Полезные материалы

Акт введення в експлуатацію устаткування та інших основних засобів

  1. Навіщо вводити в експлуатацію активи
  2. об'єкти
  3. Коли складається документ
  4. Вимоги до оформлення
  5. Уніфіковані бланки для скачування
  6. Акти для введення в роботу об'єктів будівництва
  7. Рішення про введення обладнання під тиском

Згідно з правилами обліку матеріальних і нематеріальних активів, факт придбання будь-якого обладнання або засобів організацією важливо фіксувати в спеціальних довідках - актах. Але перш ніж нові активи опиняться на балансі фірми, вони повинні пройти перевірку на працездатність і справність.

Для цього, спеціальна комісія здійснює процес введення об'єкта або обладнання в експлуатацію, який також знаходить відображення у відповідній документації. Яка форма бланка застосовується для подібних випадків?

Навіщо вводити в експлуатацію активи

Підприємства будь-якої сфери діяльності зобов'язані здійснювати перевірку його працездатності, а після фіксувати це в спеціальному акті за всіма правилами по ряду причин:

  • Для деяких контрагентів важливо проводити розпакування і перевірку техніки чи іншого майна в їх присутності, так як це є умовою настання гарантійних прав.
  • Спеціально створена комісія переконається, що отримані матеріальні засоби не мають неполадок і готові до роботи.
  • Акт передачі обладнання в експлуатацію служить підтвердженням його справності та відповідності норм безпеки, або свідчить про зворотне. Якщо почати роботу без цього документа, в разі виникнення позаштатної ситуації відсутність акту обернеться неприємностями.
Згідно з правилами обліку матеріальних і нематеріальних активів, факт придбання будь-якого обладнання або засобів організацією важливо фіксувати в спеціальних довідках - актах

Особлива увага до акту приділяють ті фірми, що мають справу зі складною технікою або небезпечним обладнанням.

об'єкти

Зміст і форма бланка багато в чому залежить від того типу об'єкта, який вводиться в роботу.

До основних засобів можна віднести:

  • розрахунково-обчислювальні прилади та пристрої, обладнання різного типу;
  • техніку будь-якого призначення;
  • нерухомі споруди, будівлі, земельні ділянки, дороги;
  • будь-який транспорт і спецтехніку;
  • господарський і виробничий інвентар і інструменти;
  • представників тваринного і рослинного світу, призначених для комерційного використання.

Коли складається документ

Відповідь на це питання здається очевидним, однак акт складається аж ніяк не завжди в момент передачі майна. Деякі об'єкти зовсім не потребують процедури введення в експлуатацію, такі як меблі, господарський інвентар та інше. Комірник або інше відповідальна особа відразу розписується в їх отриманні і на основі простого акту прийому-передачі обладнання надходить на баланс підприємства.

Комірник або інше відповідальна особа відразу розписується в їх отриманні і на основі простого акту прийому-передачі обладнання надходить на баланс підприємства

Результати тесту обладнання вносять до наказу, дані якого не повинні розходитися зі змістом акта.

У тих випадках, коли обладнання або інші основні засоби не вимагають попередніх робіт (збірки, наладки), введення в роботу може бути здійснено практично відразу. В іншому випадку, здійснюється монтаж чи інші дії, які відображаються у відповідних формах документів. Також варто врахувати момент, якому супроводжує складання акта. Він може бути як доповненням до договору надання послуг, так і супроводжувати обладнання, що поставляється.

Вимоги до оформлення

Для прийому основних засобів до роботи існують спеціалізовані зразки акта введення устаткування в експлуатацію, в яких уповноваженому співробітнику комісії залишається лише заповнити порожні рядки. Але все ж, існують єдині вимоги, яким підкоряється акт для введення в експлуатацію будь-якого об'єкта, будь то будинок або техніка.

  • Комісія складає акт у трьох примірниках. Два з них призначені організаціям - приймаючій стороні і контрагенту, що проводить або поставляє обладнання. Третя копія призначена державним органам нагляду.
  • Підписують бланк дві сторони - передавальна (контрагент, постачальник) та приймаюча (експлуатуюча фірма).
  • Акт є додатком до основної документації, що відбиває технічний стан. Залежно від об'єкта, подібним документом може виступати техпаспорт (для техніки або обладнання), кадастровий паспорт або поверховий план, а також експлікація (для будівель), інші довідки або акти про технічний стан.

Деякі об'єкти обладнання не потребують процедури введення в експлуатацію.

Уніфіковані бланки для скачування

Існують регламентовані законом форми, на підставі яких обладнання та інші основні засоби надходять на баланс підприємства.

  • Якщо необхідно відобразити в акті передачу в роботу об'єктів, до яких не відносяться будівлі та інші об'єкти будівництва, використовується акт введення основних засобів в експлуатацію. Завантажити зразок бланка ОС-1 можна тут . Ця ж форма використовується як базова при прийомі-передачі обладнання від контрагентів або постачальників.
  • Законодавством передбачені ситуації, коли ввести в роботу необхідно відразу кілька найменувань. Для цього призначена форма акта для груп об'єктів ОС-1Б .
  • Для відображення в акті введення в експлуатацію об'єкта капітального будівництва використовується зразок ОС-1А. Завантажити його можна тут .
  • Якщо потрібно налагодження чи інші маніпуляції, доводиться застосовувати бланк ОС-14. Після проведення монтажних робіт обладнання все ж приймають в роботу за стандартною формою бланків - ОС-1, 1А та 1Б.
  • При прийомі в роботу техніки, обладнання або будівель після капітального ремонту, необхідно використовувати уніфіковані бланки КС-11 і КС-14.

Варто відзначити той факт, що з 2014 законодавство не настільки строго контролює використання уніфікованих бланків, тому дозволяє підприємцям їх ігнорувати.

Однак, на більшості підприємств не поспішають відмовлятися від форм, оскільки вони допомагають упорядкувати звітність і спростити бухгалтерський облік.

Акти для введення в роботу об'єктів будівництва

Для того, щоб прийняти в експлуатацію будівлю або інший об'єкт будівництва, необхідно пройти ряд попередніх етапів:

  1. Підрядник відправляє замовнику повідомлення про закінчення будівництва, докладаючи акти, службовці звітом про куплених матеріалах, проведених роботах і залучених сторонніх організаціях.
  2. Замовник організовує попередній огляд будівлі та супровідної технічної документації. У його завдання входить виявлення неточностей при складанні звітів. У самій споруді він виявляє відповідність нормам санітарії та пожежної безпеки, а також звіряє заявлені характеристики і параметри об'єкта з дійсністю.
  3. Підприємство-замовник звертається із заявою про вирішення введення об'єкта будівництва в роботу в містобудування або в управління архітектури.
  4. Заключний огляд комісії. Після видачі дозволу на експлуатацію, можна переходити до введення об'єктів в роботу і до складання відповідного акту.

Рішення про введення обладнання під тиском

Обладнання, що працює під надлишковим тиском, є засобом підвищеної небезпеки, в зв'язку з чим процес ухвалення рішення про введення його в роботу регламентується особливими федеральними нормами і правилами експлуатації.

Випробування котелень, водонагрівачів та іншого обладнання під тиском здійснюється спеціальною комісією, в складі якої зобов'язаний бути присутнім призначений представник федеральної виконавчої влади, який має право контролю за подібними технічними засобами, а також співробітник Ростехнагляду.

Форму акта готовності обладнання під тиском до введення в експлуатацію можна скачати тут . Її підписують всі члени комісії, які проводили випробування. Також, результати тесту обладнання вносять до наказу, дані якого не повинні розходитися зі змістом акта. Документи прикладають до паспорту об'єкта.

Яка форма бланка застосовується для подібних випадків?