Полезные материалы

Новини

  1. Стаття "Сонне місце" в журналі "Наши Гроші".

6.11.2010


Стаття "Сонне місце" в журналі "Наши Гроші".

6

Завантажити статтю в форматі PDF >>>

сонне Місце
Від того, на який подушці ми спимо, багато в чому залежить якість нічного відпочинку.
Як не помилитися з вибором? Що це таке - «правильна» подушка?

Автор статті Любов Суслова
_______

«Подумаєш, вибрати подушку, - думають багато. - Головне щоб м'яка і зручна була. Подоткніте з одного боку, Примніть з іншого - і солодкий сон забезпечений ». Насправді звичка пристроювати подушку зручніше виникає не дарма - так ми, по суті, намагаємося перетворити незручну подушку в майже ортопедичну, максимально пристосувавши її під особливості своєї шиї.

Справа в тому, що хребет людини - це не пряма лінія, він має свої анатомічні вигини. Днем, перебуваючи у вертикальному положенні, хребет відчуває навантаження, крім того, більшість людей мають звичку сидіти в неправильному положенні, так і ходять далеко не ідеально.

Щоб заснути, зайнявши горизонтальне положення, людина повинна повністю розслабитися. Вночі наш організм відновлюється після денних навантажень. І обов'язковою умовою відновлення є зняття напруги в області шиї і плечей. Саме вона є проблемною для більшості людей.

Гарна подушка підтримує шийний відділ хребта і голову, допомагає розслабитися всій верхній частині тіла. Якщо ж людина спить на «поганий» подушці - занадто високою або низькою, занадто твердої або, навпаки, надмірно м'яким, м'язовий спазм плечей і шиї не знімається, це сприяє погіршенню кровопостачання головного мозку. Крім того, напруга накопичується з кожним днем ​​і через якийсь час уже не може пройти саме по собі, потрібна допомога фахівця.

Наслідки можуть бути непередбачуваними - від головного болю, оніміння рук, розвитку або загострення остеохондрозу, появи болів в спині, шиї і руках до викривлення шийних хребців (це коли в основі шиї з'являється «горбик»), формування міжхребцевих гриж та інших не менш серйозних захворювань . Спроба збити подушку насправді мало чим допомагає - зручно спати на ній можна тільки до того моменту, поки ми не змінимо положення тіла уві сні.

Щоб зрозуміти, чи підходить вам ваш «підголівник», дайте відповідь на питання: «Влаштовуючись спати, кладете ви під голову або подушку долоню? Чи часто прокидаєтеся і багато ворочаєтеся уві сні? Чи прокидаєтеся ви від відчуття, що плечі і шия одерев'яніли або з головним болем / запамороченням? »Якщо все це має місце бути, ви, швидше за все, спите на невідповідному подушці - занадто плоскою і м'якою або занадто жорсткою і високою. Наприклад, звичка підсовувати руку під голову або під подушку виникає у тих, хто спить на занадто низькій «конструкції».

Проте слід чітко розуміти, що зручною для всіх подушки не існує. Подушки потрібно підбирати індивідуально для кожного члена сім'ї, а не купувати всім однакові. Важливими параметрами є висота і жорсткість подушки, її форма і наповнювач.


Сонне царство
Залежно від форми подушки діляться на дві основні групи: класичні та ортопедичні. Перші - це традиційні, всім нам добре відомі квадрати і прямокутники.

Другі, ортопедичні, претендують не просто на статус комфортних, зручних, але і корисних для здоров'я, особливо вони рекомендовані тим, у кого є проблеми з хребтом, особливо в шийному відділі, хто страждає остеохондрозом, переніс всілякі травми опорно-рухового апарату. Ортопедичні подушки найбільшою мірою пристосовані до особливостей людського тіла, будовою хребта, потребам організму під час сну. Такі подушки бувають і квадратними, прямокутними, і овальними, і у вигляді півмісяця, і з нерівною поверхнею - з западинами і виступами.

Що стосується класичних подушок, вони випускаються з величезною кількістю наповнювачів, які і визначають їх споживчі якості. Сьогодні все наповнювачі подушок можна розділити на дві основні групи.

Натуральні наповнювачі (перо птиці, різні види пуху, шовк, вовна, гречана лузга, лляної пух, водорості, латекс) вважаються більш екологічними, але, на жаль, складні у догляді, можуть бути схильні до цвілі, в них часто живе пиловий кліщ. Чи не підходять людям, що страждають на алергію.

Синтетичні наповнювачі - НЕ алергенні. За ними простіше доглядати, багато наповнювачі можна просто прати в машині. Але деякі види не годяться для тих, хто сильно потіє уві сні, оскільки штучні наповнювачі, на відміну від натуральних, гірше вбирає піт, та й нагріваються сильніше - не всім подобається спати на «гарячій» подушці. Давайте тепер поговоримо про різні види наповнювачів для подушок докладніше.

натуральні наповнювачі
Пух і перо

Використовуються як дешевий курячий і качиний пух, так і більш дорогий - гусячий, і ще дорожчий - гагачий. А ось подушок з лебединого пу-
ха не буває. Справа в тому, що лебединого пуху, придатного для використання у виробництві постільних речей, в природі практично
немає: птах відлітає на зимівлю в теплі краї, а для формування якісного пуху в великих кількостях потрібні досить суворі зими і холодна вода, в якій плавали б лебеді.

Звичайно, подушка, наповнена пухом і пером, - класика. Але от якість залежить від процентного співвідношення наповнювача: пуху може бути від 2 до 90%, а ось на 100% пухових подушок не буває. Чим більше пуху, тим м'якше і «пухлее» подушка.

Пух і перо залучають нас своїм природним походженням, забезпечують здоровий сон, вони комфортні, але в той же час швидко мнуться. Крім того, пухові та перові моделі не можна прати, хоча вони вбирають бруд і вологу. Більш того, це самі алергенні наповнювачі - в пере
і пусі легко заводять ся пилові кліщі, продукти життєдіяльності яких і викликають алергію (навіть якщо у вас немає алергії на сам наповнювач).

Сьогодні виробники намагаються боротися з цим недоліком, випускаючи подушки з пером і пухом, обробленими паром високої температури, а також спеціальними розчинами. Через вологості нашого клімату в таких подушках швидко з'являється цвіль, чиї суперечки знову ж викликають алергію. У будь-якому випадку пухові подушки потрібно чистити не рідше одного разу на півроку, але не можна прати.

Відмінним рішенням для алергіків може стати використання обробленого парою гусячого пуху і вміщеного в наволочку з порами, що дозволяють подушці «дихати» і в той же час перешкоджають проникненню пилових кліщів всередину подушки. Подушки такого роду є серед комбінованих ортопедичних.
_______

Вовна

Існує думка, що шерсть (зазвичай овеча або верблюжа) має лікувальний ефект: допомагає при ревматизмі, болях у м'язах і суглобах. До того ж вона пружна і добре проводить тепло. Спати на ній зручно і приємно, в спеку - прохолодно, в холод - тепло. Але дуже скоро, вже через кілька місяців, шерсть звалюється, подушка втрачає обсяг і пружність. Реанімувати її неможливо. Крім того, подушки з овечої вовни протипоказані людям, що страждають на алергію до вовни тварин.
_______
Натуральний шовк

Наповнювач являє собою кульки з шовкових ниток, оброблені особливим чином і поміщені в бавовняні чохли. На таких подушках дуже комфортно спати - кульки виходять пружними, вони легко відновлюють форму. Однак сама подушка форму зберігати не може (кульки пов'язані друг з одним) і вимагає постійного збивання. Натуральний шовк гіпоалергенний, але деяким він здається занадто м'яким - люди скаржаться, що голова провалюється, закидається. Слід знати, що випускається і більш жорсткий шовковий наповнювач - до нього додані силіконові волокна. Ще один мінус цього наповнювача - висока ціна. Подібні подушки часто коштують дорожче ортопедичних «колег» середнього рівня.
_______
Еконаполнітелі

Так називають подушки з рослинними наповнювачами, в якості яких використовуються гречане лушпиння, шишки хмелю, оболонка рису, трави, лляної пух, кокосове волокно, водорості. Найбільш широко поширені в продажу подушки, набиті гречаним лушпинням і лляним пухом (спеціальним чином оброблені лляні волокна). Щоб вони не злежується, їх змішують з поліефірними нитками. Льон дуже добре вбирає вологу. Це важливо для тих, хто сильно потіє уві сні. Але даний наповнювач все ж краще використовувати в комбінованих моделях подушок, сам по собі він швидко втрачає форму.

Гречану лушпиння (або лузгу), по-перше, можна «формувати» при засипанні. По-друге, матеріал не мнеться, коли людина лягає на подушку, вона зберігає форму до тих пір, поки людина не поворухнеться. Вважається, що це надає ортопедичний і масажний ефект. Але покупці скаржаться, що ці подушки дуже жорсткі, колються, лузга крізь наволочку друкується на обличчі і шиї, та ще й голосно шарудить при русі голови.

Часто ці подушки називають неалергенного. Тим не меньше лушпиння нестабільна, як будь-який натуральний матеріал, вона руйнується і з'являється гречана пил, яка може викликати алергічну реакцію. Алергія ж може виникати на будь-який злак, особливо це слід враховувати тим, хто починає активно «чхати» під час цвітіння.

Однак багато хто з названих недоліків «гречаного» наповнювача нівелюються, якщо він використовується в комбінації з пружною основою, наприклад з пінополіуретаном. Тоді лузга менше колеться і шумить. Взагалі, головні переваги подушок з рослинними наповнювачами в тому, що вони екологічні, добре повторюють контури голови (але не самі, а якщо їм надати відповідну форму), масажують шкіру. Втім, масаж передбачає короткочасні натискання без слідів, а якщо на обличчі залишаються відбитки від подушки, то це важко назвати масажем ...

А ось подушки, ароматизовані (нібито від безсоння) лавандою або ромашкою, швидше підійдуть для короткого відпочинку, ніж для сну. Аромотерапія має бути дозованою, адже будь-який корисний вплив корисно до тих пір, поки не настане звикання. Якщо лаванду нюхати щоночі, вона в кращому випадку просто перестане діяти.
_______
натуральний латекс

Це дорогий і рідкісний наповнювач, його роблять зі спіненого каучуку. Матеріал відрізняється пружністю, але не жорсткістю, м'який, легко підлаштовується під форму голови, коли людина піднімає голову з подушки, вона розправляється поступово, не різко.

Латекс застосовують в основному при виготовленні дорогих ортопедичних подушок. Однак натуральний латекс - рідкісний гість на нашому ринку. Найчастіше за нього видають штучний латекс. Шукати природний латекс слід по запаху: натуральний наповнювач відрізняється специфічним солодкуватим злегка ванільним запахом, а ось його замінник пахне гумою.
_______
вата

Це один з найдешевших наповнювачів, але далеко не самий кращий. Вата швидко скочується, утворюючи в подушці незручні грудки.

Наповнювачі з синтетики
Подушки з синтетичними наповнювачами легкі, гіпоалергенні, вільно пропускають повітря, не піддаються нападкам кліщів (останнім в таких матеріалах не мають що їсти), їх можна прати в машинці (правда, не всі). Але, як ми помітили вище, у багатьох людей голова на такій подушці потіє, а сама «начинка» іноді скрипить, а в деяких випадках злежується.

Синтетика синтетиці ворожнечу, тому якість і вартість подушок можуть сильно відрізнятися.
_______
синтепон

Найдешевший матеріал. Волокно швидко приймає свою звичайну форму після будь-яких дій, не викликає алергічних реакцій, не вбирає сторонніх запахів і добре піддається пранню. Однак синтепонові подушки при використанні досить скоро утворюють вм'ятину посередині і ніяка прання не може повернути їм первозданний вигляд.
_______
комфорель

Це порожнє силіконізоване волокно у вигляді невеликих кульок. Комфорель добре пропускає повітря і утримує тепло. Завдяки кулькам матеріал краще тримає форму, ніж синтепон, і дуже комфортний. Більш того, комфорель має підвищену пружністю, стійкістю до зминання і звалювання, тому після прання подушка відновлює свій об'єм. Ці подушки не викликають алергічної реакції. Але їх форма змінюється при використанні, що обумовлено ковзанням кульок один щодо одного.
_______
холлофайбер

Його люблять називати штучним лебединим пухом, оскільки матеріал вважається одним з кращих синтетичних замінників пуху і пера. В цьому випадку порожнисте поліефірне, просочене силіконом волокно, скручують при термообробці в формі пружин. Наповнювач має гарну теплоізоляцією, нетоксичний, не викликає алергічних реакцій, не вбирає сторонні запахи і вологу і навіть не горить. Наповнені холлофайбером подушки можна прати при температурі до 40 градусів. За своїми властивостями нагадує комфорель. Більш жорсткі подушки отримують з суміші холлофайбера і овечої вовни.
_______
пінополіуретан
Завдяки дрібнопористій структурі у матеріалу хороші показники еластичності і повітропроникності. Пінополіуретан (ППУ) буває відлитий у формі і вільного спінювання (нам знаком під назвою «поролон»). З поролону подушки отримують методом контурного різання.

ППУ буває також в'язкоеластичний, або з ефектом пам'яті. Але виробники не хочуть лякати людей хімічним словом і називають це виріб просто: «Подушки з ефектом пам'яті» (а фірма «Темпур» для простоти говорить, що її подушки зроблені не з ППУ з ефектом пам'яті, а просто з темпура).

Насправді подушка з ефектом пам'яті теж виготовлена ​​зі спіненого поліуретану, який був розроблений вченими NASA для аерокосмічних потреб, а потім швидко знайшов застосування в ортопедичній продукції.

Звичайний ППУ - двокомпонентний, а той, що «з пам'яттю», являє собою шестікомпонентую систему. У ньому створюється особливе поєднання відкритих і закритих осередків, в яких повітря при натисканні на подушку перетікає особливим чином. Це дозволяє рівномірно розподіляти тиск по поверхні. Більш того, матеріал не стискається лінійно, як звичайний ППУ або латекс, він ще і розступається в сторони, як тісто. Виходить, коли ви тиснете на подушку з ефектом пам'яті, опір практично не збільшується. При знятті тиску спочатку залишається відбиток гнітючої поверхні, тому в'язкоеластичний ППУ і назвали «з ефектом пам'яті», потім подушка повільно (за 2-5 секунд) відновлює свою форму.

Відчуття такі: коли на цю подушку натискати рукою або головою, вона з затримкою в кілька секунд раптом м'яко провалюється, міняєш позу - вона (знову ж з невеликою затримкою) в одному місці провалюється, в іншому - розправляється.

Подібний ефект допомагає значно зменшувати навантаження на тіло і шийні хребці під час сну, а також дозволяє тілу відпочивати в найбільш природному положенні, усуваючи напруга м'язів.

Вироби з ППУ з ефектом пам'яті можуть бути більш жорсткими, наприклад подушки під спину, або більш м'якими, як у випадку з подушками для сну. Але у всіх у них є невеликий недолік: оскільки відразу після виробництва подушки зазвичай кладуть в герметичну упаковку, то перший час вони видають специфічний запах. Тому близько тижня після покупки рекомендується дати подушці провітритися без упаковки. Важливо пам'ятати і те, що подушки з ефектом пам'яті не можна прати! Вода руйнує їх структуру і ефект пам'яті втрачається. Тому в багатьох магазинах до подібної продукції додаються спеціальні змінні чохли, призначені для регулярного прання.

Подушки з ефектом пам'яті набагато більш довговічні, ніж їх поролонові побратими. Однак вихідний матеріал досить ніжний, в зв'язку з чим подушки з еффети пам'яті не слід розтягувати, скручувати або складати навпіл. Вони можуть просто порватися.

Інший недолік цих подушок - термозалежні. Якщо при температурі тіла вони м'які і пластичні, то при мінус 20 градусів і нижче тверднуть і «розтануть» знову тільки коли під дією тепла нашого тіла нагріються хоча б до 25 градусів.

І еще.Подушкі з ефектом пам'яті зазвичай знаходяться верхньому ціновому сегменті. Чому? Як і перше, високотехнологічний наповнювач сам по собі помітно дорожче звичайного ППУ. По-друге, ці подушки, як правило, щільніше, а значить, і важче тобто вимагають більшої витрати матеріалу. По-третє, в ціну подушок може бути закладена інтелектуальна власність (вартість розробки) і / або популярність торгової марки.

особливе призначення
Які ж подушки можуть претендувати на статус ортопедичних? Для звичайного покупця ортопедичні подушки - все, що забезпечені спеціальним підтримує валиком для шиї. Так, дійсно, валики можуть бути корисні для того, щоб знижувати навантаження на шию, але за умови оптимальної форми, висоти і жорсткості. Однак не все так просто - переважна більшість подушок, які називаються ортопедичними, тільки імітують їх - вони не мають нічого спільного з анатомічними особливостями людей. В результаті людина, промучившись кілька ночей на «корисною» подушці, раз і назавжди зарікається таку купувати.

Збіває покупців з пантеліку и, что модним словом «ортопедична» назівають сегодня як подушки, наповнені «сіпучої» Гречана лушпінням, так и пружні латексні и пенополиуретановие вироби. Достаток форм теж не відстає: є моделі з двома валиками різної висоти, з одним валиком, прямокутні подушки з поглибленням під потилицю посередині, квадратні, але з багатошарової начинкою, з виїмкою зверху чи знизу, уздовж або поперек ...

Крім того, у продажу є подушки на блискавці з комплектом запасного наповнювача, який можна досипати в чохол, якщо подушка здасться недостатньо пишною. Або відсипати, якщо,
навпаки, зависока ...

І все це - ортопедичні подушки, які, по завіреннях виробників, забезпечують правильну підтримку голови та шиї. Однак на ділі багато з них недосконалі. Більш того, переважна більшість таких подушок називатися ортопедичними права не мають. Наявність валика - ще не гарантія корисності.

Прольоти уві сні і наяву

Зберігати форму і відновлювати її після використання можуть тільки пружні матералів: латекс, пінополіуретан і пінополіуретан з ефектом пам'яті. Всі інші матеріали потребують того, щоб їм надавали або відновлювали форму вручну. Так що в цьому сенсі рівні і пух, і холлофайбер, і «лікувальна» гречка. Інша справа, що ортопедичні подушки - часто комбінований продукт. Завдяки синтетичної пружною основі вони зберігають форму, а завдяки шару натурального наповнювача (пташиний, лляної пух, гречана лузга) добре відводять вологу (чисто пенополиуретановая або чисто латексна подушка це роблять погано). Натуральний наповнювач створює і додатковий повітряний шар, а значить, і додатковий комфорт. Хоча експерти нерідко говорять, що в подушках з ефектом пам'яті ортопедичні властивості матеріалу краще проявляються без шару натурального наповнювача - тільки в чисто трикотажної наволочці.

Далі. Наша анатомія така, що коли ми лежимо на спині, голова в нормі повинна опуститися нижче, ніж коли ми лежимо на боці, - тоді нас піднімає плече. А більшість подушок з валиком мають постійну висоту. Ось і виходить, що подушка буде хороша або як ортопедична для сну на боці, або як ортопедична для сну на животі. Але ніяк не універсально ортопедична. Занадто високе положення голови під час сну на спині може привести до розвитку або
збільшення міжхребцевої грижі, а більш низька подушка при сні на боці буде згинати шию в бік, створить зайве навантаження на плечовий суглоб, судини почнуть здавлюватися і кровопостачання порушиться. Цю проблему вирішують ортопедичні вироби з двома зонами висоти (а не просто з валиком).

Під час сну на спині (для цього призначена центральна частина подушки) голова опускається на такий рівень, при якому забезпечуються правильні вигини хребта. Тим самим подушка як би розтягує шию, відновлюючи її природний вигин, попереджає деформацію хребта, здавлювання міжхребцевих дисків, освіту гриж. Під час сну на боці голова виявляється на одній з бічних, піднесених майданчиків. Таким чином, подушка «піднімає» голову до рівня плеча, запобігаючи викривлення хребта.

Ще один важлівій момент. Коли ми спимо на боці, руки у нас адже лежать не по швах, плече зрушено злегка вперед і вгору - до голови. Тобто плече виявляється практично на рівні вуха. І якщо подушка не має спеціальної виїмки, ми почнемо плечем її відштовхувати, і валик, який повинен підтримувати шию, буде не підтримувати її, а тиснути на вухо.

Виходить, формула справжньою ортопедичної подушки така:
• матеріал, який тримає форму;
• валик для шиї;
• зони висоти і виїмка для плеча.

Чи не тіло повинно згинатися навколо подушки, а подушка пристосовуватися до правильного положення тіла. Корисніше все ж спати на звичайній подушці, ніж на поганий ортопедичної. Але краще все-таки спати на хорошій ортопедичної, ніж на хорошій звичайної.

дитяче питання
До двох років дитині подушка, як правило, не потрібна. У дітей інші пропорції - у них відносно велика голова і вузькі плечі. Інша справа, якщо дитина спить загорнутим у ковдру, тіло при цьому піднімається з поверхні матраца, і подушка потрібна для того, щоб голова не закидалася, шия не перекошувалася. У міру того як дитина росте, ростуть його плечі, змінюються пропорції тіла. До двох років можна подумати про невеликої плоскої подушечці (або подушці з поглибленням посередині). Найкраще з неаллергенних синтетичних матеріалів, пух і перо категорично виключаються. Що стосується ортопедичних подушок для дітей, шкоди від них не буде, але і необхідності в них теж немає. «Доросла» подушка невеликої висоти потрібна дітям тільки старше 5 років.
Почім подушки?
Вартість подушок може коливатися від 300 до 5000 рублів. Можна виділити три сегменти:


До 1000 рублів
Це недорогі і не особливо якісні подушки, що продаються в магазинах і на ринках. Подушки з наповнювачем з вати можуть коштувати і 100-200 рублів. Перово-пухові стартують від 500 рублів. Запам'ятайте: у цій ніші можуть бути тільки класичні, але не ортопедичні подушки. Не буває ортопедичних подушок за 600 рублів і все тут!
_______
Від 1000 до 2000 рублів
Більш якісні класичні та ортопедичні подушки. Можуть мати гарні властивостями, але зроблені з відносно недорогих матеріалів (демократичні чохли і упаковка), представлені незнаменита брендами.
_______
Від 2000 до 5000 рублів
Подушки преміум-якості, зроблені з дорогих матеріалів. У цій ніші, наприклад, подушки з шовковим наповнювачем, які обійдуться близько 3000 рублів за штуку. Якісні, по-справжньому ортопедичні (а не просто підвищеної комфортності) подушки стоять 2000-4000 рублів. Такі подушки виробляються із застосуванням нових технологій, матеріалів і тканин і відрізняються підвищеним комфортом.

Відповідає на питання Дмитро Сімкін, засновник Салону ергономіки і остеопатії доктора Симкина

Скажіть, доктор, які подушки, на ваш погляд, повною мірою могли б називатися ортопедичними?
Я повністю згоден з визначенням, даним РосНІІТО. Подушка повинна бути зроблена з пружного матеріалу, добре вентилюватися, створювати зручну і надійну підтримку для шиї на потрібній висоті, в залежності від положення тіла: вище для сну на боці і нижче для сну на спині. Також потрібна виїмка для плеча під час сну на боці. Я регулярно тестую подушки, що з'являються у продажу в магазинах, ортопедичних салонах і аптеках. І можу сказати точно: в середній ціновій групі я рекомендую подушки «Сьоме небо», в класі «преміум» - подушки «Нічна симфонія» з ефектом пам'яті. Існують подушки інших марок, які можна порівняти за якістю наповнювача, але за своєю формою названі подушки однозначно виграють.


На яких подушках спите ви і ваша сім'я?
Молодший син - йому півтора року - спить поки без подушки. У старшого сина, йому в грудні буде 19 років, вже кілька років подушка «Сьоме небо» з гусячим пухом в якості наповнювача верхнього шару. А ми з дружиною спимо на подушках «Нічна симфонія» в трикотажної наволочці. У відпустці нам їх дуже не вистачає ...

________________________________________________________________________________________________________________

ДЯКУЄМО ЗА ДОПОМОГУ
в підготовці матеріалу Дмитра Симкина, лікаря,
доктора остеопатії, консультанта по ергономіці
(Салон ергономіки і остеопатії Доктора Симкина)

Як не помилитися з вибором?
Що це таке - «правильна» подушка?
Щоб зрозуміти, чи підходить вам ваш «підголівник», дайте відповідь на питання: «Влаштовуючись спати, кладете ви під голову або подушку долоню?
Чи часто прокидаєтеся і багато ворочаєтеся уві сні?
Чи прокидаєтеся ви від відчуття, що плечі і шия одерев'яніли або з головним болем / запамороченням?
Чому?
Почім подушки?
На яких подушках спите ви і ваша сім'я?