Полезные материалы

свої синиці

  1. корми
  2. годівниці

Матеріал журналу «Сім'я і школа», № 11, листопад, 1984 р

Один письменник назвав свою прекрасну книгу для дітей «У людини повинна бути собака» . Це вірно, тому що добрі почуття повинні розвиватися з малих років. Повинні-то повинні, але собаку може мати далеко не кожен городянин.

Кого ж оточити турботою? Радимо завести «своїх» синиць або інших птахів, але не в клітці, а вільних, на балконі, куди вони регулярно будуть прилітати за їжею. Приємно, що це будуть птиці, яких ви будете знати «в обличчя»; а вони поступово перестануть вас боятися: будуть охоче сідати на плече, брати корм з долоні.

Добрі почуття, народжені дружбою з пташок, доповнюються і важливою користю для нас самих. У місті, наприклад, не можна застосовувати для захисту рослин отрутохімікати, та й потреби в цьому особливої ​​немає, так як з дерев і чагарників в місті не знімають врожаїв. Кому ж, як і птахам, захищати зелені міські насадження від комах-шкідників. І перше місце серед губителів комах займають синиці. Ну як не підгодувати милих співунок в холодну пору? Адже вони гинуть не від холоду, як прийнято думати, а від голоду.

Адже вони гинуть не від холоду, як прийнято думати, а від голоду

Заготівлі корму найкраще почати восени . Якщо в годівницях завжди буде ласа для синиць їжа, вони приведуть до неї виводки пташенят і в літній час. Взимку ж до годівниці будуть злітати десяток синичок і всюдисущі горобці; поползень і дятел - рідкісний гість.

корми

Іноді рекомендують запасати з осені ягоди і насіння дикорослих. Навряд чи треба слідувати цій раді; адже наша головна задача - підгодувати синиць та інших комахоїдних птахів, а вони ні ягід, ні насіння бур'янів не їдять. Та й який сенс збирати, скажімо, горобину, якщо на дереві ягоди і зберігаються значно краще, і доступні птахам. Крім того, досвід показує, що діти при заготівлі горобини ламають гілки, а при зборі насіння бур'янів мимоволі їх «сіють», тому збиток може виявитися істотнішим, ніж користь.

Для синиць з осені потрібно запасати насіння дині, гарбуза і кавуна. Гарбузове і кавунові насіння Воробей не розкльовувати (правда, кавунові не сильно морозі не здолати і синицю). Зібрані насіння обполіскують водою і, просушити на папері, зберігають в пакеті.

Найсильніше великих синиць в годівниці «радують» соняшники і конопляне насіння. Але можна насипати і інші насіння.

Хороший корм для синиць, особливо в морозний час, - несолоне сало і м'ясо. Ми годували синиць кролячим і заячим жиром і м'ясом. Всі залишки (баранячі, курячі, кролячі, заячі) ми збирали в холодильнику і перетоплювали. (Баранячий жир на морозі сильно твердне, і добавка курячого або гусячого робить його більш м'яким.)

Жир - основа для приготування кормових сумішей. Найпростіша з них - распаренная вівсяна крупа «геркулес», присмачена жиром. Крім того, в кормову суміш можна додавати дрібно нарізані скоринки сиру, вареного м'яса, потовчені білі сухарі.

годівниці

Годівниці можна зробити різних розмірів і конструкцій. Зручніше такі, в яких корм засипається відразу на тиждень-два, він вкриває від дощу і снігу і поступово висипається на кормовій столик. Широке поширення набула годівниця, запропонована автором цих рядків. Таку годівницю краще зробити двостороннім. Буває, що на поличці влаштується снігур - птах велика і сильна: сидить, лущиться поспішаючи соняшники і нікого більше не пускає. Для такого випадку і хороша двостороння годівниця.

Годівниця-бункер автомат Благосклонова

Щоб уберегти кормової столик від непрошених гостей - ворон, сорок, сойок, його закривають сіткою з вічками, через які можуть проникнути тільки невеликі пташки. Ще простіше змайструвати недоступну для великих птахів годівницю з смужки фанери розміром приблизно 20х30 см. До неї прибивають бортики висотою три - п'ять сантиметрів. У кутах шухлядки через дно прибивають чурбачки, що виступають над бортами шухлядки на три - три з половиною сантиметри. Зверху до них кріплять фанерку-кришку розміром трохи більшу, ніж дно. Під такий дах легко проникнути синицям і виробами, але вона не пропустить голубів і ворон. Єдине її незручність в тому, що її важко чистити і закладати новий корм. Очевидно один з бортів або кришку потрібно зробити знімними.

Очевидно один з бортів або кришку потрібно зробити знімними

Ілюстрація з журналу «Сім'я і школа», малюнок В. Волуйскіх

Не завжди бажані гості у годівниці і горобці. Якщо синиць підгодовують соняшниками - кормом щодо дорогим, на горобців, а їх може зібратися сотенна зграя, його не напасешся. Доводиться або пригощати їх разом з синицями їжею не настільки дорогою, або споруджувати годівниці, в які не зможе проникнути горобець. Ці пташки відрізняються один від одного - синиця легше горобця, у неї прекрасні акробатичні здібності і завидна сміливість. Вона не затримується на годівниці - вистачає насіннячко і відлітає на найближче дерево. Тому їй годяться будь-якого роду коливаються, підвішені на нитці годівниці. Чим нестійкіше годівниця, тим надійніше вона захищена від горобців.

Але нажаль! - відмічено, що горобець досить швидко переймає вміння користуватися годівницями синичок. Так в 1972 році «в моду» увійшла годівниця з молочного пакета, підвішеного на нитці. Уже взимку наступного року на деяких пакетах годувалися горобці, а потім це стало масовим явищем: хитний молочний пакет перестав лякати горобців-москвичів. Тоді орнітологи запропонували любителям дотепно сконструйовану годівницю для синиць, що нагадує «чортове колесо». На осях по колу з чотирьох боків до нього підвішували чотири годівниці. Якщо птах сідає на будь-яку з них, колесо приходить в обертання, і, коли годівниця знаходиться в самому нижньому положенні, птицю збиває нерухома планка, укріплена під годівницею. Розрахунок будувався на тому, що синиця сідає на годівницю на одну мить, щоб схопити насіннячко, а горобець сидить на місці, і його обов'язково повинна збити планка.

Але відомий випадок, коли пара горобців перехитрила конструктора «колеса». Два птахи як по команді сідали на протилежні годівниці і, врівноважуючи один одного, спокійно клювали зерна. До колесу для відлякування горобців прикріплюються ще й різнокольорові скляні кулі. І хоча птиці до них швидко звикають, ялинкові прикраси привертають увагу людей до годівниць для синиць, а натовп цікавих - хороша реклама зимової підгодівлі.

Віконна годівниця приємна тим, що одна або дві її стінки прозорі, і з кімнати відмінно видно все, що відбувається в годівниці і біля неї, а птиці в напівтемряві кімнати не помічають спостерігачів.

Зручно спостерігати за пташками, що годуються на балконних годівниці будь-якої конструкції Зручно спостерігати за пташками, що годуються на балконних годівниці будь-якої конструкції. Найпростіша з них - літрова банка, прив'язана боком до поручнів балкона. Щоб в банку не проникли горобці, її закривають хлорвінілової кришкою з круглим отвором діаметром три сантиметри, в яке горобець пролізти не може. (Щоб не пошкодити оперення синиць, краю отвори потрібно зробити гладкими.)

Дуже зручна годівниця для синиць, зроблена з невеликого квіткового горщика або консервної банки. Знайдіть паличку товщиною в олівець і довжиною близько 20 сантиметрів з сучком близько товстого кінця. Сучок відріжте, залишивши невеликий пеньок, і до його розвилці прив'яжіть мотузку, пропустивши її кінець разом з товстим кінцем палички зсередини через отвір в дні горщика. Горщик заповнюють розігрітим кормовим складом, стежачи, щоб кінець палички залишався вільним - за нього пташка буде триматися. Коли жир застигне, годівницю можна підвішувати. Тільки синиці без особливих зусиль дістають, вчепившись за паличку, корм з «стелі» годівниці.

Шматочки сала, яке люблять синиці (а в останні роки до нього приохотилися і московські горобці), зручно нанизувати на своєрідну годівницю, зігнуту із сталевого дроту у формі англійської шпильки і підвішену на нитці. Ще простіше прив'язати по шматочку сала на кінцях півметрової нитки і підвісити цю «годівницю» за вікном. Таку ж годівницю для кормової суміші можна зробити з зовнішньої частини сірникової коробки: розрізати докір і, наповнивши топленим салом або кормовою сумішшю, прив'язати до кінців нитки і підвісити на балконі.

Зробити будь-яку з описаних годівниць цікаво і забавно. Але ще цікавіше спостерігати за синичка, які будуть до вас літати.

Кого ж оточити турботою?
Ну як не підгодувати милих співунок в холодну пору?