Полезные материалы

Плюси і мінуси пізньої вагітності

У нашій країні позднородящей як і раніше вважається жінка після 28 років. І лікарі як і раніше схильні ставитися до будь-яких невеликим відхиленням в ході «пізньої» вагітності більш серйозно, незважаючи на те, що в усьому світі йде процес зрушення часу перших пологів на все більш пізній вік. Так, в Іспанії останні 12-15 років середній вік першої вагітності близько 40 років.

Причини у цього процесу в основному соціально-політичні: жінки хочуть побудувати кар'єру і виплатити основну частину іпотеки до того, як стануть мамами.

У Росії теж спостерігається статистично виражена тенденція до збільшення віку першої вагітності і пологів, особливо у середньо забезпечених мешканок великих міст, які мають вищу освіту. Однак в цілому по країні середній вік перших пологів немає так сильно підвищився і становить 25-27 років.

Вагітність після 40 Вагітність після 40

У прогресивних медиків дійсно пізньої вважається вагітність, яка настає після 40 років. У такому віці репродуктивні функції організму починають працювати в неоптимальном для вагітності і пологів режимі, особливо це стосується жінок, що живуть в країнах, де медичне обслуговування не на найвищому рівні.

У жінок після 40 ставлення до власної вагітності часто стає надмірно тривожним і контролюючим, що негативно позначається і на стані мами, і на нервово-психічної стійкості майбутнього малюка.

Важливо розуміти, що існують такі поняття як психологічний і біологічний вік жінки, які можуть відрізнятися від віку календарного. У деяких сім'ях жінки схильні пізніше дозрівати і пізніше, відповідно, старіти. Якщо не знати про вік, зазначеному в паспорті, то такий дамі часто на вигляд можна дати на 5-10 років менше. Тому орієнтуватися слід більше на вік біологічний, ніж на паспортний.

Плюси пізньої вагітності

усвідомленість
За те довгий час, що жінка збиралася стати мамою, у неї є можливість добре подумати і зважити, чи дійсно вона хоче малюка, чи всерйоз готова до випробувань материнства.

Є «матеріальна база»
Це потужний Плюс не ранньої вагітності. Нерідко ця подія і відкладається тому, що жінка хоче стійкості, вкоріненості, стабільності. Відсутність фінансової тривоги - чудова річ в вагітність і перший рік життя малюка. Але потрібно добре розуміти, що в комплекті з цим плюсом йде і мінус - народження малюка порушить той звичний уклад життя, який склався за роки. А звикати до нового після 35-40 не всім вдається легко і просто.

Роками перевірені відносини
Ваші відносини з чоловіком перевірені часом, і разом ви «встигли з'їсти пуд солі», знаєте, чого один від одного очікувати, і сімейні ролі розподілені. Це, безумовно, добре. Ви вже навряд чи станете сваритися через сміттєвого відра. Ви навчилися підтримувати і втішати один одного, а це дуже стане в нагоді як в вагітність так і в перші роки малюка. Потрібно тільки навчитися ділити увагу на двох найближчих і звикнути до того, що ви не належите один одному безроздільно.

Досягнення в кар'єрі
Зазвичай до 40 років в професійній сфері життя якраз досягнуто певних успіхів. І це може служити точкою опори для жінки. Думки про те, що вона вміє справлятися зі складними завданнями в своїй професії, і що її успіхи поважають колеги та близькі, стануть розрадою, коли не всі і не відразу стане виходити в науці материнства.

Мінуси пізньої вагітності

біологічний годинник
Буває і так, що жінка все відкладає та відкладає вагітність до більш вдалих часів. Непомітно минають роки, і нерідко в районі 37-38 років клацає якийсь внутрішній перемикач - народити дитину вже не хочеться. У цього явища є і гормональна природа, організм ніби переходить на інші рейки, і серйозних потрясінь йому вже не потрібно. Репродуктивна програма згортається.
До речі, в цьому ж віці, в 36-39, вже народжували жінки шалено хочеться народити ще, так би мовити «під кінець льоту».

Якщо стати мамою для вас важливо, не варто пропускати цей останній період інстинктивного бажання появи малюка. Жінкам, які пропустили момент, але потім все ж зважилися завагітніти, материнство може даватися з великими труднощами.

настороженість лікарів
Пізню вагітність супроводжує значно більше тривог з боку спостерігають фахівців. По можливості вибирайте спокійних лікарів, при необхідності звертаючись до платних структури - там ставлення лікарів часто м'якше і лояльніше. Не погоджуйтеся на складні виснажливі і не завжди обов'язкові обстеження і призначення, зроблені з міркувань перестраховки. Краще віддайте їх у незалежного доктора.

Міфи і легенди
Нерідко все, що вагітна прочитала або почула, призводить до посилення тривоги і страхів за власне здоров'я і стан майбутнього малюка. А про пізньої вагітності, пологах і материнство після 40 часто говориться саме в негативному ключі. Навчіться «відкидати» від себе ті факти, історії, гіпотези і думки ближніх і дальніх, які можуть посилити ваше занепокоєння. Вибирайте інформацію, як ви вибираєте їжу - з особливою увагою і ретельністю.

Довгий відновлення після пологів
При пізньої вагітності відновний період після пологів може тягнутися більше, так як імунна, гормональна і кровоносна система після 35-40 років працюють у більшості жінок дещо повільніше. Ставтеся до себе під час вагітності і перші тижні після пологів дбайливо, але без фанатизму і паніки. Дайте організму час - і сили повернуться в колишнє русло. Пам'ятайте: у кожного свій ритм і темп.

Складніше з бабусями
Якщо ви народжуєте в 30-40, і мама ваша теж народила чи не зарано, то на її активну допомогу в перші роки розраховувати не доводиться. Бабусі старше 55-60 років рідше допомагають у догляді за немовлятами не тому, що не хочуть брати участь, а тому що сили і здоров'я вже не ті.

Правда, до цього можна поставитися і як до плюса: ніхто не стане вам заважати, нав'язувати свою думку і відбирати ваші материнські функції. А за час життя без дітей ваша сім'я вже напевно знайшла автономію від сімей батьків.

Бажання прискорити дорослішання
Біологічний годинник цокає, і мама, яка народила чи не зарано, починає підраховувати, скільки ж їй буде років, коли малюк піде в школу, коли закінчить, вийде заміж, одружується ... І цей підрахунок може актуалізувати тривогу. А ще така мама часто порівнює себе з іншими мамами молодший за неї років на 10-15. Порівняння не на свою користь може додавати неусвідомленої тривоги.

Відставання від інших
У всіх подруг і друзів вже давно є діти, хтось пішов в сад, хтось уже в школу - у них свої інтереси, відмінні від ваших. Але якщо ви любите заводити нових знайомих, то це цілком може виявитися для вас плюсом. Хоча в цілому відчуття, що ти один в якійсь області життя, для більшості жінок некомфортно. До створення нового, пов'язаного з вагітністю, пологами та доглядом за немовлятами кола спілкування, варто підійти раціонально, як до ще одну задачу - і ви обов'язково впораєтеся.

висновки та рекомендації

- Якщо ви плануєте пізню вагітність - тримайте себе в формі і стежте за здоров'ям.
- Підготовка - обов'язкова. Запишіться на курси для майбутніх батьків і намагайтеся ходити туди разом з чоловіком. Це додасть вам відчуття власної батьківської компетентності і послабить тривоги.
- Знайдіть фахівців з ведення вагітності та супроводу материнства заздалегідь.
- Не піддавайтеся паніці і часом необгрунтовано негативного настрою лікарів. Пам'ятайте: їх тривоги про пізньої вагітності багато в чому плід російського міфу, і майже ніде такого ставлення до «позднородящей» немає. Більш того, такого слова немає в лікарському лексиконі.
- Формуйте коло спілкування і підтримки серед людей, у яких є маленькі діти.

Катерина Бурмістрова