Полезные материалы

груша

  1. калорійність груші
  2. Склад і корисні властивості груші
  3. шкода груші
  4. Історія виникнення груші
  5. сорти груші
  6. Як вибрати і зберігати груші
  7. Груша і схуднення
  8. Груша в кулінарії

Грушею (Pýrus) називають плоди однойменного дерева, що належить сімейству Рожеві. Традиційно груші мають форму лампочки, але зустрічаються круглі або циліндричні груші, спеціально виведені селекціонерами. Плоди мають різноманітну забарвлення - практично прозоро-білі, світло-і темно-жовті, бурі, червоно-оранжеві і всіх оттеков зелені - палітра груш багата і химерна (calorizator). Твердість шкірки повністю залежить від сорту - від найніжнішою, до абсолютно «некусабельной», яку необхідно зрізати гострим ножем. М'якоть груш також неоднорідна - одні плоди соковиті і закінчуються соком, інші насилу ріжуться, настільки тверда і хрустяще їх м'якоть. У м'якоті груш часто виразно відчуваються крупинки, що відрізняють ці плоди від тих же яблук, мають гладку м'якоть. Що об'єднує всі без винятку груші - чарівний запах від кожного стиглого плода. Груша солодко і терпко пахне, ніж спелее плоди, тим яскравіше і більш насиченою аромат.

калорійність груші

Калорійність груші становить 42 ккал на 100 грам продукту.

Склад і корисні властивості груші

Груша багата корисними речовинами, вона містить арбутин і пектин , фолієву кислоту , бета-каротин , вітаміни А , В 1 , В 2 , В 5 , О 6 , О 9 , З , Е , До , Н і РР , А також необхідні організму людини мінерали: калій , кальцій , магній , цинк , селен , мідь і марганець , залізо , сірка , йод , фтор , фосфор і натрій . У груші присутній клітковина, яка нормалізує моторику кишечника, але, слід пам'ятати, що тверді, трохи в'яжучі на смак груші володіють закріплює ефектом, тому тим, хто схильний до запорів, вживати їх рекомендується з обережністю, керуючись здоровим глуздом.

Груші корисні як профілактика появи холестеринових бляшок і атеросклерозу, мають легке сечогінну дію, беруть участь в кровотворенні, виводять з організму токсини і шлаки. Володіючи протимікробну і бактерицидну властивостями, груші є частиною лікувального харчування при порушеннях діяльності шлунково-кишкового тракту, особливо що стосуються мікрофлори.

Доведено, що груші - свого роду антидепресанти, які здатні також підвищувати опірність організму хвороботворним бактеріям і вірусам. Солодкість грушам надає фруктоза (А не глюкоза, як, наприклад, в яблуках ), Тому плоди корисні особам, які мають проблеми з підшлунковою залозою.

шкода груші

Груша може викликати проблеми з травленням, якщо з'їсти плоди натщесерце або запити водою, тяжкість і дискомфорт в шлунку забезпечені. Рекомендується ласувати грушами окремо від інших продуктів, особливо від м'яса, краще завести корисну звичку - перекушувати грушею через кілька годин після одного з основних прийомів їжі.

Історія виникнення груші

За різними джерелами грушу вживали наші далекі предки від тисячі до шести тисяч років тому, багато сходяться в тому, що батьківщиною даного фрукта є Стародавня Греція (хоча є версії, що - Китай), де і почалося окультурення груш. Великий Гомер у своїй фундаментальній «Одіссеї» згадує про садах перського царя Алкіноя, де в достатку росли плоди, за всіма описами є грошима.

сорти груші

Найвідомішими, поширеними, що називається «на слуху» у споживачів є сорти Дюшес, Конференц, Вільямс, Берегомет (так, це саме сорт груш, а не цитрусових, як багато хто думає, насолоджуючись чаєм Earl Grey), Китайська. Садівникам ж відомі Есенинский і Лада, Бере Наполеон і Ліра, Тріумф Пакгама і Міф. Сортів груш більше 500, тому для своєї ділянки кожен господар вибирає свій сорт - світло-або теплолюбний, що потребує рихлою нирці або спокійно зростаючий на суглинку.

Як вибрати і зберігати груші

При покупці груш необхідно просто понюхати плоду - якщо вони ароматні, значить, груші стиглі і порадують відмінним смаком. Літні сорти практично не лежать, вони дуже соковиті, тому уважно вибираємо неушкоджені плоди і ласуємо ними в найближчі кілька днів. Осінні сорти щільніше, тому їх можна купувати трохи недозрілими, але теж без явних ознак ударів і гниття. Такі груші прекрасно збережуться в прохолодному темному місці кілька тижнів, за умови їх періодичного огляду на предмет виявлення прихованих дефектів. Зимові сорти груш мають саму тверду м'якоть, їх зберігають в тирсі або стружках в погребі, де вони зберігають свої смакові якості і корисні властивості кілька місяців.

Груша і схуднення

Грушу часто використовують в дієтах і розвантажувальних днях, адже калорійність свіжих плодів невелика. грушева дієта , дієта Інни Палеес , чотириденна дієта - ось лише кілька прикладів, як груша вписується в дієтичне меню.

Груша в кулінарії

Груша хороша сама по собі і як інгредієнт багатьох закусок, салатів, напоїв, начинок для пирогів і дичини. Груша відмінно поєднується зі свіжою м'ятою , медом , сирами з блакитною пліснявою , Горіхами, руколою або шпинатом . Для того, щоб нарізані плоди не потемніли, їх потрібно скропити лимонним соком .

Грушу сушать, в'ялять, коптять, запікають, варять з неї компоти, варення , Конфітюри та джеми, при термічній обробці практично не зменшується кількість вітамінів і мінералів, що містяться у вихідній сировині.

Більше про користь груші для організму дивіться у відеоролику телепередачі «Жити здорово».

Спеціально для Calorizator.ru
Копіювання даної статті цілком або частково заборонено.