Полезные материалы

Як правильно заварювати хороший чай

Я чаеманов був ще з дитинства: дуже любив чай ​​і завжди пив його багато Я чаеманов був ще з дитинства: дуже любив чай ​​і завжди пив його багато. Причому навіть тоді, в далекому радянському дитинстві, мені було не все одно, який саме чай пити. Хоча вибору в ті часи практично не було: в магазинах майже завжди продавалися грузинський чай, при заварюванні дає "чудовий" смак свіжого віника, і краснодарський чай, при заварюванні дає ще більш "чудовий" смак віника, яким щойно підмели підлогу.

Періодично батькам в так званих "заказуху" (це коли радянським людям на роботі дозволяли купувати набір звичайнісіньких продуктів, які в магазин не потрапляли) діставався індійський чай: або у вигляді маленьких кубічних упаковок, де він був гірше, або у вигляді знаменитої "коробки зі слоном "- великий упаковки, де чай був кращий в світі. Ну, тобто кращий з того, що ми тоді пробували, бо ніякого іншого чаю в ті часи не було.

Після Перебудови, коли в магазинах стали з'являтися найрізноманітніші чаї, я довго шукав варіанти, які б мені сподобалися. І з чаєм у мене була та ж сама історія, що і з вином: починав зі всяких низькоякісних, дешевих сортів, але поступово рухався в бік якісних і дорогих, що володіють цікавим і насиченим смаком.

Однак якщо з вином історія більш-менш проста: купуй, наливай та пий (питання Декантірованіе червоного вина зараз зачіпати не будемо - для простоти), то з чаєм, як відомо, багато що залежить і від вихідної сировини (тобто чаю як такого), і від того, як цей чай заварювати.

Тут я теж багато чого пройшов. Заварював в керамічних чайниках, в скляних чайниках, в пластикових, в сталевих і навіть в чайниках з ісинської глини, які коштували як літак з ісинської глини або як невелика теракотова армія. До того ж ці глиняні чайники належало ніколи не мити, щоб на їх стінках відкладалися археологічні культурні шари, які ніби як повинні були помітно впливати на смак, а мене немиті чайники злегка дратували.

Скінчилося все справа тим, що мені найбільше сподобалося заварювати чай в так званому френч-пресі - ось такому скляному чайничку з поршнем.

Легко миється, чай наливається без чаїнок, а якщо не хочеш, щоб чай перенастоювати після належних п'яти хвилин заварювання - ну так злий його в чашку-термос і наливай потім невеликими порціями: заодно ще й остигати не буде.

Але і тут була проблема з підбором чаю під мій смак. У мене чимало друзів люблять хороший чай і замовляють найрізноманітніші чаї в інтернет-магазинах (в основному китайських). Я теж там замовляв на пробу чорні чаї: щось більш-менш сподобалося, щось не дуже, але ось так щоб прям захоплення - такого не було ніколи. Хоча я замовляв і ті сорти, які друзі дуже хвалили. Але щось тут все якось не збігалося.

Я про це неодноразово писав в блозі, а потім якось отримав лист від хорошої людини Євгена з Харкова, в якому він все пояснив. Виявляється, я неправильно заварюю чай і від цього всі проблеми. Тому що хороший чай можна заварювати ні 3, ні тим більше 5 хвилин - він перезаварівается і починає гірчити. Смак доброго чаю, пояснив Євген, можна зрозуміти тільки при заварюванні від пари десятків секунд до максимум хвилини. Причому для кожного сорту чаю потрібно індивідуально підбирати час заварки.

На моє запитання, яким чином можна забезпечити точне витримування часу заварки, Євген відповів, що для цього просто потрібно використовувати спеціальні заварні чайнички. Причому тут зовсім не потрібні всі ці багатоскладові і тривалі чайні церемонії, дорогі чайники і так далі. Досить купити так званий "гонфу-чайник" (Gong Fu tea brewing mug), який можна знайти в купі китайських інтернет-магазинах.

Я собі, за його порадою, взяв модель Kamjove TP-160 (ось тут ) - менш ніж за € 9. Ну і на Aliexpress він є приблизно за 700-1000 рублів. Як бачите, ціна більш ніж доступна, на такому чайничку не розорить. (Що цікаво, на іспанському Amazone за майже такий же, тільки побільше, чайник ломлять практично в 10 разів дорожче , Так що краще купувати в китайському магазині.)

Ще як варіант - ось ця модель , Я її теж собі замовив. Але тут годиться практично будь-яка модель, де використана проста конструкція такого типу.

У чому суть чайничка даної конструкції? Зверху під кришкою розташована спеціальна ємність з ситом. У цій ємності заварюється чай. Як правило, в різних моделях ця ємність розрахована на один і той же об'єм: 150 мілілітрів.

У нижню ємність з верхньої ємності заварений чай сам по собі злитися не може. Як тільки проходить відповідне число секунд настоювання чаю, ви натискаєте кнопку на кришці, і заварена рідина швидко переливається в нижню ємність і перестає контактувати з заваркою (тільки кнопку треба потримати секунд 10, щоб рідина повністю злилася).

Ну і все, далі наливай - так пий!

Якщо 150 мілілітрів (це взагалі обсяг звичайної чайної чашки) недостатньо, ну або хочеться приготувати дві чашки чаю для себе і, наприклад, для дружини, то можна заварити два рази і злити вниз - там ємності якраз вистачає приблизно на 300 мілілітрів (2 чашки ).

Далі продовжую в формі відповідей на питання.

1. Яка кількість заварки насипати в чайник?

Заварка насипається з розрахунку одне заварювання - одна чашка. На 150 мілілітрів чаю я зазвичай насипаю десь 8-9 грамів заварки. (Її краще зважувати на чутливих кухонних вагах, тому що кількість бажано витримувати більш-менш точно.)

2. Яка повинна бути температура води для заварки?

Залежить від виду чаю. Всякі пуери заварюють водою з температурою близько 95 градусів, чорні (червоні) чаї - 90 градусів, зелені - 80-85 градусів.

Температура дуже важлива (окропом чай в будь-якому випадку заварювати не слід, так само як і кип'ятити воду перед заварюванням), тому якщо ви п'єте багато чаю і хочете домогтися гарної якості напою - краще завести пристрій під назвою термопот , Яке буде нагрівати воду до потрібної температури і підтримувати цю температуру, щоб ви в будь-якому момент могли заварити собі наступну порцію. Ну або використовувати термос з водою потрібної температури.

Також дуже важлива вода, яку ви використовуєте: зрозуміло, використовувати воду з-під крана для заварювання хорошого чаю - просто нерозумно, це тільки псувати продукт.

3. Скільки часу потрібно заварювати чай?

Це все сильно залежить і від виду чаю, і від сорту, і від ваших смакових пристрастей. (Ось тут можна знайти докладну статтю на цю тему.)

Для чорних (червоних) китайських чаїв я зазвичай застосовую наступну схему. Якщо чай не потрібно споліскувати (зливати першу заварку), то першу заварку роблю десь 15-20 секунд (відраховую з моменту повного покриття чаю гарячою водою). До другої заварці додаю 5 секунд, ну і наступні заварки одного і того ж чаю збільшую на 5 секунд.

Однак це все потрібно встановлювати експериментально: одні види чаю вже за 15-20 секунд заварюються так, як потрібно, іншим потрібно 25-30 секунд. Це все потрібно пробувати і з'ясовувати.

Майте на увазі, що зайві пара-трійка десятків секунд (здавалося б, це зовсім небагато) можуть дуже помітно впливати на смак. Коли я з якихось причин відволікався і пропускав потрібний час зливу заварки і запізнювався секунд на 20 - бувало так, що заварку вже доводилося виливати, тому що вона псувалася: починала гірчити і смак помітно змінювався в гіршу сторону.

(Так, є види чаїв, які так просто потрібно довго кип'ятити - наприклад, турецький чай. Але я зараз розглядаю певні види китайських чорних чаїв.)

4. Скільки разів можна заварювати одну і ту ж порцію?

Залежить від сорту чаю і від ваших смакових пристрастей. Зазвичай вважається, що чорний (він же червоний) чай заварюють лише один раз, а зелений - кілька разів. Однак при цьому способі заварювання і чорний (червоний) чай спокійно можна заварювати кілька разів - 5-6, не менше. Більш того, для деяких сортів чаю (особливо дрібно порізаних) рекомендується першу заварку зробити дуже коротку, після чого злити напій в раковину і починати пити цей чай тільки з другої заварки - це зменшить легкий присмак чайної пилу, який зустрічається у подібних чаїв. (Я такі не люблю, намагаюся купувати тільки крупно порізані.)

5. Скільки часу може проходити від однієї до іншої заварки на одній порції чаю?

В принципі тут може проходити досить тривалий час (наприклад, півгодини), і навіть якщо чай і чайник зовсім охолонуть, то наступна заварка все одно витягне з чаю відповідний смак, проте в такому випадку, можливо, для чергового заварювання треба буде додати не 5, а 10-15 секунд.

6. Чи можна готовий чай наливати в термос?

Можна, звичайно, але так як порція виходить на одну невелику чашку, то немає сенсу її заливати в термос: краще цю порцію спокійно випити, а потім, коли знову захочеться, просто заварити наступну порцію.

---

Тепер виникає питання про те, який саме чай купувати, а головне - де.

Ось тут однозначних рекомендацій дати не можна. Тому що це все, по-перше, чиста смаківщина, по-друге, у кожної людини в міру поглиблення в тему смак помітно змінюється, по-третє, одному зручно замовляти в Інтернеті, іншому більше подобається приходити в магазин і спілкуватися з продавцем-консультантом - в загальному, експериментуйте, експериментуйте і експериментуйте.

Тут головне - правильний спосіб заварювання і вживання, а далі підбирайте все під себе.

Я, коли мені відкрили даний спосіб, про всяк випадок перепробував кілька чаїв, які раніше пробував у френч-пресі, і відставив, тому що вони мені не сподобалися. Що цікаво, з п'яти раніше відставлених два виявилися реально хорошими, і я тепер їх п'ю, один виявився непоганий, і ще два знову не сподобалися.

Спробував той цейлонський крупнолистовий, який до цього півроку пив, заварюючи у френч-пресі, так виявилося, що при такому заварюванні його взагалі пити не можна: смак грубий, нецікавий, з неприємним присмаком. Втім, я-то його і після френч-преса пив, як правило, з лимоном, а чай з лимоном, як і коньяк з лимоном, володіє тільки яскраво вираженим смаком лимона, в якому не залишається місця ні чаю, ні коньяку.

Втім, зрозуміло, що лимон може помітно покращувати смак всяких паршивих чаїв і коньяків - він для того і служить. А вже наскільки помітно лимон покращує смак гудрону ...

У мене зараз основний сайт, де я замовляю улюблені і нові чаї, ось цей китайський - Yunnansourcing.com (Там є англійська і навіть російська версії). Також дуже непоганий вибір на британському Cupoftea.uk.com , Я там теж щось замовляю спробувати.

З сортів чаю, що подобаються особисто мені, - перш за все Simao "Spring Tips" Pure Bud Black Tea of ​​Yunnan . У мене зараз це чай номер один: чудовий запах; дуже багатий, при цьому не різкий смак; явні шоколадні нотки в смаку і післясмаку. Причому це був перший чай, який я замовив з даного сайту (за порадою), і він став найулюбленішим.

Але ще раз підкреслюю: спочатку замовляйте мінімальні кількості - тільки щоб спробувати, а вже потім, коли знайдете свій улюблений чай, тоді вже замовляйте стільки, скільки вам потрібно.

У світі існують різні типи чаїв (пуери, улун, чорні (червоні), зелені, білі), різні країни, де їх виробляють, різні марки чаїв, збори, конкретні виробники. Шукайте, пробуйте - і ви знайдете ті чаї, від яких почнете приходити в захват. Адже якісний (і правильно заварений) чай - він не має нічого спільного з тими низькоякісними сортами, які зазвичай продаються в супермаркетах. Тут і для мене відкрився зовсім інший світ смаку чаю, і для вас він може відкритися. Тим більше що все це зробити - зовсім нескладно, та й обійдеться зовсім недорого

У чому суть чайничка даної конструкції?
1. Яка кількість заварки насипати в чайник?
2. Яка повинна бути температура води для заварки?
3. Скільки часу потрібно заварювати чай?
4. Скільки разів можна заварювати одну і ту ж порцію?
5. Скільки часу може проходити від однієї до іншої заварки на одній порції чаю?
6. Чи можна готовий чай наливати в термос?