Полезные материалы

Рецепт борщ український

  1. Секрет №1 - бульйон
  2. Секрет №2 - буряк
  3. Секрет №3 - черговість додавання овочів
  4. Секрет №4 - сіль
  5. Секрет №5 - пасеровку
  6. Секрет №6 - спеції
  7. Секрет №7 - дати настоятися

Борщ - найпопулярніше і улюблене блюдо українців. А чи знаєте ви, що для того, щоб він вийшов відмінним на смак - потрібно знати кілька секретів його приготування?

Секрет №1 - бульйон

Саме смак бульйону відповідає за те, наскільки вдалим вийде ваш борщ. І не важливо, зварений він на м'ясі чи ні. Овочевий бульйон абсолютно нічим не гірше, а часом виходить навіть ароматні і більш насиченим на смак, ніж м'ясний. Будь бульйон м'ясний або овочевий, потрібно варити на дуже повільному вогні, знімаючи піну. Щоб він був наваристим і ароматним, після закипання потрібно додати суміш перців горошком і невелику розрізану навпіл моркву, шматочок стебла селери. Варити не менше 1,5 години, потім овочі вийняти.

Секрет №2 - буряк

Щоб борщ мав гарний буряковий колір, її потрібно нарізати тонкою соломкою або натерти на крупній тертці і замаринувати в суміші води, цукру, лимонного соку або невеликої кількості яблучного оцту. Потім буряк необхідно загасити в сковороді до м'якості і тільки тоді відправити в борщ. Цей прийом допоможе зберегти коренеплоду свій яскравий колір, так як при тривалому варінні в борщі буряк має властивість бліднути.

Секрет №3 - черговість додавання овочів

Для того щоб всі інгредієнти в борщі мали однакову консистенцію, а не так, щоб один продукт хрустів на зубах, а інший був переварений в кашу, обов'язково необхідно дотримуватися черговість додавання овочів. Першим в готовий бульйон необхідно закладати картоплю, коли він трохи проварити, слід додати свіжу капусту, а вже потім заправку з обсмажених цибулі, моркви, буряка і томатів. Якщо ви не любите заздалегідь гасити буряк, то її необхідно закладати на пару хвилин пізніше картоплі, інакше шматочки буряка ризикують не свариться.

Читай також: Блюдо дня: зелений борщ на новий лад

Читай також:   Блюдо дня: зелений борщ на новий лад

Секрет №4 - сіль

Кожна господиня віддає перевагу солити свій борщ по-різному. Хтось солить відразу бульйон, хтось солить вже готовий борщ в кінці варіння. Ми ж рекомендуємо дотримуватися золотої середини і посолити борщ після закладки картоплі, це дозволить правильно розрахувати кількість солі, яке необхідно для цієї страви.

Читай також: Блюдо дня: рибний борщ

Секрет №5 - пасеровку

Багато пропускають цей процес, вважаючи, що набагато корисніше просто відварити все овочі в бульйоні. Але якщо говорити з точки зору смаку і гастрономічних правил, то борщ без пасерування - НЕ борщ. Спочатку на рослинному маслі обсмажується цибуля соломкою, потім до нього додається нарізана соломкою моркву. Коли овочі стануть золотистими, до них треба додати томатну пасту або свіжі і натерті на тертці помідори, потім протушкувати все разом ще кілька хвилин.

Секрет №6 - спеції

Часник, лавровий лист і чорний перець додадуть додаткові нотки апетитного аромату страви. Але запам'ятайте - вони додаються в самому кінці приготування!

Секрет №7 - дати настоятися

І найголовніше правило - ніколи не подавайте на стіл щойно зварений борщ! Дайте страві відпочити і настоятися не менше півгодини, а краще і довше, адже не секрет, що найсмачнішим борщ стає через добу після приготування. Смачного!

Ольга Белан

Читай також: Український борщ: історія, традиції та старовинні рецепти

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

А чи знаєте ви, що для того, щоб він вийшов відмінним на смак - потрібно знати кілька секретів його приготування?