Полезные материалы

Догляд за велосипедом, як мити, чистити і змащувати велосипед

  1. Кілька способів миття велосипеда
  2. Отже, пристосування і засоби для миття велосипеда:
  3. Суха чистка велосипеда
  4. Коли краще мити велосипед
  5. Обов'язкова мастило велосипеда
  6. Правильний догляд на кожен день або без чого не варто виїжджати на байку
  7. Як заклеїти камеру і що для цього потрібно

07.06.13 07

Любіть і бережіть свій велосипед - він ваш друг і товариш

Д ля того, щоб ваш велосипед служив вам довго і не завдавав зайвих проблем, до нього потрібно дбайливо ставитися і правильно за ним доглядати. Якщо робити це систематично і грамотно, то це перетвориться в корисну і просту звичку.

Найважливіше - містити велосипед в чистоті! Пил і бруд, потрапляючи в ланцюг, змішуються з мастилом і псують ланцюг, зірочки та інші важливі деталі велосипеда . Тому не лінуйтеся мити велосипед кожен раз після дощу і хоча б раз в 2 місяці після катання в гарну погоду. Якщо багато доводиться їздити по пересіченій місцевості в суху погоду, то мийка велосипеда повинна проводитися частіше.

Кілька способів миття велосипеда

Я вважаю за краще мити велосипед на березі якої-небудь водойми. Ніякого бруду будинку! Беру з собою ганчірки, іноді ще й судок для того, щоб можна було набрати воду. Починаю мити в велосипед лежить на одній стороні, потім вимиваю іншу сторону. У важко вимиваються місця ллю воду, щоб бруд розмокла і вимилась сама по собі. Якщо велосипед потрапив під дощ, перевертаю на кермо і сідло, щоб вимити раму внизу. Ланцюг мою добре змоченою ганчіркою або за допомогою цепемойкі . Після миття краще протерти велосипед сухою бавовняною ганчіркою, щоб не залишалося висохлих крапель і розлучень. Я зазвичай цього не роблю, на моїй рамі цього всього не видно.

Мінус в такому способі миття в тому, що не кожен раз захочеться чекати пару годин, поки велосипед висохне. Адже після миття потрібно його змастити. А змащувати мокрий велосипед недоцільно.

А все таки, частіше доводиться мити велосипед будинку. Якщо ви живете в приватному секторі, все просто - поставив вів на вулиці і мій собі спокійно так само, як і на річці, поливаючи водою скрізь, де потрібно.

У квартирі ж мити велосипед складніше. Я мила зазвичай на кухні або в коридорі, там, де лежить лінолеум. Ну і миєш як - акуратненько, щоб сильно не «насвінячіл», і швидко все витерти після себе. Тому ефективність такого миття зводилася до мінімуму. І буквально недавно дізналася про те, що можна помити його у ванній прямо з-під душа. Правда, для цього потрібно зняти колеса.

Справа в тому, що деякі забруднення просто водою не відмиєш. Ланцюги, зірки, та й втім все інше краще мити грунтовно, хоча б іноді (раз в 2 місяці - це не часто, тому можна приділити увагу своєму найкращому помічнику). Тому, знімаємо колеса , Включаємо душ, і поливаємо наш велосипед! Сполостнулі - тепер беремо відро, наливаємо теплу воду і ... засіб для миття посуду! І за допомогою мочалки і щіток для важкодоступних місць вимиваємо всю засіла бруд.

Є місця на велосипеді, попадання води в які краще уникати. Тому коли поливаємо і вимиваємо, обходимо їх стороною. Втулки коліс, в яких знаходяться підшипники, краще протерти вологою ганчіркою, щоб в них не добралася вода. Дивимося, щоб вода не затекла в раму всередину, щоб уникнути корозії, оскільки висихати потрапила всередину вода буде довго.

Мийка ланцюга велосипеда повинна бути ґрунтовною. Подивіться на ланцюг після тривалих покатушек без доріг. У маслі збирається бруд. Це все краще змити і заново змастити. Тому ланцюг добре моєму мильним розчином.

Після того, як намилили велосипед, змиваємо з душу теплою або прохолодною водою всю піну. Даємо велосипеду висохнути і наносимо мастило.

Отже, пристосування і засоби для миття велосипеда:

  • Звичайна мочалка.


    губка або мочалка (можна використовувати стару мочалку) ось і все що може знадобитися для миття;

  • Бавовняна ганчірка.


    звичайна ганчірка або суха бавовняна ганчірка (шматок старого простирадла і т.п.);

  • Щітка з пластикової щетиною (зубна щітка теж підійде).


    щітка з пластикової щетиною;

  • Йоржик для миття пляшок.


    стара зубна щітка теж зручний засіб або йоржик для миття пляшок - добре підходять для важко доступних місць;

  • Засіб для миття посуду (наприклад fairy).


    засіб для миття посуду (або шампунь);

В ході виконання процедури, ви самі зрозумієте, яке поєднання пристроїв підходить саме вам.

Суха чистка велосипеда

Існують й така думка, що мити велосипед водою шкідливо! Тому що, коли ми вимиваємо бруд, з водою їй легше проникнути в незакриті герметично вузли (втулки, а значить і в підшипники). Ми знаємо це слабке місце велосипеда до вологи, тому будемо уникати його намокання в процесі миття. Але є і такі люди, які краще перестрахуються. Тому для них опишемо, як можна очистити велосипед без води.

Отже, якщо ви потрапили під дощ, і велосипед весь в бруді, потрібно почекати, коли бруд висохне. Я б не рекомендувала «висушувати» весь бруд - великі шматки бруду краще зняти, коли вони не до кінця засохнуть, інакше їх буде досить важко відколупувати в місцях, наприклад, між виделкою і колесом, і подібних, де бруд забивається між обертовими колесами і не обертовими вузлами. Коли великі шматки відчистите, візьміть йоржик для пляшок, і починайте чистити велосипед зверху вниз, проходячи всі елементи. Для очищення більш дрібних деталей підійде зубна щітка. Для ланцюга підійде грубіша щітка.

Якщо бруд сильно прилипла в деяких місцях і ви не можете зняти її щіткою, не робіть це викруткою, ножем або іншими металевими предметами. Так можна пошкодити фарбу. А це не тільки краса, це захист металу від корозії. Розм'якшіть бруд невеликою кількістю води (змоченою ганчіркою наприклад), а потім зчистити бруд щіткою.

Якщо ж ви робите планову чистку припасти пилом велосипеда, то тут підійдуть ті ж щітки. Крім того, для видалення пилу і легкої бруду підійде малярська пензлик.

Спеціальний засіб для чищення велосипеда.

Є також в веломагазинах спеціальні засоби для чищення велосипедів.

Коли краще мити велосипед

Якщо ви розмірено катаєтеся, влаштовуєте легкі велопрогулянки по вихідним або навіть після роботи або навчання і перед виїздом завжди дивіться у вікно або навіть прогноз погоди, щоб не потрапити під дощ, то ваш велосипед не вимагає великої мийки часто. Досить буде помити його раз в 2-3 місяці, тобто 2-3 рази в сезон.

Для того щоб утримувати його в порядку, можна протирати його вологою м'якою ганчіркою від пилу в міру «естетичної необхідності». За станом ланцюга потрібно стежити регулярно, щоб вона була добре змазана, і в ній не було багато пилу. При наявності пилу або бруду в ланцюзі, навіть добре змащеній, стираються і сама ланцюг, і зірки.

Після дощу велосипед слід мити, поки бруд не засохла. Тобто, бажано помити його відразу, коли повернулися додому.

Тобто, бажано помити його відразу, коли повернулися додому

Постійно брудний велосипед - це швидка його смерть.

Після дощу, щоб вимити велосипед буде потрібно більше часу, але ця процедура необхідна, інакше ви можете за рік недбалого ставлення «вбити» свого залізного коня. Тому після дощу обов'язково потрібно вимити велосипед, поки бруд ще не засохла, інакше це буде зробити важче.

Мийка ланцюга велосипеда в цьому випадку обов'язкова! Знімати ланцюг не потрібно, можна вимити її потоком води, або ж щіткою з допомогою теплої мильної води. В кінці піну змити прохолодною водою.

Щоб деталі велосипеда не заіржавіли, його необхідно висушити (природним шляхом протягом декількох годин), і після цього обов'язково нанести мастило.

Якщо ж ви віддаєте перевагу суху чистку, то навпаки, потрібно почекати поки бруд підсохне. Якщо ви каталися по снігу, його потрібно пострушівать щіткою відразу, щоб волога не просочилася в підшипники. Мити ж краще, коли він трохи нагріється, тому що перепади температур для нього небажані. Або можна помити холодною водою відразу після катання.

Обов'язкова мастило велосипеда

Для змащення ланцюга вам знадобиться шприц.

Велосипед потрібно не тільки підтримувати в чистоті, але також і змащувати, причому мастило теж потрібно проводити своєчасно. Частою мастила вимагає тільки ланцюг. Іншим елементам, як правило, вистачає щорічного огляду і при необхідності змазування.

Досвідчений велосипедист може відчути, коли ланцюг «просить масла». Це виражається частим потріскуванням ланцюга або навіть легким скреготом. Звичайно, до такого стану краще ланцюг не доводити. Тому змащувати велосипед рекомендується раз в тиждень і кожен раз після дощу.

Для того, щоб змастити ланцюг

  1. набираємо масло в звичайний одноразовий шприц і капаємо по одній маленькій крапельці на кожну ланку ланцюга або через одне. Потім прокручуємо педалі назад кілька разів, щоб масло рівномірно розподілилася на всі ланки. Через 5-10 хвилин протираємо ланцюг сухою ганчіркою, щоб видалити непотрібні залишки масла
  2. Другий спосіб: перевертаємо велосипед. Набираємо в шприц 1 кубик масла (1 мл). Цієї кількості достатньо для гарної мастила ланцюга. Повільно обертаючи педалі, видавлюємо з шприца маленькі крапельки масла прямо на рухому ланцюг. Видаляємо залишки масла зовні ланцюга, щоб вони не привертали пил і бруд

Правильний догляд на кожен день або без чого не варто виїжджати на байку

Перед кожним виїздом на велосипеді потрібно його оглянути. Перше, на що дивимося - шини - вони повинні бути не спущені і добре накачані. Буває таке, що приїхав додому втомлений, поставив вів, вранці прокидаєшся, збираєшся на ньому виїжджати - бах: шина спущена !!! В цьому випадку потрібно поміняти камеру на нову або заклеїти прокол . Будьте уважні, в шині міг залишитися винуватець проколу (цвях, шип і т.п.), тому перед тим, як знімати колесо огляньте, чи немає в ньому подібних штук. Робіть це акуратно, щоб не поранитися.

Як заклеїти камеру і що для цього потрібно

Набір для того щоб заклеїти камеру.

Щоб заклеїти камеру, вам потрібен набір гумовий латок, клей і шматочок наждачного паперу. Зніміть колесо, вийміть шину і камеру. Накачайте камеру і опустіть її в воду (наприклад, в набрану ванну). Коли побачите бульбашки, визначте, звідки вони йдуть - це і є місце проколу. Відзначте його ручкою або ще чим-небудь.

Висушіть камеру і потріть в місці проколу наждачкою, щоб поверхня камери була рівною. Намажте клеєм місце, де буде ваша латка, і приклейте латку. Придавите чимось важким. Час висихання зазвичай вказано на клеї, або на наборі латок, якщо клей йде в комплекті. Я купила найпростіший набір латок за 7 грн. (≈ $ 1), і через 15 хв можу встановлювати колеса, накачувати, і їхати в дорогу. Якщо провести огляд велосипеда перед підготовкою до виїзду, то поки сохне, можна одягнутися, зібрати рюкзак, поїсти, в загальному, зайнятися зборами.

Якщо ви помітили прокол, перебуваючи в дорозі далеко від будинку, і з собою немає латок, шукайте авто-вулканізацію. На трасах поблизу міста такі зустрічаються досить часто. Поки шукайте, не забувайте про наших побратимів-велосипедистів, готових допомогти в скрутну хвилину. Гальмуєте тих, хто не поцікавиться сам, і просите допомоги. Найчастіше, у професійних велосипедистів є набір всіх необхідних інструментів. Деякі навіть можуть запропонувати допомогти усунути несправність. Різниця в експлуатації заклеяной камери особисто для мене невідчутна. Одного разу я проколола камеру, мені її виправили на вулканізації. На цій камері я проїздила потім ще рік точно, поки не купила собі новий улюблений велосипед.

Перевіряємо колеса - вони повинні бути надійно закріплені. У мене раз розкрутилася колесо, виїхала - щось не те. Колесо бовтається - замок розкрився! При розкритому ексцентрики колесо видає характерний звук, як ніби воно зовсім м'яке (я спочатку подумала, що колесо спущене). Але не бійтеся, якщо ви будете їхати і важіль відкинеться (зачепитеся за гілку наприклад), колесо не спаде. Для того, щоб його зняти, необхідно його ще розкрутити.

Далі буде потрібно перевірка гальм - з піднятим заднім колесом натискаємо ручку, колесо має різко зупинитися. У разі ободних гальм колодки повинні бути паралельні один одному і обода. Відстань до обіду - 1-3 мм. Точно також перевіряємо переднє гальмо. У разі дискових зазор між диском і колодкою повинен бути менше 0,5 мм.

Ну і останнє - кермо. Він повинен розташовуватися рівно щодо рами. Його кріплення повинно бути надійним, тобто він не повинен бовтатися в виносі керма . Якщо кермо бовтається, підтягніть болти його кріплення. Якщо він перекосився, відкрутіть болти, вирівняйте і закрутіть болти.

Відео з правилами експлуатації велосипеда