Полезные материалы

Перевезення небезпечних вантажів швидко і надійно

  1. Вимоги до перевезень небезпечних вантажів
  2. Класи небезпечних вантажів

Сучасна господарська діяльність вимагає великої кількості найрізноманітніших за своїми властивостями матеріалів: як природних, так і синтетичних. Їх своєчасна перевезення від виробників до споживачів дуже важлива для безперебійної роботи всіх виробничих ланцюжків, існуючих в промисловості і будівництві. Ось чому для доставки таких вантажів використовується різні види транспорту, в тому числі і автомобільний.

Варто зазначити, що певна частина таких вантажів становить небезпеку для навколишнього середовища і здоров'я людей. До таких вантажам, згідно з діючими нормативами, відносяться речовини, які можуть стати причиною вибуху або пожежі, а також стати причиною опіків, отруєння або опромінення людей і тварин.

Крім того, при цьому може бути завдано збитків як транспортному засобу, так і різних споруд, будівель і інших виробничих або складських об'єктів. Саме тому перевезення таких вантажів, а також всі проміжні операції з ними (вантажно-розвантажувальні роботи, тимчасове зберігання і т.п.) строго регламентовані згідно з нормами європейського угоди ДОПНВ. Воно було складено в рамках єдиної системи вимог щодо перевезення небезпечних вантажів, покликаної одночасно убезпечити їх перевезення між країнами і максимально спростити митні формальності.

При цьому національні системи безпеки країн-учасниць угоди можуть мати свої особливості, проте всі вони не суперечать загальним принципам ДОПНВ. Так, в Росії існують додаткові нормативні акти, які регламентують кваліфікацію водіїв і їх права з перевезення небезпечних вантажів, а також ряд інших організаційних і технічних питань.


Вимоги до перевезень небезпечних вантажів

Згідно з діючими на сьогоднішній день нормативам, будь-який небезпечний вантаж повинен бути в обов'язковому порядку промаркований його відправником відповідним чином. Маркування повинна бути видна в будь-якому положенні вантажу, бути розбірливою і стійкою до стирання. У випадках перевезення вантажів 1, 2 і 7 класів небезпеки має бути зазначено вантажне найменування. Крім того, в даний час діє спеціальна система інформаційних карток по кожному виду вантажу. Сюди входять:

  • єдина аварійна картка, в яку входить перелік заходів, які необхідно вжити в разі ДТП, загрожує витоком небезпечної речовини. В обов'язковому порядку заповнюється відправником вантажу.
  • інформаційні таблички зі спеціальними кодами, які встановлюються перед початком перевезення на транспортному засобі. За правилами повинні бути дві такі таблички - спереду і ззаду.
  • спеціальна карта з розшифровкою кодів, зазначених в інформаційних табличках. Така карта передається в органи, відповідальні за ліквідацію можливого ДТП при перевезенні небезпечних вантажів.

Крім того, сам транспортний засіб, що перевозить небезпечні вантажі, має відповідати певним правилам безпеки. Так, воно повинно бути оснащено упори і мати мінімум два спеціальних застережливих знака. Водії і супроводжуючі вантаж повинні мати спеціальний одяг яскравих кольорів, а також по одному кишеньковому ліхтаря на кожного. Якщо ж перевезення здійснюється автопоїздом, в його склад може входити лише один причіп або напівпричіп. При перевезенні рідких вантажів в цистернах та інших ємностях автомобіль повинен бути оснащений амортизирующим бампером, який захищає від ударів ззаду. Такий бампер повинен бути висунутий щодо краю ємності не менше, ніж на 10 сантиметрів.

Будь-який транспортний засіб, що перевозить небезпечні вантажі, має мати надійну гальмівну систему з дублюванням на випадок аварійної ситуації. Якщо ж автомобіль важить понад 16 тонн, на ньому повинна бути встановлена ​​антиблокувальна система.

Всі електричні ланцюги автомобіля повинні бути оснащені спеціальними запобіжниками і автоматичними вимикачами, що захищають від перевантажень, імпульсних перешкод і різких стрибків струму. Крім цього, водій повинен мати можливість відключення акумулятора безпосередньо зі свого місця в кабіні. Що стосується паливних баків, то вони повинні бути надійно захищені від ударів з усіх боків. У разі ж їх механічного пошкодження паливо не повинно потрапити на будь-які частини автомобіля або вантажу, що перевозиться. Підвищені вимоги пред'являються і до вихлопної системи, робота якої не повинна приводити до нагрівання вантажу.

Крім усього іншого, що перевозить небезпечний вантаж транспортний засіб повинен мати, по крайней мере, один спеціальний вогнегасник для гасіння пожежі вантажу. Ще один вогнегасник повинен бути встановлений для гасіння пожежі самого автомобіля.


Класи небезпечних вантажів

1 клас

1 клас небезпечних вантажів - вибухові матеріали, які за своїми властивостями можуть вибухати, викликати пожежу з вибуховою дією, а також пристрої, що містять вибухові речовини і засоби підриву, призначені для виробництва піротехнічного ефекту.

  • підклас 1.1-вибухові і піротехнічні речовини і вироби з небезпекою вибуху масою, коли вибух миттєво охоплює весь вантаж;
  • підклас 1.2-вибухові і піротехнічні речовини і вироби, що не вибухають масою;
  • підклас 1.3 вибухові і піротехнічні речовини і вироби, що володіють небезпекою загоряння з незначною вибуховою дією або без нього;
  • підклас 1.4 вибухові і піротехнічні речовини і вироби, які мають незначну небезпеку вибуху під час транспортування тільки у випадку запалення або ініціювання, що не дають руйнування пристроїв і упаковок;
  • підклас 1.5-вибухові речовини з небезпекою вибуху масою, які настільки нечутливі, що при транспортуванні ініціювання або перехід від горіння до детонації малоймовірні;
  • підклас 1.6 вироби, що містять виключно нечутливі до детонації речовини, що не вибухають масою і характеризуються низькою ймовірністю випадкового ініціювання;

2 клас

2 клас небезпечних вантажів - гази стислі, зріджені охолодженням і розчинені під тиском, що відповідають хоча б одній з таких умов.

§ 1. абсолютний тиск парів при температурі 50С одно чи вище 3 кгс / смЧЗОО кПа);

§ 2. критична температура нижче 50С. За фізичним станом гази діляться на:

§ 3. стислі, критична температура яких нижче 10С;

§ 4. зріджені, критична температура яких дорівнює або вище 10С, але нижче 70С;

§ 5. зріджені, критична температура яких дорівнює або вище 70С;

§ 6. розчинені під тиском;

§ 7. зріджені переохолодженням;

§ 8. аерозолі і стислі гази, що потрапляють під дію спеціальних розпоряджень.

  • підклас 2.1-незаймисті гази;
  • підклас 2.2-незаймисті отруйні гази;
  • підклас 2.3-легкозаймисті гази;
  • підклас 2.4- легкозаймисті отруйні гази;
  • підклас 2.5 хімічно нестійкі;
  • підклас 2.6- хімічно нестійкі отруйні.

3 клас

3 клас небезпечних вантажів - легкозаймисті рідини, суміші рідин, а також рідини, що містять тверді речовини в розчині чи суспензії, які виділяють легкозаймисті пари, що мають температуру спалаху в закритому тиглі 6 ° C і нижче.

  • підклас 3.1 легкозаймисті рідини з низькою температурою спалахи і рідини, що мають температуру спалаху в закритому тиглі нижче мінус 18С або мають температуру спалаху в поєднанні з іншими небезпечними властивостями, крім Легкозаймистість;
  • підклас 3.2-легкозаймисті рідини з середньою температурою спалаху - рідини з температурою спалаху в закритому тиглі від мінус 18 до плюс 23С;
  • підклас 3.3 лекговоспламеняющіеся рідини з високою температурою спалаху - рідини з температурою спалаху від 23 до 61С включно в закритому тиглі.

4 клас

4 клас небезпечних вантажів - легкозаймисті речовини і матеріали (окрім класифікованих як вибухові), здатні під час перевезення легко загорятися від зовнішніх джерел займання, в результаті тертя, поглинання вологи, мимовільних хімічних перетворень, а також при нагріванні.

  • підклас 4.1 легкозаймисті твердю речовини, здатні легко займатися від короткочасної дії зовнішніх джерел займання (іскри, полум'я або тертя) і активно горіти;
  • підклас 4.2 самозаймисті речовини, які в звичайних умовах транспортування можуть мимоволі нагріватися і запалати;
  • підклас 4.3-речовини, що виділяють займисті гази при взаємодії з водою.

5 клас

5 клас

5 клас небезпечних вантажів - речовини, що окислюють і органічні пероксиди, які здатні легко виділяти кисень, підтримувати горіння, а також можуть, у відповідних умовах або в суміші з іншими речовинами, викликати самозаймання і вибух.

  • підклас 5.1 окислюють речовини, які самі по собі не горючі, але сприяють легкій займистості інших речовин і виділяють кисень при горінні, тим самим збільшуючи інтенсивність вогню;
  • підклас 5.2- органічні пероксиди, які в більшості випадків горючі, можуть діяти як окислюють речовини і небезпечно взаємодіяти з іншими речовинами. Багато з них легко спалахують і чутливі до удару і тертя.

6 клас

6 клас небезпечних вантажів - отруйні та інфекційні речовини, здатні викликати смерть, отруєння або захворювання при попаданні всередину організму або при зіткненні зі шкірою і слизовою оболонкою.

  • підклас 6.1- отруйні (токсичні) речовини, здатні викликати отруєння при вдиханні (парів, пилу), попаданні всередину або контакті зі шкірою;
  • підклас 6.2- речовини і матеріали, що містять хвороботворні мікроорганізми, небезпечні для людей і тварин.

7 клас

7 клас небезпечних вантажів - радіоактивні речовини з питомою активністю понад 70 кБк / кг (2 нки / г).

8 клас

8 клас

8 клас небезпечних вантажів - їдкі і корозійні речовини, які викликають пошкодження шкіри, ураження слизових оболонок очей і дихальних шляхів, корозію металів і пошкодження транспортних засобів, споруд або вантажів, а також можуть викликати пожежу при взаємодії з органічними матеріалами або деякими хімічними речовинами.

  • підклас 8.1- кислоти,
  • підклас 8.2- лугу;
  • підклас 8.3- різні їдкі і корозійні речовини.

9 клас

9 клас небезпечних вантажів - речовини з відносно низькою небезпекою при транспортуванні, не віднесені до жодного з попередніх класів, але вимагають застосування до них певних правил перевезення і зберігання.

  • підклас 9.1-тверді і рідкі горючі речовини і матеріали, які за своїми властивостями не відносяться до 3 і 4-му класах, але за певних умов можуть бути небезпечними в пожежному відношенні (горючі рідини з температурою спалаху від +61 C до +100 C в закритій посудині, волокна і інші аналогічні матеріали);
  • підклас 9.2- речовини, що стають їдкими і корозійними за певних умов.

ТАРА І УПАКОВКА

Небезпечні вантажі повинні пред'являтися вантажовідправниками до перевезення в тарі та упаковці, передбачених стандартами або технічними
умовами на дану продукцію і ГОСТ 26319-84

також дивіться доставка з КИТАЮ збірних вантажів здійснюється від 3 днів.

Доброго дня! Замовляв доставку хімічних добрив. минула фірма кілька разів затримувалася з доставкою. Пояснили це тим, що вантаж небезпечний і його складно доставляти. Звернувся до вас і час на доставку скоротилося на 4-5 днів. не потрібно тепер турбуватися про запізнення вантажу або штрафи на митницю. Велике вам за це спасибі і з наступаючим новим роком!
Михайло Лавриненко, фермер

Добрий день панове! Хотів подякувати вашу компанію і ваших співробітників за хорошу роботу. Затримок з доставкою практично не буває, все дуже професійно. Так як працюю з небезпечними вантажами, то і доставка проблематичний процес. Завдяки вам не турбуюся більше за збереження вантажу і митні штрафні санкції за неправильну упаковку і так далі. Ви дозволяє економити і час і гроші, а це багато чого варте!
Філіп Котов, бізнесмен

Доброго часу доби. Нещодавно здійснював замовлення вантажу, що підпадає під категорію небезпечного. Доставку затримали на чотири дні. Хотів було проявити невдоволення, але з'ясувалося, що мої конкуренти (вони працюють з іншого вантажний компанією) чекали той же самий вантаж на два тижні довше, ніж передбачалося. Що можу сказати? Прошу вибачення за власну тимчасове невдоволення і дякую за оперативність. Як виявилося, Ваш рівень роботи набагато вище, ніж у безлічі подібних компаній. Себе також похвалю за вірний вибір вантажоперевізні компанії, і побажаю вам успіхів в роботі.
Лаврентій Смирнов

Добрий день. Уявляю я інтереси фірми, що продає всілякі хімічні добрива і добавки. Деякі з них ми доставляємо з Китаю. Раніше замовлення постійно затримували бо вони в небезпечній категорії. Звернулися ми до вас і перестали відчувати проблеми з термінами. Іноді вантажі затримують але на два-три дні нічого страшного. Митниця все таки державний орган і бувають проблеми. До вас претензій немає.

Що можу сказати?