Полезные материалы

Коли скло втамовує спрагу

  1. Життя в світлі скла
  2. ефект Лібенському

Ярослав Рона, фото: NoJin CC BY-SA 3 Ярослав Рона, фото: NoJin CC BY-SA 3.0 Думка про спільну виставці, за словами її організаторів, виникла ще за життя Станіслава Лібенському (майстер помер в 2002 році - прим. Ред.), І належала Дейл Чіхулі. Через багато років, завдяки зусиллям сім'ї Лібенському і Брихтовой і студії Дейла Чіхулі в США, найбільш значущі твори майстрів скляного справи були, нарешті, зібрані в єдину експозицію.

«Я вважаю, що на виставці представлені кращі роботи Лібенському і Чіхулі, хоча останній міг би включити в експозицію більшу кількість своїх творінь. Мені здається, що з боку його студії це був досить обмежений вибір робіт », - каже скульптор і художник Ярослав Рона, який був запрошений для організації виставки.

Уважний відвідувач зможе і без табличок з описом визначити автора того чи іншого експоната - настільки вони різняться за своїм стилем і настроєм.

Dale Chihuly, Ruby Pineapple Chandelier (detail), Crystal Turquoise Chandelier, 2013 © Chihuly Studio, фото: DOX   «Не дивлячись на те, що майстри ставилися один до одного з безмірним повагою, кожен з них йшов своїм шляхом в професії Dale Chihuly, Ruby Pineapple Chandelier (detail), Crystal Turquoise Chandelier, 2013 © Chihuly Studio, фото: DOX «Не дивлячись на те, що майстри ставилися один до одного з безмірним повагою, кожен з них йшов своїм шляхом в професії. Стиль Дейла Чіхулі можна було б порівняти з бароко або рококо. Творчість професора Лібенському - закрите, зовсім інше по духу. Воно близьке до готики », - каже Ярослав Рона.

Що ж стосується Ярослави Брихтовой, то вона становила зі своїм чоловіком єдиний і нероздільний, злагоджено функціонуючий творчий дует.

«Він створював ескіз майбутнього твору на площині, вона ж втілювала його в склі. Правда, останні пластики, які професор встиг створити - власне, саме ті, що представлені на виставці - їх він моделював сам, без її допомоги », - розповідає Ярослав Рона.

Життя в світлі скла

Libenský, Brichtová, Velký otisk anděla II, 1999 Libenský, Brichtová, Velký otisk anděla II, 1999. © Gabriel Urbánek, фото: DOX Серед усіх представлених робіт - а виставка займає в галереї два поверхи - художник особливо виділяє роботу Станіслава Лібенському під назвою «Дотик ангела» (чеськ. Dotek anděla - прим.ред.).

«Це кульмінація всіх його праць і зусиль. Йому вдалося укласти і зберегти в склі світло, який воно м'яко випромінює. Людина отримує дивовижні враження, розглядаючи його роботи, це свого роду споглядання, і це прекрасно », - говорить Рона.

На виставці представлені не тільки роботи зі скла, а й живопис, а також відеозаписи, що дозволяють заглянути в творчу майстерню і поспостерігати за процесом створення деяких експонатів. За словами Ярослава Рони, така комбінація дозволяє створити повну картину життя художників.

«Представлені відео - це уривки з документальних записів про професора Лібенському і Дейлі Чіхулі, про їхню зустріч у школі художнього скла Пілчак, в Америці, де я теж був, і де вони викладали. Експозиція включає також кадри з ряду значущих виставок, так що в підсумку відвідувач отримує загальне уявлення про те, чому Станіслав Лібенському і Ярослава Брихтова присвятили своє життя і що вони встигли створити », - робить висновок Ярослав Рона.

Дружина професора Лібенському особисто була присутня на відкритті виставки, незважаючи на похилий вік і поганий стан здоров'я, і, за словами скульптора, була дуже зворушена і рада, що виставка все-таки відбулася.

ефект Лібенському

Ярослав Рона був не випадково обраний організаторами як автор виставки: він був одним з учнів Станіслава Лібенському в той час, коли той працював і викладав у вищій школі прикладного мистецтва в Празі.

Silvered Jerusalem Cylinder with Midnight Crystals 2010 © Chihuly Studio, фото: DOX   «Він присвячував нам весь свій час Silvered Jerusalem Cylinder with Midnight Crystals 2010 © Chihuly Studio, фото: DOX «Він присвячував нам весь свій час. Завдяки тому, що в своїй майстерні в школі він практично жив, він завжди був в нашому розпорядженні. У нього був до нас дуже комплексний, але дуже авторитарний підхід, ми перед ним тряслися і дуже його боялися. Він одним-єдиним поглядом міг людини абсолютно декласувати. Викладав він у такий спосіб: давав завдання, описував приблизно, що б хотів побачити в результаті, а потім тільки відзначав кращі роботи. Він не закидав нас теорією, ми намагалися вловити його інстинкт, його думки, керуючись тим, які роботи він вибирав. Він вчив нас на прикладі постійного вибору, відокремлюючи пусту породу від якісної », - згадує скульптор.

Ефект від навчання під керівництвом Станіслава Лібенському виявився неймовірним і вплинув на подальший творче становлення Ярослава Рони.

«Для мене зустріч з професором була доленосною, я до сьогоднішнього дня перебуваю під впливом його поглядів. Думаю, найголовніше з того, що він мені передав, це відчуття форми. Скляна матерія приймає форму під дією дихання і наповнюється повітрям так само, як якщо б ви заповнювали їм надувний предмет. Хоча сьогодні я більше працюю не зі склом, а з різними іншими матеріалами, це поверхневий натяг, як у скла, у мене постійно з'являється в роботах. Пластики таким чином ніби розширюються в просторі і викликають у людини бажання доторкнутися до них. Це і є той слід, який залишив в нас професор Лібенському. Всі ми, його студенти, зберегли в собі спрагу ідеальної форми », - каже Ярослав Рона.

Виставка CHIHULY-LIBENSKÝ-BRYCHTOVÁ триватиме у празькій галереї сучасного мистецтва DOX до 24 вересня 2018 року.