Полезные материалы

Airbus може зняти з виробництва найбільший в світі лайнер A380

Максим Стулов / Відомості

Європейська Airbus Group не виключає припинення виробництва найбільшого пасажирського літака в світі, передає Bloomberg з посиланням на дані, представлені фінансовим директором Airbus Харальдом Вільхельм на зустрічі з інвесторами в Лондоні. Питання про припинення провадження має бути вирішене до 2018 р

Airbus не знайшов жодного покупця-авіакомпанії на цей літак в 2014 р, відзначає Bloomberg. І якщо в найближчі три роки концерн ще залишатиметься беззбитковим, то в 2018 р фінансові показники групи можуть погіршитися. Перед Airbus стоїть вибір: або зробити проект A380 більш економічним, або припинити програму зовсім, пояснив Харальд Вільхельм.

Представник Airbus пояснив «Відомостям», що реалізація програми А380 буде продовжена. Однак літак буде проводитися в інших версіях - зокрема, neo (new engine option - версія з новим двигуном), а також в подовженою версією. Зараз на А380 стоять двигуни Rolls-Royce або GE і Pratt & Whitney в залежності від побажань замовника.

Представник Airbus наводить цитату президента Airbus Фабріса Брежьє, який заявив, що ринок для А380 не такий великий, як, скажімо, для А320 і це є проблемою проекту. «Ну нам і не потрібен такий ринок. Ми оптимізуємо наші витрати по цій програмі, програма може бути прибутковою навіть при поточному випуску 30 літаків на рік, можливо, навіть і менше », - зазначив він. Він висловив упевненість, що крім Emirates і Amadeo у компанії будуть нові замовники. Представник Аirbus сказав, що компанія утримує 89% ринку з продажу літаків надвеликої місткості. Представник головного конкурента компанії - Boeing - не прокоментував цю цифру.

Як зазначає агентство Reuters, фондовий ринок відреагував на новину про A380 падінням вартості акцій концерну на 10,4% - найбільша щоденна втрата ціни за останні шість років.

Головний редактор порталу Avia.ru Network Роман Гусаров зазначає, що обсяг ринку надвеликих далекомагістральних літаків дійсно дуже невеликий і зараз вже близький до насичення. «Попит на такі літаки вже в основному задоволений. І це з урахуванням того, що літаки, які вже побудовані, будуть літати ще 20-25 років, а якогось істотного зростання пасажиропотоку поки немає », - підкреслює Роман Гусаров. Якби у ринку була така потреба, виробництво конкретної моделі літака не стали б зупиняти, навіть якщо він зараз не приносить прибутку, так як у виробника є можливість заробити пізніше на постачання запчастин, техобслуговуванні і підтримці життєвого циклу. Незважаючи на оголошені плани, два авіаційних гіганта - Airbus і Boeing як і раніше йдуть нарівні, зазначає експерт. Навпаки, останнім часом європейський виробник показував трохи вищі продажу.

Всього у Airbus тверді замовлення на 318 таких літаків, при тому що в 2000 р концерн розглядав обсяг ринку в 1200 машин. Близько 40% портфеля замовлень - від Emirates Airways. "Відмінний літак, але працює тільки на правильних напрямках", - додають в Air France - KLM, яка скасувала замовлення на 20 літаків А380, обмінявши їх на менші по місткості моделі літаків (цитата по "Інтерфаксу").

У Росії єдиним замовником літака A380 є авіакомпанія "Трансаеро", яка почне отримувати машини з 2015 р Всього замовлено чотири літаки. Представники авіакомпанії не коментують ситуацію навколо літака.

Зараз A380 в Росії не літають. 1 грудня компанія Emirates, яка здійснювала рейси на А380 по маршруту Дубай - Москва, перейшла на використання менш містких Boeing 777-300. Це сталося у зв'язку зі зменшенням ефективності його експлуатації, викликаної економічними причинами.