Полезные материалы

Догляд за підліткової шкірою обличчя: як уникнути прищів, жирності та інших проблем

  1. Що потрібно знати для правильного догляду
  2. Догляду заходи поетапно і вибір косметичних засобів

У хлопчиків і дівчаток з 12-13 років і до 17-18 років (у деяких і довше) відбувається гормональна перебудова всього організму, від якої потерпають на всіх органах і тканинах, у тому числі і на шкірних покривах, особливо на обличчі, спині, передній поверхні верхніх відділів грудної клітки. У зв'язку з цим вже в 13 років необхідно звертати особливу увагу на регулярний догляд за підліткової шкірою обличчя та інших ділянок тіла.

На стан шкірних покривів сильно впливає зміна функції сальних залоз, регуляція якої здійснюється, переважно, під впливом статевих гормонів. Крім того, вона стає дуже чутливою до впливу фізичних і хімічних факторів зовнішнього середовища, до характеру харчування, стану внутрішніх органів, особливо шлунка і кишечника, нервової та імунної системи і т. Д.

Що потрібно знати для правильного догляду

У підлітковий період значно підвищується активність сальних залоз. Шкірні покриви обличчя та грудної клітини покриваються надмірною кількістю жиру, на них з'являється характерний сальний блиск. Збільшується схильність до закупорки вивідних проток сальних залоз, з'являються поодинокі або множинні комедони і міліуми , Які нерідко запалюються і гниють, залишаючи після себе сліди у вигляді цианотичних плям і рубців.

Гормональний дисбаланс підліткового періоду нерідко призводить до розвитку вугрової хвороби і її наслідків у вигляді естетичних дефектів і психологічних розладів у підлітків. Повністю уникнути таких невід'ємних змін періоду дорослішання неможливо. Однак відносно успішно пережити гормональний «сплеск» допомагає своєчасний і правильний регулярний догляд за підліткової проблемної шкірою. Він дозволяє зменшити число висипань, і, в значній мірі, допомагає знизити ризик ускладнень у вигляді запальних процесів, в тому числі і гнійних, синюшним плям і рубчиків.

Для того щоб правильно здійснювати догляд за підліткової шкірою, необхідно знати її тип. Від нього залежить не тільки програма догляду, а й вибір косметичних засобів. Щоб визначити свій тип, необхідно мати загальне уявлення про основні типи шкіри і їх головні особливості:

суха

Вона досить тонка, ніжна, з матовим відтінком і дрібними, майже непомітними порами. Саловиділення і потовиділення знижені. Під впливом холоду, вітру або сонячних променів на ній легко з'являються роздратування і червонуваті плями. Нерідко виникають ділянки мелкопластінчатим лущення, вона здається стягнутої, особливо після вмивання. Суха шкіра досить швидко стає грубою і на ній дуже рано з'являються множинні дрібні мімічні зморшки, але досить рідко - елементи вугрової висипки.

жирна

Є повною протилежністю сухий. Вона обумовлена ​​надмірною функцією сальних залоз. Це проявляється характерним надмірною (сальним) блиском по всьому обличчю, себореєю, розширеними шкірними порами. Шкірний жир охороняє від формування ранніх мімічних зморшок і висихання шкіри, але сприяє швидкому забрудненню, появи інфільтратів, що мають вигляд червонуватих щільних плям, часто хворобливих при пальпації.

Відзначається також тенденція до формування комедонов (чорних крапочок), міліуми, кіст сальних залоз ( атерома ) І схильність до запальних процесів. Жирна шкіра, як правило, надто товстий, важкий, з сіруватим відтінком і нерівною поверхнею. Якщо на-віч докласти паперову серветку, на ній залишаться сліди від жирних ділянок.

Якщо на-віч докласти паперову серветку, на ній залишаться сліди від жирних ділянок

Нормальна

Зустрічається досить рідко. Вона матова, нормальної щільності і з ледь помітними порами в центральних відділах особи, майже завжди свіжа і чиста, з рожевим відтінком, відсутністю чорних крапок і відчуття «стягання» після вмивання, а її поверхня - гладка і без видимих ​​ділянок лущення. Незначний блиск може бути тільки в області чола, носа і підборіддя.

Ділянки роздратування і запалення з'являються дуже рідко. Стан шкірної поверхні не змінюється під впливом зміни погодних умов або фаз менструального циклу. Все це свідчить про рівномірну і адекватної мікроциркуляції крові, хорошою зволоженості, нормальному вмісті і рівномірному розподілі жирового мастила. На дотик шкірний покрив пружний і еластичний.

Змішана, або комбінована

Найбільш поширена. В області чола, носа, підборіддя локалізується найбільшу кількість сальних залоз. У цих місцях найбільші пористість і жирність. Вся ця зона разом з чолом і носом утворює, так звану, «Т» - зону, що відноситься до переважно жирної. У скроневих і щічних областях шкірний покрив тонкий і рівний, сухий, пори майже непомітні.

Якщо різниця між «Т» - зоною, тобто переважно жирної, і іншими ділянками переважно сухого типу незначна, то таку шкіру відносять до нормального типу, а при значному розходженні між «жирними» і «сухими» ділянками - до комбінованого. В цьому випадку догляд за «Т» -образної зоною здійснюється як за жирним ділянкою, а в щічних і скроневих областях використовуються засоби по догляду за сухим типом шкірного покриву.

У сумнівних випадках і в цілях правильного визначення свого типу, можна скористатися нескладним тестом на жирність. Для цього необхідно вранці умити обличчя, використовуючи м'які миючі засоби, наприклад, гель або пінку для вмивання, потім просушити обличчя серветкою або рушником. Наносити будь-які косметичні засоби не слід, так як особа повинна бути абсолютно чистим.

Через 2 години докласти тонку паперову серветку і злегка натиснути на неї долонею в області чола, щік, носа і підборіддя. Після цього здійснюється оцінка отриманих результатів проведеного тестування на жирність за знайденими на серветці слідах:

  • негативним тест вважається при відсутності жирних плям на серветці, що характерно для сухого типу;
  • позитивний тест - жирні плями на серветці в місці її дотику до лобової області, носа й підборіддя, тобто в «Т»-зоні; якщо плями виражені незначно, шкіра відноситься до нормального типу, якщо вони інтенсивні - до комбінованого типу;
  • різко позитивним вважається тест в тому випадку, якщо на папері «закарбувалися» п'ять жирних плям, тобто не тільки в області чола, носа і підборіддя, але ще і 2 плями в області щік; ця ознака характерний для жирного типу.

Однак цей тест відображає тільки особливості виділення секрету сальними і потовими залозами. При цьому не враховуються такий важливий показник стану шкірних покривів, як їх тургор, що характеризується ступенем пружності, еластичності і наповненості.

Читайте докладніше в статті: Вчимося визначати тип шкіри обличчя

При виборі засобу для догляду за шкірою підлітка тест для визначення шкірного тургору є не менш важливим, ніж перший. Він дозволяє більш об'єктивно і розширено судити про її стан. Додаткове тестування полягає в захопленні великим і вказівним пальцями ділянки тканин (на обличчі - в бічних відділах під виличної кісткою) та утриманні його протягом декількох (2-3) секунд, після чого здійснюють оцінку тургору:

  • відмінний - при наявності проблеми формування складки через «опору» тканин;
  • незначно знижений - складку сформувати відносно легко, але вона відразу зникає після розслаблення пальців;
  • значно знижений - складку сформувати пальцями легко, після їх розслаблення вона розправляється не відразу, а на деяких ділянках шкіра самостійно утворює складки.

Статті по темі: юнацькі вугрі

Догляду заходи поетапно і вибір косметичних засобів

Загальні принципи правильного догляду в підлітковому віці складаються з трьох основних етапів:

  1. Очищення.
  2. Тонізація.
  3. Зволоження.
  4. Макіяж.

очищення

Його необхідно здійснювати двічі протягом дня - вранці і у вечірній час. При цьому найкраще використовувати такі делікатні косметичні засоби, як гелі та пінки без вмісту мила, лужних і спиртових компонентів. Не рекомендується використовувати скраби для проблемного шкірного покриву в підлітковому віці, оскільки знаходяться в їх складі грубі частинки здатні легко пошкоджувати запалені ділянки, погіршуючи їх стан.

тонізація

Його здійснюють шляхом протирання тоніком після вмивання. Тонік необхідний у зв'язку з тим, що умивання водопровідною водою нерідко провокує загострення перебігу вугрової хвороби. За допомогою тоніка легко прибираються залишки води і засобів, які були використані для вмивання. Крім того, наявні в його складі активні інгредієнти мають протизапальну дію.

зволоження

В його потребує будь-який тип шкірного покриву, незалежно від жирності. Для цього необхідно вибирати м'які засоби, призначені спеціально для підліткової шкіри.

Косметика для догляду за проблемною шкірою підлітків

макіяж

Багато дівчатка-підлітки досить рано застосовують декоративні косметичні засоби. Дуже часто це мотивується бажанням замаскувати наявні висипання або розширені пори. Однак завжди необхідно пам'ятати про те, що нанесення товстого шару тонального крему не тільки не дозволить замаскувати прищі, але, навпаки, сприятиме ще більшому розвитку запального процесу і навіть нагноєння.

Необхідно намагатися використовувати засоби декоративної косметики в мінімальному обсязі або взагалі уникати її застосування. З метою маскування проблемних ділянок краще застосовувати призначені спеціально для підлітків коригувальні олівці або розсипчасті пудри. Крім того, ніколи не слід забувати про проведення вечірнього демакіяжу.

При нормальному типі обличчя можна обполіскувати кип'яченою водою з додаванням харчової соди, а милом користуватися не частіше, ніж 3 рази на тиждень, до того ж тільки «Дитячим». Умивання можна замінити очищаючим лосьйоном з дуже незначним вмістом спиртів.

При наявності сухого або нормального типу шкірного покриву, відсутності вранці жирного блиску в «Т»-зоні досить звичайного вмивання простою водою і просушування рушником або серветкою. Вечірньої пори треба очистити обличчя м'яким гелем або пінкою для нормальної і сухої шкіри. При тривалому перебуванні в умовах жаркого клімату або на море необхідно використовувати ультрафіолетові фільтри. Якщо після вмивання з'являється відчуття стягнутості, можна використовувати мінеральну, кип'ячену або чисту питну воду.

Догляд за підліткової шкірою обличчя в домашніх умовах здійснюється за описаними вище принципам з використанням для ополіскування теплих трав'яних настоїв, наприклад, череди, календули, ромашки аптечної, а також свіжого огірка (при жирній шкірі) або огіркового лосьйону (трава деревію і кашка великого огірка, змішані з 1 склянкою горілки і настояні 4 дня) і ін. Замість огірка, наприклад, можна використовувати апельсин або лимон.

При наявності у підлітка проблемних шкірних покривів, можна скористатися протизапальну лосьйоном, що маскує олівцем з антибактеріальним ефектом, а також роллером або кремом від прищів . Комбіновану шкіру можна обробляти молочком, а жирну - 2 рази на день очищує гелем спеціально для жирного типу шкірних покривів. Крім того, можна застосовувати 2% -ву саліцилову кислоту, лосьйони і тоніки, призначені для проблемної шкіри і перешкоджають запальним процесам, а також сприяють нормалізації секреції сальних залоз. При проблемній шкірі з салонних процедур можна застосовувати косметичну чистку , Але не частіше 1 разу протягом 1 місяця.

У всіх випадках, особливо при наявності проблем, підлітку бажано проконсультуватися у лікаря косметолога або дерматолога.