Полезные материалы

жорстка вода

  1. Класифікація води по жетскості
  2. За рівнем жорсткості воду ділять на чотири типи:
  3. Норми жорсткості води
  4. Типи жорсткості води по сприйнятливості до термообробки.
  5. Шкода, що наноситься жорсткою водою
  6. Шкода для здоров'я людини і домашніх вихованців
  7. Шкода, що наноситься жорсткою водою техніці і предметів побуту
  8. Шкідливі наслідки води з підвищеною жорсткістю для комунікацій
  9. Питання і відповіді по статті

Це вода, в якій у великій кількості знаходяться розчинені солі, лужноземельних металів. В основному на жорсткість води впливають кальцій і магній, сполуки яких і є основними солями жорсткості. Це вода, в якій у великій кількості знаходяться розчинені солі, лужноземельних металів

Жорсткість визначає не тільки можливість використання води в питних цілях , Але і її застосування в побутових або промислових потребах.

За смаком жорстку воду відрізнити дуже легко - він вкрай гірка. Іноді зустрічається гіркий смак джерельної води обумовлений саме наявністю солей жорсткості.

За зовнішнім виглядом можна дізнатися після кип'ятіння. В цьому випадку солі випадають в осад, якій легко можна бачити на дні будь-якої посудини.

Класифікація води по жетскості

У Росії жорсткість води вимірюють в градусах жорсткості, але вона так само може бути виражена в об'ємній частці або масовим числом.

Офіційно прийнята одиниця вимірювання, яка використовується в системі СІ (міжнародна система одиниць) - моль на кубічний метр. Але на практиці не використовують перераховані одиниці виміру, вважаючи за краще мілліеквівалент на літр (мг-екв. / Л).

За рівнем жорсткості воду ділять на чотири типи:

  1. М'яка вода (менше 2 мілліеквівалентов на літр);
  2. Нормальна вода (від 2 до 4 мілліеквівалентов на літр);
  3. Жорстка вода (від 4 до 6 мілліеквівалентов на літр);
  4. Дуже жорстка вода (6 і більше мілліеквівалентов на літр).

Ця класифікація називається американською і при оцінці жорсткості води використовується найчастіше.

Подібна класифікація є і в градусах жорсткості, але представляє вона тільки 3 типи води:

  1. М'яка вода (менше 2 градусів жорсткості);
  2. Вода середньої жорсткості (від 2 до 10 градусів жорсткості);
  3. Вкрай жорстка вода (від 10 градусів жорсткості і більше).

Норми жорсткості води

Норми жорсткості води в Росії і світі сильно відрізняються один від одного. У Росії дозволена вода, жорсткість якої не перевищує поріг в 7 мілліеквівалентов на літр, тобто, не забороняється подавати населенню дуже жорстку воду.

Ті ж показники в Європі не можуть бути більше 1,2 мілліеквівалентов на літр. Це означає, що європейці п'ють м'яку воду, жорсткість якої майже в шість разів менша, ніж установлено в Росії.

Типи жорсткості води по сприйнятливості до термообробки.

Перший тип - тимчасова жорсткість, коли крім кальцію і магнію, у воді виявляються гідрокарбонатні аніони. Її так само називають карбонатної. Вона легко видаляється при кип'ятінні води і ніяк не впливає на організм людини.

Другий тип - постійна жорсткість, ще звана некарбонатних жорсткістю. Вона обумовлена ​​наявністю сполук кальцію і магнію, утворених в результаті взаємодії з сильними кислотами, наприклад, сірчаної або азотної. Така жорсткість не видаляється при кип'ятінні води, бо не солі подібного типу не розпадаються під впливом температури.

Загальна жорсткість води обчислюється шляхом підсумовування показників карбонатної і некарбонатних жорсткості.

Найвищі показники жорсткості через велику кількість розчинених солей визначають в морської й океанічної воді. Жорсткість поверхневих вод зазвичай в кілька разів менше грунтових вод і вологи з підземних джерел.

Шкода, що наноситься жорсткою водою

Розглянемо негативний вплив надмірно жорсткої води на організм людини, побутову техніку і комунікації. Чим вище параметр жорсткості, тим сильніше буде значення кожного виду шкідливого впливу.

Шкода для здоров'я людини і домашніх вихованців

Шкода для здоров'я людини і домашніх вихованців

  1. Висока жорсткість сприяє зростанню сечових каменів і розвитку сечокам'яної хвороби. Це пов'язано з накопиченням солей, які просто не встигають виводитися з організму.
  2. При умовно жорстка вода сушить шкіру. Це відбувається через появу «мильних шлаків» освічених з мила, яке не здатне милитися і розчинятися в жорсткій воді. Ці мильні шлаки закупорюють пори, не даючи їм вільно дихати, внаслідок чого можуть розвиватися шкірні запалення, не давати спокою свербіж і печіння шкіри.
  3. Освіта тонкої кірці на волоссі руйнує природну жирову плівку. Відбувається це так само, як і на шкірі рук - «мильні шлаки" не вимиваються і поступової накопичуються. Це може викликати свербіж шкіри голови, лупа і навіть випадання волосся.
  4. Вплив сильно жорсткої води на здоров'я тварин не відрізняється від впливу на людський організм. Існує високий ризик розвитку сечокам'яної хвороби. У вихованців, що харчуються сухими кормами, цей ризик зростає в кілька разів. Можлива поява проблем з шерстю і шкірою, як у собак, так і у кішок при їх регулярному купанні.
  5. Сповільнюється процес приготування їжі, через численні солей погано розварюється м'ясо. Це призводить до поганого засвоєння білка і може викликати захворювання шлунково-кишкового тракту.

Шкода, що наноситься жорсткою водою техніці і предметів побуту

Шкода, що наноситься жорсткою водою техніці і предметів побуту

  1. Мильні кошти через наявність великої кількості солей у воді вкрай погано піняться і відмивають забруднення. Тому кількість порошків, засобів, призначених для миття посуду та інших предметів побутової хімії, доведеться різко збільшити.
  2. Крім поганого спінювання мильних засобів, через контакт жорсткої води з ними утворюються розлучення і твердий наліт на сантехніці і поверхні посуду, так як випадає сольовий осад. Такий наліт важко відмивається з посуду, а так само негативно впливає на сантехніку, поступово руйнуючи її поверхні.
  3. В процесі нагрівання води в електроприладах солі не просто випадають в осад, а кристалізуються і випадають у вигляді накипу. Саме накип є основною причиною швидкої поломки водонагрівальних приладів.
  4. Жорстка вода залишає плями, розводи і брудні нальоти на свежевистіранного речах, колір тьмяніє, принти та малюнки стають сірими. Від них позбутися дуже складно і це, знову ж таки, вимагає підвищених витрат миючих засобів. Тканина, випрати в жорсткій воді, стає грубою і нееластичною, тому що солі забивають в неї весь вільний простір. Зменшується міцність одягу і білизни.

Шкідливі наслідки води з підвищеною жорсткістю для комунікацій

Шкідливі наслідки води з підвищеною жорсткістю для комунікацій

  1. Солі жорсткості так само, як і на побутових приладах, випадають в осад або кристалізуються, утворюючи на поверхні комунікаційних шляхів і великих приладів і установок накип. Накип истончает стінки комунікацій, згодом повністю руйнуючи їх.
  2. Велика кількість випадають в осад або накип солей жорсткості, призводить до частих виходом з ладу великих водонагрівальних установок, типу бойлерів.
  3. У системах оборотного водопостачання, що утворюються накипні відкладення, водні камені і шлам з солей зменшують прохідність труб, при цьому падає тепловіддача. Падає натиск води, зменшується кількість води в радіаторах, закупорюються входи і виходи води з будинків, що може призвести до повного закупорювання комунікаційних мереж. Все це збільшує енерговитрати.

У домашніх умовах найбільш раціональний спосіб зменшення жорсткості води - використання фільтрів , Які очистять воду для пиття і приготування їжі від надлишку солей. В ідеалі, воду для будь-якого використання вдома потрібно фільтрувати.

Але при цьому, не потрібно забувати, що показник жорсткості повинен дорівнювати визначеному середньому значенню. Занадто м'яка вода також не несе ніякої користі. Вона підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань у людини, вимиває солі з організму, викликаючи швидкий розвиток рахіту і витончення кісток. У комунікаційних системах м'яка вода викликає корозію металевих труб.

Збережіть статтю в соцмережі:

Alex, 28 квітня 2016.

Питання і відповіді по статті

Задайте своє питання за статтею