Полезные материалы

Потужний тор трансформатор

  1. Завантажити → Спрощений розрахунок тороїдального трансформатора
  2. Таблиця габаритних розмірів сердечників
  3. Таблиця діаметра дроту і струм навантаження
  4. Основні характеристики електричної енергії та їх взаємозв'язок


Щоб виготовити Потужний тор трансформатор для підсилювача в домашніх умовах, але на професійному рівні, потрібно чимало терпіння і певних навичок

Щоб виготовити Потужний тор трансформатор для підсилювача в домашніх умовах, але на професійному рівні, потрібно чимало терпіння і певних навичок. Я займаюся виготовленням потужних кінцевих підсилювачів для професійних музикантів.

Збираю всю конструкцію з «нуля», в тому числі виконую намотування торів для блоку живлення. У цій статті хочу трохи розповісти як я виготовляю потужний тор трансформатор в умовах домашньої майстерні, тобто в прямому сенсі на «колінах». Проте мої трансформатори нічим не поступаються заводським не за якістю виконання і працездатності не по зовнішньому вигляду. Перш ніж приступити до виготовлення трансу потрібно мати під рукою всі необхідні матеріали для його намотування. Не буду детально зупинятися на розрахунках, але деякі посібники для цього я покажу нижче. p>

Завантажити → Спрощений розрахунок тороїдального трансформатора

Загалом я сподіваюся, що у вас вже є відповідний сердечник, габаритна потужність якого відповідає вимогам вашого майбутнього устрою, тим більше якщо ви хочете зібрати свій якісний фірмовий підсилювач потужності , Ну а в випадки його відсутності, то на «залізному» ринки можна підібрати такий «бублик», наприклад від ЛАТРа.

До речі сказати, на заводах де виробляють тори, відносяться до їх виготовлення не зовсім так як належить, тому такі магнітопроводи вимагають невеликого доопрацювання, до того ж ми розраховуємо його застосування в відповідальному пристрої як підсилювач потужності НЧ. Щоб виправити заводську халтуру і зробити надійний, потужний тор трансформатор, для початку тороїдальне залізо, тобто його гострі кромки по внутрішньому і зовнішньому периметру необхідно притупити напилком, щоб ці гострі краї не зашкодили обмотувальний дріт.
До речі сказати, на заводах де виробляють тори, відносяться до їх виготовлення не зовсім так як належить, тому такі магнітопроводи вимагають невеликого доопрацювання, до того ж ми розраховуємо його застосування в відповідальному пристрої як підсилювач потужності НЧ

Таблиця габаритних розмірів сердечників

Якщо сам сердечник нещільно намотаний, то тоді для підвищення його магнітних властивостей, зазори між витками залити рідким матеріалом, що володіє магнітними властивостями, який надалі застигне. Наприклад приготувати розчин карбонільного заліза розведеного в ацетоні, а краще в дихлоретану. Якщо таких препаратів немає під рукою, то можна обробити витки заліза епоксидною смолою, а потім висушити. Наступний процес - ізолювання самого заліза. Я зазвичай застосовую щільну паперову стрічку на клейовий основі, вона товщі скотча, тому надійніше. Але можна скористатися і будівельним скотчем в декілька шарів.

Коли сердечник підготовлений, починаємо безпосередньо намотувати емаль-проводом первинну обмотку трансформатора. Для цього необхідно намотати на човник провід потрібного перетину і необхідної довжини. До кінця обмотувального дроту припаяти відрізок гнучкого монтажного проводу, а стик ізолювати в термоусадочний кембрік. Якщо ви маєте намір збирати Двуполярность бруківці джерело живлення для кожного каналу стереопідсилювача, то потрібно врахувати необхідність виведення середньої точки з обмотки трансформатора. Тому не помиліться при намотуванні, тобто не забути в камом місці потрібно робити відвід.

Тому не помиліться при намотуванні, тобто не забути в камом місці потрібно робити відвід

Таблиця діаметра дроту і струм навантаження

Для мене зручніше проводити намотування, як я вже сказав саме на «коліні». Тобто розташовуюся на дивані в лівій руці сердечник - в правій човник і починаю мотати намагаючись великим пальцем лівої руки щільно притискати провід при цьому човник у мене завжди знаходиться поруч на дивані, а не падає на підлогу якби я сидів на стільці. Саме так дуже зручно, можна звичайно зробити невеликий пристрій на столі, де б закріплювався сердечник, але особисто для мене мій варіант найзручніше. Обмотувальний дріт намагайтеся укладати рівно, а не навскіс. По внутрішньому діаметру тора він повинен лягає виток до витка, а не в навал, а по зовнішньому периметру повинен бути зазор між проводом десь приблизно в три його діаметра, тоді намотування буде рівною і красивою.

Основні характеристики електричної енергії та їх взаємозв'язок

Ось тут програма: Завантажити програму → Розрахунок тороїдального трансформатора - скориставшись їй можна визначити всі дані для виготовлення тора, а саме: перетин і кількість витків дроту первинної і вторинної обмоток, габаритна потужність трансформатора, в тому числі яка кількість витків потрібно за один прохід, це щоб не вийшло «в навал». Після кожного проходу, обмотки необхідно ізолювати один від одного, щоб не було замикання між обмотками. Ізолювати найкраще фторопластовой стрічкою, є в магазинах електроніки або інших господарських магазинах.

Потужний тор трансформатор можна виготовити і з застосуванням іншого способу ізоляції обмоток, на мій погляд дуже бюджетний і ефективний метод. В супермаркетах продаються спеціальні термостійкі рулони з пакетами для запікання м'яса в духовці. Відмінна річ! І коштує не дорого і на довго вистачить. А користуватися цією плівкою дуже просто: потрібно порізати це рулон на стрічки шириною приблизно 20-25мм і ізолювати обмотку двома-трьома шарами, буде надійно і ефективно. При укладанні дроти завжди вважайте витки, кількість яких необхідно ви вже знаєте. Коли закінчите з виконанням первинної обмотки, потрібно перевірити струм холостого ходу трансформатора.

Вимірювання струму потрібно виконувати з особливою обережністю і бажано через ЛАТР. Це потрібно знати при побудові силової частини підсилювача потужності і якщо буде занадто великий пусковий струм при включенні підсилювача, то з'являться супутні проблеми. Ідеальний струм холостого ходу, який повинен мати потужний тороїдальний трансформатор розрахований на мощность 1000 Вт, повинен бути 40-45 мА, це якщо при виготовленні сердечника він був добре отожжен.

Вторинна обмотка виконується аналогічним способом, що і первинна. Знаючи кількість витків в первинній обмотки і значення витків на вольт, ви приблизно можете визначити на якому витку вторинки потрібно робити відвід середнього дроти, а для точного визначення краще заміряти напругу намотаних витків мультиметром. Для цього знову ж через ЛАТР встановлює точну мережеве напруга 220 вольт і вимірюємо вольтаж намотаною половинки вторинної обмотки не від'єднаний човник, а так і вимірюємо - один щуп приладу на гнучкий висновок вторинки, інший прямо на кінець дроту розташованого на човнику попередньо його зачистивши.

Якщо напруга на середній точці (яке повинно бути рівно половині загальної напруги у вторинній обмотці) відповідає заданому значенню, значить також робимо гнучкий відведення монтажним проводом і продовжуємо виконувати обмотку до кінця, з такою ж кількістю витків, як і першій половині. Не забувати після кожного проходу потрібно ізолювати шар. Потім виконується ще одна аналогічна вторинна обмотка для другого каналу підсилювача. Якщо Вам потрібна додаткова обмотка, наприклад для забезпечення харчування вентилятора охолодження, то її теж потрібно виготовити, але вже проводом меншого перетину в залежності від струму споживання вентилятора.

Не в якому разі не беріть напруга для цієї мети з робочих обмоток призначених для харчування самого підсилювача, повинна бути тільки окрема обмотка і свій випрямляч. Після того як ви повністю намотали трансформатор, останній шар дроти потрібно ізолювати більш надійно, в уникненні механічних пошкоджень при монтажі та експлуатації в подальшому.