Полезные материалы

знахідки тижні

Редакція клубу «Моя Планета» про те, що її здивувало або обрадувало на цьому тижні. Підбірка фото, відео та цікавих фактів про людей і планеті.

У пошуках сонця

© Edward Kitch © Edward Kitch

США, 1949 рік. На цьому знімку модель Бетті Даттер демонструє можливості нового вендінгового автомата. Роздавав той не сендвічі або кока-колу, а сонцезахисний засіб. Будь-пішохід, опустивши монетку 10 центів, отримував 30-секундну порцію крему від засмаги. Встановлювати ці пристрої пропонувалося на пляжах, тенісних кортах і у відкритих басейнів. До речі, засмага увійшов в моду зовсім недавно. А от які жертви на вівтар моди люди приносили до цього - читайте в матеріалі «Моїй Планети».

важка доля

Як непросто було лицарям одягатися в лати, можна побачити в цій відеореконструкціі. Тут показана повна амуніція воїна XIV століття, яку відтворили по гравюрах того періоду. Уявіть собі, обладунки: шолом, кольчуга, кіраса, спідниця, набедренники, налокітники, рукавички і т. П. - разом важили близько 30 кг. Це, втім, не говорить про недолугості лицарів в бою. Так, у людини в повному військовому вбранні на ходьбу йде в два рази більше енергії, ніж у звичайного пішохода. Основне навантаження припадає на руки і ноги, тому лицарі повинні були посилено тренувати м'язи кінцівок. Тонкі прорізи в шоломі обмежували приплив кисню, через що воїни швидше видихалися. Але в цілому за певних тренуваннях лицарі могли самостійно і на коня застрибнути, і сокирою рубати .

А що їм доводилося робити в хвилини «лицарської» слабкості? Про це «Моя Планета» розповідала в матеріалі «Як ходили в туалет лицарі в обладунках» . І на останок. Уявіть: XI століття. Ви лицар. Ледачі селяни і бенкети підкосили ваш бюджет, вороги жадають помсти. У нас є інструкція, як вирішити всі проблеми , Відправившись на Святу землю!

велика риба

Американцеві Едуарду Ллевелену в 1903 році біля берегів Каліфорнії пощастило впіймати виняткову рибу: морський окунь важив 425 фунтів (близько 193 кг), для пам'ятного знімка довелося споруджувати підставку. Це був світовий рекорд. Він перекривався ще кілька разів, але з 1968 року незмінний. Тоді моряк Джеймс Макадам-мл., Який мав репутацію «відчайдушною голови», в тих же водах виловив 563-фунтовий (255,60 кг) екземпляр. У довжину рекордна «рибка» становила 226,06 см, в ширину - 182,88 см.

Гігантський морський окунь (Stereolepis gigas, giant seabass) - один з 110 видів морського окуня. Він володіє дійсно величезними розмірами і може жити до 100 років. Ці риби досить довго були об'єктами спортивного полювання, в 80-х роках XX століття вони майже вимерли, що змусило владу США вжити заходів. В даний час популяція налічує приблизно 500 особин. Раніше «Моя Планета» публікувала фотопроект про гігантів тваринного світу .

Магія Чумацького Шляху

Це дивовижне таймлапс-відео Чумацького Шляху зробив фотограф Джеймс С. Пайпер на озері Теная в Йосеміті національному парку (США). Приголомшлива краса, чи не так? Згідно з останніми астрономічним даними, діаметр галактики Чумацький Шлях становить понад 120 000 світлових років і вона містить до 400 млрд зірок. Сонячна система скромно розташувалася на відстані 27 000 світлових років від центру галактики, на внутрішній кромці спиралевидной концентрації газу і космічного пилу під назвою Рукав Оріона. Тому поточний адресу нашої планети буде звучати так: Надскупчення Діви - галактика Чумацький Шлях - Рукав Оріона - планета Земля. Не забудьте, якщо будете писати адресу на листівці!

високо сиджу

високо сиджу

Пол Голдштейн - всесвітньо відомий фотограф дикої природи. У його об'єктив потрапляли як африканські пустелі, так і антарктичні льоди (до речі, раніше «Моя Планета» публікувала маловідомі факти з історії освоєння цього суворого континенту). Але особливою пристрастю Пола завжди були ягуари, гепарди і леопарди. «Це хижаки, якими я одержимий роками», - каже майстер. В одному з національних парків Африки йому вдалося зняти дерево, яке, як спостережну вишку, облюбували відразу кілька диких гепардів.

леопардів і ягуарів часто плутають. Не дивно - зовні вони дуже схожі. Але відмінності є. Найпомітніше з них: у ягуара плями на шкірі більші, і, відповідно, їх менше, ніж у леопарда. Крім того, ягуар сам по собі більші, проте визначити це можна, лише поставивши їх поруч. У дикій природі таке неможливо, тому що у цих тварин радикально відрізняється ареал проживання: ягуари живуть в південній частині Північної Америки і в Південній Америці, в той час як леопард - в Африці, Азії і на Далекому Сході. Ягуари відмінно плавають. Леопарди теж можуть триматися на воді, але значно гірше. Крім того, ягуар сильніше і агресивніше леопарда, і вони частіше нападають на людину.

Відмінності ж гепарда від леопарда наступні. У гепардів більш крихке зовні тіло, а леопарди масивніше. Гепарди можуть розвивати величезну швидкість, а леопарди більш повільні. Також леопарди люблять затягувати свою здобич на дерево, а ось у гепардів такої звички немає.

рятівна вода

Коли на вулиці стоїть 43-градусна спека і деревної жабі пропонують води, вона без зайвих сумнівів занурюється в неї цілком! Чому? Секрет простий: жаби не п'ють воду традиційним способом, вони вбирають вологу поверхнею шкіри. Для цього служить спеціальний ділянку на животі та стегнах земноводного. Крім того, рідина надходить в організм тварини з їжею.

Ще один цікавий факт пов'язаний з тим, як жаби ковтають . У цьому процесі бере участь не тільки мову земноводного, а й його очі. Після того як жаба втягує їжу в рот, вона тут же їх закриває! Багато хто думає, що це від задоволення. Може бути, і так, але і є та фізіологічна причина. Очі жаби відокремлені від її рота найтоншої плівкою. Як тільки вони закриваються, то виявляються всередині тіла, і з їх допомогою тварина проштовхує їжу в горло.

тисяча стібків

На цих фотографіях зображено, як жінки в Японії вишивають так звані пояси тисячі стібків, або сеннінбарі. На початку XX століття в Японії ці талісмани були дуже поширені: їх відправляли в посилках на фронт чоловікам, синам і братам. Пояси представляли собою шматок тканини, на якому була зроблена рівно тисяча стібків тисячею різних людей. Найчастіше на талісман зображували тигра - тому що в Японії він вважається дуже щасливим тваринам, адже за одну полювання тигри покривають величезні відстані і завжди повертаються додому. Саме такої долі японки бажали своїм близьким. Про інші японських повір'ях можна дізнатися в матеріалі «Моїй Планети».

Щоб вишити оберіг, жінці доводилося відправитися в місце великого скупчення людей - найчастіше в храм або на залізничну станцію - і звертатися до інших жінок з проханням зробити стібок-вузлик. Якщо жінка завдяки щасливому випадку народилася в рік Тигра, то вона могла вишити 12 вузликів поспіль або стільки ж стібків, скільки їй років. Раніше «Моя Планета» публікувала фотопроект з рідкісними кольоровими фото Японії XIX століття.

А що їм доводилося робити в хвилини «лицарської» слабкості?
Приголомшлива краса, чи не так?
Чому?