Полезные материалы

Прикмети 1992 року: лосини і кравчучки

Мода 1992 року в Україні шокувала іноземців

Читайте також Україна в 1992-му: рік "шокової терапії"

Одним із символів 1992 року була ... відсутність спідниць на дівчатах! У моду стали входити лосини, які носили зі светрами або футболками. І тільки. "У такому вигляді ходили і на роботу, і в інститут, - згадує Олена Воробйова із Запоріжжя. - Їх носили і взимку. Пам'ятаю свої білі вовняні лосини і такого ж кольору турецьку кофту. Образ завершувала взуття з клейончасту матеріалу і ретельно Начесане чубчик. Лаки , як і інші товари, купити можна було не завжди, зарплату батькам стали затримувати за кілька місяців, і ми виходили з положення, сбризгівая начісування для стійкості цукровим розчином ". Втім, мода на лосини поступово зійшла нанівець - в основному, після того, як в друк потрапили здивовані репліки іноземців, які відвідували в цей час Україна. Вони обережно звертали увагу на те, що на Заході в лосинах ходять дівчата легкої поведінки.

Читайте також: У 1992-му в Україні з'явилися "Снікерс" і "Рояль"

Не менш кумедним був образ чоловіків: квітчастий турецький светр заправляли в турецькі ж джинси-варенки. Ще ознакою крутизни вважалася турецька шкіряна курточка ( "кажан"). За три таких можна було купити холодильник.

Тим часом, в країні виникає нова каста - "нові росіяни" (бізнесмени, просто багаті люди). Є кілька версій виникнення цього терміна. Найбільш поширена - в 1992 році його вперше вжила газета "Коммерсант".

"Новий росіянин" тут же став частиною народного фольклору. Згідно оному, кожен поважаючий себе "новий росіянин" носив золотий ланцюг ( "Голд"), масивний перстень ( "гайка") і малиновий (червоний) піджак. Останньому просто "пощастило" - в 1992 році на Тижні моди в Парижі родзинкою колекції Джанні Версаче стали червоні піджаки. І тут же вони перекочували на простори СРСР як останній писк моди.

А ще "новим російським" обдурити ( "кинути") простої людини ( "лоха") - раз плюнути. Вирішують вони питання "чисто конкретно", цілими днями вважають "бабло" і їздять на "мерина" (600-му "Мерседесі"), ухиляючись від нахабних горбатих "Запорожців".

І хоча багато українських підприємців себе так по життю не вели (в основному, це поведінка була характерна для криміналітету), вони довгий час не докладали особливих зусиль, щоб спростувати настільки безсторонній для себе народний стереотип. Лише років через десять вони стали замислюватися про "соціальної відповідальності бізнесу", виправляючи свій негативний образ. Виходить з працею.

Читайте також: У 1992 році бандити заробляли на рекеті і озброювалися

Човники і кравчучки. 1992 рік став роком тотальної торгівлі - по всій країні виникли ринки-товкучки, а через відкриті кордони пішов потік торговців-човників. Товар везли в основному з Польщі, Туреччини і Москви, а також Китаю - шмотки, спиртне, шоколадні батончики. З України привозили все, що душа забажає - горілку (в Польщі вона була дорожче в 2-3 рази), годинник, лампочки, гребінці і навіть гранчаки.

Читайте також: У 1992-му човники за поїздку заробляли по 2 тисячі

Для перевезення величезних баулів стали використовувати візки, відомі нині як кравчучки, іронічно названі в честь нашого першого президента. Їх ще один час називали "Плющисі" на ім'я тодішнього спікера Верховної Ради Івана Плюща, але не прижилося. До речі, виготовлення кравчучок стало непоганим джерелом доходу інженерів-виробничників: розробити креслення диво-конструкції для працівників кульмана було нікчемною справою. Колеса брали від дитячих колясок "Мальвіна" або від самокатів.

Читайте також Україна в 1992 році: прихід Кучми і спроба відділення Криму

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку