Полезные материалы

Олег Гординського: «З паперу можна зробити все!»

20 Апреля 2017

ІНТЕРЕС до виробів ручної роботи, або як зараз прийнято говорити хендмейд, у Олега був з дитинства, тому що в будинку завжди була творча атмосфера - його мама була майстерною в'язальником, досконало освоїла в'язання спицями, гачком, на машинці, а її учні з легкістю підкорювали своїми роботами європейські подіуми. По маминій же лінії в роду є ще один приклад - її сестра заснувала в Калінінграді школу плетіння макраме з бурштиновими вставками, там же викладала і виховала багатьох майстрів унікального мистецтва.

Тому з'явилося трохи більше десяти років тому захоплення мистецтвом орігамі можна вважати природним розвитком спадковості, чому менеджер компанії «Кодерлайн» Олег Гординський дуже радий.

- Бажання спробувати себе в цьому напрямку народилося після перегляду японського художнього фільму, герой якого щось крутив з паперу, - згадує Олег. - На наступний же день поїхав в магазин купувати папір і купив гарну книгу з орігамі - з цим мені особливо пощастило. По ній поступово самостійно освоїв техніку, потім була поїздка до Києва на тематичну виставку орігамісти в якості відвідувача, де познайомився з такими ж захопленими людьми, і з ними ми дружимо досі.

Найбільше в орігамі цінується авторство, тобто коли модель розроблена і виконана автором. В цьому випадку цінується не тільки нова модель, що з'явилася в світі, але і сам автор, особливе якщо у нього таких робіт кілька, як правило, це серія з якоїсь тематики. У маститих авторів з ім'ям це джерело фінансових надходжень, тому вони прагнуть врегулювати питання з піратством і злодійством їх інтелектуальної власності, обмежити вихід схем у вільний доступ.

- У мене авторських робіт немає, це вищий пілотаж. Знаком з автором, який спеціалізується на виконанні сердечок з паперу. Я ж хороший послідовник і роблю це з великим задоволенням, мені це цікаво. Орігамі по класу і за рівнем виконання можу порівняти тільки з «Мерседесом», тому так і кажу: хтось робить цей автомобіль, а хтось на ньому їздить. Ось я той, хто їздить. І зрозумів для себе, що хобі дуже і дуже надовго. Це для настрою, для відпочинку, для душі.

Орігамі - дивовижне мистецтво, в якому прекрасно уживаються стереометрія і алгебра, нарисна геометрія, задіяна зорова пам'ять і пальці, кисті рук. З'явилося воно в XVI столітті в Японії, стало частиною національної культури і, можна сказати, візиткою цієї країни. В Європу орігамі потрапило тільки в 70-х роках минулого століття завдяки Акіра Йошизава (Akira Yoshizawa) - японський майстер по праву вважався одним з провідних орігамісти в світі. За все своє життя він розробив понад п'ятдесят тисяч моделей, які залишаються актуальними донині, видано 18 його книг, з кількома перевиданнями.

Крім естетичної краси виготовленої моделі, це мистецтво має дуже хороший терапевтичний ефект, і добре зарекомендувало себе для профілактики старіння у дорослих людей, особливо після 60 років.

- Це не тільки можливість зайняти вільний час людини, це перш за все їжа для голови, для мізків, так як постійно доводиться тримати в тонусі логічне мислення, зорову пам'ять. І велика користь для рук, коли задіяні пальці, долоня, кисть з безліччю розташованих на них життєво важливих точок. Погладжування паперу, притирання, натиснення на згинах паперу - всі ці рухи дуже корисні, особливо вони активно задіяні при великому розмірі паперу, - Олег демонструє як згинаються руки, як передпліччям утримує лист, як пальці роблять згин. - Вся верхня кінцівка активно в роботі, і починаєш відчувати свої суглоби. Виходить своєрідний масаж. І для очей добре. Читав літературу з цього приводу, і мій особистий досвід захоплення цим мистецтвом підтверджує даний факт.

Був у Олега Гординського досвід викладання орігамі дітям в приватній школі естетичного виховання: «Діти з великим задоволенням повторюють всі прийоми, дії, швидко вловлюють тонкощі процесу. Їм дуже подобалося, що результат можна відразу побачити - 15 хвилин і вже тримаєш в руках жабку, а не через два-три дні. Втім, це важливо і для дорослих - отримати задоволення від втілення моделі, що сподобалася відразу, поки є драйв, бажання ».

Практика показує, що дітям орігамі бажано займатися з 9 років. Звичайно, все дуже індивідуально, але в середньому це якраз той вік, коли є посидючість, краще стали моторика і зорова пам'ять. Заняття цим мистецтвом допомагає розвивати творчу фантазію, окомір, дрібну моторику рук, пам'ять, мова, логічне мислення, увагу. А ще виховує у дітей посидючість, акуратність, створює радісний настрій.

ОЛЕГ постійно цікавиться новинками з орігамі, обмінюється інформацією з однодумцями. В цілому на його рахунку близько 10 тисяч виконаних моделей. Є серед них улюблені і неодноразово повторені. Їх можна подивитися на тематичних сайтах, там же є захоплені коментарі від колеги з інших країн. Дві його роботи - жираф і кінь навіть потрапили на великий екран в художньому фільмі «Кульбаба». Він дуже любить дарувати їх своїм друзям, знайомим, і через подарунок виражається його душа, настрій і ставлення до одержувача, який обов'язково це відчуває.

Участь в тематичних виставках - це можливість показати свої успіхи, поспілкуватися з однодумцями і повчитися тонкощам мистецтва у більш просунутих колег. Показують один одному прийоми складання, щоб модель виглядала презентабельно. Як каже Олег: «Найголовніше - естетика моделі. Неважливо складна вона чи ні ».

Традиційно є кілька схем складання паперу, Олег освоїв всі, але вважає за краще збирати «по схемі», так модель виглядає більш чіткої, досконалої. При цьому орігамісти стверджує, що якщо якась модель дуже захопить, то техніка не має значення.

- Коли бачиш нову модель і якщо вона відразу запала в душу, її хочеться повторити негайно, від передчуття часом справа доходить до тремтіння внутрішньої. Тоді починаєш відразу обдзвонювати знайомих, шукати схему. Причому це мені треба терміново !! - з азартом передає свої емоції Олег Гординський. - І в той же час, якщо модель не зачепила, то просто проходжу мимо. Все-таки це творчий процес, а не ремесло, тут важливо натхнення! При цьому ніхто не домагається точної копії будь-якої моделі, кожен послідовник намагається привнести щось своє, додати якийсь штрих, а ще краще - зробити це з гумором, щоб було цікаво, мультяшно, симпатично. Завершив роботу, поставив перед собою і просто пішов в неї. Кожен раз відчуваю захоплення, здивування, подив: як же люди могли придумати таке ?!

І потім на радощах починає дзвонити друзям, щоб поділитися не тільки радістю, але і рекомендаціями по папері (розмір, щільність), за схемами. До слова сказати, наш співрозмовник пам'ятає розміри паперу практично кожної моделі.

ЗА ЦІ РОКИ виробився свій варіант роботи: спочатку Олег вивчає модель на великому аркуші паперу, а відчути всі тонкощі вже переходить на мініатюри, тоді і досвід підказує, папір якої щільності і кольору краще взяти для тієї чи іншої моделі, щоб вона виглядала красиво.

В цілому дуже много нюансів з папером. Папір для професійних робіт супер тонка і супер міцна, тоді можна неодноразово можна згинати по одній складці, і вона не дасть тріщину, що не порветься, не залишиться потертостей від рук. Улюблений розмір паперу, з якої він працює - це 15 на 15 см. Деякі моделі вимагають більшої площі - 50 на 50. У моделі може бути 61 вигин, а може - 700. При цьому треба враховувати, що є ліва і права сторона, то є підсумкове число вигинів потрібно подвоювати. Зустрічаються моделі, у яких кожна сторона складається окремо, але це завжди з одного цілого аркуша паперу - ножиці, клей тут неприйнятні!

Мати гарну схему - це вже 70% успіху, вважає Олег. Орігамі досі залишається вузьким напрямком, не надто поширеним у нас, тому немає гідних спеціалізованих книг, журнали тільки з-за кордону привозять, спеціальний папір теж пошукати треба, якщо хочеться зробити виставковий зразок.

- Бігом б побіг на майстер-клас хорошого орігамісти з Японії. Упевнений, що я не самотній у такому бажанні. Мрію зробити дуже гарну модель дракона - запала вона мені в душу, але для неї потрібна спеціальна папір, яка є тільки за кордоном, і все впирається в питання транспортування, щоб доставили в потрібному вигляді, - ділиться сокровенним орігамісти.

Бажання Олега настільки велике, що він робив спроби знайти папір на тютюнових фабриках, кондитерських - вони використовуються в якості обгортки, вкладишів в коробки цукерок і в пачках сигарет, але цілого листа так і не знайшов. Поки не знайшов. У чорновому варіанті він вже пробував скласти цю модель дракона, і тепер мріє зробити її в якісному папері.

Згадайте, все ми робили з паперу літачки, кораблики, пілотки, жабки, з легкістю складаючи їх, називаючи їх виробами з паперу. А це і є орігамі, тільки найпростіші моделі, для більш складних моделей вже потрібно інший рівень майстерності. І це вже мистецтво.

- Олег, що можна зробити з паперу?

- Усе!

- Гаразд ....

- Усе!!!

І на цьому поставимо крапку.

Кожен раз відчуваю захоплення, здивування, подив: як же люди могли придумати таке ?
Олег, що можна зробити з паперу?