Полезные материалы

папужок

Корелла, або німфа.

Червона розелла.

Рожевощокий нерозлучник.

Чорнокрилі нерозлучники.

Хвилястий папуга.

<

>

В Європі екзотичні птахи - папуги з'явилися вперше більше двох тисяч років тому. Рульовий флоту Олександра Македонського - Онезікріт побачив їх у жителів Індії і привіз до Греції. А на початку нашої ери папуги були вже настільки популярні у стародавніх римлян, що деякі співгромадяни обурювалися: "О, нещасний Рим! До яких часів ми дожили: на своїй половині жінки вигодовують собак, чоловіки носять на руках папуг". Це були теж індійські папуги.

Однак найбільше папуг - близько половини існуючих видів - живе в Австралії: це і хвилясті папужки, і Кореллі, і розели, і какаду.

Перший малюнок хвилястого папужки і його науковий опис були зроблені тільки в кінці XVII - початку XVIII століття англійським ученим Георгом Шоу. А перше хвилястих папужок привіз до Європи, в Англії, в 1840 році співробітник музею Лондонського зоологічного товариства Джон Гульд. Цей рік вважається початком одомашнення хвилястих папужок. Їх стали розводити в Англії, Франції, Бельгії. У Росії вони з'явилися в кінці минулого століття.

Дикі хвилясті папужки водяться на рівнинах Австралії. Величезні зграї несподівано виникають в степу, коли після дощів на ній виростає трава, з'являються насіння. Ними, а також молодою зеленню і харчуються папужки. Вважається, що при температурі 20 градусів вони можуть зовсім не пити, якщо є зелень. Але коли стовпчик термометра піднімається вище, коли посуха охоплює велику територію, безліч птахів гине. У тридцяті роки біля одного пересохлого водойми було знайдено 60 тисяч мертвих папужок.

Основний колір диких птахів - зелений. Але в неволі яких тільки папужок не зустрінеш: майже за 160 років виведено більше двохсот різновидів. Є арлекіни - груди і живіт у них різного кольору і пінгвіни, у яких різко відрізняється колір верху і низу тіла. Є одноколірні птиці і пістряки: з невизначеним малюнком і безладним розподілом кольору. Є чубаті: з чубком на голові або з кучерявим пір'ям.

У нашій країні хвилясті папужки почали користуватися великою популярністю років сорок-п'ятдесят тому: коли стала відома їхня здатність говорити. Зараз у нас, як і в усьому світі, серед кімнатних птахів вони займають перше місце. І тепер в неволі їх, швидше за все, більше, ніж в природі.

Інші австралійські папужки, які часто живуть в квартирах, - це Кореллі, або німфи. Їх стали продавати у нас тільки з 1960 року. Вони схожі на своїх знаменитих родичів - какаду. На голові у них, як і у какаду, загострений хохол з вузького пір'я. Схожа у цих птахів і форма підстави дзьоба.

В Австралії корелл можна зустріти на високих деревах, біля берега річки, в евкаліптової савані, в чагарниках. Харчуються вони насінням диких і культурних рослин. На полях, засіяних пшеницею, Кореллі скльовують зерна в стадії молочної стиглості. Крім насіння в меню корелл входять дрібні комахи і, можливо, нектар: коли починають цвісти евкаліпти, птахи прилітають до них.

Як і Кореллі, розели часто живуть в неволі. Вперше їх привезли зі Східної Австралії в Лондонський зоопарк в 1862 році. На батьківщині це так звані синантропні птахи: вони тримаються ближче до людини. Їх можна побачити в міських парках і передмістях, на полях і в садах. А харчуються вони насінням культурних рослин: пшениці, конюшини, люцерни, їдять фрукти, особливо їм подобаються яблука і груші. Однак птахи приносять і користь, вони поїдають на полях ще й насіння бур'янів, а в садах знищують шкідників на деревах і кущах.

Розелли, Кореллі і хвилясті папужки належать до плоскохвостов папугам. У них на кожному пере спини є чорний центр, оточений широким червоним, жовтим або зеленим полем. Коли приходить час виводити пташенят, плоскохвостов папуги тримаються парами або невеликими групами. Виконавши свої батьківські обов'язки, птахи утворюють великі зграї і, розшукуючи їжу або воду, можуть долати значні відстані.

Багато хто думає, що хвилясті папужки - найменші папуги. І правда, зростання великих корелл - 33 сантиметри, розелл - на 1 сантиметр менше, а великих хвилястих папужок - 22 сантиметри. Однак хвилясті папужки - найменші тільки серед плоскохвостих папуг. У Новій Гвінеї і на прилеглих до неї островах живуть дятловие папужки. Зростання найбільших з них - 10 сантиметрів. В Африці і на Мадагаскарі теж водяться папужки, які менше хвилястих. Вони майже з горобця, це нерозлучники. Птахів назвали так тому, що довгий час вважалося: якщо загине один з подружжя, другий теж не буде жити. Це не відповідає дійсності. Проте два птахи, одного разу утворивши сім'ю, зберігають прихильність один до одного на все життя.

Нерозлучники шість видів. Але найпоширеніші у любителів птахів - рожевощокі. Живуть вони в Південно-Західній Африці, а харчуються дрібними насінням. У деяких місцях нерозлучники, як і їх австралійські побратими, обгрунтовуються біля людини: живуть в селищах і передмістях, гнізда будують під дахами будинків, а харчуються кукурудзою, що росте на полях. Папужки настільки звикають до цієї їжі, що, опинившись у клітці, вважають за краще кукурудзу будь-якої іншої їжі.

Перш, ніж купити нерозлучники або будь-яких інших папуг, треба уважно подивитися на них. Ніздрі у птиці повинні бути чистими і сухими, дзьоб - правильної форми, очі - блискучими і живими, дихання - без хрипить і свистячих звуків, пір'я - щільно прилеглими до тіла. Купувати папуг млявих, зі скуйовдженим пір'ям, з пір'ям, злиплими навколо клоаки, і з сильно видатної грудної кісткою не треба. Також не слід купувати папуг, у яких на тілі є ділянки без пір'я або пір'я на грудях Ощипати. Всі ці птахи хворі.

Основний корм хвилястих папужок, Кореллі, розелл, нерозлучники і інших дрібних, а також середніх папуг - просо. Воно буває білим, жовтим і червоним. Більш поживна - червоне, але можна змішувати його з іншими сортами. Просо, куплене врізався, треба обов'язково мити, а потім сушити при кімнатній температурі. Воно повинно становити не менше 50-60 відсотків усієї кількості зернової суміші, що дається птиці. Якщо є дача, просо потрібно вирощувати на городі. Навіть в тих районах, де воно не визріває, з його мітел папуги з задоволенням вибирають зерна в стадії молочно-воскової стиглості.

Крім проса в зернову суміш має входити канарки (якщо за день хвилястій папужці потрібно з'їдати 12 грамів проса, то канаркового насіння - 3 грама).

Ще одна складова зернової суміші - насіння соняшнику. Однак в них багато маслянистих речовин, тому максимальне їх кількість в суміші - 20 відсотків.

Всі папуги люблять горіхи. Вони дуже поживні, і в них багато жиру. У раціоні птиці горіхів має бути не більше 5-10 відсотків, якщо, звичайно, папуга вже з'їсть все, що йому належить.

Важливі корми для папуг також овес, пшениця і кукурудза. Їх треба давати, попередньо прорости: вранці зерна кладуть в банку, заливають водою, ввечері їх добре промивають і залишають в невеликій кількості води до ранку. Потім зерна знову промивають і дають птиці, що залишилися - прибирають в холодильник. Перед тим як на наступний день погодувати птицю, зерна треба знову промити. Зберігати їх в холодильнику можна не більш трьох днів. Пророщені зерна особливо необхідні птиці взимку і навесні: у них є вітаміни Е і групи В. У кінці літа і восени птахів годують кукурудзою в качанах різного ступеня стиглості.

Багато вітамінів і мікроелементів в горосі, бобах, квасолі. Птахам треба давати зелені стручки цих рослин або їх вміст.

Насіння кульбаби, подорожника, лободи, кропиви, а також конюшини і люцерни - прекрасний корм для папуг. Влітку, коли насіння дозріють, їх заготовляють про запас, як і листя кропиви, в яких міститься багато вітамінів і мікроелементів. Взимку і навесні з висушеного листя кропиви роблять порошок і посипають їм терту моркву з товченими білими сухарями, або нежирний сир, або варене яйце.

Крім вареного курячого яйця, яке дають або зі шкаралупою, або в суміші з тертою морквою і сухарями, до кормів тваринного походження відносяться борошняні черв'яки - личинки борошняного хруща. Нетрадиційний корм - звичайна "риб'яча їжа": сушені гаммарус, які містять багато кальцію і заліза. Їх додають в сир або в суміш з яйця, моркви і сухарів.

У яєчну суміш включають також кісткове борошно - джерело кальцію і фосфору - і риб'ячий жир з розрахунку: на 100 грамів суміші 3 грами кісткового борошна, 0,5 грама риб'ячого жиру.

Фрукти і овочі дають птахам круглий рік. Це яблука, груші, банани, апельсини, мандарини, різні ягоди, гарбуз, помідори, картопля сирої, добре вимитий, з шкіркою, морква, буряк, капуста.

Час від часу папугам слід давати мед, краще темний. У ньому багато макро- і мікроелементів. Наносять його на шматочки фруктів або розчиняють в невеликій кількості води.

Взимку птахам необхідні гілки плодових дерев з корою і нирками.

У клітці завжди повинен бути чистий, прожарений або прокип'ячений річковий пісок.

Два хвилястих папужки або пара нерозлучники можуть жити в прямокутної клітці, краще суцільнометалевої, довжина якої 60, ширина 30, а висота 40 сантиметрів. Пару корелл або розелл треба поселити в вольєрі. Мінімальні її розміри: 200х150х80 сантиметрів.

Розелли - не дуже доброзичливі птиці, зате Кореллі можуть жити разом з хвилястими папужками і навіть з ткачиками. Вольєру в кімнаті роблять з сітки, використовуваної в звірівницьких господарствах. У порівнянні з плетеними сіткою вона більш зручна: її простіше кріпити на будь-якому каркасі. Для дрібних видів папуг розмір осередків повинен бути 16х48 міліметрів. Фарбувати внутрішні частини вольєри масляними та іншими фарбами можна: в них містяться отруйні речовини, зокрема свинець.