Полезные материалы

Чавунні радіатори опалення: сучасні, радянські батареї, характеристики, виробництво вітчизняних опалювальних приладів

  1. Які бувають чавунні радіатори
  2. Переваги і характеристики батарей для опалення з чавуну
  3. Недоліки сучасних і радянських приладів
  4. Окремі різновиди чавунних радіаторів

зміст:

Незважаючи на появу сучасніших радіаторів достатню кількість жител до їх пір оснащено старими чавунними батареями. Щоб визначитися, чи потрібно міняти старі системи на нові, необхідно порівняти їх основні характеристики.


Які бувають чавунні радіатори

Чавунні радіатори опалення, подібно до конструктора, збираються з окремих секцій, відлив їх із сірого чавуну в виробничих умовах. Поглиблення для протікання теплоносія можуть бути круглими або елліпсовіднимі. Для з'єднання окремих секцій використовуються ніпелі, що передбачає додаткову герметизацію стиків за допомогою термостійких прокладок з гуми або пароніту.

За кількістю каналів однієї секції чавунні радіатори можуть бути:

  1. Одноканальними.
  2. Двоканальними.

Двоканальними

Ширина батарей може різнитися, залежно від числа секцій. Те ж саме стосується і висоти. Вибираючи відповідну ширину опалювального секційного чавунного радіатора, орієнтуються на обсяг приміщення, що обігрівається, число віконних прорізів, товщину зовнішніх стін. Рівень теплової потужності батареї безпосередньо залежить від числа її секцій. Висота виробів може бути від 35 до 150 см. Також є такий параметр, як глибина радіатора: вона допомагає визначити, чи впишеться обігрівач в обстановку приміщення, чи ні.

У продажу представлені радіатори глибиною 50-140 см: їх установка проводиться за допомогою спеціальних монтажних кронштейнів, попередньо закріплених в стіні. Вони забезпечують не тільки міцне утримання підвішеною батареї, але і зазор між її задньою поверхнею й стіною. Більш сучасні чавунні радіатори оснащуються спеціальними ніжками (докладніше: " Сучасні чавунні батареї опалення - характеристики, переваги, правила підключення ").

Переваги і характеристики батарей для опалення з чавуну

До позитивних якостей чавунних батарей можна віднести:

  • Незалежність від виду теплоносія. По ходу проходження нагрітого теплоносія по трубах відбувається помітне погіршення його якості. У спочатку неідеальної воді накопичується ще більше різних домішок. У підсумку всередину радіатора потрапляє досить агресивна в хімічному відношенні рідина: крім значного вмісту лугу в ній накопичується також пісок, який діє на стінки труб і батарей подібно абразиву. Особливо небезпечно це для сталевих виробів, які починають активно роз'їдати лугом, а піщинки лише підсилюють руйнівної шкоди. Для чавуну подібний вплив не небезпечно, чому сприяє його хімічна інертність і значна товщина стінок. Для того, щоб уникнути зайвої корозії, на літо чавунні системи опалення зазвичай звільняються від води.
  • Висока робочий тиск. Показник робочого тиску у чавунних батарей становить понад 9 атмосфер (у різних виробників цей параметр може злегка відрізнятися). Це дозволяє їм комфортно переносити гідроудари, що робить чавунні вироби найбільш підходящим варіантом для комплектації систем централізованого опалення.
  • Висока тривалість служби. При дотриманні необхідних експлуатаційних заходів (промивання, перепакування прокладок) чавунні батареї здатні видавати феноменальну довговічність - до 100 і більше років.
  • Дешевизна. При порівнянні вартості чавунних і біметалічних радіаторів перші виявляються на порядок дешевше. Особливо істотно відчувається економія в разі комплектації не однієї, а кількох кімнат.

Недоліки сучасних і радянських приладів

До недоліків чавунних опалювальних приладів зазвичай відносять наступне:

  • Повільний розігрів. Дійсно, в порівнянні з сучасними металевими батареями вироби з чавуну нагріваються набагато повільніше. Причина криється в значній товщині стінок. Однак є і зворотна сторона медалі - охолоджується чавун також повільніше стали, що дозволяє нагрітого житла більше зберігати своє тепло. Особливо це відчувається при аварійних відключеннях системи в зимовий час.
  • Уповільнена тепловіддача. Для порівняння можна зіставити тепловіддачу секцій чавунного і алюмінієвого або сталевого радіаторів. Сучасні системи, при подібних габаритах зажадають менший обсяг теплоносія, при більш високій тепловіддачі. Однак крім конвекційно-повітряного обігріву у алюмінію і біметалу, де гріється тільки сердечник, у чавунних батарей присутній також променева тепловіддача. Як результат, поряд з прогріванням повітря здійснюється також нагрівання поверхні прилеглих предметів. Після цього дані предмети також починають випромінювати енергію, сприяючи більш якісному та ефективному прогріванню кімнати.
  • Велика вага. Вага однієї чавунної секції доходить до 5-7 кг, через що зібране виріб виходить громіздким і незграбним. Такі батареї незручне перевозити і встановлювати: кріплення в стінах вимагає додаткової надійності. Однак, якщо монтаж проводять сантехніки, то за незручності можна не турбується. А у велику вагу є і позитивна сторона - товсті стінки довше зберігають тепло.
  • Низька економічність. На розігрів чавунного радіатора потрібно на порядок більше палива, ніж на аналогічну за габаритами металеву модель. Однак, повільно нагріваючись, чавун повільніше віддає тепло - тому така батарея довше залишається теплою в разі відключення опалення.
  • Низька естетичність. Особливо це стосується старих радянських радіаторів опалення, які намагалися додатково покрити спеціальними накладними кожухами. В даний час для виготовлення чавунних радіаторів використовується художнє лиття: на такій поверхні є візерунки в самих різних стилях. Вартість литих чавунних батареї може бути різною, залежно від країни виробника (Німеччина, Англія, Туреччина, Франція, Китай). Що стосується вітчизняної продукції, то вона поступається в декоративності зарубіжним зразкам. Однак вартість їх теж менше, при досить добротному зовнішньому вигляді.

Окремі різновиди чавунних радіаторів

У Радянському Союзі виробництвом чавунних батарей займалося досить багато підприємств. Досить згадати лише деякі основні моделі НМ-140, НМ-150, Мінськ-110, Р-90, РКШ. Велика їх частина вже знята з виробництва, за винятком однієї випробуваної класичної різновиди МС-140. Для нових розробок вітчизняних чавунних радіаторів опалення характерна велика естетичність. Наприклад, модель Мс-110 від виробника Сантхліт має глибину всього 11 см, що дозволяє без проблем встановити її під неширокий підвіконня пластикового вікна.


Чебоксарська продукція ЧС може мати 1, 2 або 3 каналу. Завдяки плоскій зовнішній стороні досягається велика естетичність і простота прибирання. Також зовнішньою красою відрізняються мінські двоканальні вироби: всього їх випускається близько 10 моделей. Що стосується завезених чавунних секційних батарей, то для них характерна наявність двосторонньої гладкій поверхні: за рахунок цього досягається більш високий коефіцієнт тепловіддачі. Серед недорогих зразків варто відзначити китайського виробника Kоnner і його моделі «Хіт», «Модерн» і «Форт».

Дорожча, але і більш якісна продукція представлена ​​чеським підприємством Viadrus, турецькою фірмою DemirDöküm і іспанським концерном Roca. Для європейських моделей характерно особливе витонченість і використання художнього лиття. При цьому ціна на такі візерункові опалювальні прилади на порядок вище сталевих.

Як висновок можна сказати, що списувати з рахунків чавунні радіатори опалення ще рано. Це підтверджує той факт, що їх продовжують випускати провідні європейські виробники. Незважаючи на свою велику вагу і деяку повільність в розігріві, в плані накопичення і утримання тепла батареям з чавуну рівних поки немає.