Полезные материалы

Соняшникова олія: користь, шкода, властивості

  1. Склад і харчова цінність соняшникової олії
  2. Калорійність соняшникової олії
  3. Користь соняшникової олії для організму жінок і чоловіків
  4. Яке соняшникову олію корисніше: нерафінована або рафінована?
  5. Шкода соняшникової олії і протипоказання до його використання

Без соняшникової олії не обходиться практично жодна страва

Без соняшникової олії не обходиться практично жодна страва. Колись, в далекому 1829 році, в Воронезької губернії один селянин спробував добути масло з так званого пісного продукту. На даний же момент технологія виробництва настільки розвинулася, що ми можемо вибирати, купувати рафінований або нерафінований варіант. Кажуть, що пісне масло є ключем до довгого і здорового життя. Але чи так це насправді? У чому полягає шкода і користь соняшникової олії для організму? Спробуємо розібратися.

Склад і харчова цінність соняшникової олії

Прекрасний смак і аромат робить соняшникову олію одним з найкращих продуктів для приготування їжі. Його можна використовувати як в сирому, так і в смаженому вигляді.

Харчова цінність соняшникової олії така:

  • Вуглеводів - 0;
  • Білків - 0;
  • Жирів - 99,9 г в 100 г продукту.

У жирах знаходяться такі жирні кислоти:

  • Насичені (в продукті міститься від 4 до 12 г);
  • Мононенасичені (від 14 до 35 г);
  • Поліненасичені (від 50 до 75 г).

Важливо знати: найбільш корисним є масло, в якому багато олеїнової кислоти. Тому зміст мононенасичених жирних кислот має бути великим. Чи не в кожній пляшці однакову кількість жирних кислот. Воно залежить від виду насіння та інших факторів. Існують особливі види олії, на етикетці яких вказується, що продукт високоолеінового. Його створюють зі спеціальних сортів насіння.

До складу соняшникової олії входить в рекордній кількості токоферол або, просто кажучи, вітамін Е. У 100 г цього продукту його міститься 293% від денної норми для людини. Також в складі в меншій кількості міститися такі жиророзчинні вітаміни як А, D, F і К.

Існують різні способи видобутку даного продукту. Метод екстракції має на увазі видалення розчинника за допомогою гострої пари температурою 180-230 градусів. Цей спосіб значно знижує кількість вітаміну Е. Проте, в порівнянні з іншими олійними продуктами, кількість токоферолу в нерафінованій олії дуже велике.

Калорійність соняшникової олії

Калорійність соняшникової олії становить 900 ккал в ста грамах продукту. Це відповідає приблизно 64% ​​від добової норми калорій для дорослої людини.

Дієтологи кажуть про те, що надлишок олії з соняшнику в денному раціоні згубно діє на здоров'я. Причиною тому є дисбаланс жирних кислот: Омега6 більше, а Омега3 зовсім небагато в складі.

Користь соняшникової олії для організму жінок і чоловіків

Користь соняшникової олії для організму жінок і чоловіків

Тепер розберемося, ніж корисно соняшникову олію. Ось лише деякі його позитивні властивості:

  • Допомагає відновлюватися при хворобах шлунково-кишкового тракту хронічного типу;
  • Допомагає справлятися з патологіями дихальних органів;
  • Сприяє очищенню печінки;
  • Позитивно впливає на серцево-судинну систему;
  • Полегшує перебіг захворювань, пов'язаних з сечостатевої системою;
  • Зменшує зубний і головний біль;
  • Є профілактичним засобом від ревматизму і артриту;
  • Знімає запальний процес, як всередині, так і зовні.

Крім перерахованих вище моментів, соняшникова олія, завдяки наявності в ньому вітаміну Е, має омолоджуючу дію. Альфа-токоферол є сильним антиоксидантом, який уповільнює процес старіння клітин. А лінолева кислота, яка також є в складі, покращує імунну систему.

Корисні властивості олії соняшника для жінок особливо видно, якщо застосовувати його, як косметологічне засіб. У зимовий період часу, наприклад, ефективно робити маски з даного продукту. Вони допоможуть усунути сухість, стягнутість і лущення.

Один з доступних методів - протирати обличчя нерафінованою олією, а через 20 хвилин залишки витирати змоченим у воді рушником. Ще один ефективний варіант - маска з жовтка і масла. Жовток потрібно добре збити за допомогою міксера, додати масло, а потім, нанести один шар маски, почекати поки висохне і повторити. Після того як нанесете останній шар, почекайте протягом 15 хвилин і змийте водою, чергуючи теплу і холодну. Також, в таку маску можна додати мед.

А ви знали, що: масло соняшнику має в 20 разів більше вітаміну Е, ніж оливкова.

Ще однією корисною властивістю соняшникової олії є відновлення нормального кровообігу на шкірі голови. Завдяки цьому цибулини кожної волосинки отримують нормальне харчування, що сприяє їх оздоровленню та зміцненню.

Вас також може зацікавити стаття на тему: чим корисні насіння соняшнику .

Яке соняшникову олію корисніше: нерафінована або рафінована?

Яке соняшникову олію корисніше: нерафінована або рафінована

Користь нерафінованої соняшникової олії очевидна. Воно не тільки має яскравий смак і аромат, але і насичений багатий склад, що включає велику кількість жирних кислот і вітамінів. Його добувають двома способами:

  1. Холодний - насіння віджимаються і отримане масло фільтрується. Більше ніяких процесів з ним не виробляють. Такий продукт зберігається дуже мало, в ньому є осад, а колір темний. Однак цей спосіб не вигідний з економічної точки зору. Так як продукт ніяк не очищається, сировина повинна бути дуже якісним, свіжим і з мінімумом шкідливих речовин. Тому купуючи такий варіант, ви залежите від чесності виробників, які можуть додати пестициди і різні домішки для тривалого терміну зберігання.

Корисно знати: макуха, який залишається після холодного віджиму, має приблизно 15% масла. За допомогою хімічного методу цю сировину переробляють, очищають і реалізовують, як рафінована олія.

  1. Гарячий - технологія схожа на холодний віджим, однак, використовувана температура досягає 100 градусів. Завдяки цьому з насіння краще витягується масло. Через високу температуру деякі вітаміни повністю знищуються, інші ж зберігаються частково. Так виходить саме «базарна» масло, яке вважають справжнім. Ця технологія поширена в приватній олійні, щоб з певної кількості сировини домогтися максимальної віддачі.

Корисно знати: чим темніший колір нерафінованої олії і чим сильніше у нього масляний запах, тим більше вірогідності, що в його складі залишився лише мінімум корисних компонентів, адже віджимати його на дуже високих температурах.

Всі компоненти такого продукту корисні саме в сирому вигляді. Тому, якщо ви заправляєте салати олією, то найкраще використовувати нерафінований варіант першого віджиму. Адже знаходяться в такому продукті домішки стають небезпечними при термічній обробці.

Важливо: якщо в пляшці є осад, це не говорить про те, що виробник недобросовісний або товар неякісний. Осад формують фосфатиди - речовини, які необхідні для життєдіяльності мембран клітин. Вони займаються зміцненням клітинних стінок, наповненням організму фосфорною кислотою і стимулюванням продуктивності клітин.

Для смаження і випічки підійде і рафінований варіант. У ньому також є корисні компоненти, але в меншій кількості, ніж в нерафінованій олії.

Шкода соняшникової олії і протипоказання до його використання

Шкода соняшникової олії і протипоказання до його використання

Застосування олії з соняшнику несе в собі не тільки користь, але і шкоду. Якщо говорити про протипоказання, то їх практично немає. Однак шкідливість продукту може бути в тому випадку, якщо використовувати його у великих кількостях. Варто пам'ятати, що масло є досить висококалорійним. А значить, є небезпека набрати зайві кілограми і отримати проблеми з печінкою.

Ще одна небезпека - використання продукту після закінчення його терміну придатності. У складі масла з'являються окису, які порушують обмінні процеси в організмі. Поява специфічного сильного осаду в пляшці свідчить про те, що продукт почав окислюватися. Крім того, визначити, що масло не можна вживати, можна за смаком, якщо він гіркуватий, це свідчить про виділення токсинів.

Отже, користь соняшникової олії дійсно велика. У ньому багато необхідних для життєдіяльності кислот і вітамінів, в тому числі токоферолу, який захищає нашу шкіру. Але, головне, важливо пам'ятати, що цей продукт є стовідсотковим жиром, тому вживати його потрібно в мінімальній кількості і в сирому вигляді. Адже коли масло нагрівається, в ньому утворюються канцерогени, які, згодом, можуть привести до ракових захворювань.

Але чи так це насправді?
У чому полягає шкода і користь соняшникової олії для організму?
Яке соняшникову олію корисніше: нерафінована або рафінована?