Полезные материалы

Довіреність нерезиденту не перешкода

Я громадянин Росії, постійно проживаю в Москві, маю автомобіль, куплений «за дорученням». Восени хочу поїхати на відпочинок до Криму. Чи не буде у мене проблем при перетині кордону України на машині?

Олексій Д., Москва

Питання дійсно дуже злободенне, і непорозуміння через ввезення в нашу країну автомобілів «за дорученням» виникають на митниці регулярно. Справа в тому, що до вересня 2001 року законодавство України дозволяло тимчасово ввозити в нашу країну легкові транспортні засоби фізособам-нерезидентам, позначених власниками таких транспортних засобів у момент перетину кордону, або (за дорученням) членам їх сімей - подружжю, дітям, батькам. У всіх інших випадках тимчасово в'їжджати в Україну за дорученням не дозволялося.

13 вересня 2001 року набрав чинності новий Закон №2681-III «Про порядок ввезення (пересилання) ...», в якому визначені умови тимчасового ввезення транспортних засобів в Україну фізичними особами. Зокрема, в статті 11 цього нормативного акта йдеться, що тимчасово ввозити транспортні засоби в нашу країну можуть громадяни-нерезиденти. При цьому в законі сказано, що тимчасове ввезення дозволено «при наявності документа, що підтверджує реєстрацію ввезеного ТЗ за межами України». Тобто про те, що ввозити автомобіль за дорученням можуть тільки найближчі родичі його власника (батьки, подружжя, діти), в новому законі нічого не говориться. Разом з тим, митники, пам'ятаючи попередню норму, продовжували не пропускати через кордон машини, довіреність на які була видана сторонньою особою. Така ситуація, природно, викликала подив громадян і масу скарг.

10 вересня 2002 року Міністерство юстиції України листом №23-37-95 направило Держмитслужбі України роз'яснення щодо застосування деяких норм нашого законодавства, якими регулюється порядок тимчасового ввезення транспортних засобів на митну територію України громадянами-нерезидентами. У листі сказано, що Закон України №2681-III не містить обмежень щодо кола осіб (громадян-нерезидентів), яким дозволяється тимчасово ввозити транспортні засоби на митну територію України. Тобто цим листом ще раз вказано співробітникам митниці на те, що ввозити автомобілі за дорученням можуть не тільки близькі родичі нерезидента, а й усі громадяни-нерезиденти, які керують машиною за дорученням.

З урахуванням роз'яснень Мін'юсту Державна митна служба України листом №11 / 4-09-8645-ЕП від 25.09.02 р дала всім митницям вказівку при здійсненні громадянами тимчасового ввезення транспортних засобів на митну територію нашої країни керуватися статтею 11 Закону України №2681-III від 13 вересня 2001 року.

Іншими словами, громадяни-нерезиденти зараз можуть тимчасово ввозити в Україну ТЗ, в тому числі і при наявності довіреності, оформленої відповідним чином на термін до 1 року. Але через 2 місяці після ввезення потрібно поставити машину на облік в ДАІ.

При цьому автомобіль повинен бути зареєстрований в країні постійного перебування, мати номерні знаки, а передача його у володіння або користування іншим особам на території України не дозволяється.

Так що, якщо при перетині нашого кордону у вас виникнуть проблеми, пов'язані з використанням автомобіля за дорученням, просто порадьте співробітнику митниці прочитати лист Держмитслужби №11 / 4-09-8645-ЕП.

Олександр Лелета, Генеральний директор консалтингової компанії «Укрвнештерміналкомплекс»
Фото Сергія Орлова

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Олександр Лелета

Консультант з питань таможніБессменний експерт з митних питань «Автоцентру» Олександр Дмитрович Лелета раптово помер від зупинки серця. 23 вересня 2012 року в рідному місті Конотоп він вийшов на товариський матч ветеранів з футболу у відмінному здоров'ї і впав на поле - раптово зупинилося сердце.Редакція «Автоцентру» сумує за передчасну втрату і приносить співчуття родичам Олександра Дмитровича. Нам всім буде його не вистачати.

Інші матеріали автора:

Чи не буде у мене проблем при перетині кордону України на машині?