Полезные материалы

Курячі воші: опис, засоби боротьби

  1. Опис курячих вошей, життєвий цикл
  2. Як виявити комах на птаху
  3. Ознаки появи вошей у курей
  4. Шляхи та причини зараження, небезпека для людини
  5. Як позбутися від паразитів
  6. краплі
  7. спреї
  8. Обробка курятника
  9. Народні методи боротьби
  10. профілактика

На тварин і птахів можуть паразитувати різні комахи, наявність яких неодмінно призведе до порушення стану здоров'я, якщо вчасно не вжити заходів. Серед цих паразитів - воші, здатні вражати, в тому числі і курей.

Серед цих паразитів - воші, здатні вражати, в тому числі і курей

Опис курячих вошей, життєвий цикл

Курячі воші відносяться до загону паразитичних комах, що смокчуть кров ссавців. Розміри паразита невеликі - всього 0,3 - 6 мм. Тіло червоно-коричневих відтінків, іноді напівпрозоре (після харчування можна помітити просвічуване вміст шлунка), плоске. На лапках - спеціальні маленькі кігтики для більш надійного закріплення паразита на пір'ї птаха. Голова досить велика, з 3 - 5-сегментними вусиками. Ротовий апарат забезпечений жувальними щелепами - мандибулами і хоботком для висмоктування крові.

Ротовий апарат забезпечений жувальними щелепами - мандибулами і хоботком для висмоктування крові

На фото куряча воша

Зовнішність курячої воші дуже нагадує людського однойменного паразита, звідси і ідентичне назва комахи.

З'являються курячі воші з яєць, при сприятливих умовах розвиваються 4-7 днів. Гнида паразита - біла напівпрозора капсула. Вилупилося молодняк скоро переходить в стадію дорослих особин, у яких вже процес розмноження відбувається дуже швидко. Життєвий цикл курячих вошей триває близько 4 тижнів.

Все своє життя паразити проводять виключно на птаху, але не всі їх види харчуються тільки кров'ю. Деякі різновиди курячих вошей вживають в їжу пір'я, об'їдаючи їх до появи залисин на тілі курей, або відлущить лусочками шкіри.

На одній і тій же птиці одночасно можуть перебувати до 40 видів вошей, як кровосисних, так і харчуються пером і частинками шкіри, що значно прискорює процес погіршення здоров'я курей.

Кровоссальні види в момент укусу виділяють в кров речовина, що порушує процес згортання, що викликає сверблячі відчуття у птахів. Але шкідливий такий «контакт» не тільки цим: часто воша може бути переносником небезпечних для птахів захворювань.

Опинившись поза тілом господаря, курячі воші можуть жити ще близько 6 днів.

Як виявити комах на птаху

Оскільки воші живуть на шкірі птахів, серед численних густих пір'я виявити їх буває дуже важко. Але, як і всі представники цього роду паразитів, воші вибирають для «проживання» найбільш підходящі місця на тілі жертви:

  • під крилами;
  • в області заднього проходу і на ньому безпосередньо;
  • на ногах;
  • на голові і шиї;
  • навколо очей.

Це основні улюблені місця проживання паразитів на тілі птаха-носія, але при великій кількості вошей виявити їх можна не тільки на зазначених зонах. Примітно, що з огляду на дрібних розмірів паразита, огляд курей повинен проводитися при достатньому освітленні. З цією метою можна використовувати ліхтарик, закріплений прямо на лобі: це забезпечить яскраве світло і звільнить руки для ретельного огляду.

Ознаки появи вошей у курей

Постійне копирсання і укуси вошей доставляють курям масу незручностей, що обов'язково позначається на поведінці птиці і її здоров'я:

  • кури стають неспокійними, постійно клюють себе в спробах піймати кровососа, часто вириваючи при цьому власні пір'я (це ще одна причина появи лисих ділянок на тілі птаха);
  • втрачається апетит;
  • знижується маса тіла і кількість яєць;
  • роздратування на шкірі від укусів і спроб птахів виклювати паразитів;
  • численні дірки на пір'ї;
  • уповільнення зростання курчат;
  • втрата повноцінного сну;
  • скупчення вошей і наявність подразнень шкіри навколо очей.

кури стають неспокійними, постійно клюють себе в спробах піймати кровососа, часто вириваючи при цьому власні пір'я (це ще одна причина появи лисих ділянок на тілі птаха);   втрачається апетит;   знижується маса тіла і кількість яєць;   роздратування на шкірі від укусів і спроб птахів виклювати паразитів;   численні дірки на пір'ї;   уповільнення зростання курчат;   втрата повноцінного сну;   скупчення вошей і наявність подразнень шкіри навколо очей

Небезпека від курячих вошей полягає ще й в тому, що при відсутності належного лікування і боротьби з паразитами можливий відмінок: можуть загинути не тільки курчата, а й дорослі птахи (від виснаження або зараження).

Особливе загострення зараження вошами у курей відбувається в період линьки. Це пояснюється тим, що воші воліють молоде, свіже пір'ячко.

Шляхи та причини зараження, небезпека для людини

Заразитися вошами кури можуть з кількох причин:

  • бруд в курнику;
  • постійне або тривале перебування птахів в тісноті;
  • від хворої особини до здорової;
  • після контакту із зараженими вільними птахами (горобцями, голубами, воронами і ін.);
  • при зниженні імунітету;
  • від заражених гризунів (мишей, щурів та ін.).

Як видно, у курей, що містяться в чистих курятниках і при достатній кількості місця в ньому, а також при вигулі не на відкритому просторі, а у вольєрах з гратчастим або сітчастим покриттям, шансів заразитися набагато вошами менше.

На людину ці паразити не живуть, наша кров їм не підходить. Однак вкусити за певних умов куряча воша людини може, і це досить болісно, ​​хоча і відбувається це дуже рідко. При попаданні паразита в волосся досить просто промити голову з шампунем і воша буде змита, так як на людських волоссі міцно триматися вона не пристосована.

Основна ж небезпека для людей від укусу курячої воші полягає в можливості виникнення алергічної реакції і занесення інфекції (енцефаліт, сальмонельоз, бруцельоз, глисти і ін.). Цими ж захворюваннями є ризик заразитися і при вживанні в їжу м'яса заражених курей і їх яєць.

Як позбутися від паразитів

При виявленні вошей у курей заходи по боротьбі з паразитами повинні носити екстрений характер, так як розмножуються кровососи дуже швидко, що може призвести до незворотних наслідків.

Боротися з паразитами потрібно в 2 основних етапи: обробка і тимчасове виселення птахів з курника і обробка самого курника від яєць вошей, які випадають на підстилку і там розвиваються. Для цього потрібно спочатку запастися спеціальними інсектицидними засобами у ветеринарній аптеці або магазині.

Необхідно стежити, щоб інсектициди, які використовуються при обробці птахів, не потрапляли їм в очі і в дзьоб (а звідти в травний тракт). Це призведе до отруєння і загибелі пернатого.

При великому поголів'я курей добре допомагає препарат Бутокс. Його розчиняють у воді по інструкції і обробляють вийшов засобом кожну курку.

Його розчиняють у воді по інструкції і обробляють вийшов засобом кожну курку

При малій кількості курей можна використовувати краплі (неостомозану, Фронтлайн, Барс) або спреї (Чистий дім, Гет, Дихлофос, Рейд і ін.), А також рідкі розчини (Кат, Карбофос, Тетрікс).

), А також рідкі розчини (Кат, Карбофос, Тетрікс)

краплі

Краплі застосовують таким чином: всього кілька крапель достатньо нанести на місце скупчення вошей або на холку птиці (прямо на шкіру). Все тіло обробляти не потрібно, так як принцип дії крапель полягає в послідовному поширенні по всьому кожному покрову птиці через деякий час після локалізації кошти в місцях зростання пір'я і сальних залозах.

Термін дії крапель - місяць, за цей час засіб вбиває личинок і дорослих вошей. Але є тут і свої обмеження:

  1. неприйнятно для курчат;
  2. має пройти не менше місяця з часу використання інших інсектицидів;
  3. не підходить для ослаблених хворобою курей.

спреї

Спреї від вошей для курей також мають пролонговану дію. Принцип дії препаратів - знищення дорослих вошей і личинок. Так само обробляється кожна курка окремо, але вже не місцево, а повністю: спрей наноситься на все тіло, проти напрямку пір'я до повного їх змочування.

Обробка курятника

Перед тим як приступати до інсектицидною обробці приміщення для курей, необхідно провести прибирання:

  • виселити на час всіх птахів, винести яйця;
  • викинути стару підстилку, сміття, недоїдений корм;
  • ретельно вимити підлогу і стіни курника.

Після цього, заздалегідь підготувавши захисну форму (костюм, маску, рукавички) можна приступати до знищення паразитів. Обраним інсектицидом обробити стіни, підлоги і бажано навіть стеля курника, залишити на дві години.

Після цього змінити підстилку на нову, а корм - на свіжий. Оскільки на яйця вошей інсектициди не мають належного впливу, обробка повторюється через 10 днів - 2 тижні, коли дозріють вижили яйця і з них виведуться нові особини.

Серед аерозолів для обробки курника можна вибрати Діазонін, Стомазан, Севін, Ентомазан супер і ін.

Серед аерозолів для обробки курника можна вибрати Діазонін, Стомазан, Севін, Ентомазан супер і ін

Добре допоможе позбутися вошей і парова обробка курника, але якщо такого агрегату в наявності немає, варто вдатися до допомоги спецслужб.

Народні методи боротьби

Не завжди є необхідність використовувати отруйні інсектициди в боротьбі з вошами. Іноді щоб вивести комах використовують відомі народні методи, менш небезпечні для здоров'я людини в момент обробки і для птахів в подальшому:

  • суміш гасу і оцту в однакових кількостях для обробки кожного птаха окремо;
  • сухі ванни з суміші піску, золи та перітрума (порошку), повторити через тиждень;
  • суміш нашатирю і гасу крапельно нанести на холку і шию;
  • обробка птиці чистим гасом;
  • обробка сумішшю ефірних масел розмарину і евкаліпта (дає більше відлякує ефект).

суміш гасу і оцту в однакових кількостях для обробки кожного птаха окремо;   сухі ванни з суміші піску, золи та перітрума (порошку), повторити через тиждень;   суміш нашатирю і гасу крапельно нанести на холку і шию;   обробка птиці чистим гасом;   обробка сумішшю ефірних масел розмарину і евкаліпта (дає більше відлякує ефект)

Зрозуміло, що народні методи доречні лише в разі несильного зараження і не при великому поголів'я птахів. У великих господарствах все ж доречніше буде запросити фахівців або ж використовувати більш радикальні засоби для боротьби з паразитами.

профілактика

Знизити на порядок ймовірність появи курячих вошей допоможуть наступні дії:

  • закладення щілин і дірок в сараї (від попадання гризунів);
  • використання критих сіткою загонів для вигулу (від контактів з вільними птахами);
  • зміст курника завжди чистим;
  • забезпечення достатнього простору для птахів в курнику;
  • регулярні прибирання із заміною підстилок і корми;
  • своєчасний винесення сміття (гною, залишків корму та ін.);
  • сухостій пижма, багна, лаванди або полину, розкладений по кутах (для відлякування курячих вошей);
  • частий огляд курей на вошивість.

Це ті основні дії, виконання яких суворо необхідно. В іншому випадку ризик появи вошей у пернатих вихованців значно підвищується.