Полезные материалы

Пальчикові ігри для малюків: приклади занять, фото, відео

  1. Яку користь приносять заняття
  2. Від чого залежить мовленнєвий розвиток
  3. Рекомендації по проведенню
  4. Що таке пасивні пальчикові ігри
  5. Пограйте з малюком
  6. павучок
  7. ліхтарики
  8. Привіт, пальчики-пустотливі хлопчики
  9. кухарчуки
  10. мандрівник
  11. будиночок
  12. музиканти
  13. олівець
  14. поставимо п'єсу
  15. «Сурдоперекладач»

Чим корисні пальчикові ігри для малюків. Приклади занять, що дозволяють прискорити терміни дозрівання мовних відділів в корі головного мозку дитини.

[Ads-for-wp ads-id = "9184"] [ads-for-wp ads-id = "9157"] [ads-for-wp ads-id = "9158"]

«Сорока-ворона кашу варила» - нам з дитинства знайомі слова цієї потішки, на якій виросло не одне покоління дітлахів. Але не всі батьки знають, що подібні пальчикові ігри для малюка - не просто забава і веселе проведення часу. Масажуючи крихітну долоньку, згинаючи і потираючи пальчики, ми непомітно вдосконалюємо руку дитини, яка в ранньому віці є найнадійнішим інструментом пізнання. Чим точніше, впевненіше і більш слухняним стають рухи кінцівок, тим активніше розвивається дитя. Чому ж так відбувається?

Чому ж так відбувається

Яку користь приносять заняття

Пальчикові ігри - це своєрідна зарядка для рук малюка, яка проходить в захоплюючій формі, супроводжується веселими віршиками, потешками, приказками та всілякими римуваннями. Незважаючи на простоту виконання, вправи приносять неоціненну користь дітям:

  1. На кожному квадратному сантиметрі шкіри пальців і долонь знаходяться більше 100 нервових закінчень. Активізуючись під час гри, вони посилають імпульси в головний мозок, стимулюючи діяльність його клітин.
  2. Відповідні сигнали змушують кінцівки малюка виконувати все більш складні рухи: від безумовних хапальний рефлексів, закладених природою, до найтонших скоординованих дій. Так розвивається дрібна моторика, причому, чим вміло руки дитини, тим багатшою стає інтелект.
  3. На пальцях і долонях знаходяться активні точки, впливаючи на які можна стимулювати роботу пов'язаних з ними внутрішніх органів. Граючи в ту ж «Сороку», ми непомітно покращуємо роботу травного тракту, дихальної системи, а також серцеву і мозкову діяльність.
  4. Інсценування полегшують розуміння мови, розвивають творче начало.
  5. Повторюючи рими і руху, малюк тренує пам'ять, накопичуючи словниковий запас.
  6. Граючи, малюк отримує безцінний досвід різноманітних тактильних відчуттів.
  7. Спритного малюка важко утримати на місці, але, захопившись грою, він забуває про все на світі, повністю концентруючи свою увагу і тренуючи посидючість. Такі заняття дуже добре використовувати під час подорожей або походів до лікаря, щоб переключити увагу втомленого і дитину, що вередує.

Малюк, якого мама під час занять бере на руки, обіймає, злегка лоскоче або погладжує, отримує масу позитивних емоцій і безцінний досвід спілкування з батьками.

Від чого залежить мовленнєвий розвиток

Сучасні дослідження показали, що ділянки мозку, що відповідають за рух рук і мовні вміння, відразу після народження дитини практично накладаються один на одного і лише трохи віддаляються в міру збільшення обсягу мозку. Розвиток однієї зони позитивно впливає на іншу, і навпаки. Ці фізіологічні особливості пояснюють тісний взаємозалежність моторики й мови. Тепер стає зрозумілим, чому протиприродне переучування шульг так часто призводить до заїкання.

Сьогодні визначити, наскільки дитина володіє говорінням, можна, навіть не почувши його голосу. Для цього досить поспостерігати за здатністю малюка здійснювати дрібні точні рухи руками. Запропонуйте 2-3 однорічному карапузові розтиснути зімкнутий кулачок, повільно випрямляючи палець за пальцем. Якщо таке завдання не викликає у нього труднощів, значить, і з мовним розвитком все в порядку. Якщо пальчики не слухаються, не хочуть працювати ізольовано один від одного, не розпрямляються до кінця - крихітку варто показати логопеда.

Якщо пальчики не слухаються, не хочуть працювати ізольовано один від одного, не розпрямляються до кінця - крихітку варто показати логопеда

Чому в останні роки число хлопців з проблемами мовного розвитку різко зросла? Відповідь проста - сучасні діти мало працюють руками. Виною тому, як не сумно, новітні досягнення науки, техніки і виробництва, покликані зробити наше життя більш комфортним і легкої: замість шнурівки і ґудзиків ми придумали липучки, замість аплікацій, які потрібно вирізати ножицями з паперу - готові наклейки, сенсорні екрани телефонів замінили кнопки і обертові диски. Та до того ж ми мало розмовляємо з дитиною по душам, а розбігаються по різних кутах, втупившись у ноутбук або планшет. Але ситуацію ще можна виправити, присвятивши трохи часу старих добрих пальчикових ігор, щоб значно прискорити терміни дозрівання мовних відділів в корі головного мозку.

Тематичний матеріал:

Рекомендації по проведенню

Починати тренувати ручки немовляти краще з народження. Доведено, що малюк, знайомий з пальчиковими іграми з перших місяців життя, починає розмовляти набагато раніше своїх однолітків і помітно випереджає їх у розвитку. Тренування точних рухів корисна і підліткам, і дорослим людям, оскільки стимулює активну роботу мозку, бореться зі старечим недоумством і хворобою Альцгеймера. Але дітям до 9 років вона просто необхідна, так як в цей період йде дозрівання кори головного мозку з утворенням нових нейронних зв'язків, а основні вміння і навички тільки знаходяться в стадії формування і в разі необхідності, легко піддаються коригуванню. Щоб такі розвиваючі заняття принесли дитині користь, при їх проведенні потрібно дотримуватися таких правил:

  1. Підбирайте гри за віком: від пасивних, призначених для немовлят першого року життя, до найскладніших, які будуть цікаві підліткам.
  2. Чи не перевтомлюйтеся малюка - 3-5 повторів в повільному темпі з чергуванням рук цілком достатньо.
  3. Починайте з елементарних рухів, поступово ускладнюючи їх. Завдання повинні бути зрозумілими, доступними і посильними. Нехай дитина спочатку навчиться виконувати руху, а потім запам'ятає і промовить римований текст.
  4. Обов'язково використовуйте усі пальчики. Особливу увагу приділіть мізинця і безіменного, так як вони - самі «ліниві».
  5. Чергуйте стиснення з розтягуванням, напругу з розслабленням. Перед грою обов'язково запропонуйте малюкові розігріти долоні тертям.
  6. Слідкуйте, щоб рухи дитини були точними. Уникайте надмірного перенапруження м'язів.
  7. Результат принесуть тільки систематичні щоденні заняття.
  8. Враховуйте емоційний і фізичний стан вашого карапуза. Якщо дитина хвора, втомився або знаходиться в поганому настрої - гри краще відкласти.
  9. Приймайте до уваги індивідуальні особливості малюка і його бажання. Враховуйте той факт, що деяким дітям неприємна лоскіт або дотику. Якщо дитині не подобається гра - не примушуйте його, а спокійно переключіться на іншу вправу.
  10. Обов'язково хваліть малюка і заохочуйте за кожен, нехай несуттєвий, успіх.

Важливо, щоб мама або тато брали найактивнішу участь в пальчикових іграх, виконуючи руху разом з дитиною і демонструючи свою щиру зацікавленість процесом.

Що таке пасивні пальчикові ігри

Зазвичай, в 1-3 місяці кулачки малюка щільно стиснуті - так дає про себе знати гіпертонус, що виникає через підвищеній збудливості відділів головного мозку, відповідальних за роботу м'язів. Завдання мами - розслабити напружену кисть дитини і допомогти пальчикам розтиснутися. Чим раніше це відбудеться - тим швидше почне діяти рука, виконуючи усвідомлені руху. Найкращим тренажером для дітей у віці до одного року виступає система пальчикових ігор, але не звичайних, а пасивних - всі рухи за дитину виконує мама, маніпулюючи його кінцівками:

  1. По черзі випрямляє пальчики, потім легенько постукуємо по внутрішній стороні кисті: «Хто в теремочке живе? Хто в невисокому живе? Лисичка-сестричка, горобець, синичка, ведмедик клишоногий і котик вусатий. Скачуть по доріжці, плескають у долоні ».
  2. М'якими рухами погладжуємо тильну і внутрішню частину кисті рук по напряму вгору від кінчиків пальців, примовляючи: «Сонечко нас промінчиками гладить, зігріває. Сонечко, як матуся, ласкавим буває ».
  3. Наступний етап - масаж долоні повільними легкими рухами вгору-вниз, зигзагоподібними або по колу: «Сорока-сорока, куди літала? Далеко. Дрова порубати, піч затопила, води наносила, діткам кашу зварила ».
  4. Постукуючи кінчиками пальців по ручці малюка, створюємо вібрацію: «Ось - доріжка, ось лужок. Дощ закапав, ліг сніжок. Зайка стрибав по доріжці, несучи від вовка ніжки ».
  5. Після цього переходимо до масажу: «Кожен пальчик розтираємо, на подушечку натискаємо, тягнемо, крутимо і згинаємо». Спочатку маніпулюємо однією рукою, потім іншою.

Для дітей старшого віку такі ігри можна використовувати в якості розминки і розігрівання м'язів. Щоб мамині дотику були приємні малюкові, перед заняттям потрібно коротко обрізати нігті, зняти кільця і ​​браслети, а також зігріти руки.

Пограйте з малюком

Пальчикові ігри надзвичайно популярні сьогодні в усьому світі і відрізняються великою різноманітністю. В Японії, наприклад, тренування рук починають в дитячому саду, використовуючи традиційні вправи з волоськими горіхами. А в Китаї особливо популярні заняття з кам'яними і металевими кульками. Жодна сучасна методика раннього розвитку не оминає увагою роль руки при формуванні рухових, розумових і мовних навичок і умінь малюка, пропонуючи увазі батьків зовсім різні за змістом заняття.

павучок

Це одна з ігор авторського циклу практикуючого педагога Катерини Железновой, відеозапису якого можна купити в дитячих магазинах. Кожен сюжет створювався з урахуванням вікових особливостей дітей. Герої ріфмовок - павучок, пташка, коза і зайчик - цікаві і зрозумілі дітям, а оформлення вправ у вигляді мультфільмів з музичним супроводом роблять заняття ще більш яскравими та незабутніми.

Павучок біг по гілці, (Пройти пальчиками по передпліччя)

А за ним навздогін дітки. (Потім - вище.)

Дощик з неба раптом полив, (Потрясти ручками.)

Павучків на землю змив. (Поплескати долоньками по столу.)

Сонце стало пригрівати - (Покачати руками, розставивши пальчики.)

Павучок поліз знову. (Повторити перебори.)

А за ним полізли дітки,

Щоб погуляти на гілці.

Якщо малюк змінив руху - не поправляйте його, а обов'язково похваліть за вигадку і фантазію.

ліхтарики

Ця гра - Кінезіологічна, тобто заснована на складних м'язових рухах, її цілком можна назвати зарядкою для мозку. Для виконання потрібна увага, зосередженість і вміння координувати рухи.

Почати варто з полегшеного варіанту.

Дітлахам від трьох років завдання можна ускладнити. Руки тримаємо на столі, долоньками вниз. На кожну фразу з вірша поперемінно стискаємо кулачки:

Ми ліхтарики запалимо,

З ними погуляти підемо!

Як ліхтарики сяють,

Нам доріжку висвітлюють!

Привіт, пальчики-пустотливі хлопчики

Вмінню виконувати точні скоординовані рухи навчить ця гра. Нехай все пальчики, від вказівного до мізинця, по черзі поздороваются з великим, злегка торкнувшись його.

кухарчуки

Гра з елементами самомасажу корисна не тільки, як спосіб вдосконалення дрібної моторики, але і як профілактичний засіб для зміцнення імунної системи малюка, оскільки активно впливає на акупунктурні точки.

Зараз ми капусту нарубаємо (вдаряє долоньками по столу).

Зараз ми капусту наріжемо (трьом ребром долоні).

Зараз ми капусту посолити ( «солимо», зібравши пальці в щіпку).

Зараз ми капусту потиснемо (стискаємо кулачки).

А пізніше - морквину натерти (кулачком лівої руки трьом долоньку правої, і навпаки).

А пізніше - морквину натерти (кулачком лівої руки трьом долоньку правої, і навпаки)

мандрівник

Подібні вправи роблять пальчики малюка особливо швидкими, сильними, умілими, гнучкими і рухливими. Їх часто використовують педагоги музичних шкіл при навчанні грі на піаніно, гітарі або баяні:

  • спритні ніжки йдуть по доріжці (імітуємо ходьбу пальчиками);
  • швидко побігли: топ-топ-топ (прискорюємо хід).

Ускладнюємо завдання, намітивши спеціальний маршрут і позначивши його кружечками на аркуші паперу.

будиночок

Ви помічали, що маленькі діти довго розглядають мамине обличчя і чіпають його руками? Так вони отримують перші знання про навколишній світ. На цій віковій особливості заснована пальчикова гра «Будиночок», яка не тільки розвиває спритність рук і моторику, але і допомагає хлоп'ята запам'ятати назви різних частин тіла, збагачуючи досвід їх тактильних відчуттів.

Стінка, стінка (торкаємося до кожної щічки по черзі, погладжуючи їх),

Стеля (подушечками пальчиків стукаємо по лобі),

Дві сходинки ( «крокуємо» по губах),

Дінь - дзвінок! (Натискаємо на носик).

музиканти

Вам знадобиться картинка із зображенням клавіатури фортепіано. Під фонограму будь-якої мелодії потрібно постукувати по клавішах спочатку кожним пальчиком по черзі, а потім всією кистю, імітуючи гру на інструменті.

Рухи малюка можна супроводжувати римуванням:

Ах, яке фортепіано,

Тра-ля-ля, тра-ля-ля.

Разом з матусею граємо,

А танцює - вся сім'я.

олівець

Основною трудністю для першокласника часто стає опанування навичок письма: рука ніяк не хоче виводити дрібні гачечки і петельки, швидко втомлюється, а увага розсіюється. Вся справа у відсутності злагодженої роботи кисті рук і недосконалість зорового сприйняття. Тому вже в старшій групі дитячого садка у дошкільнят в грі тренують вміння володіти ручкою, правильно писати елементи букв і скидати зайву напругу з пальчиків:

І, звичайно, зняти втому з напружених рук допоможе гімнастика, яку всі пам'ятають з дитинства: «Ми писали, ми писали. Наші пальчики втомилися ... »

поставимо п'єсу

Хлоп'ята постарше дуже люблять ляльковий театр. Казкові герої буквально оживають в спритних маленьких руках. Варто тільки «надіти маску», як пальчик перетворюється на незграбного ведмедя, спритного вовка або старенького дідуся. Готових персонажів можна купити в магазині, але краще зробити їх разом з малюком, роздрукувавши безкоштовні шаблони. Інсценувати можна будь-яку казку, коротеньку п'єску або вірш.

Така гра дуже добре розвиває дрібну моторику, розширює кругозір, пам'ять, збільшує словниковий запас, вчить спілкуватися і працювати в команді.

«Сурдоперекладач»

Сенс гри - максимально зрозуміло проілюструвати римування жестами. наприклад:

Білочка в лісі живе

І сороку в гості чекає.

Заходи до мене в дупло:

У ньому комфортно і тепло.

Зацікавлені? Тоді приділіть трохи уваги своєму малюкові, доставте йому радість спілкування, подаруйте можливість розвиватися, фантазувати і говорити.

Чому ж так відбувається?
Чому в останні роки число хлопців з проблемами мовного розвитку різко зросла?
Хто в невисокому живе?
Наступний етап - масаж долоні повільними легкими рухами вгору-вниз, зигзагоподібними або по колу: «Сорока-сорока, куди літала?
Зацікавлені?