Полезные материалы

Деякі види очищувальних засобів

  1. Все те, що піниться: пінки, гелі та інші
  2. Емульсії - молочко, очищаючі креми та інші

Все те, що піниться: пінки, гелі та інші   Основні характеристики засобів цієї групи - приємна, пишна, щільна і кремова піна, легко розподіляється на шкірі, м'якість, легка змивання і відсутність неприємних відчуттів після вмивання (сухість, стягнутість і т

Все те, що піниться: пінки, гелі та інші

Основні характеристики засобів цієї групи - приємна, пишна, щільна і кремова піна, легко розподіляється на шкірі, м'якість, легка змивання і відсутність неприємних відчуттів після вмивання (сухість, стягнутість і т.п.). Відповідно, ключові компоненти рецептури - ПАР, причому, як правило, це комбінації ПАР різних типів, найчастіше - аніонних з неіонними або амфотерними, хоча можна зробити пінні кошти для вмивання і тільки на неіонних і амфотерних ПАР [1] . Загальна концентрація ПАР в засобах для вмивання нижче, ніж в гелі для душу або рідкому милі, і саме тому не слід вважати кошти для тіла та обличчя взаємозамінними.

Обережно: лайфхак

На просторах інтернету дуже популярний простенький лайфхак: виготовлення пінки для вмивання з гелю для душу в домашніх умовах. Принцип невигадливий: «просто додай води». Отримана суміш заливається у флакон-піноутворювач (або готується прямо в ньому) - і вуаля: «корисний» продукт, зроблений своїми руками, готовий!

Але, розбавивши гель водою (хоч кип'яченої, хоч мінеральної), ми зменшуємо і концентрацію консерванту, причому, якщо вірити популярним рецептами, в два-три рази, а то і більше. І тут дуже легко перейти ту межу, за яким він перестане стримувати зростання мікроорганізмів, а додаткове зараження неминуче станеться. Так що наслідки подібної «гри в косметичний виробництво» можуть бути досить неприємні. Не кажучи вже про те, що економія, загалом, не настільки велика, щоб виправдати ризик ...

При складанні рецептур дуже важливо дотримати баланс між м'якістю кошти, ефективністю очищає дії і естетикою застосування: не забуватимемо, що багатьом покупцям подобається щільна і м'яка піна. На щастя, сучасна косметична хімія дозволяє отримати бажаний результат без особливих зусиль. Серед інших компонентів таких складів можна зустріти жирні спирти, гліколь- або гліцерилстеарат (надають засобу кремовий вигляд), емоленти та зволожувачі (покращують відчуття на шкірі, перешкоджають пересушування), регулятори рН (хоча шкіра і здатна відновлювати кислотну мантію, чим менше вона буде пошкоджена , тим безпечніше для шкіри), антиоксиданти, УФ-стабілізатори, барвники, консерванти, ароматизатори, ефірні масла і, звичайно ж, консерванти: як і будь-який склад на водній основі, кошти для вмивання схильні до мікробного зараження, якщо їх від цього не захистити.

Саме ПАР відповідальні за очищаючу дію: вони розчиняють або емульгують забруднення, так що при змиванні їх стає легко видалити з шкіри.

Не слід захоплюватися антимікробними компонентами в складі засобів для щоденного вмивання, якщо це не призначено лікарем: така практика часто призводить до розвитку стійкості мікроорганізмів і може пошкодити шкірі. А ось наявність пребіотиків і пробіотиків можна тільки вітати: це вже зовсім інша лінія захисту від патогенів, абсолютно природна для шкіри, і неприємних наслідків тут можна не побоюватися.

Емульсії - молочко, очищаючі креми та інші

Ці миючі засоби мають склад, традиційний для емульсій: вода, емоленти, емульгатор, структурообразователи (опціонально), поліоли (гліцерин, метілпропандіол, сорбіт, бутиленгліколь і т.п.), що стабілізують полімери, віддушка, консервант, активні компоненти та інші функціональні дрібниці . Важливий момент - наявність в складі невеликої кількості ПАР з очищує дією: це допомагає молочку краще виконувати свою функцію. Очищаючі емульсії повинні легко розподілятися по шкірі, і це диктує вибір компонентів бази, в першу чергу емолентов, емульгатора і стабілізаторів. Все ж інше надбудовується на очищающий функціонал: антиоксиданти, зволожувачі, протизапальні добавки ... Традиційна техніка - наносити очищувальну емульсію на ватний диск і протирати їм шкіру. Але можна використовувати і інші прийоми: наприклад, наносити засіб руками, легкими круговими рухами розподіляти по шкірі, після чого знімати ватним диском, а як варіант - змивати водою, і ось тут наявність додаткового ПАР йде тільки на користь.

Емульсійні кошти краще справляються з липофильними забрудненнями і стійким макіяжем, ніж кошти для вмивання на базі ПАР. Але і вони не позбавлені недоліків. В першу чергу тому, що очищає емульсію досить непросто видалити зі шкіри - для цього може знадобитися додатковий етап з використанням додаткового засобу. При знятті макіяжу з очей вони можуть залишати плівку, а для жирної проблемної шкіри і зовсім повинні використовуватися тільки в комбінації з іншими засобами. Зрозуміло, це класичний варіант засобу для чищення, що не зникає з полиць магазинів десятки років і багатьом звичний, але все ж подібний формат подобається не всім, особливо з огляду на, що сучасна косметика пропонує засоби набагато цікавіше.

Міцелярні води або розчини

Мицеллярная вода, мабуть, одне з найзагадковіших очищувальних засобів - в першу чергу тому, що ніхто з покупців толком не розуміє, що це таке і чим вона відрізняється від, скажімо, звичайного очищає тоніка, хоча всі знають, що це не тонік, що не молочко і вже точно не пінка для вмивання. Загальноприйнятого визначення цього виду продукції теж не існує. По суті, це маркетинговий термін, красиву назву засобу, який ще в 1991 році було випущено у Франції лабораторією Bioderma як альтернатива вмивання водою для чутливої ​​шкіри. Спочатку її прописували дерматологи, але засіб швидко набуло такої популярності, що в паризьких аптеках навіть стояли черги, і диво-вода розмітають, як гарячі пиріжки. Однак справжній бум на міцелярні води почався набагато пізніше, і тільки з 2010 по 2013 роки кількість нових міцелярних вод, випущених на ринок, зросла на 250%. Зараз кожні три секунди продається по флакону знаменитої Bioderma, але ж є ще десятки, якщо не сотні, інших: тепер міцелярно воду можна знайти практично у будь-якого виробника косметики і в будь-якому сегменті.

«Фішка» міцелярних вод - власне міцели: певним чином згруповані молекули ПАР в розчині. Ось так виглядає сферична міцела «зсередини»:

«Голови» молекул ПАР гідрофільних і прагнуть назовні, до контакту з водою, тоді як жовті «хвостики» вважають за краще масло і всіляко прагнуть мінімізувати контакт з водною фазою кошти, завдяки чому міцела і приймає сферичну форму: гідрофобні «хвости» надійно заховані за «шубою »з гідрофільних ділянок. Важливо, що освіта міцел у водному розчині відбувається спонтанно, і молекули в міцелі не прив'язані жорстко до своїх місць: це скоріше кульбаба, а не футбольний м'яч. Така конструкція дає можливість ліпофільною забруднень (а таких на шкірі цілком достатньо) «просочитися» всередину. В общем-то, так працює будь-який засіб на основі ПАР.

Розмір має значення

Діаметр пір в роговому шарі становить в середньому 10 нм. Розмір мицелл, наприклад, Полоксамер-184 в десятки разів перевищує цю величину. Відповідно, проникнути в шкіру їм не вдасться.

Роздратування шкіри викликають окремі молекули ПАР, не пов'язані в міцели, оскільки міцели занадто великі для проникнення в шкіру і провокування реакції. Відповідно, чим нижче критична концентрація міцелоутворення (ККМ, нижня межа вмісту ПАР в розчині, при якому починають утворюватися міцели) і одночасно більше розмір самих мицелл, тим нижче дратівливий потенціал. Обидва ці фактори і враховуються при виборі ПАР для міцелярної води. Крім того, для міцелярних вод зазвичай використовують неіонні, рідше (і в комбінації з неіонними) - амфотерні ПАР, що дозволяє формувати великі міцели, в яких молекули ПАР не «розштовхують» одне одного однойменними зарядами.

Нехай формального визначення «мицеллярная» води і немає, можна все-таки виокремити декілька характерних особливостей, виходячи з первісної ідеї її творців. Міцелярні води відрізняються хорошою сенсорикой: вони не залишають відчуття липкості, стягнутості, сухості - навпаки, шкіра відчувається чистої і свіжої. Це все говорить на користь того, що концентрації ПАР та інших інгредієнтів невисокі. І в цілому все «класичні» аптечні міцелярні води мають досить лаконічний склад: вода, одне (іноді два-три) ПАР, поліол, яка доглядає добавка (як правило, це зволожувач, себорегулятори, антиоксидант і т.п., в залежності від того , для якого типу шкіри призначена вода), регулятор рН (при необхідності), комплексоутворювач (для пом'якшення води) і м'який - обов'язково м'який! - консервант, що охороняє засіб від псування. Ні десятка екстрактів, ні ефірних масел, ні барвників, віддушка - не завжди, але якщо є, то, як правило, гіпоалергенна і в мізерній кількості - соті або навіть тисячні частки відсотка. Це теж дозволяє мінімізувати ризик подразнення шкіри. Мицеллярная вода - це просто очищає засіб, її призначення зовсім не передбачає багатозадачності, і вона не повинна замінювати вам і тонік, і сироватку. Якщо ж вам все це пообіцяли, то перед вами, по суті справи, вже не мицеллярная вода, а щось інше, але з «трендовим» назвою, а значить, і розглядати таку косметику слід в іншому ключі.

Змивати або не змивати?

У всесвітній павутині можна знайти масу популярних рад, «розвінчують маркетологів». Згідно цих порад, міцелярно воду треба обов'язково змивати, і мотивують це найдивовижнішими причинами: наявністю в складі міцеллярок то якихось міфічних «мицелл жирних кислот», то бутиленгліколь, а то і просто самим фактом присутності ПАР - взагалі, будь-яких: ми ж від них всі помремо, так-так! Особливо якщо вони залишаться на шкірі. Адже «ви навіть не уявляєте, що роблять ПАР з мембранами клітин»! Але давайте поміркуємо. Адже, як уже говорилося вище, мицеллярная вода працює виключно на поверхні рогового шару, в якому ніяких живих клітин з лабільними мембранаміі вже немає, а глибше міцели не проникають. А якщо ще уважно подивитися на склад будь-якого тоніка або крему, нехай навіть і як завгодно натурального (адже тільки натуральне корисно, це теж все знають) ... Жах-жах, ви не повірите, але там теж є ці мерррссскіе ПАР! Так давайте вже будемо послідовні і станемо змивати і тоніки, і креми ...

Аптечні марки, що виробляють міцелярні води, підкреслюють, що цей засіб не вимагає змивання. По-перше, концентрація ПАР в міцелярних водах дуже невелика, і це дійсно м'які ПАР, не подразнюють шкіру і не знежирюють її. Але є і друге пояснення, досить дотепне, що приводиться основоположниками ідеї - лабораторією Bioderma. Ватний диск, за допомогою якого проводиться очищення міцелярної водою, гидрофилен; відповідно, він притягує і гідрофільну «шубу» мицелл, вони «розгортаються», але гідрофобні «хвости» як і раніше готові «хапати» і тягнуть за собою ліпофільні забруднення. В кінці очищення виробники рекомендують лише промокнути обличчя сухою бавовняною серветкою - і все.

В кінці очищення виробники рекомендують лише промокнути обличчя сухою бавовняною серветкою - і все

Так що мицеллярная вода якраз і була придумана як альтернатива звичайному вмивання водою. Тому змивання вона не вимагає за визначенням (якщо, звичайно, це дійсно мицеллярная вода, а не щось noname або 5 в 1, куплене в нетрях AliExpress або в підозрілому кіоску в переході, але таким взагалі краще не користуватися). Але тільки якщо це дійсно мицеллярная вода, тобто, склад зі спеціально підібраним ПАР або комбінацією ПАР, а не просто вільна фантазія на популярну тему.

Зрозуміло, при всіх її плюсах, межі можливостей є і у міцелярної води. Вона навряд чи добре впорається зі стійким макіяжем або водостійким сонцезахисним засобом з високим фактором захисту. Мицеллярная вода може проявити себе не надто ефективною і при дуже жирній, проблемній шкірі. Але спрацювати як другий етап очищення вона цілком здатна, і вже тут-то зі своїм завданням впорається на всі сто.

Гідрофільне масло

Гідрофільні олії - кошти, що стали в останні роки дуже популярними, багато в чому завдяки «азіатському тренду». У японською та корейською догляді гідрофільні масла застосовувалися як перший етап очищення шкіри і дозволяли ефективно видалити стійкий макіяж і важку сонцезахисну косметику. Зараз гідрофільні масла активно пропонуються не тільки азіатськими, але і європейськими марками. Ключове в складі цих коштів - набір масел і емолентов в комбінації з одним або декількома ПАР. Саме додавання поверхнево-активних речовин до масел дозволяє одночасно поліпшити і очищаючу дію, і видалення масла разом із забрудненнями з шкіри: при змішуванні з водою такий склад мимовільно емульгується, утворюючи «молочко».

Зрозуміло, водостійка косметика і косметика з високим вмістом масел чудово знімається і звичайним маслом, але ефективність видалення макіяжу і забруднень все ж буде інший, і механізм роботи звичайного масла полягає лише в розчиненні, тоді як гидрофильное масло не просто розчиняє, але і емульгує забруднення, полегшуючи їх видалення з шкіри. Це дуже добре видно на наведених нижче схемах.

Як діє звичайне масло [2] :

Як працює гидрофильное масло [2] :

Однак, як бачимо, гидрофильное масло теж не ідеально: як би ми не старалися, деяке його кількість все ж залишиться на шкірі. Саме цим пояснюється практика двоступеневого очищення, коли залишки гідрофільного масла змиваються пінкою або гелем для вмивання. До слова, звичайне масло змити з шкіри таким чином досить складно. Але прогрес не стоїть на місці, і на зміну «простим» гідрофільних масел прийшли «золоті»: бінепреривние мікроемульсії.

Бінепреривние мікроемульсії: наступне покоління гідрофільних масел

Для довідки

У загальному випадку емульсії являють собою системи, що складаються з двох або більше не змішуються рідин, причому дрібні краплі однієї рідини (дисперсної, або внутрішньої фази) рівномірно розподілені в іншої рідини (дисперсійному середовищі, також званої зовнішньої або безперервною фазою). Зовнішня фаза емульсії називається безперервної, оскільки вона не розділена на окремі краплі. При дуже малому розмірі крапель внутрішньої фази - менше довжини хвилі видимого світла - емульсії стають прозорими. Такі системи називаються мікроемульсія.

Бінепреривная емульсія - тип мікроемульсії, в якій домени дисперсної (внутрішньої) фази взаємопов'язані між собою таким чином, що внутрішня фаза теж стає безперервною.

У 2003 році компанія Kao випустила на ринок Японії очищає масло Biore Perfect Oil, вказавши, що воно призначене для зняття косметики в душі: масло потрібно нанести на шкіру обличчя, злегка помасажувати вологими руками і просто змити. Слоганом продукту була фраза: «Знімайте макіяж під час купання або прийняття душу - проведіть з сім'єю на 5 хвилин більше!».

Масло являє собою бінепреривную систему і однаково добре розчиняє як ліпофільні, так і гідрофільні забруднення.

Для отримання бінепреривних мікроемульсій використовують спеціальні ПАР або їх суміші. Такі системи володіють відмінним очищує дією і сенсорикой при різних співвідношеннях води і масла. Наприклад, в ShiseidoPerfectLiquid, що з'явилася на японському ринку в 2007 р, вода в списку інгредієнтів значиться на першому місці, але засіб добре знімає навіть водостійкий макіяж.

На відміну від звичайних гідрофільних масел, бінепреривние композиції дуже швидко змішуються і емульгуючі при контакті з водою. Це добре видно, якщо краплю складу додати в стакан з водою [3] :

Це добре видно, якщо краплю складу додати в стакан з водою   [3]   :

Як діє бінепреривная мікроемульсія [4] :

Як діє бінепреривная мікроемульсія   [4]   :

На сьогоднішній день це, мабуть, найбільш швидке і ефективне засіб очищення шкіри, яке можна вважати цілком універсальним.

Очіщаючі бальзами: чудо з муслінову серветки

Очіщаючі бальзами - це Щільні безводні склади з багатою текстурою, Які плавляться при контакті зі шкірою. До складу бальзамів зазвічай входять тверді рослинні масла (ши, манго, какао, Шорі и т.п.), ланолін, іноді парафіні, рідкі рослинні масла и емоленті, воски, Ефірні масла и т.п. Більшість бальзамів містять ПАР (і в цьом випадка принцип Дії тієї ж, что и у гідрофільного масла), но є рецептури и без них. Бальзами предлагают марки різніх сегментів - Bobbi Brown, The Body Shop, Biotherm, REN и много других, но в цілому Це не найдешевше засіб. Застосовуваті его теж можна по-різному - например, можна використовуват примерно так само, як и гидрофильное масло. Альо такий фокус можна проробіті ні з шкірні бальзамом, а лишь з тім, в Який виробник завбачліво поклали Досить ПАР при невелікій кількості воскоподібні компонентів. Альо є й Інший варіант. Можна нанести бальзам на шкіру, помасажуваті легкими Рухами - заодно це буде и сеанс ароматерапії, тому что до складу більшості бальзамів входять Ефірні масла. Але потім замість нудного змивання кошти водою мусліновий серветку, яка зазвичай йде в комплекті з бальзамом, змочити в гарячій воді і кілька разів прикласти до обличчя, щоб злегка розпарити шкіру, після чого зняти бальзам тієї ж серветкою, змоченою вже в теплій воді, і завершити процедуру, прикладаючи до обличчя все ту ж серветку, змочену холодною водою. Ось такий складний і багатоступінчастий ритуал. Але, на жаль, не дивлячись на всю привабливість, підійде він не всім, і справа тут навіть не в тривалості процесу, до чого готові не всі. При схильності до куперозу подібні процедури краще все-таки не проробляти, а жирна і проблемна шкіра теж може погано сприйняти такий спосіб очищення, особливо якщо застосовувати його постійно: все-таки склад важкуватий, і масел на шкірі залишиться не так і мало. Але багатьом він цілком може припасти до смаку.

Соло для аксесуара

Засіб для очищення з додатковим аксесуаром у вигляді спонжа або серветки - це вже звично Засіб для очищення з додатковим аксесуаром у вигляді спонжа або серветки - це вже звично. А що ви скажете щодо аксесуара без кошти? Тим часом є й такі. Наприклад, не так давно б'юті-блоги підірвали серветки для очищення обличчя. Ні, не всім відомі і звичні вологі серветки, просочені засобом, що очищає, а просто вироби з мікроволокна, що нагадують «чарівні серветки» для стекол, що чистять без застосування миючих засобів. Наприклад, компанія Qosmedixтак і називає свою продукцію: Magic Washcloth Makeup Remover. Виробники таких серветок стверджують, що її досить змочити водою, і можна очистити обличчя і від бруду, і від макіяжу. Серветку після кожного застосування потрібно мити водою з милом. Ось і весь б'юті-секрет. Але чи здатна мікрофібра замінити косметичні засоби завжди і для всіх? Навряд чи. Наприклад, знімаючи макіяж з очей, доведеться неминуче їх терти, і утриматися від спокуси зробити це «від душі» вдасться не завжди і не всім; відповідно, виникає ризик травмування шкіри, так і пошкодженням вій. З чутливими ділянками особи та ж історія, особливо якщо у вас купероз. Так що, безумовно, як допоміжний засіб, час від часу, особливо якщо ви користуєтеся косметикою дуже обмежено, такі серветки хороші, але як єдиний спосіб очищення протягом багатьох місяців - навряд чи.

Але безсумнівно одне: в майбутньому нас чекає ще маса цікавих способів і засобів зробити шкіру чистою. Якісь із них приживуться, якісь після короткого сплеску інтересу будуть забуті. Але одне залишиться незмінним: здорової шкіри без якісного очищення не буває, а здорова шкіра красива в будь-якому віці.

Всі матеріали статті:

Очищення обличчя: навіщо, коли і як

Олена червоний , Головний технолог СВАТ "Парфумерно-косметична фабрика" Модум-наша косметика "

1. 25facts about acne. / Lees M. Skin Inc. 2015 року, (2), 58-65

2. Baumann L. Cosmetic Dermatology. Principles and Practice. - McGraw-Hill 2009

3. Cosmetic Dermatology Products and Procedures. - Wiley Blackwell, 2016

4. E. Holowka, SK Bhatia. Drug Delivery. Materials Design and Clinical Perspective. - Springer, 2014

5. Formation and cleansing performance of bicontinuous microemulsions in water / poly (oxyethylene) alkyl ether / ester-type oil systems./ Aramaki K. et al. // Journal of Oleo Science2013, 62 (10), 803-808.

6. Handbook of Cosmetic Skin care. - Informa Healthcare 2009

7. http://www.drbaileyskincare.com/blog/correctly-wash-face/

8. http://www.gcimagazine.com/business/marketing/Kline-Notes-With-Season-Change-Consumers-Reinstating-Beauty-Routines-273054391.html

9. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2380419/What-sleeping-make-does-skin-Our-shocking-experiment-exposes-happens.html

10. Internal structure changes of eyelash induced by eye makeup./ Fukami K. et al. // Journal ofCosmeticScience2014, 65 (4), 217-224.

11. Keep It Clean. / Howard DLet al. Skin Inc. 2010 (10), 22-23

12. Market and technical trend ofcleansing oils. / H. Tsuda. // Journal of Society of Cosmetic Chemists of Japan2005, 39 (1), 3-9

13. Seasonal Cleansing. / Stevenson K. // Cosmetics & Toiletries 2012 127 (8), 550-551

14. Surfactants in Personal Care Products and Decorative Cosmetics. - CRC Press, 2007

15. Surfactants in Solution. - CRC Press, 1996.

16. Технічна інформація компанії Croda (Великобританія).

17. Технічна інформація компанії NikkolGroup (Японія).

[1] Катіонні ПАР в таких складах застосовуються нечасто, і головним чином як добавка, що поліпшує відчуття на шкірі, а не як миючий компонент.

[2] Ілюстрації взяті з технічних матеріалів компанії Croda.

[3] Ілюстрація взята з технічних матеріалів компанії Nikkol Group.

[4] Ілюстрація взята з технічних матеріалів компанії Croda.

Змивати або не змивати?
А що ви скажете щодо аксесуара без кошти?
Але чи здатна мікрофібра замінити косметичні засоби завжди і для всіх?