Полезные материалы

Льон - Скромний, кучерявий, особливо цінний ...

  1. Посієш льон - пожнеш золото. У Європі про неї знають не менше 10 тисяч років . Льон цвів чудовими...
  2. лляне волокно
  3. насіння
  4. лляна олія

Посієш льон - пожнеш золото. У Європі про неї знають не менше 10 тисяч років

.

Льон цвів чудовими голубенькі квіточками,

м'якими і ніжними, як крила метеликів,

навіть ще ніжніше!

Сонце пестило його, дощ поливав ...

«Всі говорять, що я уродився на славу! - сказав льон. -

Кажуть, що я ще витягніть, і потім з мене

вийде відмінний шматок полотна!

Ах, який я щасливий! .. Це так приємно, що і я стану в пригоді на що-небудь! »

Ганс Християн Андерсен, «Льон»

«Посієш льон - пожнеш золото» - казали в давнину. І далеко не випадково! Ще з глибокої давнини ця нічим не приваблива травичка користувалася особливою шаною. У Європі про неї знають не менше 10 тисяч років. - як мінімум з часів кам'яного віку. Ще до нашої ери особливо славилися льняні тканини з давньої Колхіди - сьогоднішньої Аджарії. Турки вимагали, щоб Колхіда платила їм данину саме своїм знаменитим льоном. До речі, як вважають деякі вчені, грецькі аргонавти вирушили в свій час в Колхіду якраз за секретами цього прославленого льону.

На нашій території льон вирощували теж давно - як мінімум з II століття до нової ери На нашій території льон вирощували теж давно - як мінімум з II століття до нової ери. Але особливо посіви льону почали розширюватися з часів розквіту Київської Русі. У Древній Русі до льону було особливе ставлення, йому присвячувалися навіть спеціальні свята. А на початку XVIII століття Петро I назвав розведення льону найважливішим завданням для нової Росії. Він особисто підрахував, скільки льону потрібно було державі і скільки угідь треба засіяти цією культурою. Під лляної проект була виділена значна сума державних грошей, витрата яких государ контролював особисто. І результат не змусив себе чекати: незабаром майже кожен селянин на Русі сіяв льон. Навіть найбідніші і безкінні відводили під нього смужку землі. Нежарке і вологе російське літо довелося льону за смаком, і до середини XIX століття він зайняв провідне місце в експорті Росії. А до 1915 року на Росію припадало 90% світового виробництва льону.

Що ж особливого в цій простій і невибагливої ​​культурі? Звідки до неї таке шанобливе ставлення?

А справа в тому, що льон не тільки радував око своїми чудовими небесно-блакитними квіточками, а й одягав, годував і лікував людей ...

лляне волокно

Якщо втомився і хочеш відновити сили, одягни одяг з льону.

народне повір'я

Ми, які виросли в оточенні штучних тканин, майже забули про натуральних, природних матеріалах, в тому числі і про льон Ми, які виросли в оточенні штучних тканин, майже забули про натуральних, природних матеріалах, в тому числі і про льон. А тим часом в старі часи міцне лляне полотно не випадково являло собою особливу цінність. До речі, саме його вважають найпершою тканиною, яку навчилися виготовляти люди. Для її отримання завжди були потрібні величезна праця і майстерність.

Значення мало все: і насіння, і грунт, і строки збирання ... Льон з трохи недозрілими насінням дасть волокно тонке, м'яке, блискуче, легко відбілюючі, але ... і саме нетривке. І навпаки, у льону з визріли, повновагими насінням, багатими маслом і придатними для майбутнього посіву, волокно буде жорстке і грубе. Якість льону залежало і від примх погоди. Несподіваний заморозок - і волокно придбає червонуватий відтінок, позбутися якого практично неможливо. Адже в порівнянні зі своїм ніжнішим побратимом - бавовною, льон набагато важче забарвлюється і отбеливается.

Але правильно виростити і вчасно прибрати льон - це тільки півсправи Але правильно виростити і вчасно прибрати льон - це тільки півсправи. Його волокна міцно склеєні між собою і з деревним стеблом, їх ще треба зуміти відокремити один від одного. Тут потрібно і спеціальне вимочування, щоб стебла трохи підгнили, і просушування до певної кондиції - теж досить примхлива процедура. Потім льон м'яли, шарпали, багаторазово «чесали», отримуючи кожного разу все більш тонкі і ніжні волокна.

І тільки після цього починалося те, що древніми сприймалося як божественне вміння - прядіння і ткацтво. Весело кружляє веретено, і волокна, витягнуті умілими руками майстрині з аморфного спутаного грудки - кудели, набувають форму - скручуються (прядуть) в лляну нитку. Ну чим не божественний процес? Так з'являється пряжа - сувора або ніжна. Залишається тільки перетворити її в тканину - грубий брезент, парусину, полотно або в найтонший, невагомий батист.

Сьогодні, незважаючи на те, що льон коштує недешево, популярність лляних тканин стрімко зростає. Жодна тканину - ні шерсть, ні шовк, ні бавовна, не кажучи вже про штучні тканинах, до сих пір не можуть конкурувати з достоїнствами льону. На думку експертів, до 2020 року 70% всього одягу в світі буде виготовлятися із застосуванням льону. І пов'язано це, перш за все, з його унікальними властивостями.

Перш за все, це міцність Перш за все, це міцність. На розрив лляна пряжа майже в два рази міцніше бавовняної і в три рази міцніше вовняний. Ще в давні часи з льону навчилися отримувати дивно тонкі і міцні нитки. Судіть самі: сьогодні з одного кілограма лляного волокна отримують 40 кілометрів нитки, а в Стародавньому Єгипті з того ж кілограма отримували нитку в шість разів довше - 240 кілометрів. Знаменитий давньогрецький історик Геродот згадує лляну тканину, кожна нитка якої була скручена з 360 найтонших волокон. Античні ткачі вміли виготовляти настільки тонку і легку лляну тканину, що навіть крізь п'ять її шарів пікантно просвічувало тіло, а сам наряд можна було протягнути крізь кільце. Не дивно, що подібна тканина цінувалася на вагу золота, причому в самому прямому сенсі: на одну чашу терезів клали тканину, на іншу - золоті злитки або монети. Носити одягу з такої тканини могли дозволити собі тільки царствені особи та деякі жерці, і то лише при важливих богослужіннях.

Знали вони і про інших чудесні властивості льону. Наприклад, що при високих температурах він не стискається і не сідає. Що краса льону з віком тільки зростає. На відміну від інших тканин, які з часом, як правило, жовтіють, лляні - навпаки, з роками стають дедалі білішими.

З льону вміли робити не тільки ніжні наряди і мережива, а й надзвичайно міцну одяг, здатну захистити господаря навіть у битві. Так, захисний панцир Олександра Македонського був виготовлений саме з лляних ниток. Подробиці до нас не дійшли, але відомо, що багато давньоруські воїни перед боєм одягалися в своєрідні бронежилети, туго сплетені з товстих і грубих лляних мотузок. Пробити їх стрілою або розрубати мечем було майже неможливо.

Використовували льон не тільки для виготовлення міцної і носінням одягу. З давніх часів було відомо, що міцність льону у вологому стані зростає. А це особливо цінно було для моряків і рибалок: з лляних волокон виготовляли рибальські мережі і мішковину, вили мотузки і шнури, робили корабельні канати, виготовляли міцну парусину ... До речі, саме останнє було головною причиною появи лляної програми Петра I: нарождавшемуся російському флоту потрібні були свої вітрила і корабельні канати.

Втім, народилася петровська програма аж ніяк не на порожньому місці Втім, народилася петровська програма аж ніяк не на порожньому місці. Якщо в античному світі лляні облачення вважалися привілеєм знаті, то на Русі вони завжди ставився до повсякденного одягу - довговічною, стійкою до будь-яких погодних умов, що не боїться тертя і багаторазових вигинів ... Майже не зношуються, лляні вироби передавалися у спадок онукам і правнукам. А крім того, наші прадіди були переконані, що льон має властивості оберега, що дарує не тільки заспокоєння і спокій, а й захищає людину від хвороб і злих духів. Намагалися посилити ці якості, прикрашаючи льняне охоронної магічною вишивкою. Лляне полотно стелили молодим - щоб ніяка хвороба не прив'язувалася до молодій сім'ї, в нього брали новонароджених ...

Сучасні дослідження підтверджують, що лляні вироби насправді мають унікальні медико-біологічними властивостями. Так, з'ясувалося, що льон, завдяки вмісту в ньому кремнезему та природних фенолів, є прекрасним антисептиком, здатним припиняти ріст і розмноження шкідливих бактерій, грибків і інших патогенних мікроорганізмів, що паразитують на шкірі людини. Стало зрозумілим, чому у людей, прикутих до ліжка, якщо вони лежать на лляних простирадлах, не буває пролежнів. І чому під лляним одягом проходять шкірні хвороби - від елементарної пітниці до хронічних екзем. Треба сказати, медицина вже давно використовує цілющі властивості льону. Лляні пов'язки активно застосовувалися у фронтових госпіталях ще на початку минулого століття. Клінічні випробування виявили: перев'язувальні засоби з льону швидше зупиняють кров, не прилипають до поверхні рани, під ними не буває нагноєнь. Їх антимікробну активність майже в два рази вище, ніж у бавовняних. У лікувальних установах і пологових будинках в се ширше починають застосовувати білизна з підвищеним вмістом льону. Воістину незамінною в хірургічній практиці стала екологічно чиста лляна вата. Сьогодні хірурги все частіше використовують лляні нитки для накладення внутрішніх швів. Виявилося, що льон - єдиний рослинний матеріал, який не відторгається організмом і без наслідків розсмоктується протягом 2-3 місяців.

Є у льняного полотна ще одне чудова особливість: за рахунок особливої структури волокон воно прекрасно вбирає і швидко випаровує вологу. До того ж, б лагодаря повітряним проміжкам між волокнами, льон є чудовим теплоізолятором. Особливо ці якості цінні в жарку погоду або при важкій роботі, коли з людини, що називається, «сім потів виходить». Стрімко висихаючи, лляна тканина створює додатковий охолоджуючий ефект, сама залишаючись при цьому свіжої і прохолодною. Як показали порівняльні дослідження, в спеку температура людського тіла під одягом з льону на 3-4 градуси нижче, ніж під одягом з бавовни. Природно, що тіло в такому комфортному мікрокліматі менше потіє і не дуже зневоднюється. Так, з'ясувалося, що за одну годину швидкої ходьби в льняну одіж людина втрачає вологи на 50-100 г менше, ніж в одязі з бавовни. При цьому його шкіра не покривається липкою плівкою поту, тіло прекрасно дихає, до нього не прилипає одяг, на одязі не виникають некрасиві мокрі кола і соляні розводи. Можна сказати, що лляна одяг виконує функцію кондиціонера: в спеку відводить від кожіізбиток тепла і створює відчуття прохолоди, в холоднечу добре зігріває. Подібний ефект і у лляного постільної білизни: задушливими літніми ночами воно створює відчуття приємної прохолоди, а холодну погоду відмінно зберігає тепло.

Останнім часом неткане лляне полотно, що нагадує повсть, стало ширше застосовуватися для виготовлення взуттєвих устілок Останнім часом неткане лляне полотно, що нагадує повсть, стало ширше застосовуватися для виготовлення взуттєвих устілок. Такі устілки не тільки добре вбирає піт, а й перешкоджають розвитку шкідливих бактерій і грибків, тим самим позбавляючи ноги від неприємного запаху. До того ж лляні устілки досить швидко приймають індивідуальну форму ступні. В результаті знижуються ударні навантаження на стопи, ноги менше втомлюються, знижується ризик отримання травм.

Дослідження цілющих лляних ниток продовжує приносити нові відкриття. Наприклад, з'ясувалося, що льон абсолютно не накопичує статичної електрики. Більш того, прекрасно нейтралізує його в змішаних тканинах - навіть тих, де льону не більше десяти відсотків. Такі антистатичні тканини не липнуть до тіла, не збиваються в складки, набагато м еньше притягують бруд і легше відпираються. А використання лляних тканин в інтер'єрі, як показали випробування на російській антарктичній станції «Схід», знижує потенціал статичної електрики в приміщенні в 3-4 рази. І ще одне, можна сказати, «стратегічне» властивість льону виявлено вченими з Академії ім. Тімірязєва. Виявилося, що лляні тканини істотно знижують вплив радіації на людину. І не тільки сонячної (жорсткого ультрафіолету), але і побутової, наприклад, від радіоактивного газу радону, який поступово накопичується в рідко провітрюваних приміщеннях.

Додамо до цього, що льон абсолютно не викликає алергії. Більш того, він є досить ефективним иммуностимулятором. Дослідження показали, що люди, які брали з моменту народження льон в одязі і побуті, живуть в середньому на 10 років довше.

насіння

Цілющими властивостями насіння льону захоплювалися ще великі лікарі давнини: знаменитий «батько медицини» Гіппократ, військовий лікар і реформатор античної медицини Діоскорид, легендарний середньоазіатський філософ і лікар Ібн Сіна (Авіценна) Цілющими властивостями насіння льону захоплювалися ще великі лікарі давнини: знаменитий «батько медицини» Гіппократ, військовий лікар і реформатор античної медицини Діоскорид, легендарний середньоазіатський філософ і лікар Ібн Сіна (Авіценна) ... В епоху хімічної фармацевтики про ці властивості підзабув. І лише в останні чверть століття, коли в свідомості людей стала все більш затверджуватися ідея здорового способу життя, західні медики і дієтологи стали активно досліджувати лляне насіння.

З'ясувалося, що це воістину джерело корисних речовин, життєво необхідних нашому організму. У лляному насіння сконцентровані рідкісні вітаміни А, Е, В, F і багатющий складу мікроелементів. У ньому знайшли найцінніші поліненасичені жирні кислоти Омега-3, 6, 9, без яких нормальна життєдіяльність організму просто неможлива. За змістом легендарної кислоти Омега-3, знаменитої своїми омолоджують властивостями, лляне насіння в три рази перевершує навіть основний її джерело - риб'ячий жир. Крім того, в насінні льону у великій кількості виявлені унікальні рослинні гормони, що перешкоджають росту ракових клітин і забезпечують потужний антибактеріальний і антивірусний ефект. Їх тут в 100 разів більше, ніж в інших рослинах. Будучи джерелом селену - елементу досить рідкісного, але дуже важливого для нашого здоров'я, насіння льону добре очищають організм від солей важких металів, перешкоджають розвитку пухлин, підвищують імунітет, зміцнюють серцевий м'яз, допомагають поліпшити зір і діяльність мозку, попереджають передчасне старіння клітин організму ... Льняна насіння має також непоганим заспокійливу дію, що важливо при стресових ситуаціях.

Насіння льону - чудове народне очищає, пом'якшує і протизапальний засіб. У воді насіння льону швидко покриваються безбарвною слизом, яка, завдяки своїм обволакивающим властивостями, є сильним природним адсорбентом. Настій лляного насіння приготувати не складно: 2-3 столових ложки насіння (краще всього мелених) залити літром окропу і протушкувати 1,5-2 години на водяній бані або в термосі. Зберігати краще в холодильнику. Одержаний лляної «кисіль» довго утримується на слизових оболонках травного тракту, оберігаючи їх від роздратування шкідливими речовинами. Він також вельми ефективний при бронхітах, хрипоті, гастритах, виразках шлунка і дванадцятипалої кишки. Цей настій добре чистить печінку, судини, виводить холестерин, хіміопрепарати, радіонукліди, нейтралізує інтоксикацію, прибирає різного роду запалення ...

Засіб це дуже ефективно і для зниження ваги, оскільки насіння льону активізують спалювання жирових клітин і, володіючи м'який проносний ефект, ефективно очищають організм від скупчилися шлаків Засіб це дуже ефективно і для зниження ваги, оскільки насіння льону активізують спалювання жирових клітин і, володіючи м'який проносний ефект, ефективно очищають організм від скупчилися шлаків. При цьому слиз, огортаючи стінки шлунка, надає відчуття ситості і знижує апетит. Звичайний результат - близько 3 кілограмів скинутої ваги в місяць. Є ще один плюс схуднення за допомогою насіння льону - це відсутність обвисання шкіри. Навіть при значному зниженні ваги шкіра швидко відновлює свою еластичність і підтягується, стаючи м'якою і гладкою.

Рекомендації: Приймати цей кисіль краще не проціджуючи, разом з насінням: по півсклянки 3-4 рази на день за півгодини до їди. Лляної кисіль зазвичай п'ють декількома курсами по 10 днів, чергуючи їх з 10-денними перервами. Оптимального дозування для схуднення не існує, але починати краще поступово - від однієї чайної ложки насіння льону в день. Згодом двох столових ложок на добу буде цілком достатньо. Оскільки при тривалому зберіганні настій псується, щодня бажано готувати свіжий напій.

Слиз лляного насіння застосовується не тільки всередину, але і зовнішньо. Її закопують в очі, а також змащують уражені місця при кон'юнктивітах. Добре зарекомендував себе лляної настій і як косметичний засіб, особливо п ри в'янучої і сухої шкіри. Треба змастити теплим густим настоєм обличчя на 15-20 хвилин, потім обполоснути його теплою водою, підсушити і нанести на шкіру зволожуючий крем. Таку маску рекомендується робити кілька разів на тиждень. Вона не тільки омолодить і розгладить шкіру, але і зробить її більш еластичною і ніжною, зніме роздратування і запалення ... Настій з лляного насіння є прекрасним засобом для харчування і укладання волосся. Якщо змочити волосся цим настоєм перед укладанням, зачіска буде триматися довше звичайного.

У переважній більшості випадків льон абсолютно безпечний, однак іноді може викликати неприємні відчуття у тих, хто страждає порушеннями функцій печінки і жовчнокам'яну хворобу. Те ж саме стосується і тих, у кого є пісок або камені в нирках. Справа в тому, що насіння льону сприяє виведенню їх з нирок. Таким людям перед тим, як почати застосовувати насіння льону, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Особливо Корисні пророслі насіння льону. Їх корисні властивості у багато разів вище, ніж у сухих. Так, вміст антиоксидантів при пророщування насіння зростає в 9 разів. Проростки містять велику кількість кальцію, а також рідко зустрічається вітамін F, який просто незамінний для еластичності судин, шкіри і м'язів. До того ж п роросшій льон - найцінніше стимулюючий засіб. Все це робить його проростки унікальною добавкою до меню. Отримати їх нескладно: насіння льону насипати в плоску посудину і залити невеликою кількістю води. Проростки з'являться через кілька днів, а пік їх активності настане на п'ятий день після прокльовування.

Непогано регулярно додавати в їжу і сухе насіння, найкраще - змолоти в кавомолці. Ранкова ложка меду, змішаного з меленим лляним насінням - прекрасна енергетичне підживлення на весь день для людей з фізичними і розумовими навантаженнями. Відмінним початком дня буде і бутерброд, посипаний меленим насінням, або розжована за півгодини до сніданку ложка цільних насіння льону. Льон можна використовувати і у випічці, замінюючи чверть обсягу борошна меленими насінням льону. Можна додати в тісто лляне насіння, обсмажене на сухій сковороді і размолотое в кавомолці. Це надає випічці легкий горіховий присмак. Іноді, для додання кави горіхового присмаку, насіння льону додають до кавових зерен. Взагалі льон можна додавати в найрізноманітніші страви: борщі і супи, каші, фруктові та овочеві салати, компот, чай ... Рекомендація: щоб насіння не псувалися і не окислялись, зберігати їх краще в морозильнику.

Сьогодні вчені і дієтологи багатьох країн, зацікавлених у здоров'ї своїх громадян, уважно вивчають вплив насіння льону на організм людини. І не просто вивчають, а й на рівні міністерств охорони здоров'я виробляють практичні рекомендації по обов'язковому щоденному вживанню населенням лляних насіння в їжу. Ці рекомендації нерідко включаються в державні програми оздоровлення населення. Так, сьогодні в Німеччині для приготування різних страв і в виробництві хлібопекарської продукції щорічно використовується вже більше 60 тисяч тонн лляного насіння. Це близько 1 кг на людину в рік або 2,5 грама в день.

лляна олія

Особливе місце за змістом корисних речовин займає екстракт насіння льону - лляне масло Особливе місце за змістом корисних речовин займає екстракт насіння льону - лляне масло. Тут в концентрованому вигляді є майже все, що міститься в насінні. Тільки прославленої Омега-3 в ньому - до 60%.

Для профілактики різних захворювань лляне масло можна пити по столовій ложці вранці, натщесерце. Це поліпшить травлення, активізує обмінні процеси, зміцнить імунну систему. Зовнішньо лляне масло застосовується для зняття болю при запальних процесах в суглобах і хребті, при різних захворюваннях шкіри, ранах і опіках, при укусах комах ...

У косметології лляне масло використовують для приготування масок, компресів і лосьйонів, замінюючи їм менш цінне оливкова. Застосовують його і при догляді за волоссям. Перед миттям голови його втирають в коріння і кінці волосся. Це не тільки допомагає позбутися від лупи, але і покращує структуру волосся, надаючи їм пишність, шовковистість і здоровий блиск.

Масло, отримане з насіння льону, найцінніша біологічно активна добавка до нашого раціону. Ще з часів Київської Русі його для аромату додавали в здобну випічку, в каші, в різні заправки. У свіжого льняного масла особливий аромат: воно пахне весняною травою. Саме тому воно ідеально підходить для овочевих салатів.

Треба тільки пам'ятати, що цілющими якостями володіє тільки масло, отримане холодним пресуванням насіння. А також те, що під впливом світла і повітря воно досить швидко окислюється, Зберігати лляне масло після розтину пляшки найкраще в холодильнику, причому не довше півроку. І ще. Не слід на лляній олії смажити: при термічній обробці його цілющі властивості втрачаються, більш того - в ньому з'являються токсичні речовини.

Сьогодні, коли світ переживає черговий лляної бум, ми перерахували лише деякі з унікальних властивостей льону. Але і цього досить, щоб по-новому поставитися до цього незвичайного рослині, яке нас радує, одягає, обдаровує здоров'ям ...

Віталій Правдивцев

Що ж особливого в цій простій і невибагливої ​​культурі?
Звідки до неї таке шанобливе ставлення?
Ну чим не божественний процес?