Полезные материалы

Відновлення водно-ліпідної мантії шкіри.

Структурний і функціональний здоров'я шкіри багато в чому пов'язане зі змістом і розподілом в ній води Структурний і функціональний здоров'я шкіри багато в чому пов'язане зі змістом і розподілом в ній води. Сухість шкіри тягне за собою її легку проникність для токсичних і сенсибилизирующих речовин, сприяє розвитку імунних порушень і формуванню запалення.

Для зовнішнього вигляду шкіри найбільше значення мають:

  1. Кератинізація - процес зроговіння епідермальних клітин.
  2. Функції сальних залоз - освіту водно-ліпідної мантії.
  3. Гідратація - вміст води в шкірі.

Водно-ліпідна мантія

На поверхні шкіри утворюється плівка (водно-ліпідна мантія), часто звана «лінією першого контакту» або «першим шкірним бар'єром». Вона утворюється з продуктів діяльності сальних, потових залоз і злущується поверхні рогового шару. Все це і створює специфічну прикордонну середу, яка має слабокислу реакцію (рівень кислотності встановлюється в межах 4,5-5,5 рН).

Гідроліпідна мантія також називається водно-жировий, кислотної мантією або мантією Маркіоніні.

Функції водно-жировий мантії:

  1. захищає від випаровування вологи, тобто утримує вологу на поверхні шкіри;
  2. захищає шкіру від механічних і хімічних впливів;
  3. захищає шкіру від бактерій;
  4. змащує шкіру, робить її еластичною.

Суха шкіра - олія у воді (води більше, ніж жиру);

Жирна шкіра - вода в маслі (жиру більше, ніж масла)

Кератинізація - це складна ферментна перебудова цитоплазми живих епідермальних клітин в ланцюжку кератину. Процес трансформації кератиноцитів управляється гормонально і вегетативно. При нормальних умовах утворюється плівка з нагромаджених один на одного пластин, які постійно оновлюються зі швидкістю, що відповідає їх зносу і становить приблизно 1 - 1,5 шару щодня. Регенераційний період всього епідермісу приблизно 26-28 днів, рогового шару - приблизно 15 днів; Інтервал регенерації залежить від віку, клімату, і, перш за все, від вологості і стану епідермісу.

З віком процеси відновлення клітин шкіри у людини сповільнюються, цикл їх поновлення подовжується до 45-60 днів, товщина рогового шару зменшується до 2-3 шарів клітин, тобто захисні властивості шкіри погіршуються.

Кератогенная зона має високу ступінь метаболічної активності і є найважливішою складовою епідермального бар'єру, що регулює трансепідермальних резорбцію і водний гомеостаз організму людини. Крім фізіологічної кератинізації, якість рогового шару визначає і його оптимальна гідратація, причому обсяг води в окремих шарах епідермісу має істотні відмінності.

На рівні нижніх частин рогового шару локалізована так звана «водна бар'єрна зона», яка утворює кордон між ороговілі шарами епідермісу, які є зневоднені (тобто містять мінімальний обсяг води), і шарами, не до кінця ороговілі, що містять інтрацелюлярна воду. Обсяг води на рівні цієї бар'єрної зони є наслідком балансу між кількістю води, яка дифузно проникає сюди з більш глибоких шарів шкіри і обсягом води з навколишнього середовища.

При низькій вологості повітря через роговий шар шкіри виділяється більше води; якщо вологість повітря висока, вода, навпаки, може вбиратися (сорбироваться) в роговий шар. Важливе значення при цьому відіграє захисна водно-ліпідна мантія, що запобігає висихання, і сама додає вологу, і зовнішня поверхня епідермісу, де відбувається зв'язок води в мікрокапілярного щілинах з прикріпленими один до одного роговими клітинами. Зв'язок води відбувається за рахунок осмотичних сил.

Різниця в співвідношенні вмісту води в роговому шарі епідермісу в зоні над бар'єром і під ним фізіологічно дуже важливо. Воно забезпечує механічну і хімічну опірність кератину зовнішнього шару шкіри. Це співвідношення вмісту води повинно бути оптимальним: воно не повинно бути ні занадто високим, ні занадто низьким

При зниженні рівня гідратації роговий шар втрачає свої якості і свою захисну функцію так само, як це відбувається і при його збільшенні.

Зазвичай шкіра виділяє 2 літри рідини на добу. Якщо людину позбавити тих шарів шкіри, які виконують бар'єрну функцію, він може втратити рідини до 20 літрів на добу.

Фактори, що руйнують гідроліпідну мантію

  • Розчинники і пави (мило, що знежирюють засоби, засоби для чищення). Розчиняють гідроліпідну мантію і ліпідний прошарок епідермального бар'єру. Вода починає випаровуватися з поверхні шкіри.
  • Механічні пошкодження (скраби). Занадто часте відлущування корнеоцитів. Шкіра стоншується і стає більш уразлива.
  • УФ. Надмірні порції ультрафіолетового випромінювання провокують окислювальні реакції в ліпідних шарах пошкоджуючи їх.
  • Недолік незамінних жирних кислот. Жирні кислоти будують «цемент» і необхідні для його правильного функціонування.
  • Генетична схильність;
  • Дерматологічні захворювання (ехтіоз, псоріаз тягнуть за собою ушкодження рогового шару, який не здатний затримувати воду);
  • Прийом лікарських препаратів: ретиноїди порушують метаболізм шкіри і призводять до її пересихання;
  • Фізіологічні (старіння).

Залежно від патологічних причин, які зумовлюють сухість шкіри: розрізняють суху шкіру і дегідратірованую.

Суха шкіра (тип шкіри):

постійне явище

Порушення процесу кератинізації, дефіцит єпідермальних ліпідів

Тонка шкіра, з дрібними порами, почервоніння, купероз

Добре тримається макіяж

Відчуття стягнутості по всьому осіб

Погано тримається макіяж

Відчуття стягнутості шкіри на певних ділянках

Елементи відновлення гідроліпідну мантію

Корекція домашнього догляду на консультації у косметолога

  1. М'яке очищення.

Максимально виключіть кошти з ПАРами, особливо жорсткими. Найкраще на початковому етапі перейти на безводну очищення - використовуйте міцелярно воду, вмивайтеся відваром трав.

  1. Регулярне зволоження.

Щодня використовуйте зволожуючий крем, 2-3 рази в тиждень зволожуючі маски. Вибирайте засоби, що містять амінокислоти, сечовину, молочну кислоту, гіалуронову кислоту, сорбідол, водорості, хітозан, колаген, еластин, алое вера, гліцерин. Всі ці компоненти не тільки притягують вологу, але і сприяють тривалому її збереженню. Плюс, як це не банально, пийте більше води.

Дегідротірованная шкіра (обезвожіная, стан шкіри, всі типи):

Тимчасове явище

Недостатнє утримання води в епідермісі, втрата шкірою вологи

Відчуття стягнутості, шорсткість шкіри, лущення

  1. Грамотне харчування шкіри.

Щодня використовуйте живильний крем, 2-3 рази в тиждень живильні маски, чергуйте їх з зволожуючими. Вибирайте живильні засоби, що містять ліпіди (цераміди, ліпосоми, базові масла) і жирні кислоти (лінолеву, ліноленову, гамма-ліноленову, олеїнову, пальмітинову). Ці компоненти ефективно відновлюють пошкоджені ліпідні пласти. Жирні кислоти важливо застосовувати не тільки в косметичних засобах, але і всередину у вигляді харчових добавок. Пийте і їжте масла. Особливо лляне.

  1. Постійний захист.

Уникайте сильного механічного впливу. На час відновлення бар'єру відмовтеся від скрабів. Використовуйте засоби, що містять плівкоутворювальні компоненти, - колаген, еластин, воску, силікони, ланолін, парафін. Вони утворюють на шкірі захисну плівку, яка буде перешкоджати втраті вологи і проникнення пилу, алергенів.

Лікар дематолог-косметолог Ворушева Н.В.