Полезные материалы

Дошкільне виховання в Японії Університети і коледжі Японії

  1. Університети і коледжі Японії >>>>>>>
  2. Університети і коледжі Японії
Дошкільне виховання в Японії
Автор:

Takiro Nori Fuoka
За матеріалами сайту: Планета Освіти
В Японії дитячий сад не є обов'язковою освітньої щаблем. Діти надходять сюди за бажанням батьків - зазвичай з чотирирічного віку.
Іноді, як виняток, при сильній зайнятості батьків дитини можуть взяти в садок з трьох років. Є в Японії і ясла для малюків, яким ще тільки рік.
Але віддавати дітей з сім'ї так рано не рекомендується. Щоб помістити дитини в подібний заклад, батьки повинні писати спеціальну заяву і обґрунтовувати неможливість виховувати малюка вдома до трьох років дуже вагомими причинами.

Університети і коледжі Японії >>>>>>>

Усі дитячі садки в Японії приватні. Серед них особливе місце займають так звані елітні сади, що знаходяться під опікою престижних університетів. Якщо дитина потрапляє в такий дитячий сад, його майбутнє можна вважати забезпеченим: після досягнення відповідного віку він переходить в університетську школу, а звідти без іспитів вступає до університету. В Японії існує досить гостра конкуренція в сфері освіти: університетський диплом є гарантією отримання престижної, добре оплачуваної роботи - в міністерстві або в якій-небудь відомій фірмі. А це, в свою чергу, запорука кар'єрного зростання і матеріального благополуччя. Тому потрапити в садок при престижному університеті дуже складно. Батьки платять за вступ дитини величезні гроші, а сам малюк, щоб бути прийнятим, повинен пройти досить складне тестування.

Взимку 1999 року Японію потрясла звістка про жахливу кримінальному злочині: одна жінка вбила маленьку дитину, який став конкурентом її власних дітей на іспиті при вступі до дитячого садка. Звичайно, подібний випадок - явище надзвичайне. Але так чи інакше, відносини між батьками вихованців елітних дитячих садків (які в більшості своїй належать успішним, процвітаючим корпораціям) досить напружені і ревниві.

Однак таких дитячих садків не багато. Як не багато і садочків так званого прозахідного напрямку, в яких панують принципи вільного виховання і немає тієї жорсткої і досить важкою для маленьких дітей системи занять, яка властива "елітним" садам.

У більшості ж дитячих садків головне завдання вихователів - навчити дітей бути слухняними. Домашнє виховання у японців надзвичайно м'яке, дітям рідко щось забороняють. Але по відношенню до чужих людей - на вулиці, в людних місцях - японська традиція суворо вимагає вираження граничного поваги, в тому числі і з боку маленьких дітей. Тому багато часу в дитячому садку приділяється вихованню манер і знайомству з ритуальною стороною життя. Діти повинні оволодіти безліччю важливих словесних формул (ними японську мову насичений, як волога губка) і знати, де і коли їх потрібно застосовувати.

Необхідний елемент японського етикету - уклін. Японці супроводжують поклоном кожне "спасибі", кланяються при зустрічі, кланяються перед їжею - дякують вищі сили і господарів за майбутню трапезу, кланяються після їжі, навіть в парламенті - і то кланяються. Раз в тиждень директор кожної японської школи виголошує промову перед учнями, що вишикувалися в колони на шкільному подвір'ї. Із закінченням мови школярі повинні вклонитися. А потім поклонитися ще раз - при винесенні державного прапора. Вимога кланятися у відповідь на слова директори не записано ні в якому законі. Цього вимагає традиція: молодші зобов'язані слухатися старших і висловлювати їм повагу. Починають цьому вчити вже в дитячому саду.



Університети і коледжі Японії


Університети і коледжі Японії >>>>>>>


До недавнього часу Японія була сільськогосподарською країною. А для селян весна - час початку посівних робіт. Хоча Новий рік японці тепер справляють за західним григоріанським календарем, квітень за традицією - точка відліку в діловому житті японців. З цього моменту вступають в дію укладені контракти, починають свою роботу знову найняті співробітники, запускаються нові проекти.

Навчальний рік в Японії теж розпочинається 1 квітня. В цей день у всіх навчальних закладах - від дитячого садка до університету - проводиться урочиста церемонія відкриття. І директор дитячого садка вітає своїх маленьких вихованців з точно такою ж серйозністю, як і ректор університету - своїх студентів.

Всі навчальні заклади країни займаються за єдиним графіком: навчальний рік розділений на три семестри. Між семестрами - канікули і для студентів, і для школярів, і для вихованців дитячих садків. У канікули маленькі діти можуть приходити в дитячий сад, щоб поплавати в басейні (басейни є практично в кожному дитячому садку) і трохи поговорити з вихователем про життя. Але занять в цей час не проводиться. Величезну роль у збереженні традицій відіграють свята.

Державними святами в Японії вважаються: 15 серпня - День закінчення Другої світової війни, 9 жовтня - День фізкультури, 23 листопада - День подяки праці, 24 грудня - християнське Різдво.
День фізкультури - найбільше свято в японському дитячому садку. Його відзначають спортивними змаганнями, фізкультурними парадами, гімнастичними уявленнями.

У День подяки праці діти зазвичай відправляються на екскурсію: в поліцейську дільницю, в управління пожежної охорони, на вокзал - тобто туди, де працюють люди, службовці державі. Таку дитсадкові екскурсію легко дізнатися, тому що діти одягнені в спеціальну форму. Обов'язковий елемент цієї форми - шапочка: у хлопчиків - біла, у дівчаток - червона.

Білий і червоний - кольори національного прапора Японії. Білий вважається кольором чистоти, а червоний - кольором сонця. Червоний вважається ще й жіночим кольором - можливо, тому, що нагадує кров.

Під Новий рік японці їдять рисові коржі. Рисові коржі вважаються у них традиційним національним блюдом, як у росіян - коровай. Але сучасні міські японці, звичайно, не мають умов, щоб піч коржі самим, і пригощаються покупними. У дитячих садах, проте, є маленькі ступки, в яких діти самі товчуть рис. Потім з цього м'якого рису дорослі в Садовської кухні випікають справжні коржі, якими все ласують.

Кажуть, що рисові коржі роблять не тільки люди, а й місячні кролики. З початком вересня вихователь дає дітям домашнє завдання: спостерігати за Місяцем і обіцяє їм, що самі уважні обов'язково побачать, як кролики в повний місяць печуть на Місяці коржі.

Улюблена розвага японських дітей під Новий рік - запуск паперового змія. Це традиція, яку японці-християни зберегли з давніх часів.

Крім державних, японці відзначають безліч традиційних народних свят.

День дівчаток (3 березня) і День хлопчиків (5 травня) пов'язані з обрядами самураїв.

У День дівчаток будинку і в дитячому саду влаштовують лялькову гірку, яка символізує ієрархічну драбину самураїв, і їдять кольорові рисові коржі, що нагадують прикрашені торти. На верхівці такого торта - фігурки імператора й імператриці, що перекочували сюди з лялькової гірки.

День хлопчиків спочатку був днем посвяти їх в самураї. В цей день в японських дитячих садах роблять паперового коропа. Володар коропа буде мужнім і сильним.

Є у японців і День мам, що чимось нагадує звичний для нас свято 8 Березня. Але японці на відміну від росіян оспівують не красу жінок і не їх таланти будити в чоловіках звіра, а здатність народити і виховати дитину. У цей день мами приходять в дитячий сад, діти вітають їх і дарують їм гвоздики. Гвоздики в цей день дарують всім матерям по всій країні.

Крім того, у японців існує ще і День пап. Пап в дитячому саду вшановують за тим же сценарієм, що і мам (крім вручення гвоздик). Таким чином дотримується якесь батьківське рівноправність, а головне - відзначається роль батька у вихованні дитини.

Забавні свята, на кшталт нашої Масниці, в Японії відзначають 4 лютого - напередодні весни. Діти разом з педагогами роблять маски чудовиськ і вішають їх на стіни. Ці чудовиська - втілення зла - повинні бути вигнані. У вирішальний момент свята є `настоящіе` ожилі чудовиська - вихователі в костюмах. Діти кидають в них боби і кричать: `Чудовиська, йдіть! Нехай приходить щастя! `Боби розкидають по всьому дитячому саду: вони володіють магічною властивістю виганяти злу силу.

Незважаючи на прихильність японців традиціям, у них відсутнє поняття дитячого колективу в нашому розумінні.

Склад груп у дитячому саду не постійний. Щороку групи формуються заново. Та ж ситуація в початковій школі: тут склад класів перетасовується кожні два роки, а вчитель змінюється щороку.
Постійна зміна дитячого складу пов'язана зі спробою надати малюкам якомога ширші можливості для соціалізації. Якщо у дитини не склалися стосунки в даній конкретній групі, не виключена можливість, що він придбає собі приятелів серед інших дітей.

Вихователів змінюють для того, щоб діти не звикали до них занадто сильно. Сильні прихильності, вважають японці (слідом за американцями), народжують занадто сильну залежність дітей від своїх наставників, а останніх обтяжують занадто серйозною відповідальністю за долю дітей. Якщо ж педагог з якихось причин не злюбив дитини, ця ситуація теж не буде дуже важкою. Можливо, з іншим вихователем у дитини складуться дружні відносини і він не буде думати, що всі дорослі його не люблять.

Щоб стати вихователем дитячого садка в Японії, потрібно відучитися два роки в інституті чи в університеті. Кваліфікація присвоюється за результатами письмового тестування. За допомогою тестів перевіряються інформованість і пам'ять. А ось ставлення до дітей і здатність з ними працювати таким способом перевірити неможливо. Тому в японських дитячих садах працює багато людей, які не люблять дітей. Як у нас. І як всюди.

За матеріалами сайту http://www.planetaedu.ru