Полезные материалы

Користь і шкода турецької лазні (хамам): кому можна, а кому не можна?

  1. А турецька чи лазня? ...
  2. Хамам: погляд зсередини
  3. Користь від відвідування хамам
  4. Шкода від відвідування турецької лазні
  5. Кому протипоказано відвідування хамам?

Уже багато століть хамам - улюблене проведення часу східних жителів. Але в останні кілька десятиліть турецька лазня стала популярною і в Росії - завдяки своїй невисокій, щадить температурі повітря і приємним процедурам. Ось тільки до сих пір багато з побоюванням дивляться на східну парну: які конкретно користь і шкода турецької лазні для здоров'я? Кому відвідувати її не можна, і як насправді правильно має проходити в ній відпочинок? Із задоволенням вам відповімо!

Із задоволенням вам відповімо

А турецька чи лазня? ...

Цілком серйозне питання. Справа в тому, що сьогодні в Росії банний справу, звичайно, розвинене, але наскільки? Як виявляється, ті, хто особисто побував у цій турецькій лазні, заявляють, що місцеві хамами нагадують її лише зовні - але ніяк не по відчуттях. Зовсім не та вологість, температура і спеціальні засоби. І зовсім не той ефект.

Чи варто говорити тоді, наскільки небезпечним може бути вплив такого «хамам» на здоров'я? Адже турки століттями розвивали свою банну традицію, до градуса підбираючи оптимальний температурно-вологісний режим, і ретельно дотримувалися необхідну послідовність прийняття всіх процедур. А тому і на здоров'я все це позначалося тільки позитивно. А збій в будь-який технології призводить до вже іншим наслідкам.

Більше того, сучасні хамами на території Росії пропонують відразу три режими процедур: щось на зразок сауни з сухим і спекотним повітрям, нібито російську баню з парою і температурою повітря до 100 ° С, і «турецьку», з теплом до 60 ° С і вологістю до 100%, що теж неправильно. Зате все це гордо називають «хамамом».

І, нарешті, сьогодні стає популярним таке нововведення, як «хамам-плюс». Це та ж турецька лазня з мармуром на стінах, але в якій для прогріву стін, лежанок і підлоги використовується спеціальний кабель, що забезпечує до 70 ° С замість 45 ° С покладених, і сухий «російський» пар.

Як би поєднується два в одному: і хамам , І російська лазня. Ось тільки до справжньої турецької парної такому винаходу далеко, та й перебування в ньому дійсно здатне підірвати здоров'я. Але ж недосвідчена людина буде впевнений, що потрапив саме в хамам!

Тому давайте докладніше розберемося, що насправді являє собою справжня турецька лазня і чого від неї очікувати.

Тому давайте докладніше розберемося, що насправді являє собою справжня турецька лазня і чого від неї очікувати

Хамам: погляд зсередини

Хамам - найбільш насичена вологою лазня з усіх існуючих у світі. Нормальною вологість тут вважається в межах 80-100%, і це при температурі всього 40-45 ° С.

Справжній турецький хамам являє собою окрему будівлю з шістьма приміщеннями: роздягальня, кімната відпочинку, парна, мийна, масажна і басейн. З парилки прийнято виходити в басейн, де потрібно спочатку купатися в гарячій воді, потім - з більш низькою температурою, щоб ось так поступово охолодити розпалене тіло без будь-якого стресу для судин. Звичайно, це не росіяни забави у вигляді пірнання в замет після хорошого віника.

Що цікаво, хамам виник зовсім не в Туреччині, а в Римі, де лазні були термальними. Але окремо варто відзначити особливий інтер'єр вже істинної турецької лазні: куполоподібні стелі дозволяють краплях конденсату легко скочуватися на підлогу і там випаровуватися. А красива кам'яна мозаїка в обробці рівномірно поглинає теплове випромінювання і м'яко його віддає. До речі, спочатку в таких лазнях використовувався більш корисний мармур, а тому, якщо ви зібралися власноруч побудувати хамам, використовуйте саме його.

А тепер порівняйте справжній турецьку лазню з більшістю комерційними хамами за містом, розміщеними в звичайному багатоповерховому будинку, всього в трьох кімнатах з прямокутними стелями і тепловлажностной режимом, підібраним як-небудь.

Прогрівається правильний турецький хамам котлами з киплячою водою, які зазвичай розташовані в стінах або навіть під підлогою. Пар з гарячою водою йде далі в труби під підлогою і сидіння, і всі поверхні нагріваються. А через невеликі отвори пар потрапляє в приміщення.

А головна перевага турецької лазні в тому, що в ній прогрівається не тільки повітря, а й стіни, і підлогу, і навіть лежаки . Завдяки всьому цьому і є можливість пройти дійсно приємні і оздоровчі процедури:

  1. Спочатку людина ополіскується в душі або інший проточній воді.
  2. Далі лягає на теплий лежак і поступово, без стресу, прогріває все тіло. Лежить він так хвилин 20, поки не розслабляться м'язи і не відкриються пори.
  3. Тепер - черга пілінгу: все тіло натирається спеціальними жорсткими мочалками, які акуратно знімають мертві ороговілі клітини тіла, очищають відкриті пори і надають цілющий масажний ефект. Причому очищення виходить досить глибоким. Багато відпочиваючих в цей момент здивовані, звідки на мочалка залишається стільки бруду, адже вони тільки що були в душі?
  4. Після пілінгу і ще одного обмивання (від бруду) прийнято приступати до намилюванні. Це не просто піна від звичайного бруска мила - тут вона об'ємна і повітряна, і огортає все тіло.
  5. Подальші процедури проводить тепер масажист, ніжно розминаючи кожну ділянку тіла. Це саме приємне проведення часу.
  6. Далі піну з себе можна змити і відпочити.
  7. І, нарешті, в правильній турецькій лазні після всіх процедур п'ють цілющі трав'яні чаї в спеціальному приміщенні «кейф», де раніше ще й курили кальян (від чого назва кімнати і здається таким знайомим).

Крім того, в правильному хамаме прийнято переходити з менш гарячою кімнати - в більш, що цілком відповідає словами Гіппократа, що вплив тепла на тіло повинно бути поступовим. Ось чому у традицій турецької лазні така ж багатовікова історія, як і у російській парній - крок за кроком створювалася та сама зціляє атмосфера.

Але сьогодні в багатьох турецьких лазнях пар створюється парогенератором, мармур замінений часом не найякіснішої мозаїкою, причому покладеної на панелі з пінополістиролу. Зони статі підігріваються водою, а ще частіше - електрикою. І в результаті ми отримуємо якийсь термос, який по своїй начинці вже досить далекий від справжнього хамама.

Користь від відвідування хамам

Навіть якщо ви побували в хамаме всього лише раз в житті, вам цей відпочинок обов'язково запам'ятається. крім відчуття неймовірної чистоти, вже на наступний день ви будете почувати себе набагато краще. А все тому, що справжня турецька лазня:

  • Глибоко очищає все пори і виводить токсини.
  • Надає омолоджуючий ефект і на шкіру, і на весь організм.
  • Завдяки тривалому прогріванню зміцнюємо імунітет.
  • Благотворно впливає на нервову систему, нормалізує сон і настрій.
  • Прискорює регенерацію шкіри.
  • Покращує обмін речовин і допомагає швидше скинути вагу.
  • Позбавляє від відкладення солей.
  • Стабілізує кров'яний тиск.
  • Виліковує хронічні простудні захворювання.
  • Усуває тонус і напруга м'язів, що особливо цінно для спортсменів.
  • Знімає стрес і покращує мікроциркуляцію крові в мозку.
  • Усуває застійні процеси в усіх органах.

Детальніше про те, як схуднути в лазні, розказано тут: https://stroy-banya.com/banshikam/kak-pohudet-v-bane.html

Завдяки м'якому і цілющому мікроклімату хамама в ньому корисно проводити цілих кілька годин!

Завдяки м'якому і цілющому мікроклімату хамама в ньому корисно проводити цілих кілька годин

Ви вже звернули увагу, чому на наведеній ілюстрації - одні жінки? Справа в тому, що хамам популярний як раз серед прекрасної половини людства, тоді як чоловіки більше віддають перевагу російську баню з її «відчутними» процедурами. А адже в Туреччині жінка будь-якого положення має право подати на розлучення, якщо її чоловік не пускає в хамам.

Якщо ви хочете дізнатися про користь і шкоду лазні для жінок, радимо прочитати статтю https://stroy-banya.com/banshikam/banya-polza-i-vred-dlya-zhenshhin.html

А якщо ще й врахувати, що інших розваг у туркень особливо ніколи не було (до сьогоднішнього часу), то не дивно, чому хамам протягом століть став цілим мистецтвом. «Вовтузиться, як туркеня в баню збирається» - так колись говорили на Русі. Адже, щоб провести лазневі процедури по всім правилам, жінкам потрібно було з собою приготувати від 15 до 20 предметів!

Хоча є і свої винятки, і свої прихильники турецької парної. Але, як показує практика, вони частіше будують таку у себе на ділянці, щоб подалі від жіночих «шабашів» в міських хамамах. Обробляють мармуром і каменем, за всіма правилами, ось тільки все одно топлять від печі в кутку і температуру повітря роблять не менше 60 ° С. А іноді і віник березовий прихоплюючи ...

Але в деякій мірі від відвідування хамам може бути і шкода для організму. Навіть для здорового, як вважають вчені. Тому давайте розглянемо також і їхня думка.

Шкода від відвідування турецької лазні

Отже, що в хамаме здатне негативно вплинути на організм? Вся справа в температурі повітря, 45 ° С, що вже не мало, і самої високої вологості повітря - 100%. У цих двох чинників - свої плюси і мінуси для вашого здоров'я.

Гаряче повітря поганий тим, що здатний привести до перегрівання організму людини. Причому тепло, що йде ззовні, менш корисно, ніж внутрішнє:

Причому тепло, що йде ззовні, менш корисно, ніж внутрішнє:

Погано само по собі також те, що кінцівки при температурі 45 ° С досить сильно нагріваються. Але саме небезпечне для будь-якої людини - це жар у голови. Ось чому при найменшому недотриманні всіх правил польоту в лазнях після процедур у багатьох починає сильно боліти голова.

Детальніше про те, чому після лазні болить голова, можна дізнатися зі статті https://stroy-banya.com/banshikam/pochemu-posle-bani-bolit-golova.html

І ось чому в російській парній прийнято надягати шапочки, а в східних - тюрбан з рушника, яким багато хто сьогодні перенебрегают заради «красивого зовнішнього вигляду».

І ось чому в російській парній прийнято надягати шапочки, а в східних - тюрбан з рушника, яким багато хто сьогодні перенебрегают заради «красивого зовнішнього вигляду»

Другий момент - зайве вологе повітря. Для організму він поганий тим, що ще більше сприяє перегрівання. Так, якщо у людини є хоч якісь проблеми з серцево-судинною системою, небезпечне загострення виникне вже при 85% вологості повітря.

Але насправді все становить небезпеку тільки для нездорового організму, зі слабким серцем і іншими проблемами. Ось чому існує таке поняття, як протипоказання.

Кому протипоказано відвідування хамам?

Отже, не дивлячись на те, що турецька лазня переноситься організмом легше за все, у неї теж є свої протипоказання. Вся справа в спеці і високою, майже 100% вологості повітря.

Кому такий режим (або один з його компонентів) шкідливий, тому не варто відвідувати турецьку лазню:

  • Вагітні. Вже є прямі докази, що спека (як будь-які інші неприродні умови) погано впливає на плід. І хоча деякі сміливі майбутні матусі ставляться до такого застереження легко, це зовсім не означає, що все обійдеться і в інших випадках. Як люблять стверджувати досвідчені лікарі, для здорового і міцного організму - і стрес як нежить, а ось якщо десь зачаїлася хронічна хвороба, тоді наслідки будуть неприємними.
  • Важкі хвороби легенів. Справа в тому, що повітря з високою вологістю сам по собі вже вдихається важко, особливо, якщо пар вийшов не кращої дисперсії. А якщо легкі працюють в півсили - людина в хамаме може навіть почати задихатися.
  • Висока температура і вірусні захворювання. Звичайно, тепло будь-якої лазні здатне зцілити застуду і навіть починається бронхіт, але з температурою і поганим самопочуттям піддавати свій організм додатковому стресу можна.
  • Будь-які грибкові захворювання. Ця гидота швидко розмножується в теплому і вологому мікрокліматі. Та й залишити заразні спори грибка після відвідування публічного хамама - не той вчинок, яким можна пишатися.
  • Слабке серце чи будь-які інші проблеми з серцево-судинною системою. Справа в тому, що спека - це завжди велике навантаження на серце, неспроста левова частка серцевих нападів припадає саме на липневі місяці. А тому не ризикуйте, якщо у вас є побоювання з приводу власного здоров'я: на жаль, сьогодні не рідкісні випадки, коли після гарної пари якогось відвідувача виносять вперед ногами.
  • Природно, хамам з його теплом і масажними процедурами протипоказаний онкохворим. Чому така несправедливість? Справа в тому, що чим швидше циркулює кров по венах таку людину (а від спеки і масажу як раз таки ефект є), тим швидше по всьому організму розносяться мікотоксинів і дрібні частинки пухлин, які створюють нові проблеми.
  • Психічні розлади. Якщо у вас або вашого супутника / супутниці є такі захворювання, як невроз, психоз або просто неврівноважена психіка, краще в турецьку лазню (та й будь-яку іншу) вам поки не ходити. Інакше відпочинок буде безнадійно зіпсований. Чому? Вчені давно довели, що спека підвищує агресію, а люди з проблематичною психікою особливо чутливі до зміни мікроклімату.
  • Захворювання шкіри. Як будь-яка рана болить від тепла і пара, так і будь-яка шкірна хвороба не любить такого режиму. Тому не варто посилювати хвороба.
  • Будь-які гострі запальні процеси. Та й з хронічними краще заздалегідь порадитися з лікарем.

Але, якщо ви нічим подібним не страждаєте - тоді ласкавого турецького вам пара!

А турецька чи лазня?
Ось тільки до сих пір багато з побоюванням дивляться на східну парну: які конкретно користь і шкода турецької лазні для здоров'я?
Кому відвідувати її не можна, і як насправді правильно має проходити в ній відпочинок?
А турецька чи лазня?
Справа в тому, що сьогодні в Росії банний справу, звичайно, розвинене, але наскільки?
Чи варто говорити тоді, наскільки небезпечним може бути вплив такого «хамам» на здоров'я?
Багато відпочиваючих в цей момент здивовані, звідки на мочалка залишається стільки бруду, адже вони тільки що були в душі?
Ви вже звернули увагу, чому на наведеній ілюстрації - одні жінки?
Кому протипоказано відвідування хамам?
Чому така несправедливість?