Полезные материалы

Математика для дітей 4 років

  1. Основні правила, які слід врахувати при навчанні маленьких дітей математики
  2. Складність занять повинна теж наростати поступово і не по всіх параметрах відразу
  3. Якщо дитина справляється із завданням, обов'язково похваліть
  4. Про рахунку на пальцях
  5. Рахунок на предметах паралельно з усним рахунком
  6. особливості віку
  7. Наш «математичний» багаж до 4-му роках
  8. Ігри в математику з дітьми 4-х років
  9. Ігри на пальцях
  10. Ігри з іншим рахунковим матеріалом
  11. Рухливі ігри
  12. Займаємося на папері
  13. Ще приклади завдань на логіку, комбінаторики і геометрію
  14. Завдання для друку
  15. література

Математика для дитини, якій виповнилося 4 роки, - тема дуже обширна, важко вкладається в одну статтю. Проте, я взялася за неї. Якщо написане вам сподобалося і стало в нагоді, буду вдячна за будь-який коментар і за все репости :)

Якщо англійським дочка крім будинку займається ще додатково в центрі, то математика у нас повністю домашній (і вуличний) предмет. У навчанні дитини неважливо, яка оцінка у вас була з математики. Однак вірно і те, що навіть якщо у вас в школі була тверда «5» з цієї дисципліни, є моменти, які треба врахувати в заняттях з малюками. Наступні думки я почерпнула з книжки Жені Кац «Математика підстрибом» (посилання на книгу: на Озоне , в Лабіринті )

Якщо ви готові займатися, але щось вас весь час зупиняє, ви не можете зібратися або не впевнені, подужаєте чи, то вам може стати в нагоді стаття про те, як почати регулярні заняття з дитиною .

Щоб розвиток було всебічним, не забувайте читати з дитиною - читайте часто, багато, різноманітно. ось опис декількох книг, які подобалися доньці в 4 з невеликим роки .

Основні правила, які слід врахувати при навчанні маленьких дітей математики

Поступовість і успішність

Будь-яке знання накопичується поступово. Це перше, що потрібно пам'ятати. Не можна вимагати (і навіть сподіватися), що після першого ж знайомства дитина запам'ятає все числа і співвіднесе їх з кількісним поданням.

Складність занять повинна теж наростати поступово і не по всіх параметрах відразу

Приклад: дитина знає рахунок, але ще не може сам писати цифри. Тоді запропонуйте йому обвести цифру в ряду. Через якийсь час можна буде попросити написати цифру, але поруч написати «підказку» - зразок написання всіх цифр. І тільки в наступний раз дитина зможе сам зобразити якусь подобу цифри (часом дзеркально поверненою, але це не біда).

Якщо дитина справляється із завданням, обов'язково похваліть

Діти бувають різні: хтось любить довго ламати голову над складними завданнями, а хтось втрачає віру в себе після перших же невдач. Дітей з другої категорії набагато більше, тому важливо давати на заняттях завдання, з якими вони можуть впоратися самі, без підказок. Перші 2-3 завдання повинні бути посильними, а потім можна ввести завдання і складніше. Допоможіть дитині повірити в свої сили: не квапте, не закликайте до зосередженості, нехай все йде своєю чергою.

Про рахунку на пальцях

Не змушуйте дитину прибирати руки при рахунку. Нехай спирається на цей, даний природою рахунковий матеріал. Значно краще порахувати правильно на пальцях, ніж з помилкою «в умі». Навіть якщо ідею складання малюк розуміє, пальці йому потрібні для впевненості! Опора на предмети досить довго потрібна багатьом дітям. Коли діти навчаться рахувати вільно, вони самі приберуть пальці і зможуть вирішити задачу в розумі.

Рахунок на предметах паралельно з усним рахунком

В першу чергу, звичайно, ми знайомимо дитину з числами першого десятка. Але це не означає, що варто обмежуватися цим. Час від часу можна «закидати вудки» і в другій десяток, і в рахунок десятками до ста, і навіть познайомитися з негативними числами (на прикладі вуличного термометра).

Якщо у дитини добре розвинений усний рахунок до 100, то це не привід переходити до великих числах і займатися з ним тільки прикладами і завданнями, записаними цифрами. У такому ранньому віці ця навичка може бути швидше лінгвістичним, мовним. Продовжуйте «мацати» і рахувати предмети і точки, підготуйте міцний фундамент для легкого переходу.

Ще про навчання дітей (відноситься не тільки до математики):

  • Діти вчаться не плавно, а стрибками.
  • Діти повинні самі відчувати свою успішність.
  • Наше завдання - не дресирувати, а захоплювати і зацікавлювати.

особливості віку

Математика - це не тільки арифметика. Це ще і геометрія, і логіка.

У методичних посібниках описується цілком собі легко досягається чотирирічку обсяг знань:

  • вміння рахувати до 5, відповідати на питання «Скільки всього?»;
  • порівнювати групи предметів, використовуючи рахунок; знати поняття «багато», «мало», «порівну»;
  • порівнювати предмети різної довжини, ширини, висоти, розуміти співвідношення між ними;
  • дізнаватися і називати коло, квадрат, трикутник, прямокутник;
  • визначати напрямок руху від себе (направо, наліво, вперед, вгору, вниз);
  • знати праву і ліву руки.

В улюбленій мною книзі «Математика підстрибом», на яку я посилалася і яка є для мене настільною, навичок перераховано більше. І вони розділені на 2 категорії: взаємодія в групі і навчальні навички. Їх я тут не буду переписувати, кому треба, прочитайте в джерелі.

Наш «математичний» багаж до 4-му роках

Вільний рахунок до двадцяти. Далі дочка вважала за засвоєного принципом, але плуталася в десятках. Могла сказати «двадцять десять» (це швидко минуло після 4х років, коли одного разу я їй запропонувала порахувати десятками - вона досить швидко запам'ятала десятки до 100).

Цифри були освоєні візуально, але сама вона їх не писала (почала писати приблизно в 4 роки 2 місяці - «доросла», сама проявила інтерес).

Цифри були освоєні візуально, але сама вона їх не писала (почала писати приблизно в 4 роки 2 місяці - «доросла», сама проявила інтерес)

Крім плоских фігур дочка знала кілька об'ємних (куб, октаедр, піраміду і деякі інші). Я не планувала давати цих знань, але вона захопилася грою Monument Valley на планшеті, і її природний інтерес зародився з сюжету цієї гри (в кінці кожного рівня дівчинка-героїня дістає з ковпака якусь фігуру). Довелося для відповіді на питання освіжати для себе інформацію про них.

Даша в 4 роки дуже любила завдання - прості завдання на додавання-віднімання в межах п'яти. Ці завдання з'явилися спонтанно (як більшість занять), але так сподобалися, що вона просила ще і ще. У перший же день вона зрозуміла принцип і склала для мене свою першу задачу (вважаю, дуже добре, коли дитина може не тільки вирішувати, але і складати завдання).

Ігри в математику з дітьми 4-х років

Якісь взяті з книжки, якісь були придумані спонтанно. Граємо зазвичай теж не за розкладом, а коли «доречно» або захочеться.

Щоб додати до занять ігровий ефект, іноді дістаємо саморобну «рулетку» з коробочки від плавленого сиру. На барабані те, чим можна зайнятися: прогулянка, ліплення, малювання, математика, шиття, читання, аплікації.

На барабані те, чим можна зайнятися: прогулянка, ліплення, малювання, математика, шиття, читання, аплікації

Ігри на пальцях

Пальці - відмінний рахунковий матеріал, яким не можна нехтувати.

Представляємо число різними способами на двох руках. 6 можна уявити, як 3 + 3, 1 + 5, 2 + 4.

Скільки пальців заховано. Загинаєте кілька пальців і дитина повинна сказати, скількох не вистачає. Якщо в грі бере участь кілька дітей, то хто швидше.

"Дай п'ять". Модифікація попередньої гри. Дочка сидить на каруселі, розкручую її. Гра зародилася випадково. Коли вона «проїжджала» повз, я сказала їй «Дай п'ять» і запропонувала вдарити по долоні. Забава дитині сподобалась. Через пару кіл я стала кожен раз пропонувати нові завдання. «Так чотири», «Дай сім» і так далі. Різними способами.

Ігри з іншим рахунковим матеріалом

Це можуть бути рахункові палички різних кольорів, палички від морозива, олівці, гудзики, кришечки, намистини - що завгодно.

Рахункові палички можна викладати по намальованою схемою. Можна порівнювати купки гудзиків (і тренувати вживання знака «більше / менше»).

Відступ про знак «більше-менше». У «Математики підстрибом» добре описано, як дуже просто навчити дитину вживати цей знак. Нехай цей знак - крокодил з роззявленою пащею. І перед ним 2 купки їжі (2 порівнюваних величини). Так ось, крокодил буде повертатися і відкривати рот туди, де їжі більше. Чи не правда, чудова і дуже наочна асоціація.

Рухливі ігри

«Гав-гав, няв». Можна грати з однією дитиною, а можна і з групою. Скільки разів ведучий говорить «гав», стільки стрибків треба зробити вперед; скільки «мяу», стільки стрибків треба зробити тому. Ми освоювали спочатку до 3 стрибків за раз (4 ввели трохи пізніше), грали з іншими малюками на дворі. Виявилося, що у деяких дітей, навіть вміють рахувати, не відразу виходить стрибати рівно стільки разів, скільки треба. Коли набридне просто стрибати вперед-назад, можна ввести будь-яку третю правило. Наприклад, скільки разів говорять «кар», стільки раз махати руками, стоячи на місці.

"Один два три чотири". Ведучий наспівує пісеньку, а потім каже число від 1 до 4. За цією командою всі діти повинні завмерти так, щоб з землею стикалися стільки «точок», скільки задано. Наприклад, 1 - стояти на одній нозі, 2 - на двох ногах або на одній нозі і одній руці, 3 - на двох ногах і руці або на сидіти на попі плюс 2 ноги. І так далі. Хто забариться або встане неправильно - той водить.

Для вулиці використовуємо ще ускладнені находілкі. Звичайні находілкі я описувала тут . Дитина росте і розумнішає, можна трохи ускладнити гру: наприклад, знайти третю червону машину або чотирнадцятого мурашки.

Займаємося на папері

Я скуповую в магазині все робочі зошити з математики (та інших напрямках). Вони недорогі і виручають, коли закінчується роздрукований матеріал. Але майже половина завдань - це просто намальовані від руки «ситуації». Я супроводжую намальоване невеликою історією, щоб доньці було цікавіше. Результат радує: вона просить сама ще і ще «задачок».

Обводимо певні цифри. Це просте завдання довелося напрочуд до часу. Вперше дала його в поїзді, дочка зробила швидко все заготовки і попросила ще. Далі вже просто писала цифри від руки на тетрадном аркуші і малювала зверху шаблон для завдання. Наприклад, обвести всі трійки зеленими прямокутниками, сімки червоними кружками, дев'ятки чорними квадратами (заодно тренування навички малювання геометричних фігур).

Розфарбування по цифрам. Певна цифра - певний колір. Розфарбовує із задоволенням, незважаючи на те, що звичайні розмальовки не надто шанує. Звичайно, тут теж важливо знати міру. Робіть досить великі перерви між однотипними завданнями, щоб дитина встигла «скучити».

Робіть досить великі перерви між однотипними завданнями, щоб дитина встигла «скучити»

Ще приклади завдань на логіку, комбінаторики і геометрію

Всі ігри з конструкторами, будь то прості кубики або Лего, допомагають тренувати просторове мислення і думати категоріями форм. Про ігри з Lego я писала тут і тут .

Букети квітів. Тут дитина не тільки розмірковує, а й тренує дрібну моторику. Намалюйте заготовки букетів (у кожного букета 3 стеблинки квітів). Підготуйте гудзики різних кольорів. А потім давайте малюкові завдання на складання букетів. Кожне завдання - відмінно розвиває логіку. Наприклад, скласти букети, щоб:

  • одна квітка в кожному букеті був жовтого кольору;
  • квітки в букетах були різного кольору, кольору не повторювалися;
  • по 2 квітки були однакового кольору і т.д ..

д

Ніколи не знаєш, у що може вилитися заняття. Дитина може потім захотіти і пограти з наданим матеріалом. Наприклад, дочка потім почала малювати щось і викладати гудзиками.

Наприклад, дочка потім почала малювати щось і викладати гудзиками

Подібні завдання з математики ви можете придумати самі. Як правило, на створення і підготовку йде 5 хвилин, і ви будете точно впевнені, що ці 5 хвилин пройшли не дарма. Нехай при виконанні завдань дитина тренує моторику, навички вирізання, приклеювання і так далі.

Наприклад, є квіточки з листочками, на яких написано жовтим - скільки треба приклеїти жовтих пелюсток, а червоним - скільки червоних. Після того, як пелюстки приклеєні, приклеюється сердцевінку з правильною відповіддю: скільки всього пелюсток у квітки.

Не біда, якщо дитина в процесі виконання вирішить відійти від класичного розташування пелюсток у квіток :) Наприклад, ось наш результат роботи:

Розділити числовий ряд на групи чисел за сумою. Ідеї ​​цього і наступного завдань я стягнула з розвиваючої зошити Анхель Наварро «Числа» . Я трохи адаптувала завдання під наш вік (в зошиті треба розділити на суми дев'яти, а я зробила шести). До завдань із зошита ми, безумовно, доростемо згодом.

Завдання наступне: роздягли лініями числа на змії так, щоб їх сума в кожній групі дорівнювала 6.

Завдання наступне: роздягли лініями числа на змії так, щоб їх сума в кожній групі дорівнювала 6

Домалювати предмети до певної кількості.

Кількість фруктів в кожній клітині має дорівнювати написаному поруч числу. Намалюй відсутні фрукти.

Заповнення таблиць. Це завдання складніше. Але якщо дитина зрозуміє принцип, то з задоволенням буде виконувати аналогічні завдання. Якщо говорити на нашій мові, то відбувається знайомство з декартовой логікою об'єднання двох множин. Вправа вчить орієнтуватися в просторі, а також тренує уважність і посидючість. Про заповнення таблиць я на днях напишу окрему статтю.

Танграм. В 4 роки вже можна запропонувати пограти з блоками танграма. Якщо немає конструктора, то можна встановити додаток на планшет (ми саме так і робили).

Завдання для друку

Крім куплених методичних посібників я час від часу підсуваю завдання, викачані з інтернету і роздруковані на принтері. Принтер у нас чорно-білий, але його цілком достатньо. Завдання для друку можна знайти на будь-який смак і колір. Це і лабіринти, і логічні ланцюжки, і графічні диктанти, і з'єднання точок за номерами, і так далі, так далі, так далі.

Поки ж на перші заняття можете роздрукувати сторінки з тестів-завдань для дитини 4 років , Що стосуються математики (з 2-ї по 10-у).

література

література

Математика підстрибом. Програма ігрових занять математикою з дітьми 4-6 років. Женя Кац (посилання в Ozon.ru , в Лабіринті ). Дуже подобається структура: спочатку загальні дані про навчання дитини математики, потім розділи по віковим групам (з описом особливостей розвитку в кожному віці). Є приблизні плани групових занять.

Пиріг з математикою. Ігри для дітей 4-7 років. Женя Кац (посилання на Озоне , в Лабіринті ). Деякі ігри повторюються з першої книги, так що дивіться, може, буде досить лише тієї. Хоча ця подешевше (немає відступів для педагогів про структуру занять).

У Жені Кац є ще робочі зошити з математики. наприклад, «Незвичайна математика. Зошит логічних завдань для дітей 4 років » . На кожен вік свої завдання: для 5-6 років , для 6-7 років . Я до них поки не добралася. Посилання на всі посібники Кац на Лабіринті.

Ще досить популярні зошити і посібники з математики Олени Колесникової. наприклад:

Огляд посібників був би не зовсім повним, якби я не згадала популярні новомодні методики. Ви чули про Gakken? Це серія зошитів, розроблених відповідно до японської методикою раннього розвитку. Якщо не чули, але взялися за питання навчання дитини математики всерйоз, то подивіться, наприклад (посилання на Лабіринт):

Ну і давно відомі і популярні зошити Kumon. І гакк, і Кумон занадто дорогими, звичайно, але можуть бути корисні.

Ви чули про Gakken?