Полезные материалы

Фантастичні істоти з пластиліну і паперу

  1. Лямба
  2. Крямнямчікі
  3. павук Пафнутій
  4. зеленушка
  5. Божа корівка П'ятнашка

зміст:

Одного разу ... наступає прекрасний момент. Педагог зауважує, що його діти впевнено і комфортно почувають себе, взявши в руки пензлик, пластилін або ножиці. Вони легко придумують і легко створюють. І при цьому не стільки застосовують знайомі способи, скільки вільно комбінують їх і експериментують у пошуках найбільш цікавих і вдалих рішень. Значить, його підопічні готові до нових відкриттів і самі відкриті для творчості.

Одного разу ... наступає прекрасний момент. Педагог розуміє, що від нього діти теж чекають чогось нового і оригінального.

Якщо таке "одного разу" постукало і в вашу двері (або ви з нетерпінням чекаєте його приходу), радимо познайомитися з творчістю сучасного філософа, казкаря Віктора Кротова. Його казки-крихти - це гранично образні думки про світ і людину, про життя і часу, про минуще і вічне ... Дивно, як багато можуть вмістити в себе літературні мініатюри в 57 рядків. У кожній - фантазійний герой (або 23 героя), дійство і моральна проблема. При цьому емоційно і точно окреслені зовнішній вигляд і характер. Метафорично, але є для осягнення навіть маленькими дітьми задана фабула. Вона ж суть завуальована і тому інтригуюча мораль. Ці казки цікаво слухати, але ще цікавіше "оживляти" в малюнку, ліпленні, аплікації.

Ось лише кілька сказоккрошек, найбільш улюблених дітям на творчих заняттях в ізостудії ДНЗ № 1951 і 1642 р Москви.

До змісту

Лямба

Слізнячок Лямба відчував все, що творилося в світі. І не міг зрозуміти, навіщо люди заважають один одному жити: воюють і б'ються. Сам він рухався обережно, щоб нікому не заважати. Нарешті, не витримав Лямба і сказав: "Та годі вам!" Всі почули ці слова, перестали шкодити один одному і стали допомагати. Неподобства скінчилися, і Лямба заспокоївся.

Кожна дитина знаходить свій власний, неповторний образ. Лямба - равлик, жучок, сороконіжка, що плазують тарілка з антенами, крихітна собачка і навіть гномик або зелений чоловічок.

Цікаво, що звучання "імені" задає пластику образу. Лямба округлий, м'який, плавний, без кутів і прямих ліній. У ліпленні він частіше за все нагадує равлика чи якогось черв'ячка, у малюнку - крихітного чоловічка, ящірку, динозаврика. Маленькі діти намагаються знайти сам образ казкової істоти. При цьому тихенько, про себе примовляють: "Лям-ба, Лям-ба, Лям-ба". Цікаво, хто це такий, який він? Старші ж намагаються створити досить складні сюжетні композиції: "Лямба в своєму будиночку", "Лямба йде в гості", "Лямба зустрічає гостей", "Лямба везе на собі цукерки", "Лямба в лабіринті", "Лямба на вишці", " Лямба сховався під квіткою і спостерігає "," Лямба в космосі "... Дошкільнятам доступний і моральний сенс казки. Вони наділяють героя рисами доброго, миролюбного істоти: великі очі, посмішка, спокійна динаміка, культурна дистанція.

Малюкам можна запропонувати цю казку як одне з перших творчих занять в ліпленні. Досить стиснути розм'якшений шматочок пластиліну або глини (тесту) в кулачку, щоб вийшло незвичайну істоту, і у кожного своє, особливе. Старші діти на образі Лямби можуть освоювати скульптурний спосіб ліплення. Спочатку розкачати узагальнену форму - куля, ово-ід або циліндр. А потім видозмінювати її всілякими способами сплющувати, відтягувати, прищипувати, вдавлювати, загинати і т.д.

До змісту

Крямнямчікі

Великий кухар Кусіні одного разу спік крямнямчікі. Такі смачні, що на їх запах зібралося все місто. І кожен свіжий крямнямчік тут же з'їдали. Кусіні пек їх тиждень без перерви, але сам жодного не спробував. Тоді він заплакав - і більше крямнямчіков не пік.

Після знайомства з цією казкою-притчею дуже добре ліпити і випікати крямнямчікі з тіста, щоб пригощати всіх знайомих. Навіть скориставшись готовими формами для випічки, можна посвоєму прикрасити крямнямчікі горішками, родзинками, фруктами, наліпками з джгутів, кісок, квітів.

Якщо ж виліпити крямнямчікі з солоного тіста, обпалити або гарненько висушити і розмалювати, вийде чудове частування для ляльок і матеріал для гри в магазин і сім'ю.

Тема крямнямчіков проситься в декоративне малювання і аплікацію. Зручно об'єднати два види изодеятельности - спочатку вирізати цікаві форми з жовтого, рожевого, коричневого паперу, а потім намалювати на них тонким пензликом візерунки.

А за роботою можна ще раз згадати казку і поговорити про щедрість, уважності, доброті.

До змісту

павук Пафнутій

На сто кілометрів навколо искуснейшим майстром плетіння павутини був павук Пафнутій На сто кілометрів навколо искуснейшим майстром плетіння павутини був павук Пафнутій. Харчувався він квітковим пилком. Багато траплялися до нього в мережу, задивившись на її візерунки. Кожного він звільняв, пригощав пилком і говорив з ним так ласкаво, що тут же ставав його другом. І на все життя між ними простягалася невидима павутина.

Дітям дуже подобається зображати павутину. Роблять вони це по-різному, в залежності від обраного матеріалу і техніки: малюють олівцями, фломастерами, крейдою, гелієвими ручками; розгортають найтонші пластилінові джгутики і викладають з них візерунки; расшлепивают велику грудку пластиліну або глини в коржик, розтягують її в різні боки (або розгортають дерев'яною качалкою) і на утворилася плоскій формі процарапивают малюнок; викладають з тонких мотузочок, ниток, плетуть з м'якого дроту. Намагаються зробити павутину красивою, доповнюють основний візерунок павутини вкрапленнями намистин ( "як росинки"), бісеру, мальовничих декоративних гудзиків. Як правило, ліплять квіти - на самій павутині або поруч з нею, іноді навіть у вазі. На красиву павутину висаджують павука, теж красивого, ошатного, завжди доброго. Зазвичай діти намагаються зобразити "обличчя" павука Пафнутія - великі очі і усміхненої рот. Старші дошкільнята намагаються передати зримими деталями алегоричний сенс притчі: ліплять якогось жука, строкатого метелика або іншого павука і з'єднують їх між собою ниточкою, тонкою лінією або пластилінових жгутиком.

До змісту

зеленушка

Одне зеленувате привид лякало всіх підряд Одне зеленувате привид лякало всіх підряд. З'являлося і вдень, і вранці, і на вулиці, і в магазині. Люди лякалися і втікали - хто куди. Інші привиди дорікали Зеленушка: чи не лякай всіх підряд, он яку паніку влаштовуєш. "Я в людей не вірю!" - відмахувалася привид. Скінчилося тим, що і люди перестали в нього вірити, а без цього привиди марніють.

Загальне у всіх створених приведення тільки одне - зеленуватий колір, та й той різний. У ліпленні діти згадують спосіб отримання мармурової забарвлення. До зеленого пластиліну додають 1-2 невеликих шматочка іншого кольору (білий, сірий, блакитний, синій, рожевий, жовтий, чорний, коричневий) і змішують до утворення химерних розлучень. З "мармурового" пластиліну ліпляться фантастичні привиди. Вони переливаються, виблискують, звиваються. У малюванні діти із задоволенням винаходять способи отримання нового кольору або відтінку: змішують кольори (зелений + білий, синій + жовтий в різних поєднаннях); намагаються передати незвичайну фактуру: набризкують фарбу жорстким пензликом або зубною щіткою, Тампа ганчірочкою або губкою.

Тема привидів - вдалий привід повправлятися в кляксографія, адже на основі самих немислимих плям виходять чудові привиди.

Ця ж тема дає можливість познайомити дітей з таким прийомом ліплення, як пластилінова розтяжка (рельєфи) або малювання м'яким пластиліном .

У будь-якому матеріалі при будь-образотворчої техніці форма привидів найчастіше абстрактна - у вигляді якоїсь сплющеною плями або амеби, іноді нагадує городнє опудало або дзвіночок.

Божа корівка П'ятнашка

Найвеселіший з сонечок звали П'ятнашка Найвеселіший з сонечок звали П'ятнашка. Вона обожнювала іграти більше нічим не займалася. "Як тобі не соромно без-дельнічать! - сказав їй суворий жук Дорміа-донт. - Хоч би молоко давала, як інші корови". "Я не проста корівка, а Божа, - відповіла П'ятнашка. - Звичайні корови дають молоко, а я - радість. Підемо пограємо?"

Ілюструючи цю казку, діти найчастіше зображують обох героїв. П'ятнашка зазвичай маленька, весела, сонячна, яскрава. Жук Дормидонт - великий, суворий, повільний і незграбний. Але іноді буває і навпаки - велика, на весь аркуш П'ятнашка і маленький Дормидонт. В цьому випадку пропорції відображають або різний емоційний відгук на героїв, або спонтанність сюжетного рішення. Домислюючи сюжет, діти саджають п'ятнашки на спину Дормідонта, вибудовують їх "паровозиком", ховають п'ятнашки під листочок або квітку, щоб Жук її шукав, малюють між героями іграшки або якісь предмети для загальних ігор і т. Д.

Цікаве спостереження.

Досить часто діти прагнуть до об'єднання казок в одній композиції. При цьому вони ставлять одне сюжет як основний: Пафнутій гойдається в своїй квіткової або райдужної павутині. Зеленушка женеться за дядечко, а він так злякався, що впустив пакет з продуктами, які купив в магазині. І в цей сюжет вплітають окремих героїв або цілі сцени з інших казок: Лямба повзе в гості до павучків Пафнутія; Пафнутій запросив в гості п'ятнашки, Дормідонта і Лямбу; Зеленушка лякає п'ятнашки, а Лямба її виховує.

важливий висновок

Казки-крихти допомагають дітям емоційно, легко, невимушено вчитися вирішувати складні художні завдання - будувати композицію, передавати сюжет і взаємини між героями.

І.А. Ликова, кандидат пед. наук старший науковий співробітник лабораторії естетичного розвитку Центру "Дошкільне дитинство" ім. А. В. Запорожця, г. Москва, ВД "Карапуз" .

Коментувати можут "Фантастичні істоти з пластиліну і паперу"

Цікаво, хто це такий, який він?
Підемо пограємо?