Полезные материалы

Як колекціонувати метеликів

Навіщо? Навіщо їх ловити, нещасних?
Красиво!
З цим ніхто не буде сперечатися. Природа створює не менш красиві предмети, ніж людина, і колекція метеликів буде чудовою прикрасою вашої квартири.
Оригінально!
Дійсно, мало хто має такий об'єкт для колекціонування (в сенсі, таке хобі). А здивовані, але зацікавлені погляди, якими нагороджується людина з сачком? Так це привід для розмови, для знайомства
Цікаво!
Процес лову надзвичайно цікавий. Скільки нових місць ви побачите! Погоня за рідкісною метеликом і тим більше її піймання викликають дуже сильні, хвилюючі відчуття.
Нешкідливо!
Так, я (біолог за освітою) стверджую, що це так. Природі немає діла до загибелі окремих живих істот. Кілька спійманих екземплярів якогось численного виду погоди не роблять, їх піймання нічого не змінить. Навколишнє середовище страждає від отруйних газів, диму міст, змін ландшафту, що пролітають літаків, нарешті. Але не від жменьки колекціонерів метеликів! І це заняття гуманніше, ніж полювання і рибна ловля.
Описувана методика колекціонування надзвичайно проста, навіть примітивна. Від вас буде потрібно тільки кілька мінімумів - мінімум зусиль, мінімум матеріалів, мінімум часу. Отже, вперед!
Глава 1. Необхідні знаряддя і матеріали.
• Сачок. Ловити зручно сачком, за формою схожим на той, що на зображенні на головній сторінці. Як матеріал можна використовувати що-небудь на зразок сітки від комарів (але не жорстку), в крайньому випадку марлю. Сітка пришивається до проволочнуму каркасу, який кріпиться (ізоляційною стрічкою, наприклад) до палиці. І все!
Паперові пакетики для транспортування. Як їх зробити - показано на малюнку.

1, 2, 3 - згинаємо смужку паперу в потрібних місцях; 4 - поміщаємо метелика в пакет; 5 - закриваємо пакет кінчиком смужки
Залізні шпильки - наприклад, такі:
Те ж, тільки з відкушений верхівками (можна використовувати не зуби, а кусачки).
Пінопластові шматочки, загорнуті папером (папір можна приклеїти "Моментом"). Розміри будь-які, я використовував 10x7x2см
Бумашние смужки різної довжини і ширини - від 0.3x5 см до 0.6x8 см.
Колекційна коробка. Її вигляд залежить від вашої фантазії і доступних матеріалів.
Мабуть, все.
Глава 2. Ловля і транспортування
Терміни лову значно варіюють в залежності від клімату. Найкраще метеликів ловити в першій половині літа, оскільки пізніше вони майже зникають. Велика ймовірність зустріти їх біля калюж, маленьких водойм, на узліссі.
Спіймати метелика - значить накрити її сачком або (якщо метелик не хоче сідати і літає в межах досяжності сачка біжить) загнати її в сачок. Після того як ви її накрили, потрібно обережно підняти сітку сачка. Оскільки нещасна метелик намагається полетіти, вона виявляється в найдальшому кутку сітки (в загальному, її потрібно туди загнати). Тепер можна брати цей куточок сітки разом з метеликом і постаратися змусити останню скласти крила.
Далі - зовсім просто. Великим і вказівним пальцями обхопіть і злегка стисніть грудку метелики - так, щоб відчувалося опір, але не було чутно хрускоту. Треба сказати, бувають жахливо шкідливі метелики, які навідріз відмовляються складати крила і навіть навмисне їх розправляють. Таку можна взяти пальцями за голову і верхівку грудей (обережно!) І заставити скласти крила. Якщо пощастить, лусочки на верхній поверхні крил залишаться неушкодженими. Всі ці операції робляться через сітку. Стискаючи грудку метелики, ми її вбиваємо або паралізуємо її. Тривалість стиснення залежить від розміру метелики і становить для дрібних - 7-10 сек, для великих - до 30-40 сек.
Тепер звільніть сітку, і паралізована метелик зі складеними крилами сама впаде до вас на долоню. Відкрийте приготований заздалегідь паперовий пакетик, помістіть туди метелика, а пакетик - в якусь пластмасову або Желен коробку - для запобігання стиснення. В такому стані комаха можна зберігати півдня, але чим менше - тим краще. Після закінчення полювання і повернення додому потрібно приступати до наступного етапу - препарування.
Глава 3. Препарування
Головне в цій справі - акуратність. Так відразу й не поясниш, як змусити метелика лягти красиво :-) ... Загалом, озброюємось шпильками (по одній в кожній руці) і починаємо розправляти крильця на шматку пінопласту, описаному в матеріалах. На початку буде складно, особливо якщо руки тремтять, але після деякого тренування (на широко поширених і тим малоцінних метеликах, наприклад капустяна білявка) все вийде.
Я починаю з того, що беру метелика зі складеними крильцями за грудку вказівним і великим пальцями лівої руки (для лівшів - правої руки) і зверху, між крилами, проколюю грудку укороченою шпилькою (без головки) так, щоб ця шпилька пройшла через тіло зверху вниз і виступала приблизно на 1 см знизу і близько 1 см зверху.
Потім беремо шпильку з нанизаної на неї метеликом за верхній виступаючий кінчик і встромляє її в пінопласт до тих пір, поки грудка метелики не доторкнеться до поверхні пінопласту. Між передніми і задніми крилами метелика працюю в пінопласт кілька шпильок під різними кутами (20 ... 75 градусів). Цим я добиваюся її фіксації на шматку пінопласту - так, щоб вона лежала якомога міцніше. Потім беру заздалегідь заготовлену смужку паперу, кладу її поперек одного з передніх крил і наколюють по шпильці (буває, і по дві) біля країв крил - приблизно так:

Коли смужка паперу накладаються на крило, потрібно її трохи натягнути і відразу встромити шпильки по краях. Так само роблю з іншим переднім крилом і з обома задніми. Тепер можна витягувати раніше наколоті під кутом фіксують шпильки. Можна також приколоти до пінопласту ще кілька шпильок для фіксації тіла (особливо черевця) і вусиків метелика.
Усе! Робота закінчена, залишилися одні задоволення. У такому положенні залишаємо метеликів на 3-5 днів (в залежності від їх розмірів) - сушитися. Зручно покласти шматки пінопласту з наколотими метеликами в картонну коробку з кришкою - щоб яка-небудь комаха їх не з'їло.
Глава 4. Формування колекції (компоновка)
В м Химки завезені в продаж кухні з пластика хорошої якості. Як ви оформите свою колекцію - вирішувати вам. Висушених метеликів можна зняти з шматка пінопласту, попередньо витягнувши всі шпильки (за винятком тієї, на яку нанизана метелик) і прибравши паперові смужки. Потягніть за стирчить кінець основний шпильки і метелик у вас в руках, готова переселитися в колекційну коробку - "бабочніцу". Якщо метелик на шпильці не хоче віддирати від пінопласту, кінець шпильки можна обережно потягнути якимись щипцями, плоскогубцями або зубами.
Моя бабочніца (точніше, одная з) являє собою дерев'яну коробку зі скляною передньою стінкою і виїжджають вперед "tray'ем", до якого приклеєний шар пінопласту завтовшки 1 см. Вид і конструкція вашої бабочніци залежать від вашої винахідливості і уяви - від ваших Smart hands . Адже в магазинах не продають ні бабочніц, ні тим більше готових колекцій (правда, зустрічаються зрідка величезні тропічні метелики в картонних коробках, але вони дуже дорогі - в сенсі, вартість велика. Нам це треба?). Тому ваша колекція спочатку унікальна. Успіхів!

Навіщо?
Навіщо їх ловити, нещасних?
А здивовані, але зацікавлені погляди, якими нагороджується людина з сачком?
Нам це треба?