Полезные материалы

Розвиток математичних здібностей у дітей

  1. Коли починати розвиток математичних здібностей у дітей
  2. Якими повинні бути перші математичні ігри
  3. Книги для розвитку математичних здібностей дитини
  4. Почніть з геометрії
  5. У ранньому віці математику потрібно «чіпати»
  6. Хочете грати з дитиною легко і з задоволенням?
  7. Методики розвитку математичних здібностей у дітей
  8. Хочете грати з дитиною легко і з задоволенням?

«Без математичного виховання і освіти неможливо ні зрозуміти прогрес нашої епохи, ні прийняти в ньому участь», - говорила Марія Монтессорі «Без математичного виховання і освіти неможливо ні зрозуміти прогрес нашої епохи, ні прийняти в ньому участь», - говорила Марія Монтессорі. І вона, безумовно, права. Математика оточує нас всюди. І математика - це не тільки рахунок. Це логіка, усвідомлення простору і часу, вміння аналізувати. Без математики немає навіть поезії і музики. Математичне мислення природою закладено в людині. Завдання батьків - допомогти дитині розкрити його повною мірою.

Коли починати розвиток математичних здібностей у дітей

Насправді, ми починаємо його, самі того не помічаючи. Малюк ще навіть не вміє сидіти, а мама вже грає з ним в хованки: ховається за шторкою, а потім з'являється з завзятим «Ку-ку». Малюк сміється і одночасно осягає закон сталості об'єктів. Мама ховається, але вона нікуди не зникає. І це вже цілком математичний закон.

Мама сервірує стіл до вечері на 5 осіб. До кожної тарілці кладе вилку. Спостерігач 2-річний малюк обов'язково обуриться, якщо побачить, що мама когось «обділила». Скільки тарілок - стільки має бути і приладів.

А скільки пальчикових ігор починаються на «раз, два, три, чотири, п'ять ...»!

Пропонуючи багато ігор, мами навіть не замислюються, що займаються математикою.

Якими повинні бути перші математичні ігри

Не поспішайте вчити дитину рахунком. У 2-3 роки йому зовсім не потрібні ці знання. Можна ненав'язливо вважати щось в грі: скільки сходинок до вдома здолав малюк, скільки камінців склав в відерце, скільки пальчиків на його долоньці. З цифрами починайте знайомство пізніше. Дитина ще не готовий до сприйняття знакових систем. Акцентуючи увагу на цьому, можна упустити щось більш важливе в його розвитку. До 3-4 років головне - це емоційне і сенсорний розвиток.

Пізнавайте математику, читаючи, малюючи, граючи в рольові ігри.

Книги для розвитку математичних здібностей дитини

Дуже багато книг, починаючи з найперших казок, допомагають розвивати математичні здібності. Перерахуємо кілька.

  • «Теремок». Персонажі в казці з'являються від найменшого (мишки) до найбільшого (ведмедя). Виріжте фігурки тварин і інсценують казку з дитиною. Нехай він розставить правильну послідовність заселення в теремок. Або сховайте одну з фігурок, запропонувавши малюку відгадати, кого не вистачає. Або додайте персонажа, якого немає в оповіданні. А милиша нехай визначить, хто зайвий. Все це сприяє розвитку логіки і математичного мислення.
  • «Ріпка». Тут персонажі з'являються, навпаки, від великого (дід) до маленького (мишка). Пограйте в ті ж ігри, що і з «Теремком». А можна зробити вгорі кожної фігурки дірочки дироколом і нанизувати героїв на шнурок слідом за ріпку в потрібному порядку. Розвиваємо і математичні здібності, і моторику.
  • «Три ведмеді». Це, мабуть, сама математична казка. Слухаючи казку, дитина знайомиться з поняттями «великий», «маленький», «середній», вчиться їх співвідносити. Ну і рахунок до трьох тут цілком можна освоїти в невимушеній формі.
  • А.Прёйсен «Козеня, який умів рахувати до десяти». З цієї забавної і повчальною історією малюк легко освоїть рахунок до десяти.

Почніть з геометрії

Багато батьків часто губляться в роздумах, з чого починати заняття математикою з дитиною. Почніть з вивчення геометричних фігур .

Пограйте з геометричним сортером, спонукаючи дитину знайти для певної геометричної фігурки потрібний отвір. Використовуйте фігурки від сортера для інших ігор. Наприклад, ліпіть з них пасочки з кінетичного піску. Або використовуйте в якості формочки для пластиліну. Зробіть з фігурок геометричне лото. Обведіть їх на аркуші паперу, а малюк нехай підбере до намальованих фігур об'ємні пари.

Сформуйте на аркуші паперу контур геометричної фігури пластиліном, а дитина нехай розфарбує. Навряд чи у нього вийде вийти фломастером за кордону об'ємного контуру.

Шукайте будинку і на вулиці предмети різних геометричних форм.

Інші ідеї ігор з геометричними фігурами дивіться тут .

У ранньому віці математику потрібно «чіпати»

Тактильний досвід дуже важливий для дитини. Набагато ефективніше донести щось до малюка не демонстрацією карток і промовляння інформації, а спонукаючи доторкнутися до об'єкта вивчення, повозитися з досліджуваним матеріалом.

Хочете грати з дитиною легко і з задоволенням?

Про це говорила ще М. Монтессорі, пропонуючи освоювати знакову систему рахунку за допомогою шорстких цифр. Проводячи пальчиком по шорстким цифрам, дитина легше запам'ятовує їх написання і швидше зможе відтворити цифри на папері.

Для вивчення геометричних фігур використовуйте рамки-вкладиші, сортери, об'ємні фігурки. Запропонуйте дитині помалювати геометричні фігури на підносі з манкою або на світловому пісочному столі. З 2 років можна використовувати для ігор блоки Дьенеша і палички Кюізінера.

Варіанти ігор з блоками Дьенеша подивіться в відеопрезентації:

Для вивчення понять «великий-маленький» і співвідношення «більше-менше» відмінно підійдуть матрьошки.
А для занять на визначення «частина-ціле» запропонуйте дитині пазли. Починайте з найпростіших: з двох частин. Нехай малюк освоїть поняття «половинки». Для цього можете використовувати і найпростіші фрукти. Розріжте яблуко, банан і грушу на половинки і запропонуйте дитині «склеїти» шматочки в цілий фрукт.

Методики розвитку математичних здібностей у дітей

Багато популярних методики раннього розвитку включають в себе математичні заняття.

  • Демонстрація математичних карток за методом Домана і Шічіди. Сенс в щоденному швидкому показі карток із зображенням від 1 до 100 червоних точок. На думку авторів методик, тим самим мозок вчиться сприймати великі кількості, розвивається фотопамять. Часто займатися за цією методикою починають вже у віці до року.
  • Математичні посібники Монтессорі. Їх дуже багато. Про шорстких цифрах ми згадували вище, а нижче розповімо про інших популярних матеріалах.
  1. Червоні штанги. Це 10 червоних штанг різної довжини. Кожна на 10 см менше попередньої. За допомогою цього матеріалу дитина легко засвоює поняття довжини.
  2. Рожева вежа. Це 10 кубів. Довжина самого маленького -1 см, найбільшого - 10. Кубики можна розкладати і вертикально, і горизонтально. Гра закріплює поняття розміру і висоти.
  3. Блоки циліндрів. У кожному блоці по 10 циліндрів різного об'єму і висоти і 10 отворів різного об'єму і глибини. Підбираючи пари, дитина вчиться візуально сприймати величину.

Багато посібники Монтессорі можна зробити своїми руками.

  • Математичні ігри «домашнього гуртка» Звонкіна.

А.К. Звонкін - професійний математик і тато двох дітей. Коли старшому синові було 3 роки, він запросив додому кілька дітей і організував математичний гурток. Всі ідеї ігр та реакцію дітей на них він записував в щоденник. Пізніше ці щоденникові записи були опубліковані в книзі «Малюки та математика». У ній величезна кількість варіантів ігор для математичного розвитку дітей від 3 до 5 років. Ці ігри так різноманітні, що охоплюють і арифметику, і геометрію, і інформатику, і програмування, і теорію ймовірності, і комбінаторики. І все це в ігровій формі.

Ви переконалися, що ігр та методик для розвитку математичних здібностей дитини дуже багато. Щось цілком можна зробити своїми руками. Кілька ідей пропонуємо почерпнути на нашому сайті:

Математичні іграшки своїми руками

Геометричний: математичний планшет своїми руками

Автор: Євгенія Громова

Сподобалася стаття? Не забудьте поділитися з друзями, натиснувши на кнопочки соціальних мереж в кінці публікації!

Хочете грати з дитиною легко і з задоволенням?

Автор: Клуб захоплення Мам

Всі статті автора

Під цим ніком ми публікуємо статті запрошених авторів і гостьові пости друзів "Клубу захоплення Мам".

Попередні записи рубрики

Вам буде цікаво:

Хочете грати з дитиною легко і з задоволенням?
Хочете грати з дитиною легко і з задоволенням?