Полезные материалы

Виховна година "Щастя, коли тебе розуміють" (вплив на розвиток особистості неформальних молодіжних об'єднань)

розділи: Позакласна робота , класне керівництво

клас:

#}

мета:

  • Ознайомити учнів з особливостями молодіжної субкультури, течіями, традиціями;
  • навчити учнів виділяти головне, узагальнювати отриману інформацію.

завдання:

  1. Сформувати поняття група, колектив, об'єднання.
  2. Закріпити навички спілкування в групі.
  3. Розвиток творчого і образного мислення.

Привіт, хлопці! Вітаю вас на нашій зустрічі. Всіх нас присутніх об'єднує одне: всі ми родом з дитинства. Але в той же час всі ми різні. Не тільки зовні відрізняємося один від одного, але у кожного свій внутрішній світ, який і визначає життя людини, його поведінка, успіхи і невдачі. Так! Адже головне - це коли тебе розуміють. Тому люди і об'єднуються в групи за інтересами - і діти, і підлітки, і молодь, і дорослі, і навіть сивочолі старі. Залежно від того, які інтереси покладені в основу організації, виникають і різні типи об'єднань. Ось сьогодні ми і поведемо розмову про молодіжні субкультури.

Молодіжна субкультура, що це таке?

Субкультура - це частина загальної культури, системи цінностей, звичаїв, традицією, властиві великій соціальній групі.

Дані об'єднання можуть бути легальними і нелегальними, тобто формальними і неформальними.

- Як ви думаєте, що означає формальні і неформальні молодіжні об'єднання?

(Формальні - дитячі і молодіжні організації, діяльність яких регулюється державою, законами і правовими документами (статутом, положенням, планом роботи і т.д.) Види: політичні, правозахисні, спортивні, дозвільні, екологічні, релігійні. Неформальні - відрізняються від інших своїми поглядами, принципами, переконаннями. Створюють групи, мають свій імідж, мають свою символіку і атрибути, обов'язково є лідер.)

- Які причини виникнення неформальних об'єднань?

  • соціальна несправедливість;
  • криза суспільства і сім'ї;
  • бюрократизм держави і громадських організацій (особливо навчально-виховних установ);
  • НЕ розробленість систем соціального виховання;
  • погана організація дозвілля;
  • розчарування молоді в моральні ідеали і цінності суспільства;
  • формування поглядів і норм, що вступають в суперечність із загальноприйнятими поглядами і нормами.

За характером соціальної спрямованості неформальні групи можна класифікувати наступним чином:

  • просоціальние (соціально позитивні);
  • асоціальні
  • (Стоять осторонь від основних соціальних проблем);
  • антисоціальні
  • (Соціально негативні).

- Що значить кожне з цих понять?

- Які ви знаєте неформальні молодіжні об'єднання? (Рокери, байкери, емо, скінхеди, панки, фріки, толкієністи і ін.)

Одне з названих вами неформальних об'єднань байкери.

Байкери (англ. Biker, від bike motorbike motorbicycle "мотоцикл") - любителі і поклонники мотоциклів. На відміну від звичайних мотоциклістів, у байкерів мотоцикл є частиною способу життя.

- Чи знаєте ви, де зародилося байкерський рух?

(Байкерський рух зародився в США, проник до Європи і якийсь час входив до складу субкультури, коли байкери були розділені на кілька агресивних і ворогуючих угруповань.

Байкери об'єднуються в клуби, які в переважній більшості випадків, носять мирний характер.

- Чи можете ви описати зовнішній вигляд байкера?

(Бандана - головна хустка темних тонів, зав'язана на піратський зразок на потилиці або в'язана шапочка; "косуха" - шкіряна куртка із замком навскоси або шкіряна мотокуртка (часто поверх мотокуртки надаватися джинсовий або шкіряний жилет без рукавів з "квітами" (символікою мотоклубу), шкіряні штани). байкери часто відпускають довге волосся, вуса, бороди, для захисту очей від вітру носять окуляри, нерідко ігнорують шоломи. Шкіряний одяг зазвичай використовується в прохолодних регіонах, в теплих країнах байкери їздять в джинсових одязі. Проте, в с Реде байкерів такий зовнішній вигляд не завжди є обов'язковим. Байкер може носити спортивний мотоодяг і екіпіровку).

- А чи знаєте ви, чому символом байкерів є череп? (Показати пальці з печатками.)

(Зображення черепа зазвичай символізує безстрашність перед обличчям небезпеки і смерті. Інший сенс використання символу черепа у байкерів - захист від смерті. Існує повір'я, що коли приходить Смерть, вона залишає на померлому свій знак - череп, а якщо на людину вже є цей символ, вона думає, що тут вже була і не чіпає людини.)

Не раз доводилося чути, що байкери - просто божевільні люди, яким набридло жити. Більш того, для більшості сторонніх спостерігачів ці "вершники ночі" здаються ледарями, у яких дійсно тільки вітер в голові. Насправді дармоїдам серед байкерів робити нічого. Переконуєшся в цьому, дізнавшись хоча б, скільки коштує хороший мотоцикл і скільки коштів іде на його утримання і бензин, у що обійдеться вся екіпіровка стильного байкера.

А серед "Залізних братів" багато колишніх офіцерів, юристів, економістів, художників, дизайнерів ...

Філософія байкерства - це гімн мужності і братерства.

Одним з популярних молодіжних рухів є ПАНКИ.

Їхнє гасло: "Всі ми різні, всі ми рівні!" Поняття "панк" уже давно стало синонімом антифашизму.

Панк - рух є всесвітньою андеграундної мережею, яка протистоїть сучасному шоу-бізнесу.

Панк - це не тільки стиль музики і зовнішній вигляд, а й певні ідеї бунтарського змісту.

- Які відмінні риси панків?

(Панки - зовні непривабливі. Звертають на себе увагу зачіски: гребінь, чуб, ірокез. Одяг панків: шкіряний піджак на голе тіло, одяг з полотняної тканини. Сережки на обличчі і у вухах. Їх відрізняє грубий жаргон, непристойну поведінку, вони беспредельнікі. там, де з'являються панки, відбуваються бійки, грабежі, насильство.)

- Як вони ставляться до здорового способу життя? (Вони вживають наркотики, спиртні напої.)

- Чи знаєте ви, звідки прийшло це напрямок в молодіжній субкультурі?

(Вважається, що субкультура панків зародилася в Нью-Йоркській богеми, однак своє справжнє народження знайшла в Велікобретанія, в Уельсі в 1 половині 30-х років. Це були люди, які проживають в бідних районах: діти вугільників, вони вільно курили опіум, вживали токсичні речовини. Їх засобом до існування був бандитизм).

В даний час панки діляться на дві вікові групи: перша - наслідує панкам 30-х років, зухвало одягаються, рідко миються, хуліганять, використовують у мові мат, курять травку, слухають панк і панк - рок, Друга група - це люди старшого віку, вони зовсім неагресивні, до музики ставляться серйозно.

Скінхеди. Є молодіжні угруповання, говорити про які боляче і соромно. Є молоді люди, які і сьогодні кричать: "Хайль Гітлер", носять свастику, ненавидять людей інших національностей і використовують цілком фашистські методи. Ось як про них писав Є. Євтушенко у вірші "В день народження Гітлера":

Під всевидячим небом Росії
Ця жалюгідна купка хлопців і дівчат не просто жалюгідна,
І сережка зі свастикою крихітної - знаком нациста, расиста.
З проколеної мочки стирчить у вовченя, а може бути, просто цуценя.
Трохи враскачку варто і скрипить своєї чорної, зі шкірозамінника курткою.
Дотримується порядок. На гармату його візьмеш.
Він стоїть посеред обтяжена братськими могилами Батьківщини.
Інваліду він цідить: "Папаша, Хиля, відпочивай ...
Ну чого ти шумиш? -
Суцільне вхай - вхай ..! "

- Як називається це об'єднання?

(Їх називають ще і бритоголові. У колишньому російською понятті - вулична шпана, хлоп'яча зграя. Більшість нерозкритих злочинів проти неросійських в суспільній свідомості пов'язується з цими самими бритоголовими.)

- Як ви думаєте, що їх об'єднує?

(Скінхедів об'єднує відсутність внутрішньої культури, освіти, бажання проявити свої здібності в здійсненні насильницьких дій по відношенню до слабших. Основою ідеології є войовничий націоналізм і расизм. Культовим політичним діячем для них є Адольф Гітлер).

Ви, напевно, все знаєте Жанну Агузарову, або може бути чули її пісні, а хтось, можливо, і є шанувальником її таланту. З яким молодіжним об'єднанням ви співвіднесе її музику і зовнішність?

Емо (англ. Emo, скорочення від "емоційний") - термін, що позначає особливий вид хардкор-музики, заснований на нищівних сильних емоціях в голосі вокаліста і мелодійної, але іноді хаотичної або повністю відсутньою музичної складової. Вереск, плач, стогін, шепіт - відмінні риси цього стилю. Тексти пісень носять особистий характер - про переживання автора, а в деяких випадках про політику. Субкультура шанувальників емо носить назву емокіди.

- Чи можете ви перелічити відмінні риси в зовнішності емо?

(Молодь в стилі емо віддає перевагу особливому стиль, який виділяє їх серед інших субкультур. Вони носять чорний колір в поєднанні з рожевим, або іншим яскравим кольором. Класичний одяг емо, це одяг в чорно-рожевій гаммі, де узори так само двоколірні. Різні пов'язки на руках і зап'ястях, пояси із залізними бляшками, рукавички без пальців, рюкзак з різними значками емо.

Серед емо можна побачити хлопця у вузьких джинсах, але так само можна зустріти молодь емо, які вважають за краще носити багато залізних заклепок на джинсах. Браслети на руках з черепами, нігті чорного або сріблястого кольору.

- Яка з молодіжних субкультур захоплюється цією музикою?

- Хто знає, що означає слово фрік?

Фрік (freak, англ.) - примха, каприз; урод.

- Чи знайомий хто з вас з цією молодіжною субкультурою?

(Фрік-культура - це культура сміливих і абсолютно відв'язних людей. "Фрік" в перекладі з жаргонного англійського - "скажений", "неадекватний", "божевільний". Фріки - це екзальтовані, екстравертні персонажі.)

- Коли виникло даний напрямок?

Фрік - це напрямок в молодіжній субкультурі кінця ХХ століття.

  • Це люди, які виглядають (або є насправді) божевільними, абсолютно не зважають на загальноприйнятими канонами зовнішнього і морального обличчя.
  • Це люди, які можуть піти на роботу в піжамі, взимку - босоніж, на світський раут - у валянках і тілогрійці.
  • Із загальної сірої маси фріків виділяє не тільки зовнішній вигляд, але і своєрідні погляди на навколишній світ.
  • Цих химерних персон неможливо не помітити, вони завжди виділяються своїм зовнішнім виглядом.
  • Найчастіше, люди, які є фриками, люди творчі - художники, музиканти, стилісти, співаки, але іноді прості ботаніки !!!!!!
  • І взагалі Фріки - великі фантазери по темі "як розважатися", "у чому розважатися" і "де розважатися".

А зараз я пропоную вам виконати тест. Зіставте, яка музика підійшла б кожному з молодіжних неформальних об'єднань.

Висновок: Хлопці, наша зустріч проходить під девізом "Щастя, коли тебе розуміють". Але дуже часто між дітьми, які входять в якусь угруповання, і їх батьками немає взаєморозуміння, довіри, в результаті чого виникають конфліктні ситуації, які часто мають сумний кінець: діти йдуть із сім'ї, бомжують, вступають на шлях наркоманії, потрапляють в різні неприємні ситуації.

Пропоную вашій увазі фрагменти з фільму "Аварія - дочка мента".

- Кому з героїв ви симпатизуєте в цій ситуації і чому?

- Хто з героїв дивиться в майбутнє, адже будь-який вчинок має свої наслідки?

Так, кожна людина повинна працювати. Хіба можуть батьки постійно забезпечувати вже дорослих дітей.

- Як ви думаєте, чим закінчується сюжет? (Відповіді дітей.)

Так, Аварія визнає помилки і просить прощення у батька. І дійсне "щастя батька", коли його розуміє дочка, хоча наслідки плачевні.

Думаю, кожен з Вас візьме все найкраще з нашої зустрічі, не повторить помилок героїні. Вірю, що кожен проявить свою індивідуальність, творчі здібності, волю і готовність знаходити правильні рішення в будь-яких життєвих ситуаціях.

Додаток 1
Додаток 2

21.04.2009

Молодіжна субкультура, що це таке?
Як ви думаєте, що означає формальні і неформальні молодіжні об'єднання?
Які причини виникнення неформальних об'єднань?
Що значить кожне з цих понять?
Які ви знаєте неформальні молодіжні об'єднання?
Чи знаєте ви, де зародилося байкерський рух?
Чи можете ви описати зовнішній вигляд байкера?
А чи знаєте ви, чому символом байкерів є череп?
Які відмінні риси панків?
Як вони ставляться до здорового способу життя?