Полезные материалы

Чи корисна насправді сурма для очей?

Прочитала цікаву статтю про косметику для очей в Стародавньому світі, і захотілося мені написати про це безтурботний пізнавальний пост з великою кількістю красивих картинок.

В кінці планувала всього лише побіжно згадати про шкоду сурми, яка до цього дня активно використовується для макіяжу очей в східних країнах

І чорт мене смикнув почитати, що думають на цю тему в рунеті. Свавілля і тьма Середньовіччя.

Я не змогла залишитися спокійною і непричетний. Довелося міняти курс і вивчати наукові праці про сурмі.

Поясню для тих, хто не в курсі. Сурма - це деяка субстанція, як правило, чорного кольору (але не тільки), у вигляді порошку, олівця, пасти або рідини, яка наноситься на брови, повіки або використовується в якості підводки.

У російських тирнет-магазинах теж продають цю бодягу. Продавці стверджують, що «лежить» такий макіяж краще і що, крім декоративної, він виконує також лікувальну функцію.

Щоб розібратися в питанні, для початку звернемося до історії (ось і стане в нагоді прочитана статейка).

Перші згадки про використання деяких паст для очей відносяться до часів шумерів і вавилонян. Давно це було. Років отак 6000 назад.

Років отак 6000 назад

галенит

На ассірійських клинописних табличках лікар Nabu-le'u розповів про те, що такі речовини як сурма (в даному випадку хімічний елемент), мідь, оксид цинку, оксид заліза, миш'як і морська сіль використовуються для лікування очей.

Підозрюю, що цей Набулеу не знав, що таке оксид заліза або миш'як. Швидше за все, у нього було написано щось на кшталт: порошок з блискучого камінчика сірого кольору. А вже вчені нашого часу умозаключіть, що це був гематит - мінерал, що представляє собою оксид заліза.

А вже вчені нашого часу умозаключіть, що це був гематит - мінерал, що представляє собою оксид заліза

стибніт

Стародавні єгиптяни чого тільки не використовували. Може, коли-небудь все-таки напишу, як збиралася. А поки що про сурму або mesdemet, як вони її назвали.

Готували месдемет з мінералу галеніту (сульфат свинцю) або стибніту (сульфіду сурми). Причому сурьмяная сурма (вибачте за тавтологію) була дорожче, ніж свинцева, тому що привозилася «з-за кордону».

Використовували її як в косметичних цілях (наносили на повіки, малювали стрілки), так і в медичних цілях.

Треба сказати, що в Стародавньому Єгипті досить поширеними явищами були кон'юнктивіти, включаючи трахеї, і блефарити (чи то пак запалення кон'юнктиви і повік).

У папірусі Еберса (щось на зразок медичної енциклопедії), датованому 1550 р.до н.е., стверджується що «у багатьох людей відсутні вії».

папірус Еберса

У тому ж документі mesmedet 50 раз згадується в якості засобу для брів, повік і вій, яке не тільки дозволяє зробити їх більш виразними, а й виконує функції лікувального засобу проти «крові навколо очей», «раптового болю в очах» або вошей.

Засіб використовували як в чистому вигляді, так і в суміші з такими речовинами як деревне борошно, цибуля (напевно, особливо від болю допомагав цибулю) або, у випадках серйозної едеми очей, з «молоком жінки, яка щойно народила хлопчика».

Чорна паста, приготовлена ​​з стибніту, використовувалася і в багатьох інших стародавніх цивілізаціях. Стародавні іудеї її називали phukh, стародавні греки - kollyrion, стародавні римляни - collyrium, в Вавилонському талмуді згадуються назви kolron і kechol.

У VII-VIII ст. н.е. араби завоювали ... коротше, простіше назвати кого вони не завоювали. І в результаті цього з одного боку дуже багато перейняли у завойованих народів, а з іншого - сприяли міжкультурному обміну. Так вийшло і з сурмою (kohl по-арабськи). Тепер хто тільки нею не користувався, і користується донині ...

Причому експансія триває, тепер уже на просторах Інтернету. Магазини розписують переваги сурми, а дівчатка пісяють окропом від нового «чудо» -Засоби. При цьому мізки застилає туман, як це часто буває, коли відкриваються реальні перспективи неземної краси. Я не виняток, але не в даному випадку.

Наведу приклад.

Популярний російський жіночий форум. Дівчина ставить запитання: «Хто-небудь користується сурмою для очей? Прочитала про неї і захотілося знайти, спробувати. Хотілося б почути відгуки тих, хто користується. Чим відрізняється від звичайної магазинної косметики для очей? Де ви її купуєте? Як визначити якісну? ».

Одна з відповідальних, мабуть, заглянула в якусь енциклопедію і видала в форумі страхітливу, як за розміром, так і за змістом, статтю про шкоду сурми (хімічного елемента). Зрозуміло, на це не могли не відреагувати ті, хто вже дуже надихнувся і, отже, не хоче чути ні слова проти.

Ось їхні аргументи (орфографія і пунктуація збережені):

«Сурма проводиться з каменю koh, не з хімічного елемента; сурма косметична не шкідлива для організму. »

«Сурма для очей звичайно робиться не з хім. елемента. інакше б її не використали так довго б на сході. »(Ось наївна душа!)

Нарешті, самий забійний:

«Сурма-хімічний елемент і сурма для очей не мають нічого спільного, крім назви !!!!!!! тому сурма косметична ніяк не отрута !!!!! це для тих обмежених хіміків, які знають лякають обивателів. »

Ну, хоч одна б задалася питанням, з чого насправді робиться сурма, що це за камінь такий kohl і чому в російській мові хімічний елемент називається так само, як і засіб для макіяжу очей?

Пам'ятайте, в історичному екскурсі я згадувала про те, що сурма робиться з стибніту і галеніту? А це не що інше, як сульфід сурми і сульфат свинцю, відповідно. Так що: сурма містить сурму! Але що ще серйозніше з точки зору наслідків для здоров'я, сурма містить свинець!

Підозрюю, що тут же знайдуться бажаючі мені заявити: «Згадала баба, як дівкою була! Те ж в Стародавньому світі було, а тепер в арабських країнах, та й взагалі, де виробляють сурму, її роблять виключно з нетоксичних, екологічно чистих інгредієнтів ... (і, ще трохи подумавши, додадуть) до того ж без ГМО! »

Змушена буду їх розчарувати. Наукові дослідження показують, що в більшості випадків ні сурма, ні свинець нікуди не поділися. Залишилося не тільки назва, а й зміст. Щоб не бути голослівною, даю посилання на дослідження.

[1] Вчені з Саудівської Аравії взяли на аналіз 107 зразків кохля з різних областей країни. Самі аналізи виконувалися в Великобританії.

Виявилося, що вміст свинцю в зразках досягає в деяких випадках 53%.

Крім того, були взяті зразки крові у 10-ти жінок, ніколи не користувалися сурмою (контрольна група), і у 20-ти жінок, постійно використовують сурму.

Виявилося, що у останніх вміст у крові свинцю в середньому в 17 разів вище вмісту свинцю в крові дітей з контрольної групи, а рівень гемоглобіну при цьому достовірно нижче (але в межах норми).

[2] Вчені з Ізраїлю теж перевірили 7 зразків найбільш популярних брендів сурми. Всі вони містили свинець, причому в одному і них вміст свинцю досягало 79%.

Кров вони брали вже у грудних дітей. Деяким з них турботливі мами фарбували очі сурмою, у деяких з них мами регулярно фарбували свої очі, інші виступали в якості негативного контролю.

Результати ті ж: рівень свинцю в крові дітей суттєво підвищено в порівнянні з контролем, причому неважливо, чиї очі постійно фарбуються: дітей або матерів.

[3] Вчені з Індії вивчили 34 зразка сурми різних кольорів і взяли на аналіз кров 93 діточок. Лише 24 з них не мазюкал сурмою регулярно. Результати схожі на попередні: в сурмі багато свинцю (незалежно від її кольору), в крові багато свинцю (в порівнянні з контролем), гемоглобін знижений.

Дослідження зразків сурми з ОАЕ [4], Катару і Ємену [5] показали, що деякі з них містять в якості основного компонента галенит (сульфат свинцю).

У науковій літературі описаний випадок 21-річної дівчини з Саудівської Аравії [6], у якій розвинувся серйозний кератит після того, як вона купила у місцевого лікаря сурму. Аналіз цієї сурми показав, що в ній міститься кадмій.

FDA - Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США - категорично проти використання сурми [7].

А наостанок погляньте на фотографію зворотного боку нижньої повіки жінки, яка протягом багатьох років використовувала сурму.

А наостанок погляньте на фотографію зворотного боку нижньої повіки жінки, яка протягом багатьох років використовувала сурму

Красиво, правда? Це не відмивається [8].

Справедливості заради треба сказати, що не у всіх вивчених в вище перерахованих дослідженнях зразках сурми містився свинець. Але оскільки ми не можемо робити хімічний аналіз косметики, якої ми купуємо, то використання сурми перетворюється в російську рулетку.

Загалом, я скажу так: «Та ну її, до дідька, цю сурму». Я краще вже якось «по-старому» ... олівчиком.

Тим більше зараз західними косметичними фірмами виробляється велика кількість різних марок олівців, які при нанесенні створюють такий же візуальний ефект, як і східна сурма.

Такі олівці мають маркування kohl або kajal (або обидві разом). Наприклад, мені завжди подобалися олівці Bourjois «Khol & Contour» за їх м'якість. І ось тільки зараз я дізналася, що виявляється це олівець з ефектом сурми :-p.

Не виключаю, що мені все ж не вдалося вас переконати в тому, що сурма користі не приносить. В цьому випадку скажу наступне. Будете використовувати сурму в медичних цілях, не забудьте додати «деревне борошно, цибуля і молоко матері, яка щойно народила хлопчика».

Пост підготовлений за матеріалами статей:

  1. Al-Ashban RM, Aslam M., Shah AH Kohl (surma): a toxic traditional eye cosmetic study in Saudi Arabia. Public Health. 2004 Jun; 118 (4): 292-8.
  2. Nir A., ​​Tamir A., ​​Zelnik N., Iancu TC Is eye cosmetic a source of lead poisoning? Isr J Med Sci. Одна тисяча дев'ятсот дев'яносто дві Jul; 28 (7): 417-21.
  3. Goswami K. Eye Cosmetic 'Surma': Hidden Threats of Lead Poisoning. Ind J Clin Biochem (Jan-Mar 2013) 28 (1): 71-73.
  4. Hardy AD, Walton RI, Myers KA, Vaishnav R. Availability and chemical composition of traditional eye cosmetics ( «kohls») used in the United Arab Emirates of Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al-Quwain, Ras Al-Khaimah, and Fujairah . J Cosmet Sci. 2006 Mar-Apr; 57 (2): 107-25.
  5. Hardy AD, Farrant AJ, Rollinson G., Barss P., Vaishnav R. A study of the chemical composition of traditional eye cosmetics ( «kohls») used in Qatar and Yemen. J Cosmet Sci. 2008 Sep-Oct; 59 (5): 399-418.
  6. Amry MA, Al-Saikhan F., Ayoubi A. Toxic effect of Cadmium found in eyeliner to the eye of a 21 year old Saudi woman: A case report. Saudi Pharm J. 2011 Oct; 19 (4): 269-72.
  7. Use eye cosmetics safely
  8. Hidayat AA, Weatherhead RG, al-Rajhi A., Johnson FB Conjunctival and lacrimal sac pigmentation by kohl (eyeliner). Br J Ophthalmol. Тисячі дев'ятсот дев'яносто сім May; 81 (5): 418.
  9. Murube J. Ocular cosmetics in ancient times. Ocul Surf. 2013 Jan; 11 (1): 2-7.

Дівчина ставить запитання: «Хто-небудь користується сурмою для очей?
Чим відрізняється від звичайної магазинної косметики для очей?
Де ви її купуєте?
Як визначити якісну?
Пам'ятайте, в історичному екскурсі я згадувала про те, що сурма робиться з стибніту і галеніту?
Красиво, правда?
Iancu TC Is eye cosmetic a source of lead poisoning?