Полезные материалы

Як позбутися від лупи в домашніх умовах

  1. Що таке лупа
  2. Основні причини лупи
  3. Види лупи і їх особливості
  4. Як позбутися від лупи в домашніх умовах
  5. Лікувальні шампуні проти лупи
  6. профілактика лупи

Зміст статті

Як виглядає лупа знайоме кожному: чи знайдеться людина, яка не зустрічав на своїй або чужій одязі розсип світлих крупинок різних розмірів. Ця неприємність хоча і не є загрозою життю, але здатна її значно ускладнити. Лупа не тільки мало естетична - вона часто супроводжується свербінням шкіри, порушенням секреторної функції сальних залоз і запальними реакціями.

Що таке лупа

Лупа є дрібні лусочки, відшаровується з шкіри голови в надмірних кількостях. У нормі клітини, зароджуючись в глибині шкірного покриву, повільно просуваються до його поверхні. В процесі цього шляху вони стоншуються і висихають. Після остаточного зроговіння клітини легко залишають поверхню тіла і волосся під час миття. Так відбувається процес відновлення шкіри голови, на який потрібно близько 30 днів.

Однак при деяких патологічних станах (шкірні захворювання, зміни в діяльності сальних залоз) тривалість циклу скорочується. Не встигнувши остаточно ороговіти, клітини досягають поверхні шкіри, склеюються між собою і залишають голову, утворюючи в великій кількості помітні оку світлі пластівці і крупинки.

Які саме патологічні процеси провокують появу лупи? Найчастіше це себорея - захворювання, що вражає шкіру всього тіла. Одним з його ознакою є саме лупа, яка у важких випадках утворюється не тільки на голові, але і на шкірі під бровами, волосистої частини грудей або спини. Більш того, більшість фахівців дотримуються думки, що лупа як така є легкою формою себорейного дерматиту, в зв'язку з чим зазначені поняття часто використовуються як синоніми.

Рідше лупа з'являється з вини незбалансованого харчування, стресів, шлунково-кишкових захворювань, інших шкірних хвороб.

Основні причини лупи

На поверхні тіла людини живе велика кількість мікроорганізмів, непріносящіх шкоди здоровому тілу. Постійними мешканцями волосистої частини голови є грибки видів Malassezia і Pityrosporum, які недавно були визнані різновидами одного виду.

Однак тільки-но порушується нормальний перебіг фізіологічних процесів, як діяльність зазначених мікроорганізмів стає активніше в кілька разів, а самі грибки починають швидко розмножуватися.

Шкіра голови, покрита волоссям і забезпечена сальними залозами, сама по собі сприятлива для життєдіяльності грибів Malassezia / Pityrosporum, яким потрібні тепло і підвищений рівень вологості. Зміни в її стані (наприклад, збільшена секреція жиру) створює для грибків живильне середовище, в якій їх кількість починає множитися.

Діяльність грибів призводить до збільшення кількості жирних кислот на поверхні голови, що викликає свербіж і роздратування. В результаті шкіра реагує появою запальних реакцій, лущенням і появою лупи.

Розчісуючи сверблячі місця, людина порушує цілісність шкіри, через що місцевий імунітет стає все нижче: на пошкоджених місцях утворюються кірочки, нагноєння, запалення і т.д. Так хвороба набуває хронічного перебігу.

Які причини можуть змінити нормальний перебіг фізіологічних процесів організму і сприяти тим самим активізації грибків? Найчастіше до них відносять такі фактори:

Генетичні обумовлені особливості: кількість сальних залоз, склад вироблюваного ними секрету, чутливість залоз до гормональних змін і т.п.

Особливості жіночої фізіології: зміни гормонального балансу в періоди овуляції або вагітності можуть загострити чутливість шкіри голови, що здатне привести до запальних утворень.

  • Захворювання органів травлення.
  • Порушення діяльності залоз внутрішньої секреції.
  • Імунні захворювання.
  • Відсутність належної гігієни.
  • Емоційні навантаження, депресії, захворювання психіки і нервової системи.
  • авітаміноз , Незбалансоване харчування.
  • Шкірні захворювання.
  • Надмірне вплив ультрафіолету.

Види лупи і їх особливості

Типи лупи визначаються в залежності від функціонального стану сальних залоз і складу їх секрету. Проаналізувавши ознаки захворювання і особливості його перебігу можна виділити наступні види себореї:

Суха. Її виникнення пов'язане з порушеннями в діяльності сальних залоз: виробляється ними секрет відрізняється високою в'язкістю і тому погано виділяється. Через це поверхневий шар шкіри стає сухішою, волосся стоншуються і легко ламаються, а їх кінчики зазвичай розщеплені. Шкіра голови стає примхливою, тому що її чутливість помітно підвищується. Суху себорею часто супроводжує свербіж і випадання волосся. Іноді можлива поява плям червоного або рожевого відтінку. Лупа цього виду легко обсипається зі шкіри голови, практично не застряє у волоссі.

Жирна. Головна ознака цього виду лупи криється в його назві. Поверхня волосся і шкіри стає жирною і блискучою, що пов'язано з надмірною виробництвом шкірного сала. Залежно від його консистенції можна виділити дві форми цього виду себореї:

  1. густа: консистенція секрету сальних залоз нагадує некруте тісто. Для цієї форми захворювання характерні щільна і нееластична шкіра, жорсткі, грубі волосся. Сальні залози розширені і при цьому закупорені «пробками» з ороговілих клітин шкіри. Всередині вони заповнені густим вмістом. У деяких випадках захворювання супроводжується появою стафілококових або стрептококових гнійників;
  2. рідка: консистенція секрету по щільності нагадує рослинне масло. Лупа в вигляді великих пластівців покриває волосся, які покриваються жиром і злипаються в окремі пасма через добу після миття. На шкірі можуть формуватися зудять гнійники, викликані закупоркою волосяних фолікулів. Після їх розчісування або розтину на шкірі утворюються скориночки.

Змішана. Цей тип себореї поєднує ознаки обох форм захворювання, розглянутих вище. Наприклад, на ділянках шкіри, вкритих волоссям, можуть перебувати осередки густий жирної себореї, а на обличчі - рідкої або сухий.

Як позбутися від лупи в домашніх умовах

Гарною підмогою в боротьбі проти лупи є рецепти народної медицини, в яких зазвичай використовуються самі звичні й доступні інгредієнти. Однак перед їх застосуванням потрібно уважно вивчити склад продукту: чи немає в ньому алергенів. Використання одних тільки масок або шампунів не принесе належного ефекту без глибокого очищення - пілінгу шкіри голови. Виготовити його будинку теж нескладно. Обробка шкіри голови пілінгом сприяє кращому видаленню лусочок шкіри, покращує кровообіг, полегшує харчування волосся.

Рецепти для пілінгу шкіри голови
Робити глибоку чистку шкіри голови рекомендується один раз в 14 днів власникам сухого волосся, і двічі за той же термін тим, у кого шкірне сало виробляється в надлишку. Найчастіше для пілінгу використовують соду і сіль. Залежно від типу волосся суміш для відлущування можна доповнити лимонним соком, крупномолотим кави, ефірними маслами. Готовий склад наносять на шкіру голови масажними рухами і залишають на 5-10 хвилин для впливу. Потім його змивають під проточною водою.

Найпростіші рецепти пілінгу наступні:

  1. Змішати столову ложку свого шампуню з чайною ложкою харчової соди і вимити сумішшю голову. Цей спосіб підійде власницям будь-якого типу волосся. Часто замість соди до шампуню додають мелену каву. Такий варіант пілінгу непоганий, але змивати його набагато важче.
  2. Сольовий розчин теж можна застосовувати при будь-якому типі лупи. Суміш складається з кухонної солі і води в рівних частках. Інгредієнти потрібно перемішати і після цього нанести розчин, що вийшов на шкіру голови, трохи помасажувати і через 5 хвилин змити.
  3. Володарі жирного волосся оцінять пілінг, для якого змішується яєчний жовток зі столовою ложкою солі і соком половини лимона.

Варіанти домашніх масок
Лікування лупи народними методами не тільки ефективно, але й економно. З недорогих і звичних продуктів виходять відмінні лікувальні маски.

Велику популярність і хороші відгуки заслужили такі рецепти:

  1. Помасажувати шкіру голови перед миттям яблучним оцтом протягом 1-3 хвилин.
  2. Нанести на невимитую голову кефір, а через 10-15 хвилин змити його, використовуючи підходящий типу волосся шампунь. Цю маску можна застосовувати щодня. Як тільки лупи стане менше, досить буде наносити кефір раз в 10 днів.
  3. Втирання в чисту шкіру голови настою чайного гриба близько 2-3 хвилин з подальшим ополіскуванням волосся.
  4. Суміш з касторової олії, заварки з чорного чаю і горілки в рівних частинах також допомагає перемогти лупа. Отриману масу, злегка втираючи, наносять на шкіру голови і залишають для впливу на півтори - дві години. Потім потрібно вимити голову з шампунем. Цю маску можна застосовувати через день.
  5. Заслуженою популярністю користується корінь лопуха, 20 гр. якого потрібно залити склянкою води і варити, поки кількість рідини не зменшиться в два рази. Відвар повинен охолонути до комфортної вам температури, потім залишається його процідити і використовувати, втираючи в чисту шкіру голови щодня протягом 10 днів.
  6. Чудово заспокоїти сверблячу шкіру голови і припинити випадання волосся допоможе маска з соку однієї маленької цибулини, жовтка і столової ложки меду. Її потрібно наносити на шкіру голови перед миттям на 30-50 хвилин. Для помітного ефекту маску слід повторювати кожні 2-3 дні. Всього слід зробити 10 процедур. Єдиним її недоліком є ​​те, що запах цибулі буде проступати на вологому волоссі приблизно протягом півроку після закінчення лікування. Сухе волосся ніяких сторонніх запахів містити не будуть.
  7. Ополіскування шкіри голови відваром кори дуба допомагає впоратися з жирною себореєю. Три столові ложки кори заливається літром води. Після 15-хвилинного кип'ятіння відвар настоюється протягом півгодини і потім проціджують. Обполіскувати їм голову можна після кожного миття протягом 1-2 місяців.
  8. Дуже популярний рецепт маски з соком алое (5 частин) і спиртом (1 частина). Змішавши інгредієнти в зазначеній пропорції, потрібно втирати отриману суміш у шкіру голови через день. Розчин можна приготувати з запасом, т. К. Він прекрасно зберігається в темному прохолодному місці.
  9. При будь-якому вигляді лупи хороший лікувальний ефект надає кропива. При сухій себореї 3 столових ложки трави заливаються половиною склянки рослинного масла. Суміш повинна простояти тиждень в темному і прохолодному місці, після чого її можна використовувати, втираючи в шкіру голови перед кожним миттям. При жирній себореї кропива (50 гр) заливається окропом (300 мл). Склад потрібно довести до кипіння, процідити, остудити і використовувати для полоскання волосся після миття.
  10. Не тільки позбавити голову від лупи, але і підлікувати волосся допоможе маска з стаканчика натурального йогурту (його можна купити або приготувати самостійно) і 1-2 столових ложок лимонного соку. Якщо волосся дуже жирні, кількість соку можна збільшити вдвічі. Інгредієнти потрібно змішати до однорідності і нанести суміш на чисту шкіру голови. Після надіти утеплюючий ковпак і почекати 40-50 хвилин. Потім склад можна змити з волосся звичайним шампунем.

Використовуючи для лікування народні засоби важливо пам'ятати, що маски зі спиртом можуть надмірно висушити шкіру, а тому не варто ними зловживати. Крім того, нанесену на шкіру і волосся суміш слід негайно змити, якщо ви раптом відчуєте печіння або інші неприємні симптоми.

Лікувальні шампуні проти лупи

Тим, хто не бажає або не може скористатися рецептами народної медицини, допоможуть досягнення фармацевтики. Сьогодні в будь-якій аптеці можна знайти велику кількість лікувальних шампунів, розроблених спеціально для лікування лупи. Ці препарати відрізняються ефективністю, але ціна на них рідко опускається нижче 300-400 рублів за невеликий флакончик.

Шампуні від лупи можна розділити на два види:

Отшелушивающие - допомагають ретельно очистити шкіру, а також заспокоюють свербіння і зменшують запальні реакції. Такі шампуні підсушують шкіру, тому при сухій себореї використовувати їх треба з обережністю. Великою популярністю користуються такі марки:

  • Фридерм Дьоготь;
  • Селегель, що містить в складі сульфід селену;
  • Дегтярний шампунь від марки «Сто рецептів краси»;
  • Керіум від марки La Roche-Posay.

Власне лікувальні (протигрибкові) шампуні. До їх складу входять речовини, що перешкоджають розмноженню грибків: клотримазол, пиритион і ін. До них відносяться:

  1. Нізорал, основою якого є кетоконазол. Ефективний відносно великої кількості грибків;
  2. Сульсена (шампунь і паста), активним діючою речовиною якого є дисульфід селену. Він не тільки дозволяє глибоко очистити шкіру, але і перешкоджає розмноженню грибків;
  3. Себозол, що містить той же активна речовина, що і згаданий вище Нізорал;
  4. Дермазол, основою якого є кетокотоназол. Допомагає не тільки впоратися з лупою, але і з іншими шкірними хворобами (екзема, лишай);
  5. Себорин, що впливає на грибок за допомогою що входить до складу клімбазол.

Користуватися обраним шампунем потрібно відповідно до інструкції. Не варто мити їм голову частіше, ніж рекомендується в ній. Це не прискорить процес лікування шкіри голови, а, скоріше, додасть нових проблем.

профілактика лупи

Від появи лупи ніхто не застрахований, тому що передбачити, які стресові ситуації доведеться пережити або з якими захворюваннями можна зіткнутися в майбутньому, неможливо. Однак будь-якій людині під силу зробити нескладні профілактичні заходи, які знизять вірогідність зустрічі з цією неприємністю.

Більшість дій, спрямованих на запобігання лупи, відповідають принципам здорового способу життя. Це означає, що за допомогою профілактичних заходів можна не тільки здобути перемогу над лупою, а й долучитися до правильного харчування.

Це означає, що за допомогою профілактичних заходів можна не тільки здобути перемогу над лупою, а й долучитися до правильного харчування

На особливу увагу потрібно звернути на такі чинники:

  1. Збалансоване харчування, що включає в себе білки, жири і вуглеводи. Слід скоротити споживання жирної, солоної, занадто пряної їжі. На користь організму піде і відмова від газованих напоїв і надлишок простих вуглеводів (цукор, продукти з білої муки і ін.);
  2. Питний режим: для підтримки всіх обмінних процесів в організмі слід випивати достатню кількість чистої води (близько 2 літрів щодня). Чай, соки, компоти та інші напої при цьому не враховуються;
  3. Гігієну: забороняється використання чужих рушників, гребінців, аксесуарів для волосся та ін .;
  4. Догляд за собою: необхідно підібрати відповідні і неагресивні засоби догляду за тілом і волоссям. Слід рідше використовувати укладальні кошти (гель, пінка, лак і ін.) І не лінуватися змивати їх перед сном. Не потрібно зловживати шампунями з профілактичну дію, оптимальна частота їх використання - 1-2 рази на два тижні;
  5. Емоційний фон: необхідно по можливості уникати нервують ситуацій. Слід не тільки працювати, а й повноцінно відпочивати, намагатися висипатися. Помірна фізична активність, що відповідає рівню підготовки, дозволить успішно протистояти стресам.

Лупа не з'являється без причини. Найчастіше її утворення пов'язане з порушенням якихось фізіологічних процесів в організмі. Виявлення джерела проблеми і робота над ним, а також відповідний догляд за шкірою і волоссям дозволять вирішити цю проблему. Але і після того як лупа буде повалена, не варто відпускати ситуацію на самоплив. Вчасно вжиті профілактичні заходи допоможуть уникнути повторної зустрічі з нею.

Відео: як позбутися від лупи

Які саме патологічні процеси провокують появу лупи?
Які причини можуть змінити нормальний перебіг фізіологічних процесів організму і сприяти тим самим активізації грибків?