Полезные материалы

Риба тунець: опис, види, користь і шкода, рецепт, фото

  1. Опис і зовнішній вигляд
  2. ареал проживання
  3. види
  4. Склад і калорійність
  5. Корисні і лікувальні властивості
  6. Консервований: критерії вибору
  7. Небезпечні властивості м'яса
  8. Як готувати

Якщо ви любите морську рибку, а в особливості тунець, то ця стаття - точно для вас Якщо ви любите морську рибку, а в особливості тунець, то ця стаття - точно для вас. У ній ми розповімо вам, що тунець - це не тільки смачно, але і корисно. А ще поділимося деякими цікавими рецептами. Правда, ми не забудемо також застерегти вас, оскільки м'ясо цієї риби має і деякі небезпечні властивості. Але, на щастя, їх не так вже й багато.

Опис і зовнішній вигляд

Тунець відноситься до сімейства скумбрієвих. Це досить велика риба, деякі її особини виростають до 3-4 м в довжину і мають 500-600 кг ваги. Хоча, в принципі, розміри даних представників сімейства можуть помітно відрізнятися. Є рибки «всього» 50 см завдовжки і до 2 кг вагою. Тунець - хижак, який має веретеноподібне, звужене до хвостику тіло. Хвостове стебло «оснащений» великим шкірястим кілем. Тунець відноситься до сімейства скумбрієвих

Спинний плавець представлений у вигляді серпа, що допомагає швидкісного і тривалого плавання. Ця риба - відмінний плавець, вона здатна розігнатися до 90 км / ч. Ганяючись за здобиччю, вона без проблем долає величезні відстані. Головною їжею для неї є її менший побратим - сардина, скумбрія, а ще ракоподібні, молюски.

ареал проживання

Водиться тунець в тропічних і субтропічних районах Тихого, Атлантичного, Індійського океанів. Але його можна зустріти і в більш прохолодних помірних широтах, наприклад, в Чорному, Азовському або Японському морях.

Чи знаєте ви? Французи прозвали тунець «морський телятиною». А вся справа в тому, що колір м'якоті цієї риби не блідий, а яскраво-червоний, як у яловичини, оскільки в її м'ясі міститься білок міоглобін, насичений залізом. До речі, колись давно тунець великою популярністю не користувався. Вперше його почали консервувати тільки в 1903 році в США. І то лише тому, що виник різкий спад вилову сардини. Але з часом така морська рибка дуже полюбилася людям і стала дійсно популярною, якою є і сьогодні.

види

У природі є близько 50 різновидів тунця, найосновніші - це:

  • Звичайний або червоний тунець. Любить води Атлантичного океану, Карибського і Середземного морів, північно-східні райони Індійського океану, Мексиканської затоки. Часом його також можна зустріти і біля Гренландії, в Баренцевому морі. Найбільший представник розміром в 4,58 м затягнув на 684 кг!
  • Атлантичний або чернопері, чорний. Найбільш невеликий серед всіх видів - вимахує максимум 1 м і стає максимум 20 кг. Живе він теж менше за інших - 4-6 років. У нього жовтуваті боки і спинний плавник з жовтим відливом. Любить виключно теплі моря західній Атлантики.
  • Блакитний. Самий величезний. Може досягти 4,6 м і 680 кг. Його велика чешуйка на бічній лінії скидається на панцир. Мешкає він багато де - від тропічних до полярних вод світового океану. У нього найбільше промислове значення.
  • Желтоперий або жовтохвіст. Живе в тропічних і помірних широтах (виняток - Середземне море). Довжина - максимум 2,4 м, вага - 200 кг. Задні плавники насичено-жовтого кольору. У дорослої особини на сріблястому животику є 20 вертикальних смужок.
  • Альбакор, длинноперий або білий. У нього найбільш смачне м'ясо, яке цінується більше за інших. Важить він близько 20 кг. Поширений в помірних і тропічних широтах світового океану.

Склад і калорійність

М'ясо тунця містить 95% білка , Який організм людини практично весь засвоює. У рибі також присутні такі необхідні амінокислоти і мінімум жирів і калорій. Її називають дієтичним продуктом, адже 100 г тунця «зберігає» в собі всього лише 100 ккал. Тому в раціоні спортсменів ця рибка займає вкрай важливе місце. До складу тунця входять речовини, від яких волосся і шкіра виглядають гарними і доглянутими - селен і йод , Останній ще й активізує обмін речовин. У ньому ви знайдете і практично повний набір вітамінів групи В , Та й не тільки їх.

Важливо! Тунець зовні, за смаком і навіть за хімічним складом схожий з м'ясом тварин. Тому дана риба стане прекрасним варіантом для тих, кому з якихось причин потрібно перестати вживати м'ясо.

Корисні і лікувальні властивості

Про красу шкіри і волосся, в набутті яких допомагає тунець, і про його дієтичні властивості ви вже знаєте. Тепер поговоримо про інші найбільш корисні властивості цієї мешканки морських глибин:

  • благотворно впливає на серцево-судинну систему, допомагає розщепленню холестерину і призводить кровообіг в норму;
  • сприяє позбавленню від шкірних захворювань і інший алергічної висипки на шкірі;
  • в тунці відсутні вуглеводи (тільки якщо він приготовлений без олії), що робить його корисним для діабетиків;
  • кушая цю рибу, ви, самі того не знаючи, проводите собі профілактику онкозахворювань, так як ферменти, що містяться в ній, пригнічують активність вільних радикалів, що активують розвиток пухлин;
  • тунець радять їсти людям при розладах нервової системи , А також при депресії ;
  • виводить токсини з печінки, приводить в норму вироблення в ній корисних ферментів;
  • допомагає побороти підвищений артеріальний тиск;
  • береже кістки старих від остеопорозу та інших недуг кісткової системи;
  • сприяє стримуванню процесів старіння, допомагає зміцнювати імунітет, нормалізує метаболізм;
  • приводить в норму репродуктивну сферу;
  • робить позитивний вплив на роботу мозку .

Чи знаєте ви? Страви з тунця - невід'ємна складова раціону студентів і наукових співробітників Гарварду і Берклі. Ця рибка неодмінно присутня в їх меню для продуктивної роботи мозку.

Консервований: критерії вибору

На що варто звернути свою увагу при покупці консервованого тунця:

  • Для початку гляньте на баночку з-під консервів. Добре, якщо на ній відсутні бокові шви, оскільки в цих місцях з'являється іржа або окислюється метал. Не беріть деформовану баночку, всередині такої бляшанки перерозподіляється тиск, що згубно позначається на її вміст.
  • Дату виробництва, як правило, видавлюють зсередини баночки. На ній має бути присутній і асортиментний знак, номер зміни, індекс рибної промисловості - літера Р. Маркування, зроблена фарбою, повинна бути стійкою і не витиратися навіть під впливом вологи.
  • Щоб рибка пустила соки і знайшла ніжний смак, треба близько 3-х місяців. Краще брати баночку з датою виробництва - приблизно 3 місяці тому.
  • Струсіть банку: якщо всередині багато рідини, то рибки там буде мало.
  • Якщо на бляшанці написано «тунець», це свідчить, що перед вами точно тунець, а не його підробка. Ви ж пам'ятаєте, що тунець - найбільш цінна різновид.
  • Зверніть увагу на виробника. За якістю тут ділять першість Японія, Італія, Іспанія. Правда, у нас ви частіше зможете зустріти консерви з Таїланду і Сейшельських островів, де нерідко економлять на якості. Якщо ви побачили консерви, зроблені в РФ, вони 100% із замороженої риби.
  • Уже розкривши баночку, розгляньте саме м'ясо. Тунець немаленький за розмірами, і совісні виробники кладуть його в ємність цільним шматком. Таке м'ясо з великими волокнами, без кісточок. Якщо ж в баночці знаходиться пару шматків або риба розшаровується, то перед вами або неякісний тунець, або ж не він зовсім.

Важливо! Паразити і гельмінти в тунці - явище вкрай рідкісне, так що є консерви з цієї рибки ви можете сміливо.

Небезпечні властивості м'яса

Незважаючи на всю свою корисність, у тунця є і небезпечні властивості. Наприклад, краще не їсти м'ясо дуже великих представників цієї рибки, оскільки за їх довге життя в них нерідко скупчуються важкі метали. Протипоказаний тунець жінкам, які виношують або годуючим дитини, і маленьким діткам (менше трьох років). Ну і, звичайно, не слід їсти цю рибу алергікам і людям з індивідуальною непереносимістю продукту. Кажуть, що її не потрібно їсти і тим, хто страждає на ниркову недостатність. Але тут краще проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем.

Як готувати

Незважаючи на те, що тунець - риба жирна, пробувши занадто довго на вогні, вона починає сохнути. Так що при готуванні врахуйте цей момент. Якщо ж ви не знаєте, що приготувати з філе тунця, ось вам кілька простих рецептів.

Запечена тунець:

Розігрійте духову піч до 220 градусів. Деко змастіть рослинною олією. Рибу нарізати на стейки по 2,5 см завтовшки кожен. Покладіть їх в формочку, посипте сіллю і спеціями, верх змастіть заздалегідь розтопленим вершковим маслом. Запікайте 7-10 хвилин.

смажений:

Розжарити на плиті сковороду з трьома столовими ложками оливкового масла . Філе промийте під водою, дайте йому стекти. Для кращого смаку рибку можна запанірувати у збитому яйці і біло-чорному кунжуті . Обсмажуйте кожне філе з двох сторін на середньому вогні не більше 12 хвилин.

маринований:

Розріжте філе на слайси товщиною по 2 см, покладіть в ємність. Зробіть маринад. Якщо з розрахунку на 300 г філе, то буде достатньо 30 мл соєвого соусу і 30 мл білого вина. Рибку злегка натріть сіллю і опустіть в маринад на добу. Щоб філе замаринувалося рівномірно, протягом цього часу переверніть його 2-3 рази. В кінці злийте маринад, слайси підсушіть. подавайте з зеленою цибулею під оливковою олією. При бажанні, можна трошки збризнути лимонним соком перед подачею. Тунцеві консерви теж можливо зробити самому будинку. Нічого надприродного в цьому немає.

Консерви з тунця по-домашньому:

  • тунець - 1 штука;
  • сіль - 1 столова ложка;
  • рослинне масло - 100 мл;
  • чорний перець (горошком), лавровий лист - за 8-10 штук;
  • пергамент, рукав для випікання.

Звільніть рибину від кишок, приберіть плавники. Вимийте і висушіть. Для консерви нам знадобиться тільки тушка (голову риби можна застосувати куди-небудь ще). Поріжте її шматками до 7 см завтовшки і посипте сіллю, покривши шматки її тоненьким шаром. Пергамент розстеліть в зручній ємності хрест-навхрест і в утворену виїмку налийте олію, всипте спеції. Опустіть туди рибку, зав'яжіть папір на вузол. Акуратно, не перевертаючи, покладіть цей згорток у рукав для випікання, краї гарненько зафіксуйте, наприклад, з'єднавши їх вгорі пучком. Опустіть в киплячу воду, щоб згорток не торкався до дна. Варіть не менш 4 годин середньому вогні, час від часу доливаючи воду. Витягніть згорток, нехай охолоне. Консерви можна класти в салати, паштети, запіканки.

Консервований тунець в оливковій олії:

  • тунець;
  • морська сіль ;
  • оливкова олія;
  • чорний перець (горошком);
  • банки з кришками.

Рибу без голови і хребта варіть з сіллю (100 г солі на 1 л води) десь півгодини - треба, щоб м'ясо без проблем відокремлювалося від кісточок. Не переварити, інакше рибка втратить смак і запах. Витягніть рибку, охолодіть, підсушіть, приберіть шкірочку і кісточки. Поділіть її на великі шматки, прибравши чорні частинки. У кожну стерилізовані банки киньте по 5-6 горошин чорного перцю, опустіть туди ж риб'яче філе. Постарайтеся спорудити два шари, уклавши все максимально щільно. 2 см до краєчка банки повинні залишитися незаповненими. Залийте оливковою олією на 5 мм вище риби (до верху горла баночки має залишатися більше 1 см). Нехай трохи «відпочине». Не забувайте прибирати ложкою повітряні бульбашки. Якщо буде необхідно, долийте ще трошки масла.

Баночки закрийте, опустіть в широку ємність, розмістивши перед цим на денці тканину або дерев'яну решітку, налийте холодну воду, щоб вона не діставала до країв баночок Баночки закрийте, опустіть в широку ємність, розмістивши перед цим на денці тканину або дерев'яну решітку, налийте холодну воду, щоб вона не діставала до країв баночок. Накрийте зверху чим-небудь і стерилізують не менш 1 години від моменту кипіння. Охолодіть баночки, не дістаючи їх з ємності і взагалі не знімаючи з них кришки. Все, продукт готовий.

Чи знаєте ви? У столиці Японії, Токіо, існує традиційний щорічний тунцевим аукціон. Кілька років тому власники мережі ресторанів суші «Kiyomura Co» встановили на цьому аукціоні рекорд, віддавши за одну рибину 728,1 тис. Доларів. Вага проданого лота затягнув на 269 кг. Навіть страшно уявити собі, скільки потім обійшлися суші з цієї риби відвідувачам мережі ресторанів!

Тепер ви знаєте не лише про всі корисні властивості тунця, а й маєте в своєму арсеналі кілька смачних і нескладних рецептів. Для любителів морської рибки вони точно знадобляться. Головне, не забувайте про протипоказання!

Чи знаєте ви?
Чи знаєте ви?
Чи знаєте ви?