Полезные материалы

Крашанки: історія, значення кольорів та орнаментів, способи фарбування

Крашанки на Великдень

Фото: Pixabay

Православні християни в 2019 році будуть відзначати Великдень 28 квітня . Напередодні цього свята прийнято пекти паски, готувати сирні паски і фарбувати яйця.

Писанки і крашанки - це різні способи декорування великодніх яєць. Писанки відрізняються тим, що на них зазвичай вручну наносять розпис або орнамент. А оригінальні крашанки просто фарбують , Причому з використанням самих різних технологій, - ось тому вони і "крашанки". Згідно з давніми традиціями, займатися і тими, і іншими покладено в Чистий четвер. Його дата в нинішньому році - 25 квітня.

Чому яйця фарбують в червоний колір

Яйця зазвичай фарбують цибулевим лушпинням

Фото: Pixabay

Звичай фарбувати великодні яйця переважно в червоний колір прийшов з глибини століттям. Саме з ним асоціюється вірний "бабусин" робити крашанки в цибулинні . Деякі перекази стверджують, що червоними ставали камені, на які капала кров розіп'ятого Христа, і тому Марія Магдалина принесла імператору Тиберію саме червоне яйце. У цій дії закладений подвійний сенс: колір пофарбованого яйця, безсумнівно, говорив про страждання, перенесених Христом. Але факт того, що Магдалина принесла не камінь, а яйце, став трактуватися як перемога життя над смертю: адже яйце і символізує життя.

Якщо говорити про крашанки в слов'янській культурі, то можна сюди ж вплести і язичницькі звичаї: червоні яйця фігурували на святі весни і були присвячені богу сонця Ярила. Зараз їх не просто фарбують цибулею, а роблять крашанки з листочками .

Колірна азбука крашанок

Яйця фарбують в Чистий четвер або Велику суботу

Фото: pixabay.com

Звичайно, з часом крашанки стали фарбувати не тільки в червоний колір - адже багата кольорова гамма тільки посилювала атмосферу святковості. І до того ж, як відомо, кожен колір несе своє смислове навантаження. Так, той же червоний незмінно асоціюється з любов'ю і життям, жовтий - з сонцем, світлом і хорошим урожаєм, зелений - з весни і пробудженням, коричневий - з родючою землею. До речі, чорний колір, який на крашанки зустрічається досить рідко, теж свідчить про повагу до землі - в святковий день селяни прагнули його засвідчити таким чином.

Саме слово "писанка" має українське походження. Там так називають великодні яйця з рівномірним фарбуванням. Цим вони відрізняються від скробанок, на яких поверх фарби видряпувала гострим предметом візерунок, і мальованок, куди декор наноситься пензликом.

Цікаво, що в кожному регіоні України домінуючою є якась одна колірна гамма оформлення крашанок, інші практично не використовуються. Так, наприклад, на Полтавщині пріоритет віддається білому, жовтому і ясно-зеленого кольорів. У жителів Прикарпаття в пошані червоний, жовтий і чорний кольори. У Чернігівській області доповненням до червоного і чорного виступає білий.

Крашанки: старовинні і сучасні способи забарвлення

Цибулиння - популярний барвник

Фото: pixabay.com

Мабуть, одним з найбільш популярних "екологічно чистих" способів зробити крашанки в домашніх умовах є їх виварювання в цибулинні . Невеликі зміни в цій технології дозволяють отримати різні результати. Так, наприклад, якщо просто заповнити каструлю цибулевим лушпинням на третину або наполовину, налити туди води і зварити в ній яйця, то вони вийдуть з однотонною червоно-коричневого кольору. А можна вчинити і інакше: просто обернути кожне яйце декількома шматочками цибулиння, обв'язати його марлею і зварити в чистій воді - тоді яйця вийдуть "мармуровими".

Інший спосіб полягає в тому, щоб нитками прикріпити до кожного яйцю листочки свіжої петрушки або берези. Тоді крашанки крашанки будуть коричневими, а в тих місцях, де були прикріплені листки, залишаться яскраво-жовті відбитки.

Можна кип'ятити яйця у відварі молодих березового листя - тоді вони вийдуть майже золотистими, і цей ефект посилиться, якщо їх остудити і протерти тампоном, змоченим рослинною олією.

Більш сучасний підхід до декору крашанок передбачає використання анілінових барвників. Для того щоб вони добре лягли на поверхню, шкаралупа повинна бути ідеально чистою: буде навіть не зайвим попередньо помити яйця з гелем для посуду. Можна кожне зварене яйце повністю занурювати в миску з барвником одного кольору, а можна підійти до справи творчо: наприклад, занурити яйце всього наполовину, дати йому висохнути, а потім неокрашенной половинкою опустити в посудину з барвником контрастного відтінку.

Нагадаємо, раніше "Сегодня" писали, як приготувати великодній кекс з морквою і курагою . Ми також ділилися рецептами салатів на Великдень .

Дивіться відео, як пофарбувати яйця на Великдень своїми руками:

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: luxurynet.ru