Полезные материалы

Ловля сома з берега

Як досвідченим рибалкам, так і багатьом новачкам мрія зловити сома часто не дає спокою Як досвідченим рибалкам, так і багатьом новачкам мрія зловити сома часто не дає спокою. У цій статті ми будемо вести мову не про лов вусатого велетня на донку, спінінг або поплавок, а поговоримо про берегової ловлі сома як такої, тобто головне взяти рибу, а ніж справа десята, на що краще бере на те і будемо ловити.

Прісноводного «кити» ловлять багатьма способами, при цьому не тільки цілеспрямовано, але і часто просто «на дурника», простіше кажучи, сподіваючись на російську авось - раптом так схопить! Може здатися дивним, але на «авось» припадає чимала частина клювань сома. Не раз доводилося бути свідком приблизно таких випадків. Компанія доночніков висиджує на глибокій ямі сома, але той клювати ніяк не бажає ні вдень, ні вночі. На цій же ділянці починає джіговать група приїжджих спінінгістів - хижак, як і раніше мовчить.

До вечора спінінгісти йдуть для розбивки табору, а один невгамовний рибалка все ж вирішує закинути під берег донку, трохи переоснастивши свій спінінг і наживи на гачок велику черепашку. При цьому точку лову він не вибирав - просто закинув оснащення під стрімкий берег. А через пару хвилин котушка тріщить щосили, аж надривається. Всі несуться до снасті і спільними зусиллями дістають пристойного сомяру. З боку це можна вважати везінням, але головне в тому, що рибалка потрапив в «яблучко» - вгадав з вибором точки лову. Такі речі присутні на рибалці, хоча і не часто.

Будь-який рибалка потримати на своїй снасті пристойного сома, горить бажанням зайнятися його ловом по-серйозному. У цій статті я постараюся поділиться своїм чималим досвідом лову цього річкового велетня. І буду вдячний, якщо інші досвідчені сомятники вступлять зі мною в дискусію, і в чомусь посперечаються або поправлять.

Даний момент - основний в сомового риболовлі, він навіть важливіший, ніж в короповій ловлі. Так як регулярне принаджування коропів це звичайна справа, то сомів майже не принаджують. По крайней мере, знаком тільки з двома сомятників, практикуючими тривалу пріваду цього хижака до конкретних точок водойми. Але вони ловлять на озерах і живуть там же. А ми говоримо про річковому сома.

На річці завжди намагаюся придивлятися і зрозуміти: куди вусаті гіганти можуть виходити на годівлю, тобто вибрати місце, де ловля може бути найперспективнішою. Безумовно, вибір конкретного способу полювання - справа строго індивідуальне, можна сказати, як кому подобається. Особисто я завжди націлююся виловити велику рибину. І навіть якщо руки сверблять попрацювати джигом, але бачу, що на даній ділянці річки ловля сома на донку буде набагато перспективніше, то буду ловити на донку, а спінінг навіть не чіпаю.

Не дивлячись на те, що популяція сома на багатьох річках зростає, хижак цей зосереджений нерівномірно. Сомова сутність притягує його до глибоких ямах, там він в основному і проживає. Звичайно, не в кожної річкової ями ця риба живе - місце могли «подвибіть», або ж воно виявилося для сома не надто привабливим. Трапляється, що річкова яма довгий час була сомового, раптом заселилася цим хижаком. І якщо вусатий живе приховано, нічим не видаючи себе, нікому «на дурочку» не трапляється (гуму, воблер), то факт знаходження там сома може довгі роки вислизати від уваги рибалок.

Кількість цих хижаків в ямі за великим рахунком залежить від розмірів самої ями і характеру річки. Якщо на видовженому ділянці річки відповідних глибоких ям трохи, то в кожній з них може «прописатися» кілька десятків великих рибин, яким просто нікуди податися. Подібна картина спостерігається на Західній Двіні. На середніх звивистих річках, де відповідних ям вистачає, сом рідко тримається масово, а розбрідається. На великих глибоких річках, де ям предостатньо сом може надавати перевагу конкретну, здавалося б, абсолютно аналогічну сусідній.

Знаю, що вусатий може відстоюватися як в ямі з чистим піщаним дном, так в щільно закоряженій. Останній варіант бачиться мені більш перспективним. Найбільш «відверті» річкові ями розташовані на поворотах і чим сильніше струмені б'ють тут в берег, тим сама яма буде глибше. Дуже добре, якщо там берег заріс чагарником або деревами і підмито. Тоді дно там буде явно закоряженних, і якщо глибини значні, то сом в цьому місці досить імовірний. Хоча на річкових поворотах на самому дні нерідко накопичується різний деревний сміття навіть в тих випадках, коли берег голий. На закоряженій ямі річкова течія, як правило, нерівне, з обратка. Ямки на входах і виходах з перекатів також нерідко сомовьи - подібні поглиблення на дні зазвичай явно проглядаються з берега.

Ямки-невидимки. Але все ж найбільш цікавими для полювання за сомом я вважаю «таємні» ями. Їх візуально прорахувати важко, не тільки з берега, але навіть з човна. Подібні ями (зазвичай невеликі за площею) легко виявляються ехолотом або ж активним джигом. Виглядає це так: Джига на перший погляд досить рівну ділянку, але раптом на якійсь точці головка досягає дна на 2-3 секунди пізніше.

Ось таке місце вимагає більш пильної уваги. Ймовірно, що подібна ямка закоряжена, особливо якщо на сусідньому березі росте чагарник або дерева. Завжди «вимірюю» яму не простий джіг- головкою, а круглим цинковим грузилом. Дзвінкий метал дозволяє краще промацати не тільки глибину, але дає зрозуміти яка структура дна. Таке грузило набагато масивніше і важче, ніж джиг-головка, і їм точніше і оперативніше простукаєте яму.

Приховані ями можуть розташовуватися на практично рівних прогонах річок і зазвичай (але не завжди) знаходяться у русла, нерідко приєднуючись до берега. Як правило ці ями виглядають таким чином: крутий вхід, пологий вихід, нерідко дуже пологий і розмитий. Максимальна глибина йде ні відразу за входом в саму яму, а трохи нижче за течією. По ширині яма може бути різною, іноді практично 5-6 м.

Вузькі ями зазвичай зустрічаються на вузьких річках, але й там вони добре «маскуються». Бічні схили у річкових ям можуть бути з різною крутизною, це залежить від сили течії, і від складу дна. Якщо яма має чисте дно, то сом любить стояти неподалік від входу в неї, особливо якщо зниження дна йде невеликими уступами. Завалені топляки ями сом заселяє більш щільно, і йому до лампочки, що ловити там рибалкам дуже складно.

Ті, хто бачив і чув бій сома, не забудуть цього ніколи. Видовище зачаровує, що показує не тільки де потрібно ловити, але і є доброю прикметою - клювання буде. Але зазвичай сом рідко б'є, частіше просто безшумно плавиться, демонструючи всім широку спину. Літнім тихим ввечері, коли вся річкові мешканці піднімаються ближче до поверхні і річка «кипить», озброювати біноклем і уважно розглядаю всю акваторію. Трапляється побачити, як посеред плотвічно-уклеечних хороводів на мить здасться одна спина сома, потім інша ... Значить прохолоджуватися ніколи, потрібно ловити.

Так де ж засісти з донками і куди їх потрібно закидати? Питання це досить непростий, і перш ніж відповісти на нього треба постаратися обчислити виходи хижака на годівлю. Великі соми, якщо їх не турбують, рідко виходять зі своїх ям, вважаючи за краще знаходити їжу по їх схилах. Але все ж нерідко відбуваються клювання досить великих екземплярів далеко за межами сомових ям. Здається, що ці клювання просто подарунок долі, простіше кажучи, випадкові, так як неможливо точно вирахувати поява сома на будь-якому перекаті, та й ще його нічліг там же під камінням на глибині близько метра, а то і менше.

Цими приємними сюрпризами балує фортуна тільки спінінгістів та підводних - мисливців. Припускаю, що якщо великий вусатий вийшов далеко за межі свого притулку, то рухається він не на короткочасну годівлю, а швидше за все, мігрує на нову квартиру, або за шлюбним справах. Нерідко з ями сома виганяє людей, так як цей хижак не любить довгого і активного пресингу. А ось в заповідниках соми живуть у великих кількостях, практично ніколи не залишаючи меж своїх ям.

Разом з тим середні і дрібні сомята можуть йти від ям досить далеко, харчуючись на сусідніх перекатах, заходячи в протоки, під навислі над водою прибережні дерева. Причому виходити сомята можуть досить щільними зграями, при підході яких клювання, бувало, йдуть одна за одною. При правильно обраному місці така ловля сома швидкоплинна, але дуже активна і йде на короткий час. Тут найкращим помічником стане поплавочная вудка - вона більш мобільна, ніж донка. А взагалі-то вудка набагато доречніше на щільно зарослих ділянках річки, де приманку потрібно точно покласти на грунт крізь Прогаль трави. Але це також ловля дрібних сомів і більше стаціонарна - полудоночний варіант.

Найслабша ланка в будь-який сомового снасті це гачок, він вимагає самого ретельного вибору Найслабша ланка в будь-який сомового снасті це гачок, він вимагає самого ретельного вибору. Зовсім необов'язково гачка бути масивним і товстим. Найголовніше - міцність і достатня гнучкість. Не буде зайвим перевірити кожен гак з упаковки, і ті гачки що ламаються, а не розгинаються, краще не використовувати на сомового риболовлі. Друге важливе правило при підборі гака залишається непохитним - розмір гачка повинен строго відповідати приманки. Сом часто віддає перевагу невеликим наживки, тому доводиться ставити і гачки невеликі.

На закоряженних ділянках завжди намагаюся використовувати гачок - одінарнік. А якщо ловлю сома з берега на чистому піщаному дні або по схилах ям, то користуюся трійниками. Трійник цінний тоді, коли потрібно блискавична підсікання. Біля корчів трійник використовувати боязно, так як сом часто чіпляється за один гак, а пара інших так і норовить упитися в корч.

Жорсткі повідці сом частиком недолюблює і при млявому обережному клюванні рідко вирішується схопити приманку на жорсткому повідку Жорсткі повідці сом частиком недолюблює і при млявому обережному клюванні рідко вирішується схопити приманку на жорсткому повідку. Як повідкових матеріалів ідеально підходять спеціальні коропові плетінки, але підійде і звичайна спінінгом плетінка, головне щоб вона була максимально м'якою. Добре плетінка і з іншої причини - вона часто вберігає оснащення від пережовування сомовими «щітками». Безумовно, сом це не щука, але при тривалому виведенні може запросто знизити міцність будь-якого повідця.

Основна волосінь у мене плетінка, що має максимально навантаження на розрив не менше 20 кг, і вона мені бачиться більш надійною, ніж класична мононить 0.7-1.0 мм. При сомового полюванні від вудилища і котушки буде потрібно найвища надійність, до того ж при використанні батоги в якості основної волосіні, буде потрібно не тільки міцний, але і вельми гнучкий бланк, здатний згладжувати нерозтяжна плетінки. І тут, як не крути, ідеальним для лову сома буде коропове доночное вудилище.

Зазвичай користуюся грузіламі масою 50-200г (точна маса залежить від потужності течії). Від ковзають вантажів я відмовився давно і використовую виключно глухі. Основний монтаж - класичний патерностер (фото), а повідці закріп на надійних застібках - карабіни.

В даному моменті сомів рибалка тісно переплітається з короповій ловом, адже великий вусатий такий же гурман, як і короп. Але є і відмінності, основне з яких полягає в тому, що сом це хижак, на відміну від мирного коропа. Здається, що саме цей факт багато в чому пояснює динаміку сомових уловів: то густо, то пусто. Також як і багатьом іншим хижакам, сомам властиво перебувати в пасивному, інертному і активному стані.

Якщо вусатий пасивний, то полює за ним - заняття малоперспективне. Краще переключити свою увагу на іншу рибу. А ось коли він активний, то йому практично без різниці, що насаджено на гачок, все смачне заковтує не багато думаючи: маленька черепашка, напівкілограмовий живець, пучок черв'яків, все є клевой наживкою. У такі моменти краще скористатися максимально великої насадкою, яка в змозі відсівати клювання інших небажаних риб. Але жор сома - подія нечасте і короткочасне.

Зазвичай цей хижак перебуває в інертному стані, простіше кажучи, перебуває в сумніві: схопити мені цю апетитну річ чи ні? Саме в цьому настрої сом знаходиться левову частину свого життя, і вірно підібрана приманка грає ключову роль в його затриманні. При цьому, чим більше сом, тим більше він вередує, подовгу «винюхуючи» наживку, перед тим як з'їсти її. Здається, мені що саме з цих причин так рідко трапляється виловити крупного сома на приманки спінінгів. На відміну від інших хижаків, шанси невеликі, що великий сом клюне на що раптом з'явилася сіліконку або воблер.

Живець - кльова наживка для вусатого гіганта, адже це звичайна його їжа. Але від використання живця на доночной снасті відмовився, особливо тоді, коли потрібен дальній кидок. Це пов'язано з 2-ма причинами: по-перше, рибка при силових закиданні якщо і не злетить з гака, то часто неслабо травмується; по-друге, живчик дуже приваблює щук, зубасті атакують його навіть вночі на ямах. Застосування мертвих рибок на снасточке спрощує закидання, але також привертає щук. Здавалося б, це не так страшно, велику щуку зловити на донку теж добре. Але хижачка часто ріже м'який сомовий поводок, для неї потрібен металевий.

Сомових наживок існує чимало, причому не тільки тварин, а й рослинних Сомових наживок існує чимало, причому не тільки тварин, а й рослинних. Смаки сома за останній час майже не змінювалися, і самими кращим і раніше залишаються традиційні: в'юн, шиповка, черепашки, чорна п'явка, кожушок, сарана, веретеница, капустянка, шийка раку, цілий рак, кишки свійської птиці та легендарна класика - жива жаба .

Є і така багатьом відома «замануха» - обсмажена на багатті невеликий птах. Сом може брати на цю приманку, але все ж це неправильна насадка по 2-м причин: по-перше, використовувати співочих птахів на ці цілі якось негуманно, по-друге, ця далеко не найкраща приманка, основний її зміст застосування полягає саме в приваблює сома запаху обпаленого пера.

Ось невелика рибка в'юн завжди був і досі залишається однією з кращих сомових приманок. Часто застосовую відразу 3-4 таких живчика. На донному грунті ці рибки піднімають гучну метушню, ніж швидко привертають увагу сома, якщо хижак стоїть десь неподалік. Тут присутній один нюанс: активність в'юнів чутлива снасть чітко фіксує (навіть дзвіночок подзвонює), тому рибалка може це явище сплутати з дегустацією сомом наживки. А сомів дегустація часто буває ледь помітною і на грубій снасті її можна і не відчути.

«Винюхувати» вертких в'юнів великий сом може досить довго «Винюхувати» вертких в'юнів великий сом може досить довго. Це буває коли хижак не голодний, вередує та ще роздумує: проковтнути цих галасливих бестій або залишити щукам. Цей момент дуже важливий, грань між «клюне - НЕ клюне» тонка, але якщо в таку мить оснащення трохи повільно підтягти до берега, то шанс на клювання значно зросте. Тому коли сом довго не проявляє себе, я регулярно підтягую оснащення на кілька сантиметрів і даю паузу. Якщо вусатий зважився взяти насадку, то слід один або кілька різких ривків, а потім потужна потяжка.

Трапляються клювання зовсім іншого характеру, наприклад, дзвіночок просто падає в воду або на землю. З боку виглядає це буденно, але насправді гра почалася: хижак схопив приманку і прямує до берега. В такий момент потрібно діяти швидко і рішуче, вибираємо провис волосіні і підтинає.

У літню спеку деякі доночнікі марно не використовують вночі рослинні насадки, слідуючи стародавнім рибацькому правилом: в нічний час тваринна насадка, в денний рослинна. Це правило, безумовно, гарний, але по сому працює далеко не завжди. Розкрию рецепт спеціального сомового тесту, саме воно дозволило виловити на Дніпрі найбільшого сома в моєму житті - 56,7 кг. Внутрішній голос нашіптує мені, що більше вже навряд чи виловлю, тому рецепт запам'ятав напам'ять.

Це тісто я назвав смердючий супербойл. Робиться він так. Замішую круто манку, додаю в неї трохи сухої крові, дрібно порізані курячі кишки і попередньо подрібнений обпалений коров'ячий ріг (згодяться і копита). Все це ретельно перемішую і скачують кульку розміром 5-6 см. Обварюються його в киплячій воді а потім підсушують. У підсумку виходить об'ємний і жахливо пахне супербойл. Трохи недосушений він добре тримається на трійнику (використовую саморобні). Якщо ж просушити смердючий бойл на сома до кінця, то його можна подавати рибі на волосині, використовую спеціальний великий сомовий гачок (або спеціальний гак для морської риболовлі).

Рецепт цього бойла - колобка дуже древній, в минулі часи застосовували іншу многокрючковую оснащення і заганяли кілька гачків з окремими поводками всередину колобка.

Хотів би відзначити одну важливу особливість: сучасний карпфішінг, мабуть сам того не бажаючи, ідеально вписався в доночную сомову ловлю. Досвідченим, повністю екіпірованим карпятникам рекомендую спробувати свої сили (випробувати снасті) в сомового риболовлі. Класичний власний монтаж прекрасно підходить і для вусатого хижака. Волос дає особливі переваги в сомового риболовлі. Наприклад, живі приманки на волосині довго зберігають рухливість і при закиданні не злітає. Волос швидше дозволяє виявляти потрібну саме на сьогодні приманку, застосовуючи різні «бутерброди».

Насадки для волосся намагаюся готувати заздалегідь і зберігаю їх на запасних повідках. Скориставшись голкою на волосся насаджують до 10 виповзків або півдесятка веретениц, після цього кінчик волосини також закріп на гаку, але можна використовувати і звичайний стопор. Разом з хробаками на такий волосся можна насадити і об'ємні коропові Бойл. Подібні «бутерброди» це суперкалорійние «бомби», дуже спокусливі для сома. Точно не скажу, може це просто окремий випадок, але такі ось «бомби», заряджені черв'яками і бойлами часто виявляються дуже ефективними під час літніх короткочасних, але сильних дощів.

Частиком сом непогано реагує на черепашку - перлівниця, і тут знову підійде волосся. Голкою кілька разів прошиваю черепашку, і два кінчика волосини кріплю до гачка.

Цілеспрямована полювання на сома зі спінінгом носить умовний характер, адже навіть використовуючи максимально об'ємні приманки регулярно будуть ловитися щуки або судаки. Але все ж можна спробувати спеціально націлюватися на полювання за сомом зі спінінгом, особливо перспективна таке полювання в осінні теплі деньки після бабиного літа, коли вусаті починають кучковаться у місць зимівель.

Мною помічено, що багато при словосполученні «спінінг - сом» бачать в першу чергу троллінгіста, але не так. Сомов на багатьох річках ловлять просто в закид, не так часто, але ловлять. Тут головне - виробити вірну стратегію риболовлі. Нерідко при спробах піймати сома з берега спінінг здається зовсім вже такою собі недолугої снастю. Це відбувається в тих випадках, коли в місці лову дно сильно закорчеванно та риболовля зводиться до абсолютно даремної витрати свого часу - «один оборот котушки - зачіп».

На подібних ділянках без човна важко обійтися, і ті ж бровки преспективному ями на «надувашке» можна розвідати в закид набагато продуктивніше, ніж троллінгом, що знімає, здебільшого, тільки вершки - активного хижака. Але обловлюючи ями з відносно чистим дном, спінінгом снасть буде досить доречною і з берега. Така ловля сома мало відрізняється від традиційної судачьей. Зазначу основні нюанси саме лову сома з берега.

Поламане вудилище при виведенні сома - майже стовідсоткова гарантія, що подбагріванія - подсачіванія не буде. Неодноразово доводилося бачити вудилища спінінгів, у яких бланки були в буквальному сенсі проламані лапками кілець, а це були дуже гідні спінінги, але занадто тонкостінні для сома. Після таких неприємностей багато сомятники на нових спінінгах знімали рідні кільця і ​​намотували під них підсилюють підмотки капроновими нитками.

Берегова ловля сома передбачає застосування вудилищ з тестом 50-60г, довжиною 2.7 - 3м. У моєму арсеналі є 2 таких непоганих вудилищ, але на сома виходжу з іншим вудилищем, потужним «композитним» телескопом з довжиною 3м і тестом 120г. Може здатися, що такий бланк занадто «дубовий» для найбільш ходових головок на річці в 28-40г. Але саме такий спінінг дозволяє і впевнено закидати, і надійно підсікати, і виводити великого хижака з дальньої дистанції.

Котушка також потрібно з підвищеною потужністю. На річці не раз траплялися випадки, коли великий сом «стирав в пил» дуже навіть непогані елітні котушки. З усіх безинерціонок потрібно звертати свою увагу на моделі з максимально потужним силовим механізмом і невеликим передавальним числом. Вельми надійні котушки з миттєвим стопором зворотного ходу, він знижує ризик пошкодити механізм при несподівано потужних ривках річкового велетня. А взагалі-то, «виходячи на стежку війни з сомом», ніколи не буде зайвим взяти з собою одну-дві запасні котушки - на річці всяке трапляється.

При облові з берега спінінгом, особливо якщо потрібні далекі кидки, плетінка переграє звичайну волосінь за всіма параметрами. Батіг дозволяє робити підсічки набагато ефективніше і сама снасть стає набагато чутливіші. Клювання набагато помітніше, легше контролюється робота приманок, краще «відчувається» дно, що дуже важливо при облові схилів глибоких річкових ям. Але для гарної злагодженої роботи зі снастю батіг потрібно тонший, ніж у доночной ловлі. Тому виводити сома спінінгом слід дуже акуратно.

Якщо умови риболовлі не примушують до виконання далекої занедбаності, і глибина в місці лову невелика, то згодиться і моноліска 0.5-0.6мм. Але краще використовувати Малорозтяжні модель. Великий сом «пережовує» без праці і 0.6мм, тому ставити поводок потрібно в обов'язковому порядку. Спінінга риболовля не доночная, і жорсткість повідця тут не так сильно впливає на клювання, головне, щоб не псувалася гра самої приманки.

Вусатий велетень може схопити будь-яку штучну приманку, але при облові бровок ям найкращим варіантом є гума. Особисто я влітку користуюся великими гумками - до 20 см завдовжки і навіть більше. За осені, як не дивно, краще ловлять невеликі моделі, якими прийнято ловити судаків і щук. Кращі кольори приманок для літнього лову на ямах: яскраво-зелений, білий, яскраво-жовтий. В прозорій осінній воді кращими були приманки сріблястого кольору і золотистого з блискітками. Але це думка моя, багато в чому суб'єктивне.

Маса головок Маса головок. Вірно підібрана маса головки архіважливе момент в ловлі сома, набагато важливіший, ніж в судачьей. Головне не використовувати занадто важкі голови, які при проводках будуть просто «орати» дно. При такій проводці щука або судак можуть ще схопити, але ось сом немає. Приманка, неспішно йде по ямі, зобов'язана в буквальному сенсі парити над дном, а в паузах контактувати з грунтом.

Ідеальний варіант головка типу «чобіток», яка на паузах при помірному перебігу в змозі стояти на донному грунті. Великий сом часто вистачає таку приманку саме в цю мить. Якщо в місці лову коряжник не такий вже непрохідний, то джиглголівку можна додатково оснастити одним, а на об'ємної приманки і двома надійними трійниками.

Ловлячи з берега першою справою намагаюся облавливать бічні бровки ям. Перекинувши бровку, даю приманки час опуститися на дно. Потім починаю вести її сходинкою від самої нижньої кромки до верхньої. При ловлі з човна приманку проводжу проти струменя над зваленням в саму яму, там зазвичай і відстоюється сом (з берега такий прийом виконати важко, тому що доводиться проводити гумку через глибоку яму, прихоплюючи частина її свала). Мені все ж більше по-вподоби ловля сома з берега на спінінг, як найскладніша, але цікава, що не напружує метушнею з човном.

Найбільші соми, виловлені мною і моїми друзями, хапали приманки нема на брівках-схилах, а в самій ямі. У більшості випадків не при ступінчастою, а при повільній рівномірній проводці у самого грунту. Але якщо рельєф ями досконально відомий, то можна спробувати виловити сома добре літаючими воблерами. Не раз бувало, особливо в нічний час, що сом реагував нема на гуму, а на потужну вібрацію воблера.

Влітку сом природно краще ловиться ночами, але з середини серпня з охолодженням води клювання все частіше відбуваються вдень, але не з самого ранку, а ближче до полудня і до пізнього вечора.

Так де ж засісти з донками і куди їх потрібно закидати?
Зазвичай цей хижак перебуває в інертному стані, простіше кажучи, перебуває в сумніві: схопити мені цю апетитну річ чи ні?