.

Користь желатину для організму жінок і чоловіків

Користь желатину для організму жінок і чоловіків

Розглянемо конкретно, чим корисний желатин для організму людини. Наприклад, з'їдаючи їжу з додаванням желатину, ви не порушуєте секреторну функцію шлунка, тому він є дієтичною добавкою. Ось кілька позитивних дій, желатину:

  • Прискорення реабілітації при переломах;
  • Зміцнення волосся, нігтьових пластин і зубів;
  • Зміцнення серцево-судинної системи і профілактика інфаркту;
  • Харчування шкіри, особливо у літніх людей, у яких через брак колагену на обличчі з'являються зморшки;
  • Поліпшення функціонування шлунково-кишкового тракту;
  • Прискорюється обмін речовин, покращується нервова система, м'язи і мозкові клітини.

Корисно знати: при кровотечі в легенях, шлунку і кишечнику, при геморагічному діатезі і під час проходження хіміотерапії, лікарі дають пацієнтам медичний желатин, це сприяє зупинці кровотечі. Якщо ж у пацієнта на регулярному рівні виникають кровотечі в носі або він страждає шийним остеохондрозом, то рекомендують застосовувати всередину харчовий желатин.

Користь желатину для жінок стосується косметичних властивостей продукту. Наприклад, щоб зміцнити нігті, можна робити спеціальні ванночки. Для цього, висипте один пакетик желатину в 100 мл води (холодної). Залиште в такому положенні на дві години. Потім, коли суміш набубнявіє, нагрійте її, але не закип'ятіть. Коли суміш охолоне до сорока градусів, налийте в неї будь-фреш. Він може бути з буряка, лимона, апельсина, моркви. Головне, щоб в соку у великій кількості була аскорбінова кислота, так як вона сприяє засвоєнню таких амінокислот як пролін і лізин. Потримати в такій ванні пальці потрібно протягом півгодини. Курс процедури складається з 10 раз. Приймати ванночки потрібно через добу.

Щоб позбутися від зморшок, можна готувати маски з однієї чайної ложки желатину і 0,5 склянки води. Коли суміш набубнявіє, розчиніть її за допомогою нагрівання на вогні, а потім нехай вона охолоне. Закінчити приготування маски можна, додавши в неї будь-які подрібнені фрукти або овочі.

А ось як можна зміцнити волосся желатином. Візьміть столову ложку продукту, розмішайте в склянці води, додайте чайну ложку яблучного оцту і 4 крапельки розмарину (ефірне масло). Така суміш повинна постояти півгодини. Після, її потрібно нанести на корені волосся і потримати чверть години. Через час маска змивається за допомогою води і шампуню.

А чи корисний желатин для чоловіків? Так, завдяки наявності в ньому амінокислот. Наприклад, аланіну в 100 г продукту знаходиться 8 м Він потрібен для передміхурової залози. Якщо в організмі спостерігається дефіцит аланина, то може виникнути гіперплазія, супроводжувана утрудненим сечовипусканням і сильним болем. Крім того, дана амінокислота використовується для зниження набряку залози і лікування раку простати.

Як приймати желатин для лікування суглобів?

Як приймати желатин для лікування суглобів

Особливо велика користь желатину для суглобів. У ньому є колаген - білок, необхідний для опорно-рухового апарату людини. З віком у людини стає все менше колагену. Через це суглоби перестають бути гнучкими і еластичними.

Помічено, що через кілька тижнів після початку прийому страв з вмістом желатину, суглоби знову стають рухливими, а м'язи зміцнюються.

Двотижневий курс лікування желатином має на увазі вживання не менше 10-ти грам цього продукту на добу. Для приготування лікувального напою необхідно залити дві чайні ложки желатинового порошку чвертю склянки води або молока. Готувати суміш потрібно на ніч, щоб вона встигла набрякнути. На наступний день вранці на голодний шлунок, за півгодини до сніданку її потрібно випити. Суглобам також допомагають і компреси з желатином.

Є ще один рецепт цілющого напою для суглобів. У нього потрібно додати лимонний сік (одну чайну ложку) або замінювати його половиною таблетки аскорбінки. Цей компонент сприяє кращому засвоєнню желатину. Також до складу напою входить одна чайна ложка сухого желатину і 250 мл води. А приготування складається з двох етапів:

  1. Гранули залити підігрітою водою і дочекатися поки набухнуть.
  2. Додати сік лимона або подрібнену аскорбінку.

Такий «коктейль» потрібно вживати щодня вранці, на голодний шлунок. Це відмінний спосіб захистити себе від захворювань суглобів.

Шкода харчового желатину для організму і протипоказання до його вживання

У світі не існує продуктів, які б не завдавали шкоди взагалі. Особливо це відноситься до надмірного вживання. Ось кілька моментів, які показують, чому желатину споживання може бути вам протипоказано:

  • Висока згортання крові. Перш ніж лікувати суглоби, переконайтеся, що у вас негуста кров і немає тромбів.
  • Якщо є камінці в жовчному і нирках, від желатину потрібно відмовитися. Адже він є оксалогеном, тому збільшує поява солей, які поглиблюють це захворювання.
  • Можуть бути побічні дії, що стосуються роботи шлунково-кишкового тракту. Наприклад, з'являться запори і геморой.

Іноді даний продукт викликає алергію. Корисні властивості желатину можна відчути, якщо знати міру.

Вас також може зацікавити огляд, як відміряти желатин без ваг при приготуванні різних страв.

Отже, ми розібралися, в чому полягає шкода і користь желатину для організму. Білок робить даний продукт особливо важливим тим, хто страждає захворюваннями суглобів і кісток. Однак важливо не забувати, що в складі желатину не так багато вітамінів і мінералів, скільки потрібно для людини. Тому спортсменам і бодібілдер не рекомендується застосовувати цей продукт як повну заміну спеціальних харчових добавок. Постійне споживання желатину, як складового різних страв, зміцнить ваше здоров'я.

А чи корисний желатин для чоловіків?
Як приймати желатин для лікування суглобів?