Полезные материалы

Зміст гусей | підсобне господарство

* На власному досвіді я переконалася, що найвигідніше на подвір'ї утримувати птицю * На власному досвіді я переконалася, що найвигідніше на подвір'ї утримувати птицю. Витрати мінімальні, а дохід максимальний. Адже як тільки наша сім'я купила будинок з присадибною ділянкою, я відразу почала втілювати в життя мрію про великий пташиному дворі.

Тепер, через 5 років, у мене живуть кури, гуси, індики, в цьому році планую обзавестися також мускусними качками та цесарки. До речі, всі навколо твердять, що інкубаторні кури втратили інстинкт насиджування. Я не згодна з цією думкою, так як мої рясту старанно виконують свої материнські обов'язки. У минулому році стара інкубаторна курка (їй уже 4 роки) вивела пізніх курчат (24 серпня, 11 штук) і дуже довго їх водила. Я вважаю, що якщо створити сприятливі умови для насиджування (забезпечити затемнений кут, затишне гніздечко, якісне харчування), то природний інстинкт прокинеться у будь-який курки.

Мені здається, що найвигідніша птах на подвір'ї - гусак. Я дуже люблю моїх великих білосніжних красенів з довгими лебединого шиями, лапками і дзьобами морквяно-оранжевого кольору (лапки можуть бути і темно-червоними). Гуси важать до 10 кг, гуски - до 8 кг.

Гусь - птах переважно травоїдна, а значить, витрат на своє утримання вимагає менше, ніж та, яка не може обійтися без зерна. Взимку гусей годую 2 рази в день: вранці, раніше, і ввечері, годині о шостій-сьомій. Даю сіно, подрібнене до розміру часток 2-3 см, терті коренеплоди (кормові буряки, моркву, брукву), гарбуз, варену картоплю, розмочений хліб. Взимку, перед початком племінного сезону, птиці необхідні концентрати. Без них гуски пізно почнуть яйцекладку, а гуси погано запліднять яйця. Молодняк ж з'явиться на світло ослабленим. Якщо з якихось причин у господарстві немає комбікорми, то птаха можна згодовувати дробленую зернову суміш, що складається з пшениці, вівса і ячменю в пропорції 1: 1: 1. Зернову суміш або комбікорм краще згодовувати у вигляді вологої мішанки в поєднанні з тертими коренеплодами. Воду взимку даю теплою вранці і ввечері.

У мене на подвір'ї гуси зазвичай починають нестися після 15 лютого. Щоб несучки відкладали яйця в строго визначеному місці, ми пристосували під гнізда ящики розміром 50x70x50 см. Зверху кришку не робимо, і один торець ящика залишати не забитим, з порогом 10 см. Підлога ящика я застилаю сухою соломою, а ввечері змушую гуску увійти в нього . Дня 2 вона буде насторожено обстежити ящик-гніздо, але якщо її не турбувати, то вже на третій день можна буде виявити, що гуска знесла перше яйце. Яйце з гнізда відразу забираю, наголошую на ньому простим олівцем число і прикмети гуски, а в гніздо розміщую подклад, який готував заздалегідь. Яйця зберігаю в спеціальному ящику в будинку. Причому кладу їх по порядку гострим кінцем вниз. Зберігати гусячі яйця більше 20 днів не варто, це в подальшому позначиться на виводимості. Гуски несуться, як правило, через день.

В кінці березня птах починає виходити на вільний випас, тому підгодовую її тільки зерновою сумішшю або комбікормом вранці і ввечері. До речі, з виходом на пасовище оплодотворяемость яєць підвищується. Я думаю, що це пов'язано з тим, що в зеленій траві багато вітамінів, та й гуси весь час в русі, бадьорі і темпераментні. Яйцекладка у моїх гусок триває приблизно 1,5 місяця. Вони відкладають по 20 яєць і приступають до їх насиджування.

У перших числах квітня гуски сідають на гніздо. Вони насиживают в тому ж гнізді, в якому неслися. Пам'ятайте, якщо ящик переставити, то гуска просто покине гніздо. Доцільно класти під квочку 11-13 яєць. Гуски насиджують 29-31 день. Весь цей час гусак знаходиться неподалік від гнізда і поводиться як батько, який чекає потомства. Як тільки квочка зійде з гнізда на 10-15 хвилин розім'яти затерплі крила і лапки, поїсти і попити, гусак пильно стежить за тим, щоб ніхто не образив майбутню маму, сам же в цей час до їжі не торкається.

А господині, скориставшись відсутністю гуски, необхідно перевірити гніздо: подивитися, чи все яйця цілі, на 10-12-й день провести овоскопі і прибрати яйця-базіки. Вже після двох тижнів насиджування багато гуски перестають сходити з гнізда. Доводиться знімати їх насильно хоча б на 15-20 хвилин. Робіть це не рідше, ніж 1 раз на 2 дні. Це необхідно як для підтримки здоров'я гуски, так і для вентиляції яєць.

Між іншим, в приміщенні, де сидять квочки, обов'язково повинен бути свіже повітря, тому до початку насиджування необхідно видалити з пташника весь послід. Відомо, що в теплі пташиний послід виділяє шкідливі гази, а адже вони теж проникають через пори шкаралупи в яйця, в результаті їх вміст загниває. Стежу за тим, щоб під час насиджування в сараї завжди стояли чиста вода і свіже корм.

На 30-й день, приблизно до травневих свят, на світ з'являються перші гусенята. З цього моменту клопоту додається, але своя ноша, як кажуть, не тягне. Важливо, щоб гуски не торочить наклюнувшиеся яйця. Якщо на подвір'ї є гуски, помічені в цьому злочині, то краще яйця перекласти під індичку-квочку. Гусенят відразу ж після виведення саджу на теплу піч в ящик. Причому сильних і слабких пташенят треба розміщувати в різних його кінцях. Якщо гусеня не може пробити шкаралупу, треба йому допомогти. Тільки не розбивайте яйце! Просто в цій ситуації необхідно облити яйце теплою (37 ° С) водою і знову покласти під квочку. Шкаралупа стане м'якше, і гусеня зможе її пробити.

Висновок, якщо він дружний, протягом доби закінчується. Необхідно стежити, щоб під гускою весь час залишалися яйце або гусеня, інакше вона зійде з гнізда і може не визнати своїх малюків-гусенят.

На другий день після виведення підсаджують під гуску 2-3 найсильніших, міцних гусенят. Через годину перевіряю, як мама поставилася до малюків. Зазвичай, через пару годин, вони звикають один до одного. Якщо день погожий, виношу все сімейство на траву в сад, де поступово підпускаю до гуски інших діточок. Ось і вся велика родина в зборі! Перші два дні годую гусенят крутим яйцем, розмоченими сухарями, вологим комбікормом. Гусенята, дивлячись на матір, починають щипати, молоду травичку. Особливо їм подобаються ніжні листочки кульбаби і салату. Деякі не підпускають гусака до потомству. А дарма! Я помітила, що гуси ділять батьківські обов'язки між собою, гуска завжди йде попереду сімействі: показує, що можна їсти, а що не можна, знаходить слушно містечко для відпочинку. Гусак же зайнятий охороною сімейства. Був у нас на подвір'ї випадок. Прилетіла ворона і хотіла вкрасти 2-денну гусеня, але у неї нічого не вийшло. 40 хвилин тато-гусак мужньо відбивав всі атаки пернатої розбійниці, і в результаті ворона полетіла ні з чим.

На 3-4-й день після виведення можна гніздо з сараю прибрати, а замість нього настелити хорошою соломи. Пам'ятайте про те, що гуски завжди зручніше перебувати поруч з виводком. Гусак, як хороший батько, ніколи не відходить далеко від сім'ї. Я вважаю, недоцільно утримувати на подвір'ї гусака, який агресивно ставиться до молодняку. Від такого «татуся» одні збитки.

Днів через 10, коли гусенята виповниться 2 тижні і вони зміцніють, виганяю їх на пасовище. Близько місяця все ще підгодовую гусенят комбікормом, потім вони харчуються однієї зеленню. На цьому і закінчуються мої клопоти по догляду за молодняком. Просто вранці виганяю своїх вихованців на пасовище, а ввечері заганяю в пташник.

Кращі забійні тушки виходять в листопаді-грудні, коли гуси нагуляють до зими жир. В цей же час (в листопаді) роблю остаточний відбір птиці на плем'я. При цьому враховую не тільки екстер'єрні дані, але і характер птиці і її місце в стаді.

До кінця серпня, коли зелена трава починає жовтіти і гуси поїдають її вже без особливого апетиту, доводиться підгодовувати своїх пернатих комбікормом. Тоді вони охочіше повертаються додому. Моє гусяче стадо ходить на випас до самого снігу.

Гуси дуже цінують хазяйські любов і ласку, стають довірливими з улюбленими їм людьми. Наприклад, якщо я у дворі присіла відпочити, то вони завжди прийдуть і сядуть поруч зі мною.

Ще гуси - прекрасні сторожа. Ніколи чужий не зможе увійти до двору непоміченим. Гуси піднімуть такий галас! Якщо крик не допоможе, то вони можуть і сильно пощипати чужака. А щипають вони дуже боляче, залишаючи глибокі синці. А коли гусак вчепиться, почне бити крилами і дряпати кігтями - тут вже будь-який противник ретирується.

Мені подобається, відпочиваючи в саду, спостерігати за цими величними птахами, одними з найпрекрасніших створінь нашої матінки-природи.


Можливо вас це зацікавить: