Полезные материалы

Бойова уніформа армії США BDU - Форма, знаки відмінності, нагороди - Армія (Сухопутні війська) - Top secret - Pentagonus

  1. Бойова уніформа армії США (US Army BDU)) Бойова уніформа армії США (US Army Battle Dress Uniforms),...

Бойова уніформа армії США (US Army BDU))

Бойова уніформа армії США (US Army Battle Dress Uniforms), скорочено - BDU, це те ж саме, що в Радянській (Російської) Армії називають "польова форма одягу".

Основним нормативним документом який регламентує зовнішній вигляд, порядок носіння і забарвлення бойової уніформи є Керівництво AR 670-1 Wear and Appearance of Army Uniforms and Insignia (Носіння і Зовнішній вигляд Уніформа і Знаків відмінності Армії) введене в дію 4 серпня 1997 року.

Згідно AR 670-1 бойова уніформа призначена для носіння в бойових умовах або на польових заняттях з бойової підготовки. За рішенням командира частини бойова уніформа може носитися при несенні служби у варті. Знаходження військовослужбовця в бойовій уніформі є юридичною свідченням того, що він знаходиться при виконанні службових обов'язків (що не виключає виконання службових Згідно AR 670-1 бойова уніформа призначена для носіння в бойових умовах або на польових заняттях з бойової підготовки обов'язків в інших уніформах). Тому, носіння бойової уніформи забороняється в позаслужбовий час, при відвідуванні різних закладів (бари, магазини, ресторани, концерти, спектаклі, церкви тощо), і приватних осіб, за участю або присутності на спортивних змаганнях, в дорозі (за винятком переміщення в складі підрозділу на армійському транспорті), участі в різних громадських заходах. Також, її носіння заборонено військовослужбовцям, звільненим з військової служби, незалежно від підстав звільнення (з пошаною, звичайне, з ганьбою). Вживання спиртних напоїв, наркотиків при знаходженні в бойовій уніформі вважається військовими злочином. Вчинення інших правопорушень у бойовій уніформі вважається обтяжуючою вину обставиною.

Керівництвом AR 670-1 встановлені забарвлення бойової уніформи. Вона може бути одного кольору - зеленого (green) або багатобарвним, т.е.камуфляжних забарвлень (camouflage patterns).

Зелене забарвлення уніформи вважається універсальною (компромісною) для більшості природних фонів Європейського і Середньо-Американського театрів військових дій. Однак в більшості випадків носіння уніформи зеленого кольору вважається вимушеним і частіше використовується уніформа камуфляжних забарвлень.

Штатними варіантами камуфляжній забарвлення (camouflage patterns) уніформи керівництвом AR 670-1 встановлені:
1. Стандартний триколірний зелений (regular 3-color green);
2. Пустельний 3-кольоровий (desert 3-color);
3. Пустельний 6-кольоровий (desert 6-color);
4. Зимовий (winter).
5. Сніговий білий (snow white)

Стандартний триколірний зелений іменується також як колір "лісовий Стандартний триколірний зелений іменується також як колір лісовий   місцевості (woodland) місцевості "(woodland). В залежності від конкретної місцевості застосовується один з чотирьох варіантів забарвлення. У трьох з них все ж переважає коричневий світлий і коричневий чорний кольори. Фонової забарвленням є колір хакі (брудно жовтий). Так що фактично це не триколірна. а чотириколірна забарвлення.
Плями невизначеною розмитою форми (НЕ осколковий і не тигровими смугами!). Головний убір з тканини того ж кольору. Захисний шолом обтягається тканиною того ж кольору. Носіння головних уборів забарвлень незбіжних за кольором з курткою і брюками заборонено.

За поглядами американських фахівців кольору різних пустельних районів дуже різноманітні (включаючи навіть синій і рожевий) і створити універсальну забарвлення для всіх пустель неможливо За поглядами американських фахівців кольору різних пустельних районів дуже різноманітні (включаючи навіть синій і рожевий) і створити універсальну забарвлення для всіх пустель неможливо. Разом з тим кількість квітів для тієї чи іншої пустельній місцевості дуже невелика. Фон місцевості дуже монотонний і зміна кольорів фону оглядається місцевості в десять разів менше, ніж в лісистій місцевості.
Стандартної забарвленням уніформи для пустельній місцевості (DBDU) є "пустельна 3-х кольорова" (desert 3-color). Вона існує в двох варіантах:

Другим типом стандартної пустельній забарвлення є "пустельна 6-кольорова" (desert 6-color). Вона також існує в двох варіантах (3 і 4). Шестикольорова камуфляж використовувався під час операції військ США проти Іраку "Буря в пустелі" (Desert Storm). Однак з досвіду використання було визнано, що зразок 4 ( "шоколадний Другим типом стандартної пустельній забарвлення є пустельна 6-кольорова (desert 6-color) чіп "(chocalate chip)) є невдалим. Виробництво тканини цієї забарвлення припинено, обмундирування із забарвленням" шоколадний чіп "виведено з категорії" бойова уніформа ". Воно видається новобранцям на період початкової підготовки в рекрутських центрах до тих пір, поки його запасів не будуть вичерпані.

Для районів з холодним (арктичним) кліматом використовується обмундирування Для районів з холодним (арктичним) кліматом використовується обмундирування   забарвлення зима (winter) забарвлення "зима" (winter). До таких районам відносять Канаду, штат Аляска, Норвегія, Гренландія, Антарктида, Сибір (??).
Це фарбування нагадує пустельну, за виключення того, що переважаючим (понад 60% площі) кольором є білий, а світло коричневий має дуже розмиті краї, також, як і середньо коричневий. З тканини цієї забарвлення шиється як обмундирування звичайне, так і зимові хутряні куртки та штани.

Для зимового періоду при наявності снігового покриву як в районах з холодним, так і в районах з помірним кліматом призначається куртка і брюки, що надягають поверх стандартного обмундирування для холодної погоди (утеплені або хутряні куртка і штани) Для зимового періоду при наявності снігового покриву як в районах з холодним, так і в районах з помірним кліматом призначається куртка і брюки, що надягають поверх стандартного обмундирування для холодної погоди (утеплені або хутряні куртка і штани). Ці предмети виготовлені з тонкої водовідштовхувальним, вітронепроникної, паровідвідних нейлонової тканини чисто білого кольору.

Конструкція цього білого маскувального костюма дозволяє надягати його поверх будь-якого зимового обмундирування.

Перераховані вище типи камуфляжній забарвлення вважаються стандартними і можуть видаватися всім військовослужбовцям всіх родів військ армії, морської піхоти та національної гвардії.

Однак, військовослужбовцям, які виконують специфічні бойові завдання в певних районах на період виконання ними цих бойових завдань можуть шитися і видаватися предмети обмундирування інших кольорів, найкращим чином сприяють успіху. Наприклад, для дій нічних груп SOF бійці можуть бути одягнені в чорну бойову уніформу; розвідники, що діють в джунглях Індокитаю можуть бути в уніформі кольору tiger stripe. Крій такого обмундирування може бути стандартним або ж відрізнятися. Носіння такого обмундирування поза зоною виконання бойового завдання заборонено.

Для фірм, які виробляють обмундирування для армії США розроблена шкала камуфляжних забарвлень, які може замовляти військове відомство (понад стандартних):

Для фірм, які виробляють обмундирування для армії США розроблена шкала камуфляжних забарвлень, які може замовляти військове відомство (понад стандартних):

В даний час в армії США немає стандартної камуфляжній забарвлення (urban camouflage) для дій в міських умовах, хоча на думку командування потреба в цьому типі забарвлення назріла. В даний час йде вироблення вимог до забарвленням міського камуфляжу, тому що дослідне застосування таких кольорів, як city, sky blue, smokey branch, urban tiger, midnite tiger, red, orange виявило, що вони не відповідають специфіці ведення бойових дій на близьких відстанях і в умовах різко змінюється освітленості.
Однозначно визначено, що форма плям повинна бути осколковий з переважанням вертикальних і горизонтальних напрямків.

Слід зазначити, що камуфляжна уніформа в армії США стала використовуватися порівняно недавно. До 1968 року уніформа мала стандартний однотонний зелений колір (green sateen). У тих випадках, коли за умовами бойових дій була потрібна більш істотна маскування, поверх стандартної уніформи надягали маскувальні комбінезони різних забарвлень. Однак в умовах війни у ​​В'єтнамі це виявилося незручним через те, що в подвійному одязі було дуже жарко, фактично вдвічі збільшувалися витрати на одяг, падала дисципліна носіння уніформи, солдати мали неохайний вигляд в маскомбінезонах одягнутих на голе тіло.
У 1968 році у В'єтнамі зелена однотонна уніформа була замінена на камуфляж забарвлення green jungle.
Починаючи з 1978 року, поетапно стала вводитися уніформа камуфляжного кольору і в частинах, розташованих в США. У початку 1982 року різні зразки камуфляжній уніформи були замінені на стандартний колір woodland camouflage. Надалі уніформу стали видавати камуфляжних кольорів відповідно до місцевості, в якій проходить службу військовослужбовець (лісистій місцевості, пустельній, зимової).

Американський камуфляж не вичерпується стандартної бойової уніформою (BDU) камуфляжних забарвлень. Для виконання бойових завдань, що вимагають ретельного застосування до місцевості, надійної маскування бійця при виконанні своєї місії, на постачанні армії США є різні маскувальні засоби.
Так для бійців Сил Спеціальних Операцій (SOF), розвідників морської піхоти, снайперів поставляються комплекти аксесуарів маскувального Американський камуфляж не вичерпується стандартної бойової уніформою (BDU) камуфляжних забарвлень костюма (GSAK). Цей легкий комплект складається з 17 виробів, покладених в мішок. У нього включаються: смуги з джутової мішковини чотирьох кольорів, груба парусина, нейлонові шнури, швейні голки, нитки, що заповнює піна, кріпильні ремені, грим для особи, двосторонні штани, рукавиці, куртка на хутрі, камуфляжна маскувальна сітка, підтяжки для штанів, і кілька інших додаткових виробів. Власне, бійцеві видаються компоненти костюма, з яких в процесі навчання в спецшколі він сам створює костюм за своїм розміром, смакам, майбутнім завданням. Після закінчення курсу навчання костюм стає його власністю. Станом на 2001 рік ці комплекти за рахунок армії поставляються в снайперські школи. Крім снайперів видача комплектів GSAK дозволена військовослужбовцям належать до категорії 1QFY98. Постачальницьке індекс комплекту GSAK (NSN) 8415-01-394-7698. Вартість одного комплекту 250 доларів.

За поглядами командування армії США маскування бійця на полі бою повинна бути комплексною, нехтування хоча б однієї зі сторін маскування зводить нанівець всі зусилля по виконанню всіх інших. Фахівці вважають, що відкрита шкіра обличчя, значно виділяє солдата на тлі місцевості, причому не тільки за рахунок кольору (світлого на темному тлі і темного на світлому), але також за рахунок природного блиску шкіри і контрасту з кольором обмундирування (солдати з темним кольором шкіри не мають в цьому плані ніяких переваг перед світлошкірими солдатами).

Тому в армії США розроблені і застосовуються в бойових умовах різні фарби (грим) для фарбування шкіри в різні кольори і додання шкірі матовості.

Комплект камуфляжній фарби для шкіри складається з двох туб (аналогічних тюбикам для губної помади) з жировою основою і двох туб з барвником. Характер фарбувального складу такої, що при повторному нанесенні фарби інтенсивність фарбування подвоюється. Для різних місцевостей комплекти туб з барвником різні:
* Лісиста місцевість (woodland) - зелена (green) і колір суглинку (loam);
* Пустельна місцевість (desert) - піщана (sand) і світло-зелений (light green);
* Сніжна місцевість (snow) -белая (white) і колір суглинку (loam).

На знімку солдатів пофарбував обличчя неправильно, хоча подібна розфарбування популярна серед американських солдатів (вважається, що вона схожа на бойовому розфарбуванні американських індіанців і страхітливо діє на ворога) На знімку солдатів пофарбував обличчя неправильно, хоча подібна розфарбування популярна серед американських солдатів (вважається, що вона схожа на бойовому розфарбуванні американських індіанців і страхітливо діє на ворога).
Пропонується фарбувати освітлювані частини особи (лоб, вилиці, ніс, вуха, і підборіддя) в темніший колір (два-чотири шари фарби), затемнення частини особи (навколо очей, під носом, і під підборіддям) в більш світлий колір. Таке забарвлення спотворює риси обличчя, робить ідентифікацію виявленого об'єкту як людське обличчя вкрай скрутним (загальновідомо, що людське око краще виявляє знайомі предмети і контури).

Стандартна фарба для обличчя, що складається на постачанні армії США в даний час забезпечує маскування у видимому діапазоні світла, але ведуться розробки з тим, щоб забезпечити маскування і в інфрачервоному діапазоні. Фарба не знебарвлюється від зовнішніх впливів, що не змивається потім, водою, але легко знімається за допомогою жирового складу або звичайного вазеліну. Вона не надає подразнюючої дії на шкіру і може перебувати на обличчі необмежено довго. Разом з тим, неможливо її спільне використання з репелентами проти комах і змій, тому що репеленти змивають фарбу. Ведуться розробки по створенню фарб одночасно є і репелентами проти комах, що знищують запаху людини (для виключення виявлення бійця собаками або електронними одорантнимі детекторами).

Невід'ємною частиною бойової уніформи в частинах і підрозділах, які ведуть бойові дії, є захисний бронежилет і шолом. Питання носіння захисних засобів в бойовій обстановці поставлений з американської конкретністю і однозначністю - військовослужбовець, який отримав поранення в той момент, коли на ньому не було шолома і бронежилета, не може вважатися особою, яка одержала бойове ураження, а отже не має права розраховувати на отримання страхових компенсацій, нагородження (медаль "Пурпурне серце"), виплату підвищеного грошового утримання, пільги інваліда війни та інші переваги. У деяких випадках неношені захисних засобів в бойовій обстановці може розглядатися, як свідоме прагнення до отримання рани з метою ухилитися від участі в бойових діях (кримінальний злочин).
Забарвлення захисних засобів у всіх випадках збігається з камуфляжній забарвленням бойової уніформи. Видаючи уніформу певних кольорів, командування зобов'язане забезпечити бійця бронежилетом відповідного забарвлення, і покриттям захисного шолома.

Захисний шолом PASGT-H прийнятий на озброєння на початку вісімдесятих років Захисний шолом PASGT-H прийнятий на озброєння на початку вісімдесятих років. На відміну від захисного шолома старого зразка, що виготовляються зі сталі, шолом PASGT-H виготовлений з багатошарової армованої тканини Кевлар 29 і важить всього від 1.4 до 1.9 кг. Випускається п'яти розмірів і забезпечує захист голови, області чола, скронь, вух і верхньої частини шиї від снарядних і гранатних осколків, каменів і небаллістіческіх ударів (удари об поверхні, удари різними предметами типу каменів, палиць, балок і т.п.). Для захисту від куль стрілецької зброї шолом не призначений.
(Від автора. Чи не посміхаються іронічно, дорогий читачу. Жодна каска в світі не врятує Ваш лоб від автоматної або гвинтівкової кулі. Навіть куля автомата АК-74 з легкістю пробиває сталевий шолом на дальності 800 метрів. Навіть якщо і вдасться створити непробивний кулею шолом , то легше бійцеві від цього не стане. Адже сила удару навіть кулі від пістолета Макарова дорівнює силі удару 2-х кілограмової кувалдою з повного розмаху. чи витримає таке Ваш хребет?).
Захисний шолом у всіх випадках обтягається маскувальним ковпаком, шітим з тієї ж тканини, що і саме обмундирування. За необхідності, з використанням еластичної стрічки (добре помітною на знімку) шолом може обтягувати шматками маскувальною сітки, або під еластичну стрічку можуть вставлятися підручні маскувальні засоби (гілки, трава, шматки тканини і т.п.).

Захисний бронежилет PASGT-V став обов'язковою частиною бойової уніформи при веденні бойових дій також, як і шолом на початку вісімдесятих років. Захищає верхню частину тулуба (до пояса) і шию. Він випускається п'яти розмірів загальною вагою від 3.2 до 4.9 кг. в залежності від розміру). Виготовлений з нейлонової водооталівающей тканини з наповнювачем з 13 шарів спеціальної тканини Aramid (Kevlar 29). Призначений для захисту солдата від ураження осколками снарядів, гранат, мін. Ніяких бронепластінок керамічних або металевих жилет не має, також, як і будь-яких кишень для них. Зовнішня поверхня жилета має камуфляжну забарвлення "лісиста місцевість" (woodland) або "пустельна" (desert), внутрішня поверхня - "зелений оливковий" (olive green). Забарвлення "зимова" (winter) або "сніжна" (snow white) або міські Захисний бронежилет PASGT-V став обов'язковою частиною бойової уніформи при веденні бойових дій також, як і шолом на початку вісімдесятих років (Urban) не застосовуються. Передбачається, що на сніговій місцевості поверх всього солдат буде носити маскувальний костюм білого кольору, а для міських умов до цих пір камуфляж не розроблений і в якості стандарту не прийнятий. Заміна зовнішньої поверхні жилета з метою зміни його кольору неможлива. Змінюється тільки весь жилет.

На малюнку зображений солдат в повному бойовому спорядженні з надітим захисним шоломом PASGT-H і жилетом PASGT-V. Камуфляж уніформи "шоколадний чіп" (chocalate chip) (один з варіантів камуфляжу desert 6-color). Зверніть увагу, що речовий мішок на спині також обтягнутий маскувальним чохлом, що входять в комплект бойової уніформи поряд з курткою, штанами, чохлом для шолома.

При необхідності посилити бронезащиту солдата, поверх бронежилета PASGT-V При необхідності посилити бронезащиту солдата, поверх бронежилета PASGT-V   може вдягатися легкий бронежилет ISAPO, прийнятий на озброєння в березні 1996 року може вдягатися легкий бронежилет ISAPO, прийнятий на озброєння в березні 1996 року. Він складається з каркаса з водовідштовхувальним нейлонової тканини і двох (грудна і спинна) керамічних пластин. Забезпечується захист верхньої частини тулуба до пояса. Жилет ISAPO випускається в двох камуфляжних забарвленні "лісиста місцевість" (Woodland) і "пустельна" (Desert). Важить він 7.48 кг. Забезпечує захист від куль калібру 5.56 мм. і 7.62 мм. (Від автора. При пробних стрільбах на полігоні інституту випробування металів ніім сел. Старатель г.Нижний Тагіл Свердловської області влітку 1998 року куля автомата АК-74 пробивала жилет до дальності 550 метрів, з них навиліт 75% влучень. Куля автомата АКМ калібру 7.62 мм . пробивала жилет навиліт 100% влучень на дальності 800 метрів).

Для солдат Сил Спеціальніх операцій (SOF) и для солдат 75-го полку рейнджерів (75th Ranger Regiment) віпускається бронежилет RBA з матеріалу Aramid (Kevlar KM2) камуфляжній забарвлення Для солдат Сил Спеціальніх операцій (SOF) и для солдат 75-го полку рейнджерів (75th Ranger Regiment) віпускається бронежилет RBA з матеріалу Aramid (Kevlar KM2) камуфляжній забарвлення. Жилет важіть примерно 3.65 кг., І захіщає передню верхню часть Тулуба від більшості пістолетніх куль калібру 9 мм та калібру 0.44 відповідно до Рівнем IIIA Стандарту національного Інституту Правосуддя 0101.03 (National Institute of Justice Standard 0101.03). Керамічна захисна пластина вставлена ​​тільки в грудну частину жилета. Забарвлення тільки "лісиста місцевість" (woodland). Захисні властивості жилета RBA можна посилити одяганням поверх нього жилета ISAPO.

Всі інші предмети обмундирування і камуфляжні забарвлення, які можна побачити на зображеннях американських військовослужбовців є або нестандартними (застосовуваними тільки для виконання специфічних обмежених завдань), або особистим свавіллям військовослужбовця при відсутності належного контролю і управління з боку командирів, або художнім твором (за художні твори створені без узгодження з US Army Soldier Systems Command (SSCOM) армія США відповідальності не несе), або дезінформацією з боку командування армії з ША.

Джерела та література

1. Керівництво армії США AR 670-1 Wear and Appearance of Army Uniforms and Insignia. Army Publications and Printing Command. 4.8.1997.

2. Urban Camouflage. Warrior. May тисяча дев'ятсот дев'яносто шість

3. Hiding Our Assets: Reducing Threats Through Camouflage. Warrior. June +1997

4.Sandra Jontz. Marines hope new camouflage uniforms will stand out (while blending in, that is). Журнал Stars and Strips. February 2001

5. Повчання по військової маскування. Частина I. Військове видавництво міністерства оборони Союзу РСР. Москва 1957р.

6. Настанова з військової маскування. Частина II. Військове видавництво міністерства оборони Союзу РСР. Москва 1957р.

7. Е.С.Колібернов, В.І.Корнев, А.А.Сосков. Довідник офіцера інженерних військ. Військове видавництво. Москва 1989р.

8. Керівництво по 5.45-мм автомата Калашникова (АК74, АКС74У, АК74Н, АКС74Н) і 5.45 мм. ручного кулемета Калашникова (РПК74, РПКС74, РПК74Н, РПКС74Н). Військове видавництво. Москва. 1976р.

9. Lt Col DJ Neary. US MARINE CORPS UNIFORMS 1983. Fiona Neary © Heritage Studio, 1998.

Нотатки на полях. Камуфляж на рубежі століть став диктатором військової моди. Плямиста, що різко відрізняється від монотонної забарвлення громадянської чоловічого одягу, військова уніформа багатьом виглядає символом мужності, відваги, такою собі обраності, приналежності до особливої ​​касти. У Росії в камуфляжному одязі хизуються по вулицях міст не тільки офіцери і солдати армії, але і співробітники чи не всіх відомств, які хоч якось, хоч боком можна зарахувати до силових. Міліція і податкова поліція, спецназ мін'юсту і митники, ОМОН і лісники, група Альфа і позавідомча охорона - все наділи камуфляж. Бачив вже співробітниць ветеринарної санепідслужби в камуфляжі!

І в той же час багаторічний досвід переконує, що камуфляжна забарвлення уніформи не має скільки-небудь істотних переваг перед воістину універсальної забарвленням звичайнісінького солдатського ще радянського бавовняного обмундирування (сірувато-брудно-жовтого кольору), німецького фельдграу, англійської Драбів, французького сірувато-блакитного. . Адже всі ці плями, розводи розрізняються тільки на досить невеликій відстані (50-150 метрів), а далі вони зливаються в один невизначений колір і вже стає неможливим вловити оком різницю між у камуфляжній забарвленням і однотонною.

На техніці плями набагато більший і там дійсно камуфляж допомагає утруднити розпізнавання машини, а на уніформі ...

© Веремєєв Ю.Г. Сапер

И витримає таке Ваш хребет?