Полезные материалы

Як правильно точити ножі: 5 інструкцій із заточування

  1. Бруском або точильним каменем
  2. на верстаті
  3. електричної ножеточка
  4. Мусатов
  5. наждачним папером
  6. Як правильно точити різні види ножів

Правильно точити ножі - це дуже цінна здатність. Будь-яка господиня підтвердить, що погано наточеними ніж здатний значно ускладнити будь-який процес готування. Насправді точити ножі нескладно, головне - вибрати правильний спосіб, за допомогою якого можна їх заточити. Наша стаття допоможе вам вибрати цей спосіб, а також розповість, як правильно точити кухонні, японські, керамічні, мисливські та будь-які інші ножі в домашніх умовах.

Бруском або точильним каменем

Щоб правильно точити ножі бруском або точильним каменем, необхідно запастися відразу двома екземплярами, один з яких повинен бути крупнозернистою структури, а другий - дрібнозернистої. Безпосередньо перед заточуванням слід гарненько змочити лезо ножа чистою водою, нахилити його на 20 градусів, після цього необхідно зафіксувати брусок або точильний камінь крупнозернистою структури на столі або будь-який інший рівній поверхні. Брусок або точильний камінь теж слід змочити водою, а тільки після цього можна починати точити ніж. Робити це слід до тих пір, поки на лезі не утворюються задирки, які потім можна буде легко загладити бруском дрібнозернистої структури. Точити ножі бруском або точильним каменем потрібно обов'язково з двох сторін, після чого їх слід помити в чистій воді.

на верстаті

Щоб правильно заточити ніж на спеціальному точильному верстаті або, як його ще називають, на електроточіле, слід володіти деякими знаннями і навичками. Точити ножі на електроточіле - це зовсім не просте заняття, так як якщо робити це неправильно, то ніж можна і зовсім зіпсувати, після чого не допоможе ніяка заточка. Також слід пам'ятати, що при терті дисків по лезу, вони мають властивість нагріватися. Далеко не кожен матеріал здатний витримати високу температуру заточки.

Щоб правильно точити ніж на верстаті, слід робити це на бічній поверхні точильного кола. Лезо ножа повинно бути повернуто на 25-30 градусів, і точити його слід до того моменту, поки на лезі не виникне задирки. Їх потрібно буде акуратно прибрати і трохи поправити лезо ножа за допомогою дрібнозернистого точильного каменю.

Їх потрібно буде акуратно прибрати і трохи поправити лезо ножа за допомогою дрібнозернистого точильного каменю

електричної ножеточка

Електрична ножеточка - це найзручніший спосіб правильно заточити ніж в домашніх умовах. Найчастіше у неї є два режими: безпосередньо заточка, а також полірування. Все, що вам потрібно зробити, щоб заточити ніж, - вставити його в спеціальний отвір і почекати деякий час, поки електрична точилка для ножів зробить все за вас.

Мусатов

Точити ножі Мусатов досить важко. Найчастіше Мусатов використовується для того, щоб відшліфувати ніж, заточений яким-небудь іншим способом. Щоб правильно заточити ніж, необхідно вибирати Мусатов керамічний або з додаванням алмазної крихти. Далі потрібно просто кілька разів провести лезом по мусату, домігшись бажаного результату, після чого помити обидва прилади і прибрати в стіл.

наждачним папером

Щоб правильно точити ніж за допомогою наждачного паперу, необхідно покласти її на рівну поверхню, і притримуючи однією вільною рукою край наждачного паперу, взяти ніж в другу руку і почати точити його легкими рухами. Водою змочувати наждачку або лезо не слід. Зате вам знадобиться двосторонній скотч, якщо ви хочете закріпити наждачку на рівній поверхні.

Як правильно точити різні види ножів

Вище ви можете побачити основні рекомендації із заточування ножів за допомогою різних пристосувань. А зараз давайте розглянемо, як точити той чи інший вид ножа в окремо.

  • Для кухонних ножів підійде будь-який метод заточування, за умови, що ножі не керамічною. Головне при цьому - правильно точити, щоб виконувати всі рекомендації з нашої статті.

  • Ножі льодобуру слід точити тільки за допомогою точильного каменю. Він може бути будь-якої форми, однак, слід розуміти, що його поверхні обов'язково повинні бути плоскими. Точити ножі льодобуру потрібно наступним чином: встановіть точильний камінь на рівній поверхні, щоб він не хитався і не зсковзував в різні боки. Після цього візьміть в руки ніж бура, прикладіть його до точильного каменя і зробіть кілька кругових рухів. Так ви приберете задирки і підготуєте ніж до заточування. Далі візьміться за тупу частина ножа бура і починайте точити його, обертаючи в різні боки. Точити потрібно тільки зовнішню частину ножа льодобуру, інакше є можливість остаточно зіпсувати пристосування.

  • Ножі для м'ясорубки можна точити за допомогою бруска. Для цього його необхідно встановити на рівній поверхні, трохи змочити верхню частину, після чого покласти на неї ніж, який слід заточити. Тепер починайте акуратно обертати ніж для м'ясорубки в різних напрямках, заточуючи тільки зовнішню сторону ножа. Під час заточування брусок потрібно регулярно змочувати, що забезпечить більш ефективну заточку.

  • Мисливський ніж зазвичай заточується вручну за допомогою точильного каменю. При цьому бажано відразу визначити градус нахилу леза при заточуванні, так як це вплине на остаточний результат. Оптимальний нахил для заточування мисливського ножа - це близько 15-20 градусів. При цьому точильний камінь необхідно встановити на рівній поверхні і попередньо змочити будь-яким маслом. Потім потрібно взяти в обидві руки мисливський ніж і прикласти його до поверхні наждачного каменю, після чого з силою провести лезом хрест-на-хрест. Для кожної сторони потрібно зробити близько десяти рухів, щоб ідеально заточити мисливський ніж в домашніх умовах.

  • Японські ножі відрізняються особливою якістю і довговічністю, тому і точити їх потрібно відповідним способом. Для того щоб заточити японський ніж вручну, ідеально підійде призначений для цієї справи японський водний камінь. Він виглядає як точильний камінь і має подвійну розмальовку: з одного боку водний камінь має білий колір, а з іншого - темно-коричневий або оранжевий. Перед заточкою японського ножа за допомогою водного каменю, його (камінь) слід опустити в воду на кілька хвилин. Коли камінь не виділятиме бульбашки, ви можете приступити до заточенню. Для початку слід нагострити японський ніж на крупнозернистою коричневої поверхні, а після цього відполірувати його за допомогою білої.

  • Керамічні ножі можна точити тільки за допомогою точильного верстата, і то за умови, що для нього є насадка з алмазним напиленням. При цьому бажано мати мінімальні навички роботи з цим інструментом, інакше є можливість пошкодити керамічний ніж остаточно. Щоб правильно заточити керамічний ніж за допомогою точильного верстата, необхідно притулити лезо до абразивного колі з алмазним напиленням, ніж нахилити на 25 градусів і включити верстат. Будьте обережні: чим менше кут нахилу, тим гостріше буде заточка.

  • ПРИЩЕПНИЙ ніж слід точити тільки з одного боку. Робиться це в такий спосіб: розгорніть ніж так, щоб його лезо було направлено в вашу сторону, після чого починайте точити верхню ділянку ножа, поступово спускаючись вниз. Регулюйте кут нахилу леза таким чином, щоб лезо було про стрей всього на кінці. Точити прищепний ніж необхідно за допомогою бруска і точильного каменю, поверхня яких слід регулярно змочувати водою.

  • Дискові ножі для мездренія, як і ножі ручного рубанка, можна заточити тільки за допомогою точильного верстата. Найкраще такі ножі віддати професіоналам, які заточат дискові ножі або ножі ручного рубанка так, як треба. Самостійно краще такі ножі НЕ заточувати, особливо не маючи ніяких навичок при роботі з точильним верстатом.

Якщо наші поради не допомогли вам правильно і ефективно нагострити ніж в домашніх умовах, тоді ми радимо вам подивитися відеокерівництво для заточування ножів, а також прочитати книгу або будь-яку іншу навчальну літературу по цій темі. Заточка ножів - це справа нелегка, тому вимагає хоча б мінімальних знань.