Полезные материалы

Соняшникова олія

03 липня 2018 03 липня 2018   Соняшникова олія

Соняшникова олія. Історія його походження. Склад і види

Сучасній людині важко уявити, однак соняшникову олію з'явилося в XIX столітті. Данила Бокарьов, російський селянин з Олексіївської слободи, що у Воронезькій губернії, вперше в 1829 р отримав з насіння соняшнику олію. А через 4 роки купець Папушин і Бокарьов вирішили побудувати перший на території Росії маслоробний завод. Продукт настільки припав всім до душі, що в 1835 році його почали експортувати за кордон. Виробництво росло, і до кінця 1860 року в Олексіївської слободі налічувалося 160 заводів. І, здається, що можна придумати простіше, ніж масло, вичавлений з насіння соняшнику. Але скільки цінного зберігає в собі цей смачний, ароматний продукт! Сучасній людині важко уявити, однак соняшникову олію з'явилося в XIX столітті

Наведемо деякі його характеристики:

  • щільність від 920 до 927 кг / м3;
  • застигання при -16 - -19 ° C.

І ще деякі факти для допитливих:

  • спалах речовини в тиглі від 180 ° С;
  • температура, при якій рослинне масло починає диміти - 232 ° С;
  • співвідношення динамічної в'язкості і щільності речовини - 60,6 · 10-6 м2 / с;
  • маса йоду від 119 до 136 г;
  • число гідроксильних груп від 2 до 10,6.

На сьогоднішній день існує 3 способи виробництва масла: холодне пресування, гаряче пресування і екстракційний цикл.

Виготовленням займаються олійноекстракційні заводи. Сировиною служать насіння соняшнику.

Технологія на перший погляд проста, але з нею варто познайомитися докладніше.

З процесом виготовлення самого корисного і 100% натурального нерафінованої соняшникової олії холодного віджиму Ви можете ознайомитися тут . На 2 етапі ядра очищаються від лушпиння в рушально-вієчне цеху. Після чого очищене насіння надходять в пресове відділення. Але перш, ніж потрапити під тиск, їх пропускають через вальці, щоб вони стали м'якшими. Те, що вийшло, називається мятка. Її піддають термічній обробці і віджимають пресове масло. На наступному етапі його транспортують на відстій у спеціальних ємностях (танках). Після пресування залишається маса, звана мезгой. Вона містить 22% масла. І щоб цей продукт не пропадав даремно, мезгу відправляють в цех екстракції. При застосуванні окремих технологій мезгу ще раз нагрівають (тостіруют), однак частіше вона безпосередньо потрапляє в апарат для екстракції.

Макуха містить до 9 відсотків масла, тому його також піддають екстракційного процесу.

Потім залишки очищають із застосуванням органічних розчинників (нефрас). Залишки поділяються на місцелли і знежирений залишок (шрот). Потім йде отгонка через екстрактор.

Фінальний етап - очищення від домішок, або рафінація.

Спочатку масло відстоюється, проходить через центрифугу і фільтри, звільняючись від зайвих домішок. Наступний етап рафінування - це фізико-хімічне очищення: сірчанокисла і лужна рафінація і гідратація. Завершує процес відбілювання, дезодорування і виморожування кристалів воску.

Після всіх минулих етапів зерно перетворюється в макуха, який стає шротом. Шрот використовують як корм для великої рогатої худоби, домашньої птиці. Це цінний високобілковий корм, що містить 30-41% сирого білка.

Особливий інтерес представляє склад масла. В основі лежать жирні кислоти, що містять Омега-3 (один відсоток) і переважна кількість Омега-6. Найцінніші з них лінолева (в складі від 46% до 62%), олеїнова (від 24% до 40%), гексадекановая (від 3,5% до 6,4%), ейкозановая (від 0,7% до 0, 9%), октадекановая (від 1,6% до 4,6%).

Цикли віджиму, обробки впливають на наявність фосфоровмісних речовин, вітаміну Е, воску, летючих органічних речовин, не жирових домішок, а також на величину кольорового числа, прозорість, число Леа, температуру спалаху і на сортність.

З виготовленої екстракційним шляхом продукції розчинник видаляється паром до 230C, що серйозно сніжет наявність вітаміну Е. Проте в нерафінованій соняшниковій олії його більше, ніж у виготовленого з інших олійних культур. Так, в оливковій, вітаміну Е налічується не більше 5 мг на 100 г. З виготовленої екстракційним шляхом продукції розчинник видаляється паром до 230C, що серйозно сніжет наявність вітаміну Е

Якість соняшникової олії в РФ сьогодні визначається технічним регламентом ЕАС ТР ТЗ 024/2011 і ГОСТом 1129-2013.

Відсутність холестерину в олії з насіння соняшнику, як і в будь-який інший рослинної культури, спровокувало рекламні компанії на обман споживача для підвищення рівня продажів.

Росія - світовий лідер з виробництва та постачання соняшникової олії. Воно затребуване в багатьох галузях сучасної індустрії. Перше місце в споживанні справедливо займає харчова галузь. Друге належить хімічної промисловості (миловаріння, лакофарбове виробництво). Можливе застосування його і в якості палива для дизельних двигунів і навіть як діелектрика в трансформаторах і помножувачах.

<Повернутися в розділ Блог

23 травня 2019

Сиродавленное соняшникову олію холодного віджиму. Як зміниться Ваше життя при вживанні всього 2-х столових ложок олії в день.

Детальніше...

02 липня 2018

Гречаний мед - це унікальне природне засіб, що є справжнім джерелом лікувальних речовин!

Детальніше...