Полезные материалы

Шафран - благородний колір, неповторний смак

Крокуси - близькі родичі ірисів, що радують садівників ранньою весною. Втім, естетичне задоволення, яке вони здатні подарувати - далеко не головна перевага рослин. Висушені рильця крокусу, відомі в гастрономії як шафран, вважаються самої вишуканої і дорогий пряністю у світі.

Висушені рильця крокусу, відомі в гастрономії як шафран, вважаються самої вишуканої і дорогий пряністю у світі

Довга любов кулінарів

Стародавні люди високо цінували здатність крокусу надавати тканинам і продуктам золотистий колір, в якості барвника його використовували ще з печерних часів - сліди шафрану виявлені при вивченні наскальних малюнків! У Месопотамії, Візантії, Єгипті і Римської Імперії представники знаті додавали цю пряність в їжу, її ж приносили в жертву богам як найдорогоцінніший дар.

Перші партії спеції, що потрапили в Європу, справили на ринку справжній фурор. правда, купити шафран могли тільки члени королівських сімей і найбагатші придворні - вартість приправи мало відрізнялася від ціни прикрас з дорогоцінних металів. Причина такої дорожнечі цілком з'ясовна: отримати пряність вкрай складно, вирощування рослин і сушка рилець - справжнє мистецтво і ретельна робота.

Як це відбувається?
Як це відбувається Розпустилася крокус живе максимум три дні. Коли настає довгоочікуваний сезон, в поля виходять спеціально підготовлені збирачі. На світанку, до початку денної спеки, вони зривають бутони і вручну відщипують три крихітних рильця - зробити це необхідно, поки квітка остаточно не розкрив свої пелюстки.
Отриману сировину сушиться особливим чином, ще більше втрачаючи у вазі - щоб отримати один кілограм готової прянощі, потрібно зібрати і обробити до ста п'ятдесяти тисяч рослин! Виробництво прянощі організовано в Індії, Ірані, Японії, деяких інших державах близькосхідного і середземноморського регіонів. Максимально високо цінується шафран з Іспанії - саме в цій країні вперше почали вирощувати рослину в великих обсягах, засаджуючи крокусами цілі поля.

Переваги іспанського шафрану
Величезні плантації справжнього Crocus sativus можна зустріти в провінції Ла-Манча, у сонячній Валенсії й Андалузії - місцеві ґрунти і клімат найбільше підходять для обробітку культури. Три червонуватих рильця, які витягують з кожного бутона, піддаються акуратною сушінні в спеціальних печах - це дозволяє залишити в недоторканності все унікальні якості шафрану. Іноді попередньо прищипують (видаляють) найнижчу, жовту частину рослинної «ниточки», яка володіє менш вираженим ароматом.

Іноді попередньо прищипують (видаляють) найнижчу, жовту частину рослинної «ниточки», яка володіє менш вираженим ароматом

Готова спеція набуває дуже насичений колір і приголомшливий запах - щоб підфарбувати готову страву яскравими смаковими і візуальними відтінками, вистачає парочки рилець. Іспанська шафран цвіте не навесні, як його декоративні родичі, а восени. Завдяки цьому місцевим фермерам не доводиться боротися зі шкідниками за допомогою будь-якої хімії - кінцевий продукт виходить ідеально чистим, по-справжньому натуральним, цілющим.
Особливий смак іспанської кухні, який так складно повторити в домашніх умовах, визначається саме додаванням прянощів. Щоб приготувати фірмові страви Андалузії або кастильских кулінарів, без справжнього шафрану не обійтися - спроби замінити його «чомусь простішому» автоматично позбавляють їжу автентичної оригінальності.
C чим їдять шафран?
Готова спеція набуває дуже насичений колір і приголомшливий запах - щоб підфарбувати готову страву яскравими смаковими і візуальними відтінками, вистачає парочки рилець Золотистий відтінок, запашний аромат з медовими нотками, благородний смак - шафран відмінно сумісний зі стравами різних видів. Він підходить до випічки і сирним десертів, солодким і солоним соусів, до м'яса і риби. Одне з найбільш гармонійних поєднань виходить, якщо використовувати спецію для приготування рису або курки. Дивовижно «звучить» ця пряність в дуеті з горіхами, родзинками, молоком і рибними бульйонами, її варто додати до тушкованим овочам і морепродуктів.
Зазвичай сушені рильця крокусу (буквально 2-3 штучки) замочують у воді хвилин на п'ятнадцять, і вже цей настій використовують на стадії приготування їжі. Передозування небажана - смак страви може стати занадто різким. При регулярному помірному вживанні шафран здатний не тільки порадувати гурманів, але і допомогти в оздоровленні організму. Стародавні цілителі запевняли: найсильніший природний антиоксидант володіє зміцнюючою і омолоджуючий ефект, він покращує пам'ять і піднімає настрій.
Де слід купувати шафран?
Підробляти найдорожчу прянощі люди навчилися ще в античні часи. Жадібних купців не бентежили навіть суворі покарання (в епоху Середньовіччя - аж до спалення на вогнищі). Сьогодні за шафран часто видають то тичинки чорнобривців, то звичайну куркуму.
Спроба залучити покупців низькою ціною - явна ознака шахрайства. Варто також утримуватися від придбання порошкових спецій. Ще давньоримські медики попереджали: мелена пряність не має нічого спільного зі справжніми рильцями крокусу. Уберегтися від покупки фальсифікату допоможе співпраця з перевіреними постачальниками - в Боффо продається тільки справжній шафран найвищої якості!

Як це відбувається?
C чим їдять шафран?
Де слід купувати шафран?