Полезные материалы

Вироби з металів - Антикварний магазин Artefakt.in.ua

З кавою в Європі познайомилися в XVII в З кавою в Європі познайомилися в XVII в. Незабаром напій став популярним, і кав'ярні, де можна було обговорити ділові проблеми, перетворилися в дуже відвідувані закладу. Оскільки кавова гуща накопичується в нижній частині посудини для варіння, то носик повинен починатися на більшій висоті, щоб гуща не потрапляла в чашку. Тому кавники вищі і вузькі, ніж чайники або шоколадниці. В Європі і в Англії XVIII ст. були два типи кавників. Один, виявлений у Франції, був грушоподібної форми, часто прикрашений спіральним карбованим або гравірованим візерунком. Він стояв на трьох маленьких ніжках, а його ручка була перпендикулярна носика.

У іншого типу ручка розташовувалася на протилежній стороні від носика. Такі кавники робили в Англії, США і країнах Європи. У деяких ранніх англійських кавників ручка розташовувалася під прямим кутом до носика, але після 1730-х рр. такі кавники більше не зустрічаються, а конусоподібна форма корпусу поступилася місцем грушоподібної.

Шоколад, завезений з Вест-Індії до Європи в XVII ст., Став ще одним популярним напоєм, і для його приготування робили спеціальні посудини з срібла . Але між кавниками і чайниками для шоколаду є істотна різниця: ручка на кришці робиться знімною або відкидний, щоб в процесі приготування напій можна було помішувати особливим стрижнем. Такі чайники зазвичай менше кавників, хоча зустрічаються кавники, перероблені з чайників для шоколаду після того, як какао і шоколад почали варити в горщиках, і спеціальні посудини стали не потрібні.

Голландська Ост-Індська компанія вперше завезла чай в Європу на початку XVII ст. Оскільки напій був дуже дорогим, то його заварювали в маленьких чайниках, які нагадували за формою порцелянові глечики для вина, які теж доставляли з Китаю. Звичай випити чаю після обіду ставав все популярнішим, і розміри чайників збільшилися, хоча напій ще був доріг. Саме тому в XVIII в. скриньки, в яких зберігалася заварка, замикали на замок. Таким чином, слуги позбавлялися можливості поцупити заварки.

Стилі і форми чайників змінювалися протягом усього XVIII ст., Але набори для чаю, якими ми їх знаємо сьогодні, з'явилися в XIX в., Коли чаювання в другій половині дня стало твердої звичкою. У такі набори могли входити глечик для гарячої води, молочник, цукорниця і інші предмети. Для приготування чаю використовували також казанки, самовари та інший посуд.

На зображеному тут чайнику ви можете побачити типові атрибути часу: дерев'яна ручка на корпусі і ручка у вигляді птаха на кришці. Цей чайник зроблений в Німеччині в 1765 р Форма у вигляді перевернутої груші і носик у вигляді гілки характерні і для порцелянових чайників того часу. Чайники, виконані в подібному стилі, зустрічаються в США, в Англії вони популярності не набули.