Полезные материалы

Темарі: японська національна вишивка на кулях

  1. виготовлення кулі
  2. розмітка
  3. Який візерунок вибрати.

Темарі (темари) існує вже більше 1000-ти років Темарі (темари) існує вже більше 1000-ти років. 8-е століття нашої ери: з Китаю до Японії завозять гру «ножний м'яч». М'яч робили зі шкіри оленя і він був створений для пінанія по ньому ногою і підкидання, тому ніхто не переживав з приводу його зовнішнього вигляду.

Але, так як у японських дівчаток теж з'явилося бажання пограти в такі ігри, - спеціально для них вирішили проблему і ввели гру «ручний м'яч». Руки дівчаток були набагато ніжніше рук хлопчаків, а очам необхідно було красиве видовище. Саме так і з'явилися темарі, це вже були м'ячі, які набивали рисової лушпинням і розшивали ниткою з шовку.

У зародженні подібного роду рукоділля взяли участь кімоно японського пошиття. Коли кімоно з дорогого шовку зношувався, а викидати подібне добро було шкода - японці вирішили робити з них подібні м'ячі - темарі. Спочатку щільно зминали клаптики з достатньою довжиною і обмотували нитками, щоб досягти кулястого виду. Далі готовий м'ячик покривали орнаментальної вишивкою.

Згодом, з м'яча для гри в ножний і ручний м'яч, темарі отримало звання предмета розкоші, так як шовк і шовкові нитки були тільки у знаті. А вже в 19-му столітті, коли завдяки розвитку технології шовк став доступним, то і заняття по виготовленню яскравою іграшки стало доступним на просторах усієї країн. Стали з'являтися перші династії майстрів і створюватися спеціалізовані школи.

Крім старого кімоно в традиційну основу японського кулі темарі увійшли тканинні мішечки, набиті рисової лушпинням або дерев'яними намистинами.

В даний час основу тканинних мішечків замінили поліетиленовими пакетами, поролоном, пінопластом, стіроформ. (Цей матеріал використовується флористами в створенні квіткової композиції). Також можна використовувати навіть тенісний м'яч. Який матеріал для вашого кулі вибрати - абсолютно не важливо. Ви можете вибрати будь-який, виходячи з ваших можливостей. Який би матеріал ви не вибрали, куля темарі все одно вийде розкішним.

Головне завдання - це зробити з обраного вами матеріалу ідеально круглий клубок, на якому вам буде зручно і комфортно займатися вишиванням.

виготовлення кулі

Припустимо, що ви вирішили зупинитися на поліетиленовому пакеті і тканини.

  • Насамперед вам потрібно щільно набити пакет всілякими короткими шматочками тканини. Потім зав'язати мішечок, надаючи йому кулясту форму, схожу розміром на апельсин.
  • Потім зав'яжіть мішечок нитками, і розрівняйте зрізаний край по поверхні.
  • Наступний крок - необхідно обмотати куля нитками. Добре підійдуть вовняні, а вже зверху вовняних - котушкові (для подібного розміру на кулю темарі доведеться витратити дві котушки). При обмотці треба постійно обминати сам мішечок руками, поправляючи і виліплює з нього форму кулі.
  • Далі вам потрібно залишити хвіст нитки досить довгим, всунути його в голку і прошити обмотку кулі у всіляких напрямках. Потім потрібно закріпити нитку і заховати її під обмоткою.

Потім потрібно закріпити нитку і заховати її під обмоткою

розмітка

Наступним етапом у створенні кулі темари є розмітка.

Перед тим, як почати вишивати на кулі, потрібно зробити розмітку. Провести тонкі смуги, по яких в подальшому будете укладати кольорові стежки з ниток.

У цій справі вам допоможуть уроки географії зі школи. Просто уявіть, що ваш куля - це Земну кулю. Визначте на ньому Північний і Південний полюс, і не забудьте про наявність екватора.

Щоб визначити Північний полюс, потрібно просто в будь-якому місці увіткнути шпильку, у якій кольорова головка. Навпаки Північного ставимо другу шпильку іншого кольору - це буде вашим Південним полюсом.

Екватор ж відзначайте чітко між ними і вибирайте контрастну нитку. Далі потрібно розділити екватор на рівнозначні половинки. Потім намотати через них нитки від полюса до полюса. В результаті ви отримаєте меридіани, і цього вже цілком вистачить для того, щоб почати вишивати. Але якщо вам буде складно, то завжди можна провести і паралелі.

У виготовленні ідеальної кулі темари розмітка просто необхідна У виготовленні ідеальної кулі темари розмітка просто необхідна   (Навіть досвідчені майстри використовують розмітку), так як візерунок завжди повинен бути рівним і мати симметричностью (Навіть досвідчені майстри використовують розмітку), так як візерунок завжди повинен бути рівним і мати симметричностью.

Який візерунок вибрати.

В основному для кулі темарі візерунок вибирається традиційний - це сакура, квіти сливи, черепаха і т.п. У великій мірі це квітка хризантеми, так як вона грають величезну роль в японській культурі. У цінителів японської культури хризантема нероздільна з Сонцем.
Також вибір хризантеми як візерунка для кулі темари пояснюється просто. Його легко виконати, тому що при виконанні подібного візерунка складна розмітка не потрібна. На сьогоднішній день існує величезна безліч всіляких візерунків для вишивання на кулі темарі.

Існують також квіткові візерунки. Є й абстрактні, з пересічними з різних сторін кутів трикутників, квадратів, ромбів, еліпсами. А також зі всілякими іншими видами фігур.

Також кулі можна прикрасити сонечками і різнокольоровими метеликами.