Полезные материалы

Як зваляти валянки.

  1. ШУКАЙТЕ МЕНЕ ТУТ:

автор admin Теги: історія валяння , мокре валяння з вовни , це цікаво

З попередніх статей ми дізналися з вами дуже багато про валянки. Нам залишилося тільки з'ясувати, як же зваляти валянки.

Зваляти валянки не важко, але дуже складно. Всі ми знаємо, що валянки роблять з вовни. Вовна беруть, як правило, летніну, або клаптями, що знімається з овець влітку. Летніна надає валянків м'якості. Вовна очищають від сміття, миють і вичісують, роблячи з неї м'яку і пухнасту масу.

підготовлену вовна розкладають в формі великого носка і починають клеїти. Клеять завжди руками, використовуючи для цього чотиригранну качалку. Шерсть поливають гарячою водою, щоб вона краще звалювалася. поступово заготовки валянок стають менше. Їх розтирають на ребристою дошці (дергуче), щоб вони уплотнились.

Потім натягують на колодки, формуючи носок і п'яту. На колодках валянки відбивають дерев'яним калаталом з усіх боків до тих пір, поки вони не зменшаться до потрібного розміру. поверхня валянок натирають пемзою, довалівая шерсть остаточно. І ставлять їх на просушку. Висушені валянки знову труть пемзою або дерев'яним бруском, вже для остаточної обробки.

Висушені валянки знову труть пемзою або дерев'яним бруском, вже для остаточної обробки

У минулі часи у майстрів Шаповал валянок були свої секрети по фарбуванню повсті. Для того, щоб освітлити його, вони використовували білила, змішані з молоком. Цю суміш вони втирали в повсть і ставили валянки в слабо натоплену піч. Щоб забарвити їх в чорний колір, шаповали застосовували мідний купорос або галун.

Фабрики з виготовлення валянок з'явилися в Росії в 19 столітті. Вони є і сьогодні. Найзначніші з них:

«Кукморський валяльно-повстяний комбінат» (в республіці Татарстан) «Кукморський валяльно-повстяний комбінат» (в республіці Татарстан). Тут виробляють понад 1 млн. Пар валяного взуття в рік.

«Ярославська фабрика валяного взуття» виготовляє 550-600 тисяч пар на рік «Ярославська фабрика валяного взуття» виготовляє 550-600 тисяч пар на рік.

«Комбінат валяного взуття» в м.Омську виробляє 170 тисяч пар щорічно.

«Калузька взуттєва фабрика« Калита »виготовляє 150 тисяч пар валянок на рік.

Егорьевская взуттєва фабрика «Котофей» виробляє 100 тисяч пар валянок для дітей щорічно.

Однією з найперших фабрик з виготовлення валянок в Росії була «бітцевського фабрика валянок» Однією з найперших фабрик з виготовлення валянок в Росії була «бітцевського фабрика валянок».

Технологія виробництва повсті взуття на цій фабриці трохи відрізняється від інших. Щоб валянки були м'якше, тут використовують тільки полугрубую шерсть, змішуючи «осінню» і «весняну» шерсть в певній пропорції.

Після змішування вовняна маса витримується добу і потім надходить на чесальні верстати. Після того, як шерсть розчесали, вона являє собою вовняну павутину. Цю павутину обертають навколо матерчатого чохла, отримуючи заготовку халяви ( «конус»). Конус звалюють між гарячими і вологими, тріпотіли заготовку зверху і знизу, плитами.

Нижню частину валянка (для шкарпетки п'яткову) формують вручну Нижню частину валянка (для шкарпетки п'яткову) формують вручну. Для цього потрібно чималий досвід, щоб майбутній валянок вийшов певного розміру і щільності. Дана заготівля поки дуже велика, але їй необхідно пройти ще безліч етапів валяння.

Далі заготовки валянок стискають між дерев'яними барабанами і крутять в баку з гарячою водою. Остаточна усадка відбувається в машинах, де валянки в гарячій воді відбивають дерев'яними молотами. На цьому етапі на деяких фабриках, та й в селах використовують сірчану кислоту, для прискорення процесу звалювання. На бітцевського фабриці цього не роблять.

Після кількох етапів прання ми, нарешті, можемо побачити мокрий валянок Після кількох етапів прання ми, нарешті, можемо побачити мокрий валянок. Від початкового розміру він зменшився в 10 разів. Залишився останній етап - надання форми ну і, звичайно, сушка.

Валянку надають форму, насаджуючи його на металеву колодку. Тут потрібна величезна сила, щоб розтягнути валянок до потрібного розміру.

На колодках валянки надходять в сушарку. Температура в сушарці майже 100 градусів, тому дерев'яні колодки на фабриці не використовуються.

Після сушіння валянки надходять в цех збірки. Тут кожен валянок серед безлічі інших валянок шукає собі пару за допомогою подборщіци. Після того, як пара знайдена, їх халяви зверху підрівнюють на спеціальному верстаті і зшивають. Потім їх вимірюють по внутрішній довжині стопи і маркують.

Деякі моделі валянок роблять з гумовою підошвою. На фабриці її приварюють пресовим методом за допомогою високої температури.

В обробній майстерні валянки прикрашають - роблять вишивку, пришивають хутро, тасьму, протягують шнурки.

Весь процес з виготовлення однієї пари валянок на фабриці проходить 5 днів.

У цьому відео можна подивитися, як клеять валянки в домашніх умовах.

Якщо вас вам було цікаво читати цю статтю, натисніть кнопочки соціальних мереж внизу, і її зможуть прочитати ваші друзі.

ОТРИМАЙТЕ ПОДАРУНОК "БІЖУТЕРІЯ З ШЕРСТІ СВОЇМИ РУКАМИ":

ШУКАЙТЕ МЕНЕ ТУТ:

Схожі статті:

  1. Музей «Російські валянки» в Мишкін
  2. Музей «Російські валянки» в Москві
  3. Валяння валянок. Сувенірні валянки майстер клас.
  4. Цікаве про валянках

написати коментар