Полезные материалы

Види кухонних ножів і їх призначення: фото, пояснення що ними можна різати

  1. Основні види кухонних ножів
  2. Популярні види ножів
  3. незвичайні ножі

Один з основних елементів роботи на кухні - кухонний ніж. Здавалося б, що може бути простіше? Але далеко не кожна господиня знає, як правильно вибрати кухонні ножі , Які вони бувають і для чого використовувати той чи інший вид.

Спеціально для вас ми підготували добірку основних видів кухонних ножів і їх призначень з фото і короткими характеристиками. Спробуємо розібратися, які з них дійсно потрібні на кухні, а які стануть в нагоді лише зрідка і просто займуть зайве місце.

Основні види кухонних ножів

Незважаючи на все різноманіття, основний кухарський трійкою по праву вважаються три ножа, без яких процес готування представляється гранично складним і трудомістким. Розглянемо кожен з ножів докладніше.

Кухарський шеф-ніж. Універсальний інструмент, який може замінити більшість інших ножів - крім, мабуть, хлібного ножа. Втім, багато кухаря обходяться тільки їм - справа техніки. Досить великий важкий ніж, незважаючи на свої габарити, зручний в роботі. Шинкування овочів, нарізка м'яса, чистка фруктів ... Все це легко виконати кухарським шеф-ножом.

Широке лезо довжиною у вісімнадцять-двадцять п'ять сантиметрів має бути відмінно заточеним і досить міцним. Міцність необхідна для роботи з замороженими продуктами.

З огляду на те, що до якості цього ножа завжди висувалися найвищі вимоги, ми приготували для вас ТОП-7 найкращих кухарських ножів .

Ще одна важлива складова "великої трійки" - хлібний ніж з зазубреним лезом. Довжина такого ножа - близько двадцяти одного сантиметра. Його характерна особливість - схоже на пилку-ножівку лезо, оброблене методом серейторной заточки. Особливим чином зазубрені лезо легко розрізає хлібну м'якоть, але при цьому не кришить її.

Останній обов'язковий інструмент - невеликий ніж для чищення овочів, з лезом близько семи-восьми сантиметрів. Малі розміри дозволяють зручно тримати його в руці і ретельно очищати картопля, кабачки та інші овочі або фрукти - те, з чим складно впоратися більшими ножами.

Популярні види ножів

Зрозуміло, це далеко не всі види ножів для використання на кухні. Якщо ви зайдете в спеціальний кухарський магазин, різноманіття ножів вразить вас. Пропонуємо вивчити більш детально ті з них, які можуть стати вдалим доповненням до основної кухарський трійки.

Мабуть, на першому місці в цьому списку повинен стояти універсальний ніж, який є практично в кожному будинку. Лезо класичної форми зазвичай досягає п'ятнадцяти сантиметрів. Такий ніж підходить і для м'яса, і для овочів. Він легкий в роботі і не вимагає особливих навичок.
Однак з м'якими або ж, навпаки, занадто твердими продуктами, такий ніж не впорається.

Мало хто знає, що наявна майже в кожному будинку картофелечистка - насправді теж вид ножа. Овочевий ніж-peeler, якщо користуватися офіційною термінологією, завдяки двом поверненим один до одного лезу, дуже зручний для очищення овочів і фруктів від шкірки. Плаваючі леза забезпечують додаткову ергономіку - рука від такого ножа втомлюється значно менше, ніж якби ви намагалися почистити картоплю чи яблука звичайним ножем.

Ще один корисний ніж - кухонний топірець. Широке квадратне лезо довжиною до вісімнадцяти сантиметрів незамінне для рубки м'яса. Завдяки високій міцності він дозволяє легко прорізати великі шматки м'яса, в тому числі і замороженого.

Цікава і його особливість: якщо більшістю ножів необхідно різати вздовж продукту, такий топірець слід опускати вглиб.

Важливо: якщо ви вирішили придбати кухонний топірець, зверніть увагу на ручку! Вона повинна бути зручною і не ковзати в руці - інакше ви можете травмуватися.

Для непрофесійної домашньої кухні не зайвим буде придбати невеликий бутербродний ніж з трохи округленої формою леза. Хто з нас не любить зробити пару бутербродів на сніданок або до вечірнього чаю?

Своєрідна форма такого ножа дозволить зручно намазати на хліб масло та інші м'які продукти: паштети, плавлений сир, м'який сир або мус, варення ...

Широке лезо довжиною у вісім сантиметрів помітно полегшить вам приготування бутербродів.

Стане в нагоді на кухні і філейний ніж з вузьким і довгим лезом в двадцять сантиметрів. Форма ножа і піднятий вгору кінчик допомагають легко филировать рибу, відокремивши філе від кістки, нарізати м'ясо тонкими слайсами. Але будьте обережні: такий ніж не підходить для твердих продуктів, тому уникайте нарізки замороженого м'яса або риби.

Японський ніж-сантоку не надто популярний у нас. Як не дивно, цей зручний широкий двадцятисантиметровий ніж не користується великою популярністю. А ось американці його давно оцінили - багато професійні кухарі переходять з шеф-ножів на сантоку. Та й практично в кожному будинку можна зустріти таку модель.

Завдяки опущеному вістря ножа зручніше свого шеф-аналога. Він зручний при рубці м'яса або шатківниці. Вістря дозволяє філігранно нарізати навіть самі примхливі продукти, включаючи хліб.

Вістря дозволяє філігранно нарізати навіть самі примхливі продукти, включаючи хліб

Ще один мало популярний ніж стане в нагоді багатьом любителям сиру. Він так і називається - сирний. Використовувати його краще для м'яких сортів - з твердими впоратися і універсальний або ж шеф ніж. Поглиблення або отвори на лезі ножа дозволяють нарізати м'який сир, уникаючи його деформації і прилипання. Приємний бонус - на кінчику такого ножа часто розташовується невелика вилочка, для акуратної перенесення сиру на тарілку.

незвичайні ножі

Якщо ви дійсно любите готувати, не лякаючись експериментів і нестандартних страв, вас повинні зацікавити наступні види ножів. Вони не так часто використовуються на домашній кухні, проте здатні значно полегшити життя кухарю ентузіасту.

Для любителів фаршированих овочів, безсумнівно, стане в нагоді ніж для вирізання порожнини. Овальна форма леза виглядає незвично, однак варто взяти його в руки, ви зрозумієте всю зручність. Загострена кромка дозволяє швидко прибрати м'якоть з кабачків, баклажанів та інших овочів. При бажанні ви можете підготувати до фарширування навіть шматки м'яса - але для цього зручніше буде злегка заморозити їх.

Ще одна цікава модель - ніж для огірків. Втім, з його допомогою можна швидко нарізати на тонкі акуратні скибочки будь-які тверді овочі або фрукти. сім паралельних лез забезпечують чіткість і акуратність лінії, а тому ваша тарілка з фруктовою або овочевий нарізкою буде виглядати бездоганно.

Цікавий у використанні і так званий ніж-січка. Напівкругле лезо вінчають відразу дві рукоять. Працювати з ним пропонується двома руками. Такий ніж підійде для готування рубаних стейків, швидкої шинкування великої кількості м'яса або овочів і так далі.

Ніж часто використовують на професійній кухні, а ось любителі його побоюються. І дарма. Так, робота з січкою вимагає певних навичок - однак витративши пару годин на тренування, ви помітите, наскільки простіше стало працювати з рубаними продуктами.

Так, робота з січкою вимагає певних навичок - однак витративши пару годин на тренування, ви помітите, наскільки простіше стало працювати з рубаними продуктами

Популярність японської кухні не могла не позначитися на ринку кухонних пристосувань Росії. Якщо ви любите суші-бари, чому б не спробувати готувати їх меню у себе вдома? Кухонний ніж для сашимі завдяки гнучкому довгому лезу (близько двадцяти сантиметрів) дозволить нарізати лосося і будь-яку іншу рибу тонкими, майже прозорими скибочками. Ваші суші будуть виглядати ідеально!

Ваші суші будуть виглядати ідеально

Вічний конкурент суші - піца. Любителям гарячих коржів з сиром знайомі спроби порізати гаряче, тільки з духовки виріб. Сир неестетично тягнеться, часом падає разом з начинкою ... Щоб уникнути таких неприємностей, придбайте круглий ніж для піци. Обертається лезо з дрібними зубчиками дозволить швидко нарізати піцу на акуратні, естетичні скибочки.

Зрозуміло, ми не змогли описати всі види ножів - фахівці налічують до двох сотень. Однак сподіваємося, що добірка допоможе визначитися вам з тим необхідним мінімумом, який значно полегшить процес готування і зробить роботу на кухні швидкої і приємною.

Здавалося б, що може бути простіше?
Хто з нас не любить зробити пару бутербродів на сніданок або до вечірнього чаю?
Якщо ви любите суші-бари, чому б не спробувати готувати їх меню у себе вдома?