Полезные материалы

Кафедра російської мови являє ...

Філологи за чистоту російської мови (або десять днів між Днем філолога і Днем російської мови)

Філологи за чистоту російської мови (або десять днів між Днем філолога і Днем російської мови)

Чи потрібно додавати в словниковий запас сучасний сленг або варто говорити тільки на мові Достоєвського і Пушкіна, сперечаються з особливим запалом сьогодні консерватори і новатори.

Красива грамотна мова істотно впливає на імідж людини. На своїй рідній мові ми просто зобов'язані говорити правильно, так як мовні помилки, пов'язані з незнанням основних правил, значно знижують культуру спілкування.

Сьогодні, як ніколи, хочеться поговорити про грамотності і безграмотності сучасної людини.

Звернемося до двох розповсюджених помилок, пов'язаних з визначенням роду слів і відміною.

Наприклад, «як писати слово Інтернет» була дискусійною з самого початку.

Спочатку було прийнято писати слово «Інтернет» (від англ. Internet) тільки з великої літери і не схиляти. Багато дотримуються цього варіанту і по сей день. Зокрема, писати його з малої літери рекомендується в Словнику російської мови Російської академії наук (редактор - В.В. Лопатин). У словнику також допускається схиляння слова за відмінками як іменника чоловічого роду: Інтернет а, Інтернет е. Таким чином, незважаючи на думку багатьох про те, що слово Інтернет вже стало прозивним і його потрібно писати з малої літери, правила російської мови як і раніше наказують використовувати заголовну. Це ж правило зафіксовано в Російському орфографічному словнику, який підготував Інститут російської мови ім. В.В. Виноградова.

У складених похідних словах, таких як інтернет-портал, інтернет-магазин, інтернет-проект, інтернет-публікація, інтернет-забезпечення першу частину пишуть з малої літери, оскільки вважається, що вона тотожна прикметника і має описовий характер. В даному випадку ця приставка означає «пов'язаний з Інтернет му, що відноситься до нього», пишеться через дефіс з другою частиною складного слова і не схиляється.

Те, що слово «Іванове» відноситься до середнього роду, це зрозуміло всім. А ось схиляється чи слово «Іванове»?

За правилами російської мови, Іваново, як і інші російські топоніми закінчуються на-ово, традиційно схиляється.

Однак в XX столітті в сучасній, професійної та газетної мови виявилася тенденція до незмінності географічних назв. Причина цього криється в військовій справі. Наказ вживати в армії назви населених пунктів тільки в називному відмінку був виданий ще царем. А в роки Великої Вітчизняної війни звичка не схиляти географічні назви з'явилася і у всього населення країни.

До теперішнього часу тенденція не схиляти слово «Іванове» так сильно закріпилася, що відміна назви міста багатьма сприймається як помилка. Це не так. Необхідно відзначити, що в поєднанні з родовим словом «Іванове» не відмінюється, наприклад: «в місті Іваново». А ось на думці про правила вживання його без родового слова фахівці розходяться. Одні вважають, що допустимі обидва варіанти: «в Іванові і в Іваново». Інші наполягають, що відміна за відмінками обов'язково. Вибирайте самі.

До речі, серед жителів міста Іваново, тих, хто схиляє і не схиляє назву міста, приблизно порівну.

Дуже часто виникає питання, як правильно ставити наголос.

Як тільки ми чуємо понівечене звучання слова, починаємо сумніватися в собі: «А чи правильно я вимовляю слово?»

Пропонуємо своєрідний рейтинг з 40 слів, з якими найчастіше виникають «ударні» труднощі. Ось він в алфавітному порядку і з підказкою правильного наголоси:

Афера, балувати, балувати, бочкові (допустимо Бочкова), бармени, водопровід, газопровід, сміттєпроводи, нафтопровід, але: електропроводи, договір (допустимо дОговор), жалюзі, завидно, каталог, квартал, красиві, кулінарія (допустимий кулінарії), маркетинг і маркетинг (обидва варіанти рівноправні), майстерня, наращЁнние, новонароджених, забезпечення, оптова, полегшити, відкоркувати, петлі і петлі (обидва варіанти рівноправні), зателефонувавши, дзвонить, дзвонить, пуловери, буряк, танцівники, танцівниця, сир і сир (обидва варіанти рівноправні), тірамісу, торти, тОтч ас, туфлі, феномен (від значення), черпав.

І, звичайно, завжди виручать словники і довідники: орфографічний, ребуси словник (в перекладі з давньогрецької «орфоепія» означає правильну вимову »), словник наголосів.

І, звичайно, завжди виручать словники і довідники: орфографічний, ребуси словник (в перекладі з давньогрецької «орфоепія» означає правильну вимову »), словник наголосів

Чи не підведуть і онлайн-ресурси: портали Грамота.ру (обов'язково загляньте в розділ «Запоміналкі») і gramma.ru, Яндекс. Словники, сайт orfogrammka.ru, - які, на відміну від друкованих видань, завжди під рукою завдяки всюдисущому Інтернету.

Існують різні способи запам'ятовування наголосу: перевірка однокорінним словом, запам'ятовування за частинами мови, однак найефективнішим прийомом запам'ятовування є рими. Як приклад наведемо таке жартівливе вірш з газети ІГХТУ «Хімік»:

Щоб завдання полегшить,
Риму треба скласти!
Строй вміло діалогу,
Будь розкутіше на склад!
Укладається договір -
Значить буде розмова.
Зроби справу майстерні,
Щоб не було туги,
Щоб стало всім завидною.
Це, право, не так соромно!
Коль ти з дитинства обдарованих,
То не будеш засуджений.
Хто намагатися в вузі радий,
Тому премію вручать.

Однак є й інша велика проблема ...

Більше половини населення Росії не обходяться без «міцного» слова. Всеросійський центр вивчення громадської думки (ВЦИОМ) провів опитування росіян і з'ясував, що нецензурна лайка дратує приблизно половину наших співвітчизників, майже чверть з них не приховують свого обурення з цього приводу.

20 відсотків опитаних регулярно користуються блатний термінологією. 13 відсотків населення постійно застосовують у своїй розмові інтернет-сленг (нові технології не щадять навіть мову!).

Ситуація з поширенням «мовного раку» (так філологи називають мат) з часом приймає все більш поширені форми.

За даними всезнаючої статистики, 78 відсотків росіян вважають, що за чистоту мови потрібно вести цілеспрямовану боротьбу. Тільки 11 відсотків опитаних не бачать в цьому жодної потреби.

А разом з цим істотно знизилися моральні вимоги до рідної російської мови. Характерно, що рівень освіти не завжди впливає на культуру мовлення. Багато наших артистів, спортсмени і політики грішать лихослів'ям.

Маркетингове агентство ZOOM MARKET в 2018 році провело соціологічне опитування, в яких містах Росії найбільше матюкаються, - пишуть «Известия» . Лідером стала Перм. До трійки найбільш матюкаються міст увійшли також Воронеж і Іваново. В опитуванні, яке проводилося методом особистих інтерв'ю, взяли участь 3 тисячі людей у ​​віці від 18 до 54 років.

Філологи вважають, для того щоб захистити російську мову, потрібно більш глибоко вивчати його в школі. Практично всі фахівці в області мови визнають, що для того, щоб захистити мову від ненормативної «пухлини», необхідно з самого дитинства більше читати російську літературу, правильно говорити в родині.

Більше половини опитаних вважають, що за чистоту мови потрібно боротися всіма доступними засобами. Ця ідея особливо популярна серед громадян старше 60 років. 61 відсоток учасників опитування вважають, що держава повинна всіма заходами боротися за чистоту російської мови. Цю думку поділяють понад половини опитаних з числа молоді у віці від 18 до 24 років.

Грамотного і освіченої людини можна відразу дізнатися по його красивою літературною мови. Таких людей приємно слухати, а проводити час в їх компанії - цікаво.

Давайте говорити красиво і правильно!

А ось схиляється чи слово «Іванове»?
Як тільки ми чуємо понівечене звучання слова, починаємо сумніватися в собі: «А чи правильно я вимовляю слово?